لیپوماتیک و مراقبت های قبل و بعد از آن

فهرست مطالب

لیپوماتیک و مراقبت های قبل و بعد از آن

 لیپوماتیک :

لیپوماتیکچیست ؟ آیا از چربی های اضافه بدنتان خسته شده اید؟ از ورزش و رژیم غذایی نتیجه ای نگرفته اید؟ موضوع امروز ما مربوط به روش لیپوماتیک می شود. لیپوماتیک دستگاهی است که با کمک لوله ای به نام کانولا، چربی های اضافی بدن را به راحتی جدا می کند تا برای شما اندامی متناسب به ارمغان بیاورد.

لیپوماتیک

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

امروزه روش های متفاوتی برای بیرون کشیدن چربی ها از بدن وجود دارد ( مانند لیپوساکشن و لیپولیز ) ولی هیچکدام به اندازه لیپوماتیک کارایی و سرعت ندارند.

در واقع پیکرتراشی بهترین روش برای خارج کردن چربی ها از بدن است چون در روش های دیگر احتمال برگشت چربی ها زیاد است.

از پیکرتراشی می توان برای از بین بردن چربی های روی شکم، پهلوها، باسن، صورت، زانو، بازو، ران، ساق پا و غیره استفاده کرد. در ادامه با پیکرتراشی بیشتر آشنا می شویم؛ با ما همراه باشید.

پیکرتراشی

برای افرادی که می خواهند در دراز مدت به کمک ورزش های منظم و رژیم های غذایی مناسب چربی ها را بسوزانند، عمل لیپوماتیک توصیه نمی شود. این عمل در درجه اول برای افرادی است که وقت زیادی برای از بین بردن چربی ها ندارند و به هر دلیلی می خواهند زودتر به نتیجه دلخواه برسند و علاوه بر این، افرادی که چربی های بدن آن ها پس از چند سال نسبت به ورزش و رژیم مقاوم شده، می توانند به سراغ این عمل بروند.

لیپوماتیک یا پیکرتراشی که در سال های گذشته نیز افراد زیادی را به طرف خودش جذب کرده، از شل شدن پوست نیز تا حدود زیادی جلوگیری می کند. عمل لیپوماتیک یک روش تثبیت شده برای خداحافظی با چربی های اضافه در بدن است.

داشتن چربی انباشته شده در بدن، حس حمل کردن یک بار سنگین را برای فرد به وجود می آورد و با انجام عمل لیپوماتیک، فرد پس از مدتی با رها شدن از زیر فشار این بار، احساس سبکی خواهد کرد. نتیجه این عمل در ظاهر فرد نیز به خوبی خودش را نشان خواهد داد.

انواع روش های جراحی لیپوماتیک

جراحی زیبایی لیپوماتیک بسته به امکانات پزشک جراح و کلینیک زیبایی به روش های مختلفی می تواند انجام پذیرد که هر کدام با استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته انجام گرفته و مزایای خاص خود را دارا می باشند.

جراحان در عمل زیبایی lipomatic به دنبال کاهش عوارض ممکن به حداقل، و رسیدن به نتایج مطلوب تر و بهتر هستند.

جراحی زیبایی لیپوماتیک به سه روش اصلی و مهم در دنیا در حال انجام است که در این مقاله قصد داریم این سه روش را معرفی و مزایای هرکدام را بیان کنیم.

توجه داشته باشید که ماهیت اصلی این سه روش یکسان بوده و تفاوت اصلی آنها در نحوه شکستن سلول ها  و بافت های چربی در بدن فرد می باشد.

1- امواج التراسونیک و فراصوت

پیشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات ایجاد فراصوت برای از بین بردن چربی های اضافی بدن تولید و بهره برداری شده است و در کلینیک های زیبایی مورد استفاده برای افراد متقاضی قرار می گیرد.

در این روش با استفاده از امواج التراسونیک ایجاد شده توسط دستگاه های مخصوص سلول های چربی در هم شکسته می شود.

این روش هم برای آقایان و هم برای بانوان کاربرد دارد. از این روش به خصوص برای 6 تکه کردن ( سیکس پک ) شکم آقایان و حذف چربی های پهلوهای بانوان استفاده می شود.

روش بسیار موثر و بدون درد و خونریزی که دستگاه های فوق پیشرفته ای برای آن در دنیا وجود دارد.

2- استفاده از جت آب با فشار بالا

در این روش از جت آب با فشار بالا برای از بین بردن چربی های اضافی بدن استفاده می شود. این روش نیز بسیار پرکاربرد بوده و دستگاه های مخصوص به خود را برای جراحی نیاز دارد.

این متد، یکی از متد های جدید در لیپوماتیک به شمار می‌ رود و سلول های چربی را به شیوه ای نسبتا راحت از بدن فرد خارج می کند. در این شیوه برای از بین بردن چربی ها، از فشار آب متصل شده به لوله کانولا استفاده می شود.

متد جت آب در از میان بردن چربی در نقاط مختلفی از بدن موثر است. بسیاری از کارشناسان، این شیوه را یکی از مطمئن‌ ترین روش های از بین بردن چربی ها می دانند. چرا که جت آب، عوارض جانبی کم تری نسبت به روش های دیگر دارد و دوره بهبود در آن نیز کوتاه تر است.

البته توجه به این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که روش جت آب، برای هر فردی مناسب نیست.

افردی که تکه های مختلف و غیرمتصلی از چربی در بدن شان دارند و رژیم و ورزش نیز نتوانسته این مشکل را برای آن ها حل کنند، گزینه های خوبی برای استفاده از روش واتر جت هستند. البته میزان تبحر و توانایی پزشک نیز در موفقیت این روش، بسیار کلیدی به نظر می ‌رسد.

3 – لیپوماتیک ارتعاشی و نوسانی

یکی از مدرن ترین و جدیدترین دستگاه های مخصوص جراحی زیبایی لیپوماتیک با نام تجاری Lipomatic برای جراحی به روش ارتعاشی و نوسانی در بازار وجود دارد که به تاییدیه FDA امریکا نیز رسیده است.

این روش از جراحی تحت بی حسی های موضعی در بدن فرد متقاضی و ناحیه درگیر با جراحی انجام شده و برای خارج کردن حجم عظیمی از بافت های چربی در زمان بسیار اندک از بدن وی کاربرد دارد.

کانولا ها ابزارهایی هستند که در تمام روش های جراحی زیبایی لیپوماتیک برای شکستن سلول های چربی از آنها استفاده می شود. این ارتعاشات و نوسانات ایجاد شده توسط کانولا ها باعث می شود مقدار چربی بسیار زیادی از بدن فرد خارج شود.

کانولا ها دارای میزان ارتعاش با نوسان ثابت هستند که توسط یک موتور پنوماتیک با دور موتور ثابت به چرخش در می آیند.

کانول های این روش با ارتعاشی که به سلول های چربی وارد می کنند به راحتی آنها را در هم می شکنند.

در این روش استفاده از نیروی فیزیکی جراح برای شکستن سلول ها و بافت های چربی اصلا نیاز نیست و ارتعاشات ایجاد شده در کانول ها به راحتی و بدون وارد کردن نیروی فیزیکی خارجی، سلول های چربی را در هم شکسته و از بدن فرد خارج می نمایند.

این کاربرد به جراح این امکان را می دهد که تمرکز بیشتری روی جراحی داشته و با دقت بیشتری به حذف و استخراج بافت های چربی بپردازد.

از دیگر ویژگی های این روش در این است چرخش 360 درجه کانول ها در محیط کوچک از ایجاد صدمه و آسیب به سایر بافت ها و عضلات فرد جلوگیری کرده و احتمال خطا را در حین جراحی به حداقل ممکن می رساند.

با این سبک از روش، جراح می تواند نزدیک ترین بافت های چربی به رگ ها و اعصاب را در هم شکسته و بدون هیچگونه آسیب به آنها، این سلول ها را از بدن فرد متقاضی خارج نماید.

در واقع این چرخش 360 درجه باعث حذف و شکستن سلول های چربی به روش امولسیون می شود.

امولسیون این امکان را برای جراح فراهم می آورد که بدون نگرانی در احتمال آسیب دیدن بافت های حساس و نزدیک به محل جراحی به کار خود ادامه دهد.

از دیگر مزیت های این روش جراحی لیپوماتیک در کاهش عوارضی مانند کبودی، درد و تورم و بد فرم شدن پوست پس از جراحی است.

همچنین طول درمان بیمار با این روش به شدت کاهش می باید.

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها :

حذف چربی های زائد مزیت های زیادی دارد مثلا نسبت به روش های دیگر ریسک کمتری دارد

 1. ارزان تر است
 2. احتمال عفونت در آن محل کمتر است
 3. طی زمان کوتاه تری انجام می شود، هیچگونه گودی یا سفتی روی پوست حس نمی شود.
 4. بیمار سریعتر بهبود می یابد.
 5. چربی ها به اندازه برداشته می شوند.
 6. اسکاری به جا نمی ماند.
 7. آسیبی به رگ ها وارد نمی شود.
 8. باعث افتادگی پوست نمی شود و حتی پوست را سفت تر هم می کند.
 9. باعث کاهش وزن می شود.
 10. خطر سوختگی وجود ندارد.
 11. درد کمتری حس می شود.
 12. بدون بخیه و برش است و نیازی به بستری شدن بیمار هم نیست.
 13. نتایج کاملا طبیعی است.
 14. جراحی بسیار ساده و ایمن است.
 15. حذف چربی ها در لیپوماتیک به صورت دائمی است.

موارد منع پیکرتراشی 

قبل از حذف چربی های زائد بدن، سوابق بیماری خود را حتما به پزشک مرتبط اطلاع دهید زیرا فشار خون بالا، قند خون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی جزو مواردی هستند که نمی توانند از پیکرتراشی برای از بین بردن چربی های بدن خود استفاده کنند. فرد متقاضی حتما باید سالم باشد و سابقه بیماری خاصی نداشته باشد.

عوارض لیپوماتیک

در ضمن، حتما از فرد تست خون، بارداری، هپاتیت و غیره هم گرفته می شود. اگر بیمار قبلا عمل جراحی زیبایی شکم انجام داده است، حتما باید پزشک متخصص لیپوماتیک را در جریان بگذارد.

برخی از افراد لیپوماتیک را هم معنی «عمل کاهش وزن» می دانند اما این دو مفهوم، تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند. ، لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های اضافه مورد استفاده قرار می گیرد و الزاما رابطه مستقیمی با وزن ندارد.

البته که کاهش چربی ها، وزن فرد را نیز به شکل قابل توجهی کم خواهند کرد اما افرادی که بالا رفتن وزن آن ها تنها به خاطر توده های چربی نیست، نمی توانند کمک زیادی از لیپوماتیک بگیرد.

پس بسیار مهم است که فرد قبل از انجام این عمل، اطلاع زیادی از بافت های چربی، تراکم استخوانی و از آن مهم تر، دلیل اصلی چاقی خود داشته باشد. در این صورت، لیپوماتیک با آگاهی و اطلاع کامل صورت خواهد گرفت و فرد را کم تر در معرض ریسک و خطر قرار خواهد داد.

نکاتی برای قبل از انجام لیپوماتیک 

پزشک ها توصیه می کنند که تا دو هفته قبل از انجام پیکرتراشی، نباید داروی خاصی مصرف کنید. معمولا کسانی که قبل از جراحی، آسپیرین مصرف می کنند، بعد از عمل دچار خونریزی می شوند.

هزینه لیپوماتیک

نحوه انجام لیپوماتیک 

اگر بخواهیم جراحی لیپوماتیک را گام بندی و مرحله بندی نماییم، به مراحل زیر تقسیم می شود:

1- مرحله اول جراحی لیپوماتیک انتخاب نقاط برش هدف جراحی است.

در این مرحله متقاضی لیپوماتیک طی یک یا چند جلسه مشاوره با پزشک جراح خود، مناطقی که رسوبات چربی اضافی تثبیت شده دارند را مشخص نموده و پزشک با تجربه قبلی خود نقاطی از بدن و ناحیه مورد هدف، که قرار است جراحی از آن نقاط صورت گیرد را به طور دقیق مشخص کرده و روی بدن فرد متقاضی با ماژیک مخصوص علامت گذاری می نماید.

2- در مرحله دوم نوبت به روز جراحی می شود، در این مرحله ابتدا پزشک به منظور کاهش خونریزی های احتمالی، از بین بردن درد در حین جراحی و همچنین کاهش کبودی ها و تورم های احتمالی، محل جراحی را با استفاده مواد بی حسی ، بی حس می نماید.

3- مرحله سوم و حساس جراحی لیپوماتیک که نام آن شکستن سلول ها و بافت های چربی است، به روش جراح در عمل لیپوماتیک بستگی دارد.

سه روش متداولی که معمولا جراحان و پزشکان متخصص از آنها در لیپوماتیک برای شکستن بافت های چربی استفاده می نمایند، ایجاد لرزش ها یا ارتعاشات در لوله کانولا با فرکانس های بالا، استفاده از لیزر با پالس های ضعیف شده و یا استفاده از جت آب با فشار بالا می باشد.

البته امکان استفاده از ترکیب موارد بالا هم برای جراح میسر است

4- حالا نوبت به خارج کردن سلول های شکسته شده از محل جراحی لیپوماتیک می رسد.

تعداد برش های ایجاد شده برای خارج کردن سلول های شکسته شده چربی بستگی به بزرگی ناحیه تحت جراحی و میزان سلول های چربی آن ناحیه است. ب

ا استفاده از دستگاه مکش که یک دستگاه کاملا حرفه ای است، این سلول ها از ناحیه مورد نظر خارج می شوند.

5- دقت شود که عمل مکیدن سلول های شکسته شده باید به طور دقیق انجام گیرد تا حداکثر سلول ها و بافت های شکسته شده از بدن فرد استخراج گردد.

از این رو لوله مکش با یک ظرافت خاصی عقب و جلو می شود تا تمام بافت های چربی از لوله مکش خارج شده و تمام چربی ها به مرور استخراج شوند.

6- بعد از پایان عمل مکش بافت های شکسته شده چربی از ناحیه جراحی شده، احتمالا نیاز به خروج مقداری از مایعات و خون نیز از ناحیه جراحی می باشد.

7- بالاخره بعد از اتمام استخراج چربی از ناحیه مورد نظر، زخم های ریز ایجاد شده بخیه خورده و بانداژ می شود. دقت نمایید که این زخم ها بسیار ریز بوده و پس از گذشت مدتی کوتاه دوباره به حالت اولیه باز خواهند گشت.

8- این جراحی معمولا بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد و احتمالا شما یک تا دو شب در بیمارستان بستری و مهمان خواهید بود.

جراحی زیبایی لیپوماتیک یک جراحی 1 تا 3 ساعته است که این تفاوت بسته به محل جراحی و میزان چربی خارج شده از بدن فرد متقاضی دارد قاعدتا در اندام هایی مانند شکم که تجمع چربی ها معمولا در آن بالاست جراحی لیپوماتیک بیشتر از بقیه نقاط بدن طول می کشد.

شایع ترین تکنیک جراحی لیپوماتیک که در ایران نیز از آن بسیار استفاده می شود، جراحی با ارتعاشات و نوسانات لوله کانولا است.

در این روش چربی ها پس از ورود لوله کانولا با ارتعاشات و لرزش لوله کانولا به فرکانس های بالا با استفاده از یک دستگاه کاملا حرفه ای و پیشرفته باعث شکسته شدن بافت ها و سلول های چربی می شود.

نقطه نظر و مزیت اصلی این روش از جراحی لیپوماتیک در ایمن بودن و کم خطر بودن آن است. مزیتی که سال ها پزشکان و محققان به دنبال آن بودند.

یکی از عیوب جراحی های لیپوساکشن در قدیم صدمه دیدن بافت های دیگر غیر درگیر در جراحی بودند که نزدیک منطقه جراحی لیپوماتیک حضور داشتند.

در روش حاضر این احتمال تقریبا به صفر می رسد. یعنی شما هیچ نگرانی بابت صدمه دیدن سایر اعضای غیردرگیر در جراحی لیپوماتیک با استفاده از تکنیک لرزش و ارتعاشات لوله کانولا نخواهید داشت.

عکس لیپوماتیک

موارد استفاده از چربی های خارج شده هنگام لیپوماتیک 

جالب است بدانید که از چربی های خارج شده می توان برای زیبایی پوست و بدن استفاده کرد؛ بیمار می تواند از پزشک پیکرتراشی بخواهد که از چربی ها برای :

 1. حجیم کردن لب ها
 2. گونه ها
 3. سینه ها و دست ها

و یا از بین بردن چین و چروک پوستش استفاده کند.

پاسخ “ کلینیک پوست و مو رز” به سوال : آیا لیپوماتیک روش بی خطری برای استخراج چربی ها است؟

دستگاه پیکرتراشی دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و تاکنون ثابت شده است که این سیستم کاملا قابل اطمینان است.

این دستگاه با رعایت تمام نکات ایمنی، حجم زیادی از چربی ها را در تمام نقاط بدن استخراج می کند. در عمل حذف چربی های اضافه، ابتدا سلول های چربی شکسته می شوند یعنی با حرکات ارتعاشی لوله کانولا به شکل ذرات بسیار ریزی در می آیند و سپس این ذرات چربی به آرامی به بیرون از بدن هدایت می شوند.

خطرهایی که در روش های سنتی لیپوساکشن و سایر روش ها شاهد آن بودیم، دیگر در این روش اثری از این خطرات وجود ندارد و سیستم ایمنی فعال آن از بافت های مختلف بدن محافظت می کند.

پیکرتراشی با ۶۰۰ ارتعاشی که در هر دقیقه دارد، به خوبی چربی ها را از بدن خارج می کند و نتایج مطلوبی را برای فرد فراهم می کند مثلا پوست را نرم تر می کند، توده های چربی را از بین می برد و کبودی کمتری را به دنبال دارد.

پیکرتراشی در مقایسه با لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن سنتی و لیپوساکشن لیزری، باعث سوختگی و یا تخریب بافت های پوست نمی شود و تورم کمتری را برای فرد به دنبال دارد. پیکرتراشی حتی باعث انقباضات منظم پوستی هم می شود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

بعد از حذف چربی اضافه بدن پیشنهاد می شود که بیمار تا 5 الی 6 ماه از گن استفاده کند چون گن از شل شدن و همچنین از شکل نامناسب آن جلوگیری می کند.

در افراد متقاضی خانم هم امکان دارد زمان پریودی آنها به هم خورده و تا مدتی نامنظم شود.

احتمالا پزشک متخصص مقداری مسکن تجویز می کند تا دردهای بیمار کاهش یابد.

برای خروج خونابه ها می توانید پیاده روی کنید و یا آن ناحیه را ماساژ بدهید. همچنین فرد نباید از غذاهای چرب و سنگین استفاده کند.

مراقبت قبل از لیپوماتیک

درباره نوع بیهوشی و بی حسی لازم برای بدن بیمار و منطقه ای که جراحی لیپوماتیک قرار است در آن انجام شود، از قبل با مشورت با پزشک باید مشخص شود.

 1. قبل از حذف چربی ها، سابقه بیماری هایی قلبی، عروقی، دیابت و فشار خون توسط متخصص بررسی می شود. 
 2. در صورتی که سابقه جراحی خاصی (مثل جراجی شکم، پهلو و غیره) داشته اید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.
 3. قبل از انجام پیکرتراشی، آزمایش خون، بارداری و غیره از بیمار گرفته می شود.
 4. مصرف هر گونه دارویی را به پزشک خود اطلاع بدهید.
 5. هر گونه تغییرات در وزن خود در سالهای اخیر را حتما به پزشک اطلاع بدهید.
 6. تا دو هفته قبل از عمل، از مصرف قرص هایی مثل آسپرین، ژلوفن و غیره خودداری کنید.
 7. تا دو هفته قبل از عمل حذف چربی ها، سیگار و قلیان نکشید و الکل هم مصرف نکنید.
 8.  بهتر است  در روزهای پیش از انجام عمل لیپوماتیک، ابزاری که پس از عمل به آن ها نیاز دارید را تهیه کنید تا خیال راحتی از این بابت داشته باشید. یک لباس راحت که پس از عمل همراه شما باشد، صابون آنتی باکتریال، کتاب، مقاله و فیلم برای سپری کردن دوران استراحت و همچنین مواد غذایی با سدیم پایین، باید در فهرست خرید فرد متقاضی لیپوماتیک قرار بگیرند.  باید به این موضوع توجه کنید که مصرف سدیم زیاد، ممکن است بدن شما را پس از عمل در معرض ورم بیشتر و جدی تر قرار بدهد.
 9. شب قبل از عمل، ترجیحا دوش بگیرد. چرا که ممکن است برای مدتی قادر به انجام این کار نباشید. یک خواب خوب در شب منتهی به عمل نیز برای شما توصیه می شود. بسیاری از افراد قبل از انجام عمل های زیبایی، استرس دارند و کنترل این استرس، در نهایت نتیجه مثبتی به همراه خواهد آورد.
 10. در زمان انجام عمل، جواهرات، لوسیون و ناخن مصنوعی نداشته باشید.

عمل لیپوماتیک

مراقبت بعد از لیپوماتیک

داروهای تجویزی پزشک برای کاهش درد و یا سایر عوارض کوتاه مدت را در زمان مناسب تهیه و آن ها را مصرف نمایید.

از مصرف نمک و غذاهای شور بعد از جراحی لیپوماتیک خودداری نموده و غذاهای بی نمک استفاده کنید. این مورد برای کاهش تورم های احتمالی پس از جراحی در نواحی جراحی شده بسیار موثر است.

احتمالا برای جلوگیری از عفونت های احتمالی محل جراحی استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها و برخی داروهای ضد عفونت برای شما لازم باشد که البته حتما باید با نظر پزشک تهیه و استفاده شود.

نوشیدن مایعات از موارد ضروری و لازم پس از جراحی لیپوماتیک است. در این باره با پزشک خود مشورت نمایید و البته حتما از مایعات سالم و طبیعی استفاده کنید.

 1. معمولا در روز اول بعد از عمل، بیمار باید استراحت مطلق داشته باشد.
 2. برای مراجعه به خانه، بیمار نباید رانندگی کند.
 3. بعد از پیکرتراشی پیشنهاد می شود که بیمار تا 5 الی 6 ماه از گن استفاده کند چون گن از شل شدن و همچنین از شکل نامناسب آن جلوگیری می کند.
 4. در مورد مصرف مواد غذایی بعد از انجام پیکرتراشی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. معمولا در صورت بی حسی موضعی، بیمار می تواند مثل قبل از مواد غذایی استفاده کند.
 5. در صورت که بیمار پس از رفتن به دستشویی، احساس بی حالی و سرگیجه می کند، باید سریع بنشیند و یا دراز بکشد.
 6. پیاده روی های کوتاه از روز بعد از عمل حذف چربی های زائد بلامانع است.
 7. تا یک هفته بعد از حذف چربی اضافه، بیمار نباید سیگار و قلیان بکشد و الکل هم مصرف نکند.
 8. تا دو هفته بعد از عمل، از مصرف قرص هایی مثل آسپرین، ژلوفن و غیره خودداری کنید.
 9. در صورت انجام لیپوساکشن در قسمت شکم، از نشستن بطور صاف خودداری کنید زیرا باعث سفت شدن بیش از حد پوست شکم می شود. بهتر است فرد دراز بکشد یا در هنگام نشستن به چیزی تکیه دهد.
 10. احتمالا پزشک مقداری مسکن تجویز می کند تا دردهای بیمار کاهش یابد. از داروهایی که پزشکتان برای شما تجویز کرده است هم بطور مرتب استفاده نمایید.
 11. رژیم غذایی مناسب هم بعد از پیکرتراشی، تاثیر بسیار زیادی در حفظ تناسب اندام و عدم بازگشت چربی ها دارد.
 12. تا یک هفته بعد از پیکرتراشی از استخر، سونا و جکوزی استفاده نکنید.

کاربرد لیپوماتیک چیست

دقت نمایید که لیپوماتیک برای خلاصی و رهایی از برخی رسوبات چربی ها صورت می گیرد. چربی هایی که در بدن جای خود را محکم کرده و ثابت شده اند و امکان حذف آنها با ورزش و رژیم های غذایی وجود نداشته باشد.

 1. رفع قوز
 2. تخلیه چربی سینه های خانم ها
 3. تخلیه چربی سینه های آقایان
 4. تخلیه چربی شکم
 5. تخلیه چربی پشت بدن
 6. تخلیه چربی غبغب

درمان سلولیت با لیپوماتیک

سلولیت چیست؟ 

به پوستی که دارای فرورفتگی و برآمدگی باشد و سطح صاف و یکدستی نداشته باشد، اصطلاحا “سلولیت” گفته می شود.

سلولیت به خاطر چربی های انباشته شده در زیر پوست بوجود می آید. فیبرهایی از جنس کلاژن که بین پوست و ماهیچه ها وجود دارند، چربی موجود در زیر پوست را چندین لایه تقسیم می کنند و شکل نامناسبی را به پوست می دهند.

میزان سلولیت بدن به ژن، درصد چربی بدن و سن بستگی دارد. میزان ضخامت پوست هم بر روی ظاهر سلولیت تاثیر می گذارد. سلولیت معمولا در سطح ران، باسن، سینه و شکم دیده می شود.

شما می توانید بخش هایی که نام بردیم را در بدنتان بررسی کنید و متوجه بشوید که آیا شما هم سلولیت دارید یا خیر. سلولیت بیشتر در بدن زنها بوجود می آید زیرا چربی ها، ماهیچه ها و نحوه پخش چربی در بدن زنان با مردان کاملا متفاوت است.

طبق بررسی هایی که در این زمینه انجام شده است، 80 الی 90 درصد از خانم ها دارای سلولیت هستند.

آیا لیپوماتیک سلولیت را از بین می برد؟

سالانه، مردها و خانم های زیادی برای رهایی از چربی های خود رو به سمت پیکرتراشی می آورند. حالا اگر سطح پوست شما دارای سلولیت باشد، ممکن است از خودتان بپرسید که ” آیا حذف چربی های زائد بدن سلولیت را هم از بین می برد؟ ” .

پیکرتراشی، سلول های چربی موضعی که درست در زیر پوست قرار گرفته اند را از بین می برد.

در پیکرتراشی، برش کوچکی بر روی پوست شما ایجاد می شود و بعد ماده بی حسی در این ناحیه تزریق می شود تا میزان درد کاهش یابد، رگ های خونی محدود بشوند و در نهایت سلول های چربی آزاد شوند. در آخر، لوله کانولا با توانایی مکش خود ذرات چربی را از بدن خارج می کند.

آیا لیپوماتیک می تواند سلولیت را برطرف کند ؟

دستگاه با تولید امواج اولترا یا فرا صوت، سلول های چربی موجود در اندام مورد نظر را مورد هدف خود قرار می دهد. لرزش لوله کانولا به همراه امواج فرا صوت باعث تحریک و حتی افزایش تولید کلاژن، بهبود ظاهری و ساختاری بخش مورد نظر می شود و قدرت انعطاف پذیری پوست را هم افزایش می دهد.

در کنار این همه مزیت، پیکرتراشی سلولیت روی سطح پوست را هم برطرف می کند.

در بعضی از افراد ممکن است رفع کامل سلولیت تا 2 الی 3 ماه طول بکشد. بعضی از متخصص ها هم به افراد متقاضی پیشنهاد می دهند که برای درمان سلولیت در کنار پیکرتراشی، از روش دیگری هم استفاده کنند.

حذف چربی اضافه بدن روش بسیار خوبی برای تغییر شکل بدن زنها و مردها است ولی تاثیر آن بر روی سلولیت بستگی به بدن فرد دارد؛ مثلا اگر بدن بیمار دارای سلولیت های زیادی باشد که به وضوح در بدن او مشخص هستند، پیکرتراشی تاثیر کمتری در رفع سلولیت ها می تواند داشته باشد.

البته بعضی از متخصص ها معتقدند که پیکرتراشی می تواند تاثیر خوبی در رفع سلولیت داشته باشد که بدن بیمار، میزان سلولیت و قابلیت ارتجاعی پوست بیمار بستگی دارد.

در مواردی که بیمار از لحاظ شرایط بدنی در موقعیت خوبی قرار داشته باشد، پیکرتراشی می تواند باعث سفتی پوست هم بشود.

لیپوماتیک

محدودیت های لیپوماتیک در رفع سلولیت

این 3 دسته از افراد، نمی توانند سلولیت خود را با پیکرتراشی درمان کنند :

 1. کسانی که پوست شلی دارند.
 2. کسانی که پوست آنها حالت افتادگی دارد.
 3. کسانی که پوست آنها به اندازه کافی انعطاف پذیر نیست.

 نکات در مورد لیپوماتیک

مدت زمان لازم برای انجام عمل حذف چربی های زائد، بستگی به وضعیت بیمار و میزان چربی های اضافه موجود در بدنش دارد. در صورتیکه خارج کردن چربی ها به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشد، فرد می تواند در طی چند جلسه عمل را انجام بدهد.

مقایسه لیپوماتیک و لیپوساکشن

پیکرتراشی و لیپوساکشن تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در گذشته، آسیب های ناشی از دستگاه لیپوساکشن روی رگ ها، ماهیچه ها و سایر بخش های بدن، بقدری زیاد بود که جز در موارد ضروری، کمتر کسی داوطلب به استفاده از این روش می شد.

یکی از خطراتی که دستگاه لیپوساکشن برای فرد متقاضی به دنبال داشت، خطر آمبولی و مسدود شدن رگ های خونی بود که احتمال نقص عضو و یا مرگ فرد را هم افزایش می داد.

خوشبختانه با ورود دستگاه پیکرتراشی ، اینهمه ترسی که در افراد بوجود آمده بود به خوبی برطرف شده و مشکلات ناشی از آن هم به حداقل رسید.

حالا دیگر نگرانی در مورد برداشتن چربی های زاید، به حداقل رسیده و کم تر کسی این کار را یک ریسک بزرگ و خطرناک می داند. این شاید مهم ترین و اساسی ترین امتیاز لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن است.

نکته مهم در طراحی دستگاه پیکرتراشی، توجه به سلامتی و ایمنی فرد است و خروج درست چربی ها در درجه بعدی اهمیت قرار دارد. لوله ی کانولا در دستگاه پیکرتراشی، دارای سنسورهای ویژه ای است که تنها چربی های اضافه را از درون بافت به بیرون می کشاند و کاری به رگ ها، عروق خونی و ماهیچه ها ندارد.

تخریب چربی ها بوسیله ارتعاشات تولید شده توسط لوله ی کانولا انجام می شود. حجم چربی هایی که به شکل مایع از طریق لوله کانولا از بدن خارج می شود، بسیار بیشتر از میزان چربی های تخلیه شده با روش لیپوساکشن است.

از دیگر تفاوت های دستگاه های پیکرتراشی و لیپوساکشن، میزان زخم و جراحت است.

زخم و اسکار ناشی از دستگاه پیکرتراشی به قدری کوچک است که در صورت رعایت نکات بهداشتی و مصرف منظم داروهایی که متخصص تجویز کرده است، بیمار می تواند خیلی سریع بهبود یابد.

در لیپوساکشن میزان خونریزی فرد بسیار بیشتر از پیکرتراشی است. افزایش خونریزی هم باعث کاهش سطح هموگلوبین خون می شود و در نتیجه باعث ضعف عمومی بدن می شود.

لیپوساکشن باعث شل شدن و در نتیجه افتادگی پوست می شود ولی پیکرتراشی به علت امواج اینفراسونیکی که دارد باعث سفت شدن و لیفت پوست می شود. لیپوساکشن علاوه بر عوارض نام برده شده، باعث کبودی و تورم پوست بیمار هم می شود و انقباضات شدید پوستی را هم به دنبال دارد.

دوره ریکاوری و بهبود بیمار پس از پیکرتراشی، سریعتر از دوره ی ریکاوری بعد از لیپوساکشن است. لیپوساکشن با بیهوشی انجام می شود و نیاز به بستری شدن چند روزه بیمار دارد ولی پیکرتراشی، بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می شود.

لیپوساکشن یک جراحی زیبایی قدیمی برای عمل حذف چربی های انباشته شده از بدن بیمار است و لیپوماتیک یک روش و وسیله حرفه ای جدید برای انجام عمل لیپوساکشن می باشد.

لیپوساکشن در گذشته با اشکالات و معایب زیادی همراه بوده است که پس از ظهور لیپوماتیک که بعد از تولید و توسعه وسیله پیشرفته برای شکستن سلول های چربی به همین نام انجام شد، همه معایب و مشکلات آن برطرف شده و جراحی زیبایی با دستگاه لیپوماتیک به پرطرفدارترین و محبوب ترین جراحی زیبایی در دنیا تبدیل گشته است.

لیپوماتیک و سبک زندگی

نکته بسیار مهم و حیاتی که بعد از جراحی زیبایی لیپوماتیک باید مد نظر شما باشد سبک زندگی است. دقت داشته باشید که یک سبک زندگی غلط و ناسالم نتایج بدست آمده از جراحی لیپوماتیک را از بین می برد.

بعد از جراحی لیپوماتیک ناحیه ایی که چربی های آن حذف شده اند، به شدت مستعد ذخیره چربی هستند.

در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب که در آن سبزیجات و مواد مغذی گنجانده شده باشد، و استفاده از غذاهای با میزان چربی بالا مانند فست فودها و غذاهای حاوی گوشت قرمز، احتمالا شما پس از گذشت 1 الی 2 سال نتایج بدست آمده از لیپوماتیک را دوباره از دست خواهید داد.

در واقع هدف از جراحی لیپوماتیک کاهش وزن نیست.

بدن شما در اندک مدتی توانایی بازگشت چربی های حذف شده را داراست. البته نتایج لیپوماتیک طولانی مدت و ابدی است، به شرطی که شما با سبک زندگی سالم و درست با آن برخورد نمایید.

لیپوماتیک با حذف چربی ها، یک فرصت دیگر برای فرد به وجود می آورد که این بار سالم تر زندگی کند و خودش را در معرض چاقی مفرط قرار ندهد.

اگر فرد رعایت کند و این بار شیوه دیگری را برای زندگی در پیش بگیرد، همه چیز خوب پیش خواهد رفت و نتیجه کار نیز همیشگی خواهد بود اما اگر فرد پس از جراحی قدر این فرصت را نداند و دوباره با مصرف بیش از حد غذا و تحرک پایین به استقبال چاقی برود، دوباره همه چیز از نو شروع خواهد شد.

تصاویر لیپوماتیک

سوالات متداول  لیپوماتیک

بهترین بخش های بدن برای پیکرتراشی کدام ها هستند؟

پیکرتراشی برای اکثر اندام های بدن کاربرد دارد مثل شکم، پشت بدن، ران، پهلو، بازو، پا و غیره.

آیا در صورتی که بیمار مشکل خاصی داشته باشد، پیکرتراشی انجام نمی شود؟

برای انجام پیکرتراشی، بیمار باید در وضعیت خوبی از سلامتی قرار داشته باشد. در صورتی که به بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون و غیره مبتلا هستید، ابتدا تحت درمان قرار می گیرید و بعد از بهبودی، می توانید عمل را انجام بدهید.

دستگاه لیپوماتیک در هر دقیقه چند دفعه لرزش دارد؟

دستگاه پیکرتراشی در هر دقیقه، 600 بار لرزش دارد.

سوراخ هایی که بوسیله دستگاه لیپوماتیک در بدن ایجاد می شود، چند میلی متر هستند؟  

سوراخ هایی که توسط دستگاه در نقاط مورد نظر بدن بیمار ایجاد می شود، بسیار ریز بوده و تقریبا 2 الی 4 میلی متر هستند.

ایا لیپوماتیک درد دارد ؟ دوره ریکاوری بعد از آن تا چند روز است؟  

لیپوساکشن با بیهوشی انجام می شود و بیمار هیچگونه دردی را احساس نمی کند. بعد از لیپوساکشن هم بیمار درد خیلی خفیفی را احساس خواهد کرد که خیلی سریع برطرف می شود.

دوره ریکاوری بیمار پس از پیکرتراشی بستگی به وضعیت بیمار و آمادگی جسمانی او دارد؛

بازیابی کامل بعد از جراحی معمولا دو هفته به طول می انجامد، اما رعایت کردن یا نکردن برخی نکات مهم می تواند در افزایش یا کاهش این دوره موثر باشد.

در صورتی که حین جراحی بیهوشی کلی داشته اید، انجام کارهای روزانه به خصوص رانندگی در 24 ساعت اولیه پس از مرخصی از بیمارستان کاملا ممنوع و در 3 یا 4 روز پس از آن نیز باید از آن اجتناب کرد. به هیچ وجه نتیجه جراحی خود را با یک بی فکری به خطر نیندازید.

بسته به اندازه ناحیه درگیر در جراحی لیپوماتیک و مقدار چربی های خارج شده از آن، بهبودی اولیه برای بازگشت به انجام کارهای روزانه از چند 3 روز تا 10 روز و در برخی موارد تا دو هفته طول خواهد کشید.

تجربه نشان می دهد که شما بعد از جراحی تا 4 هفته باید از فعالیت های سنگین و فعالیت های بدنی سخت اجتناب نمایید.

البته پیاده روی و حرکات معمولی برای بدن مفید خواهد بود.

بعد از گذشت یک هفته پس از جراحی احتمالا بخیه های شما در ناحیه های درگیر در جراحی باز خواهد شد و با توجه به کوچک بودن زخم های ایجاد شده در بدن ناشی از جراحی زیبایی لیپوماتیک، بخیه ها و زخم ها مشکل حادی برای شما نخواهند بود.

بین 4 تا 6 هفته زمان لازم است که شما همه فعالیت های معمولی روزمره و ورزش های مناسب را شروع نمایید. البته این زمان مربوط به فعالیت های سنگین بدنی نبوده و فقط فعالیت های معمولی و کم فشار را شامل می شود.

آیا احتمال بازگشت مجدد چربی های خارج شده هم وجود دارد؟

بعد از حذف چربی های زائد، بیمار باید رزیم غذایی مناسب و متعادلی را برای خود انتخاب کند تا احتمال بازگشت مجدد چربی ها به صفر برسد.

در واقع فردی که بعد از پیکرتراشی، همچنان به رژیم غذایی نامناسب خود پایبند باشد، زمینه لازم را برای بازگشت دوباره چربی ها فراهم کرده است پس با رعایت نکات غذایی و سلامتی، می توان احتمال بازگشت مجدد چربی ها را کاملا از بین برد.

لیپوماتیک در یک جلسه ؟ 

معمولا پیکرتراشی در یک جلسه انجام می شود. البته تعداد جلسات کاملا بستگی به وضعیت بیمار و میزان چربی های اضافه بدن او دارد. در صورت تشخیص متخصص، حذف چربی های زائد در چند جلسه انجام می شود.

چرا باید از گن بعد از عمل لیپوماتیک استفاده کرد؟

بعد از عمل، در قسمت هایی که متخصص برشهایی را انجام داده است، مقدار زیادی خونابه خارج می شود.

خروج خونابه ها کاملا طبیعی است و هر چه خونابه بیشتری از بدن بیمار خارج بشود، عوارضی مثل کبودی و تورم سریعتر برطرف می شوند.

به بیماران توصیه می شود برای خروج سریعتر خونابه ها از بدن، از گن مناسبی استفاده کنند.

گن تاثیر بسیار خوبی روی روند بهبود بیمار می گذارد.

چه کسانی کاندید خوبی برای عمل لیپوماتیک هستند؟

کسانی که از چربی های اضافه بدن خود رنج می برند و از نظر سلامتی و آمادگی جسمانی در وضعیت خوبی به سر می برند، کاندید خوبی برای انجام عمل حذف چربی هستند.

در واقع کاندید خوب فردی است که انتظارات واقع گرایانه ای از نتایج پیکرتراشی بر اندام مورد نظر خود داشته باشد.

کاندیدهای ایده آل، زنان و مردانی هستند که وزن نسبتا نرمالی دارند و چربی های متمرکزی در نقاط خاصی از بدن مثل شکم، بازها، پشت، ران و باسن دارند.

این چربی ها حتی با وجود اینکه بیمار بهترین رژیم غذایی را داشته باشد و بطور مرتب ورزش هم بکند، باز هم از بین نمی روند و ثابت می مانند. علت ماندگاری این چربی ها دلایل ژنتیکی است.

قبل از عمل جراحی لیپوماتیک نیاز است که شما با پزشک متخصص در این باره مشورت نمایید تا وی تشخیص دهد که شما نامزد خوبی برای جراحی لیپوماتیک هستید یا خیر.

با توجه به مواردی که در بخش های مختلف این مقاله عرض کردیم محدودیت های برای جراحی لیپوماتیک وجود دارد که آن محدودیت ها باید با استفاده از آزمایشات مختلف در بدن بیمار بررسی شود.

متقاضیان جراحی لیپوماتیک باید پوستی با الاستیسیته و کشسانی خوبی باشد.

پوست هایی که بسیار خشک و ضعیف هستند، مشکلاتی را برای بیمار در جراحی لیپوماتیک به وجود خواهند آورد.

البته این مشکل نگرانی نداشته و برای کسانی که پوست خشک و ضعیف دارد، راه های تقویت پوست وجود دارد که پزشک در طی چند مرحله قبل از جراحی آنها را برای بیمار تجویز نموده و این مشکل برطرف خواهد شد.

فیزیک مناسب و قوای جسمانی بالا نیز شما را برای جراحی زیبایی لیپوماتیک کاندیدای مناسبی می گرداند.

داشتن چربی های اضافی تثبیت شده که با ورزش کردن و رژیم های غذایی گوناگون حذف نمی شوند، شما را نامزد خوبی برای جراحی لیپوماتیک می گرداند.

کسانی که شکم، ران و یا پهلوهای بد فرم با چربی های انباشته شده بالا دارند و از شکل و فرم بدن خود راضی نیستند، گزینه خوبی برای جراحی لیپوماتیک هستند.

کسانی که به دلایل ژنتیکی دارای بد فرمی در برخی از قسمت های بدن خود هستند و خواستار بهبود آن ها هستند.

افراد بالای 18 سال با بهداشت فردی مناسب، برای جراحی لیپوماتیک نامزد مناسبی هستند.

لایف استایل و سبک زندگی شما نیز برای جراحی زیبایی لیپوماتیک بسیار حائز اهمیت است. معمولا پزشکان از انجام جراحی زیبایی برای کسانی که سبک زندگی ناسالم و نا مناسب دارند، خودداری می نمایند.

لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک

عوارض در مواردی شامل خونریزی کم، زخم، کبودی، ورم و کوفتگی بدن بیمار است. البته این عوارض موقتی است و بستگی به بدن بیمار دارد.

نکاتی در مورد لیپوماتیک

مدت زمان لازم برای انجام پیکرتراشی، بستگی به وضعیت بیمار و میزان چربی های اضافه موجود در بدنش دارد. در صورتیکه خارج کردن چربی ها به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشد، بیمار می تواند در طی چند جلسه عمل را انجام بدهد.

عکس لیپوماتیک 

شما عزیزان می توانید برای مشاهده تمامی نمونه کارهای کلینیک پوست و مو رز به گالری تصاویر وب سایت مراجعه نمایید .

فیلم لیپوماتیک 

لطفا جهت مشاهده آرشیو کامل فیلم های مرتبط با پیکرتراشی به گالری ویدئو وبسایت مراجعه نمایید.

هزینه لیپوماتیک 

هزینه از بین بردن چربی اضافه بدن بستگی به نقاطی دارد که چربی های آن برداشته می شود و همچنین به مدت زمان انجام این کار بستگی دارد.

” کلینیک تخصصی پوست و مو رز  با پزشکانی مجرب و متخصص و دستگاه های پیشرفته، خدمات پیکرتراشی را هم به مشتریان گرامی خود ارائه می دهد. در این کلینیک پوست و مو هدف ما، رضایت شما مشتریان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیپوماتیک، با شماره 02144067005 تماس حاصل فرمایید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

* توجه : با ارسال فرم ( تعیین وقت اینترنتی ) جهت رزرو عمل لیپوماتیک ، از تخفیف 20 درصدی برخوردار خواهید شد.

ویزیت آنلاین لیپوماتیک به همراه مشاوره رایگان
لیپوساکشن و مزایای آن چیست؟
بهترین جراح برای لیفت پا