جراحی بینی

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد ؟

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد ؟

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد ؟

با توجه به گزارشات متفاوت بسیاری از افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند، اینطور به نظر می رسد که افرادی که تحت رینوپلاستی قرار گرفته اند پس از گذشت پنج ماه از جراحی زیبایی خود صدای تو دماغی خود را می شنوند.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

اما آیا واقعا رینوپلاستی می تواند منجر به تغییر صدای فرد شود؟ در پاسخ باید بگویم خیر. جراحی زیبایی بینی موجب تغییر صدای فرد نمی شود. افراد زیادی به دلیل سخنانی که در این باره شنیده اند از انجام جراحی بینی منصرف شده اند.

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد ؟در این راستا تحقیقاتی برای یافتن پاسخ افراد به این نگرانی به انجام رسیده است. جراحی بینی در کشور ما به شدت با استقبال مردم واقع شده است. از این رو می توان گفت پزشکان ایرانی در زمینه انجام جراحی زیبایی بینی تبحر بسیار فراوانی دارد.

شرکت کنندگان در این تحقیق در بازه سنی 18 تا 45 سال قرار داشتند. تمام شرکت کنندگان تحت جراحی بینی قرار گرفته بودند. 27 نفر از شرکت کنندگان که تعداد 22 نفر زن و 5 نفر مرد بود اند؛ که همگی از مشاهده تغییراتی در صدای خود خبر داده اند.

آیا جراحی بینی صدای من را تغییر خواهد داد ؟

نتایج این تحقیق بر اساس نظرات شخصی این افراد که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند به دست آمده است. در کنار نظرات شخصی این افراد، شنوندگان خبره ای نیز برای تشخیص تغییرات ایجاد شده در صدای این افراد پس از جراحی بینی نیز نظرات خود را اعلام کرده اند.

این افراد شاهد تغییراتی در صدای خود بودند اما در کل از نتیجه جراحی بین خرسندبودند.

آیا جراحی بینی سبب تغییر صدا می شود؟

می توان گفت خیر جراح بینی با هدف تغییر شکل ظاهری و برطرف کردن اشکالات ساختاری به انجام می رسد.  برخی از جراحی های بین برای رفع مشکلات تنفسی و سینوسی به کار می روند. بر اساس مطالعات انجام شده در امریکا می توان گفت تغییر صدا در بین افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند، متداول نیست.

از این گذشته باید گفت که زمانی که شما تصمیم خود برای جراحی بینی گرفته باشید، این نکته ممکن است رینوپلاستی کمی صدای شما را تغییر دهد آنچنان موضوع بازدارندگی به شمار نمی آید.

در بسیاری از موارد فرد هیچگونه تغییری را در صدای خود مشاهده نخواهد کرد؛ اما در مواردی نیز فرد شواهد تغییر در صدای خود بوده است. می توان گفت که در صورتی که فرد پس از جراحی زیبایی (nose surgery) بینی تغییراتی را نیز در صدای خود تجربه کنید، این تغییرات بسیار ناچیز است. تغییرات به قدری اندک بوده که ممکن است فردی که تحت جراحی بینی قرار گرفت است حتی متوجه این تغییرات نیز نشود.

افرادی که قبل از جراحی زیبایی بینی صدای تو دماغی داشته اند، پس از جراحی و به دلیل جریان آزادانه هوا در مجاری بینی شاهد تغیراتی در صدای خود خواهند بود.

برای آن که این موضوع را بهتر درک کنیم، خوب است که بدانیم اصلا صدای ما چگونه شکل می گیرد و از چه مسیری در داخل بدن عبور می کند. همه ی انسان ها صدای منحصر به فردی دارند. شاید افراد زیادی را بشناسید که صدایشان تا حد زیادی شبیه به یک دیگر هستند اما هیچ دو نفری دقیقا یک صدای یکسان ندارند.

صدایی که با آن صحبت می کنید و آواز می خوانید، در واقع وقتی ایجاد می شود که هوا از ریه های شما خارج می شود و به سمت بالا حرکت می کند. در این مسیر ابتدا از بین تار های صوتی عبور می کند و سپس به دهان شما می رسد.

وقتی صحبت می کنید کام نرم دهان شما که در قسمت سقف دهان قرار دارد، به سمت بالا می رود تا حدی که به قسمت عقبی گلو فشار خفیفی وارد می کند. این حرکت مانند یک سد عمل می کند که حجم ورود هوا به مجاری بینی را کنترل می کند.

وقتی شما صدای خود را از عمد نازک یا کلفت می کنید در واقع این حجم از هوای ورودی به بینی را تغییر می دهید. کام نرم سقف دهان و قسمت های جانبی و پشتی گلوی شما یک گذر گاه و مسیری را تشکیل می دهند که به دریچه ولوفارنکس معروف است.

اگر این دریچه درست کار نکند، ممکن است در تکلم دچار اختلالاتی شوید. اما عمل بینی هیچ تاثیری بر این دریچه نخواهد گذاشت و به همین دلیل است که عمل رینوپلاستی هیچ تاثیری بر قدرت تکلم نخواهد گذاشت و لازم نیست نگران آن باشید.

در چه مواردی پس از جراحی بینی تغییر صدا قابل مشاهده خواهد بود؟

افرادی که از صدای خود در خوانندگی حرفه ای بهره می برند ممکن است بیش از سایرین متوجه به تغییرات صدای خود شوند. در صورتی که حاضر به تحمل تغییر بسیار ناچیزی در صدای خود نیستید و این امر را پایمال کردن حقوق هواداران خود میدانید، احتمالا بهتر است از جراحی بینی استفاده نکنید.

اگر شخص دچار صدایی بم و تو دماغی بوده باشد ممکن است تغییراتی را در صدای خود مشاهده کنید. تغییرات صدای افراد به حدی ناچیز خواهد بود که تنها در صورت مقایسه صدای ضبط شده قبل از جراحی بینی با صدای ضبط شده پس از جراحی بینی می توان به تغییرات پی برد.

از این رو، عموما افرادی که در حوزه خوانندگی و صدا فعال هستند بیش از سایرین متوجه به تغییر صدای خود می شوند.

عمل جراحی بینی برای اصلاح صدای تو دماغی

بعضی از افراد وقتی که صحبت می کنند صدای آن ها طوری به گوش می رسد که انگار چیزی در بینی آن ها گیر کرده است. به این نوع صداها در اصطلاح صدای تو دماغی می گویند.

صداهای تو دماغی به طور کلی در دو گروه دسته بندی می شوند. گروه اول هایپو نزال نام دارند. برای صحبت کردن هوا باید از مسیر ریه ها و سپس تار های صوتی عبور کند، و سپس به مجاری بینی وارد شود. در این دسته از افراد هوایی که به مجاری بینی وارد می شود بسیار کمتر از چیزی است که باید باشد و همین امر باعث می شود صدای آن ها هنگام صحبت کردن کیفیت لازم را نداشته باشد و ضعیف به گوش برسد.

دسته ی دوم هایپر نزال نام دارند. این دسته بر خلاف دسته ی اول که با مشکل کمبود هوا در مجاری بینی مواجه بودند، هوایی که وارد مجاری بینی آن ها می شود بیش از اندازه است که باعث می شود صدای آن ها بیش از حد طنین انداز و به عبارت دیگر محکم باشد.

اگر فکر می کنید که صدای شما هم تو دماغی است و از آن رضایت ندارید و می خواهید آن را اصلاح کنید، ابتدا به یک دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و با او مشورت کنید. خوب است بدانید که اکثر افرادی که صدای تو دماغی دارند می توانند به راحتی آن را برطرف کنند و صدای خود را به نوعی عوض کنند.

صدای تو دماغی دلایل متنوعی می تواند داشته باشد و به همین نسبت راه های بر طرف کردن آن هم متنوع هستند. اگر مشکل از وجود پولیپ بینی باشد، پزشکان راه حل عمل جراحی بینی با هدف برداشتن پولیپ را به فرد پیشنهاد می دهند.

باریک شدن مجرای بینی بر اثر جراحی بینی

بر اساس شمار از تحقیقات به عمل آمده برخی از اصوات که از طریق خروج هوا از مجرای بینی تولید می شوند پس از جراحی بینی دچار تغییراتی می شوند. از این میان می توان به حروف صامتی مانند ن و م در زبان فارسی اشاره کرد. این اصوات  از مجرای بینی تولید خارج می شوند. در نتیجه در صورتی که این محرم تغییری پیدا کند، تولید این اصوات با تغییراتی همراه خواهد بود.

تغییر در اندازه مجرای بینی می تواند موجب افزایش میزان  گردش هوا می شود. در صورتی که جراحی بینی میزان گردش هوا در مجرای بینی را تغییر دهد فرد پس از جراحی بین شاهد تغیراتی در صدای خود خواهد بود. از این انتخاب پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.

هر گونه تغییر در مجرای بینی می تواند منجر به تغییراتی در صدای فرد شود. غالبا در جراحی بینی مجرای بینی دچار تغییر نخواهد شد. در صورتی که این مجرا با  تغییراتی همراه شود، فرد تغییراتی را در مجرای بین خود تجربه خواهد کرد.

چگونه از تغییر صدا در عمل بینی جلوگیری کنیم؟

اگر تصور تغییر صدا برایتان بسیار آزار دهنده است و نمی توانید جنین احتمالی را درنظر بگیرید. بهتر است قبل از اقدام به جراحی بینی در انتخاب پزشک متخصص خود دقت کافی را به خرج دهید. در صورتی که از پزشک حاذقی برای جراحی بینی خود بهره ببرید دیگر نیازی به نگرانی نخواهید داشت.

یک پزشک مجرب با درنظر گرفتن تمام ویژگی های ظاهری فرد و انتظارات بیمار از جراحی بیمار برای رینوپلاستی را برنامه ریزی می کند. شما می توانید با مراجعه به پزشک معتبر و با تکیه بر تجربه و دانش او از نتایج جراحی بینی اطمینان حاصل کنید.

امروزه علم پزشکی در زمینه ی جراحی های زیبایی پیشرفت قابل توجهی کرده است و روش های مدرن و متنوعی برای انجام عمل رینوپلاستی به به وجود آمده اند.

دلیل استفاده از روش های متنوع برای جراحی بینی این است که همه ی متقاضیان عمل بینی خصوصیات یکسانی ندارند و همچنین انتظار و نیازی که آن ها از عمل بینی دارند با یک دیگر متفاوت است. به همین دلیل نمی شود از یک روش واحد برای همه ی متقاضیان استفاده کرد و انتظار داشت همه ی آن ها از نتیجه ی عمل راضی باشند.

از همین رو پزشکی که کار عمل رینوپلاستی را انجام می دهد باید با انواع روش های جراحی بینی و مزایای جراحی بینی و معایب آن ها آگاه باشد و بتواند تشخیص دهد برای هر کدام از مراجعینش کدام روش مناسب تر است. شما نیز می توانید با بیان کردن انتظارات و نیاز های خود از عمل بینی به پزشک کمک کنید تا بهترین تکنیک رینوپلاستی را روی بینی شما اجرا کند.

در این صورت، احتمال اینکه پس از جراحی شواهد تغییر در صدای خود نباشد به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. یک پزشک با تجربه می تواند با رعایت تمام جوانب و ویژگی های منحصر به فرد بینی شما، جراحی زیبایی بینی را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانده و نتایج مورد نظر شما را برای شما به ارمغان آورد.

نگران تغییر صدا پس از جراحی بینی نباشید

با توجه به آمار بسیار بالای جراحی بینی در ایران می توان گفت که که خوشبختانه پزشکان از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستند. با توجه به تعداد تحقیقات به عمل آمده در سال 2011 از هر 560 مرد و زن ایرانی یک نفر تحت جراحی بینی قرار گرفته است.

در حالی که این آمار در کشور آمریکا به این شرح است که از هر 1250 مردو زن در این کشور یک نفر برای جراحی زیبایی داوطلب می شود. با توجه به این آمار، پزشکان ایرانی از تجربه  بسیار بالایی برخوردار بوده و در زمینه جراحی بینی از تبحر بالایی برخوردار هستند.

پزشکان ایرانی با اتکا بر دانش و تجربه خود تمام جوانب را  در جراحی بین افراد در نظر گرفته و از بروز تغییر در صدای فرد جلوگیری می کنند. حجم افرادی که از کشور های دیگر برای انجام جراحی بینی به ایران مراجعه می کنند، گواهی بر این موضوع است.

پزشکان ایرانی تبحر و دانش خود را در زمینه جراحی زیبایی بینی به اثبات رسانده اند.  از این رو این پزشکان در سراسر دنیا به خوبی شناخته شده کارنامه درخشانی را از خود برجای گذاشته اند. شما  می توانید با انتخاب پزشک مناسب از دستیابی به ظاهر دلخواه خود اطمینان حاصل کنید.

به طور کلی همان طور که گفته شد، عمل جراحی بینی به ندرت باعث تغییر صدا می شود. اگر هم این اتفاق بیفتد، این تغییر صدا آنقدر جزئی و ناچیز است که حتی خودتان به سختی متوجه آن می شوید و احساس خواهید کرد این همان صدای همیشگی شما است.

تنها در صورتی که از صدای خود استفاده ی حرفه ای می کنید، به عنوان مثال خواننده و یا گوینده و دوبلور هستید، خوب است که در محاسبات خود برای انجام جراحی بینی این احتمال را هم در نظر بگیرید که شانس کوچکی وجود دارد که صدای شما بعد از انجام عمل با صدای قبل از عمل متفاوت شود.

در صورتی که در خصوص تغییر صدا پس از جراحی بینی یا سایر مسائل پیرامون رینوپلاستی سوالی دارید، می توانید موضوع را در جلسات مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید. او با راهنمایی های خود از نگرانی های شما خواهد کاست و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار خواهد داد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *