جراحی بینی

ضربه به بینی عمل شده

ضربه به بینی عمل شده

ضربه به بینی عمل شده

جراحان زیبایی در طول دوران فعالیتی خود شاهد بازگشت بسیاری از بیماران خود بوده اند. آنها به دفعات این سوالات را از مراجعان شنیده اند که ” آیا بینی من شکسته است؟” یا ” چطور می توانم از شکستگی های بعدی جلوگیری کنم؟”

ضربه به بینی عمل شده

در واقع در هر مکان و در هر شرایطی احتمال وارد شدن ضربه به بینی شما وجود دارد. شما باید همواره مراقب بینی خود باشید. بینی شما در مقایسه با گذشته بسیار حساس تر است و شما باید بیش از گذشته مراقب وارد آمدن ضربه های احتمالی به بینی خود باشید.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

اهمیت این مراقبت به ویژه در روزهای اول پس از انجام عمل جراحی، بسیار زیاد است.

شما پس از پشت سر گذاشتن مراحل استراحت اولیه، مشکلی برای یک پیاده روی نخواهید داشت اما باید ترجیحا محیط های خلوت برای این کار انتخاب کنید و بینی خود را در معرض برخورد و ضربه قرار ندهید. هر فعالیتی که ممکن است به بینی شما ضربه و یا فشار وارد کند؛ تهدیدی برای رسیدن شما به وضعیت ظاهری مطلوب خواهد بود.

در نتیجه توجه دقیق و کامل به اصول مراقبتی، نقش مهمی در حفظ ساختار مطلوب بینی شما پس از جراحی خواهد داشت.

ممکن است ضربه وارد شده به بینی شما به اندازه ای که فکر می کنید جدی نباشد و آسیب چندانی به بینی شما وارد نکرده باشد؛ اما این احتمال نیز وجود دارد که آسیب شدیدی به بینی شما وارد آمده باشد. این موضوع یکی از نگرانی های بسیار شدید کسانی است که پس از جراحی بینی ، سانحه ای را تجربه کرده اند.

این افراد معمولا همواره با اضطراب شدیدی روبرو می شوند و نگران وضعیت بینی خود هستند. در نتیجه بهتر است در اولین روزها و هفته های پس از جراحی بینی، دست به فعالیت هایی با ریسک بالا نزنید و بینی خود را در معرض هیچ خطری قرار ندهید.

هر چقدر که زمان بیشتری سپری شود، خیال شما از شکل ظاهری و فرم بینی راحت تر خواهد شد و در نتیجه فعالیت های عادی زندگی نیز دوباره برای شما از سر گرفته می شوند.

پزشکان همواره پس از انجام جراحی بینی به بیمار خود هشدارهای لازم را می دهند. آنها عموما به بیمار می گویند که در صورتی که استخوان بینی در حین جراحی بینی جابجا شده باشد، یک ماه زمان نیاز خواهد بود تا استخوان حرکت داده شده، 90 درصد استقامت خود را بازیابد.

به گفته پزشکان پس از گذشت 6 هفته از جراحی بینی، تقریبا تمام استقامت بینی به شرایط عادی باز می گردد. روی هم رفته 4 تا 6 هفته نخست پس از رینوپلاستی مهمترین بازه به شمار می آید. بینی فرد در این مدت به شدت آسیب پذیر می باشد.

در این 6 هفته، باید از انجام فعالیت های سنگین ورزشی نیز خودداری کنید. چرا که این فعالیت ها احتمال ضربه دیدن بینی و وارد شدن آسیب به آن را به شدت افزایش می دهند. این زمان به طور معمول پس از پایان هفته ششم به پایان می رسد و اوضاع برای شما کاملا عادی می شود اما این زمان برای همه افراد کاملا یکسان نیست.

در نتیجه برای پی بردن به زمان درست عادی شدن فعالیت ها، باید به صحبت های پزشک و نشانه های بدن خود توجه کنید. فراموش نکنید این تنها ضربه نیست که می تواند پس از انجام رینوپلاستی، شکل ظاهری بینی شما را با تغییر مواجه کند.

در نتیجه شما به مراقبت های دیگری نیز نیاز خواهید داشت. باید دقت کنید که به هیچ وجه روی بینی نخوابید و حتما سر را بالاتر از سایر اجزای بدن نگه دارید، به اندازه کافی استراحت کنید، یک رژیم غذایی ایده آل با مواد مغذی را برای خودتان در نظر بگیرید، با دست زدن به بینی خود فشار وارد نکنید و همچنین به هیچ عنوان از عینک نیز به روی بینی خود استفاده نکنید.

به جز عینک، حرارت و فشار زیاد؛ قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید به صورت مداوم نیز ممکن است روی شکل ظاهری بینی شما پس از جراحی تاثیر منفی آشکاری داشته باشد.

خطر وارد شدن ضربه به بینی عمل شده چیست ؟

با توجه به گفته های پزشکان فرد باید در طول 4 تا 6 هفته نخست، مراقبت های لازم را از بینی خود به عمل آورد. چرا که بهبودی اولیه در استخوان بینی حاصل نشده است. از این رو کوچکترین ضربه به بینی می تواند منجر به آسیب جدی آن شود.

البته این نکته را هم باید بگوییم که بینی انسان از شیشه ساخته نشده و آنقدر ها هم شکستی نیست. در واقع وارد آمدن هر ضربه ناچیزی منجر به شکستن بینی نخواهد شد؛ اما اصابت توپ بسکتبال یا فوتبال به بینی می تواند به سادگی موجب شکستن بینی فرد شود.

ضربه به بینی عمل شده

به هیچ وجه تصور نکنید که این اتفاق ممکن نیست برای شما رخ بدهد. چرا که معمولا این نوع ضربه ها پس از عمل، به بینی افرادی وارد می شود که تصور می کنند در معرض هیچ خطر و ضربه ای نیستند و محافظت از بینی خود را چندان جدی نمی گیرند.

اهمیت بسیار زیادی دارد که پس از انجام جراحی بینی، از فعالیت های غیرضروری پرهیز کنید و استراحت کافی را برای بدن خود به وجود بیاورید. البته همان طور که گفته شد، هر ضربه ای نیز برای لطمه زدن به بینی شما کافی نخواهد بود.

بنابراین برای شکسته شدن بینی به ضربه بسیار شدیدی نیاز خواهد بود؛ اما با این وجود در صورتی که بینی به تازگی تحت جراحی بینی قرار گرفته و هنوز التیام نیافته باشد ممکن است بر اثر ضربه نه چندان شدیدی نیز آسیب دیده و درد بسیار شدیدی را برای فرد به وجود آورد.

بیماران پس از رینوپلاستی همواره از این می ترسند که ضربه ای به بینی آنها وارد شود و تمام هزینه ها و زمان صرف شده ان ها را بر باد دهد. در طول 6 هفته نخست پس از جراحی بینی به شدت آسیب پذیر است؛ چرا که تیغه بین دو استخوان بینی تنها با استفاده از بخیه ها به یکدیگر متصل هستند و زخم های بینی هنوز تازه است.

اگر در طول این بازه زمانی ضربه ای به بینی فرد وارد شود مسلما منجر به شکستن بینی فرد خواهد شد. پس از یک هفته اول و فروکش کردن ورم بینی، مرحله دوم مراقبت های بینی پس از جراحی بینی آغاز می شود و این مرحله تا سه ماه به طول می انجامد.

ضربه هایی که ممکن است در روزهای بعد از عمل به بینی وارد شوند، حتی اگر باعث شکستگی بینی نشوند، ممکن است وضعیت ظاهری آن را تغییر بدهد و شکل بینی را از وضعیت دلخواه فرد خارج کنند.

به همین خاطر است که به افراد توصیه می شود پس از عمل کاملا متوجه حساسیت بینی خود باشند. با این وجود گاهی حتی در صورت مراقبت جدی افراد، ممکن است به شکل تصادفی، ضربه هایی به بینی وارد شود و مشکلاتی برای آن به وجود بیاید.

چه زمانی ضربه های وارد آمده به بینی قابل تحمل خواهد بود ؟

پس از گذشت سه ماه از جراحی بینی، بینی فرد از مقاومت کافی در مقابل ضربه های طبیعی در زندگی برخوردار است. برای مثال اگر دوستان یا اعضای خانواده بینی شما را بگیرند اتفاقی برای بینی مرد روی خواهد داد.

حتی انجام فعالیت های ورزشی روتین نیز پس از رینوپلاستی مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آورد. در صورت وارد آمدن ضربات احتمالی به بینی فرد، وی باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را از او جویا شود.

در اکثر موارد مشکل خاصی برای بینی بیمار به وجود نیامده است اما در مواردی ممکن است با اقدام به موقع به پزشک، بینی خود را به کلی نجات دهید. پزشک جراح بینی شما تنها کسی است که در خصوص اقدامات انجام شده در حین جراحی بینی شما اطلاعات کامل را در اختیار دارد.

او می تواند با توجه به شدت و ناحیه هایی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند، میزان آسیب وارد آمده بر بینی شما را بهتر از هر پزشک دیگری تشخیص دهد. در نتیجه در صورتی که از سلامت بینی خود نگران هستید در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید. او راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

. پزشک هم از وضعیت اولیه بینی شما آگاهی دارد و هم می داند که پس از عمل، بینی شما به چه وضعیتی درآمده است. در نتیجه او بهتر از هر کس دیگری می تواند ضربه احتمالی به بینی شما را مورد بررسی قرار بدهد و در صورت لزوم، اقداماتی را در مورد این ضربه روی بینی شما پیاده کند.

اقداماتی که در صورت وارد آمدن ضربه به بینی باید در نظر بگیرید ؟

در صورت وارد آمدن ضربه پس از جراحی بینی سریعا وارد عمل شوید و از کمپرس آب یخ استفاده  کنید. کمپرس یخ بهترین کاری است که قبل از رسیدن به پزشک می توانید انجام دهید، استفاده از کمپرس آب یخ است. شما می توانید با استفاده از این کمپرس از میزان تورم بینی خود بکاهید.

این کار همچنین درد بینی شما را نیز به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد. با این وجود از بین رفتن درد، به این معنا نیست که مشکلی در بینی شما وجود ندارد. در نتیجه حتی در صورت از بین رفتن درد، باز هم شما باید بررسی های لازم را بر روی بینی خود را انجام بدهید.

سپس به سرعت با پزشک خود تماس گرفته و وضعیت را برای او شرح دهید. وی در اولین فرصت نوبت مشاوره ای را برای شما در نظر خواهد گرفت. خوشبختانه وارد شدن ضربه به بینی شما رویدادی نیست که از چشم شما دور بماند.

اگر ضربه وارد شده به بینی شما چندان شدید نباشد، بعید به نظر می رسد که آسیب چندانی به نتایج ناشی از عمل وارد شود اما اگر این ضربه شدید باشد، اوضاع کمی متفاوت خواهد بود.

در واقع همه چیز به شدت ضربه و همچنین وضعیت اولیه بینی شما بستگی خواهد داشت. پس اهمیت زیادی دارد که برای برطرف کردن نگرانی ها و جلوگیری از افزایش آسیب، بعد از ضربه بینی حتما به پزشک مراجعه کنید و بررسی های لازم را انجام بدهید.

در غیر این صورت، این احتمال وجود دارد که آسیب بینی شما افزایش پیدا کند و نتایج نهایی رینوپلاستی شما را به شکل منفی تحت تاثیر قرار بدهد.

وارد شدن ضربه به بینی موجب احساس درد تیز و شدیدی در بینی شما می شود. به احتمال زیاد بینی شما دچار شکستگی نشده است؛ اما بهتر است به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل آسیب پذیری بینی پس از جراحی چیست ؟

نخست باید گفت که بینی شما تحت جراحی بینی (nose surgery) قرار گرفته است. جراحی بینی غالبا به شیوه باز انجام می شود. از این رو تیغ و استخوان بینی تنها با استفاده از چند بخیه به یکدیگر متصل شده اند. از این رو بینی به شدت آسیب پذیر خواهد بود.

دوم اینکه در جریان رینوپلاستی های انجام شده ممکن است استخوان مجرای بینی فرد شکسته شده باشد تا تغییرات مورد نظر در بینی او ایجاد شود. این شکستگی بخشی از پروسه جراحی بینی به شما می آیند. پزشک جراح غالبا برای باریک کردن بینی های عریض یا برداشتن قوز از روی بینی استخوان بینی مجرای بینی را می شکند تا بتواند اصلاحات مورد نظر را اعمال کند.

در این موارد، پزشک برای 5 تا 7 روز نخست پس از جراحی بینی از پین هایی برای بیمار بهره می برد این پین ها از حرکت کردن بینی جلوگیری می کنند. به طور معمول پس از سپری شدن چند هفته از جراحی بینی، استخوان های بینی محکم شده و به خوبی جوش می خورند. پس از گذشت این زمان بینی فرد از مقاومت کافی در برابر ضربه های معمول برخوردار است.

فرد پس از جراحی بینی برای مدت سه هفته به شدت از بینی خود مراقبت خواهد کرد. فردی که تحت جراحی بینی قرار گرفته است برای هفته ها سر خود را بالا نگه داشته و تمام مراقبت های لازم را بعمل می آورد.

وی در طی این مدت از انجام کار های متداول و معمولی چون خندیدن، آرایش کردن، سوت زدن، هورت کشیدن مایعات و بسیاری از کار های دیگر محروم می شود. تمام این اقدامات برای حفظ نتیجه جراحی بینی به انجام می رسد.

از این رو فردی که  تحت جراحی بینی قرار گرفته است باید به شدت از بینی خود مراقبت کند. در صورتی که بینی فرد قبل از بهبودی کامل دچار سانحه شد، علاوه بر درد شدیدی که به فرد تحمیل خواهد کرد، هزینه و زحمات پزشک، خود بیمار و خانواده او را به هدر خواهد داد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *