پوست و موجراحی بینی

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

همانطور که می دانیم پلاسما جت نوعی درمان برای پوست های چروکیده و افتاده محسوب می شود. پلاسما جت نیز مانند بسیاری از درمان های دیگر نیاز به مراقبت های بعد از انجام دارد. در واقع این روش درمانی نوعی جوانسازی پوست محسوب می شود.

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

پلاسما جت یکی از مدرن ترین روش های رسیدن به زیبایی و جوانسازی محسوب می شود. این روش بسیار موثر است و در عین حال، عوارض جانبی چندانی ندارد. پلاسما، فرد را از تجربه سخت جراحی بی نیاز می کند و وضعیت بسیار مطلوبی برای او به وجود می آورد. نتایج نهایی این فرآیند اگر چه دائمی نیست اما برای چندین سال، باقی می ماند و موجب افزایش احساس رضایت فرد نسبت به خودش می شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

پس از انجام فرآیند پلاسما جت، پزشک همه توصیه های لازم را با فرد در میان می گذارد. این توصیه ها چندان سخت و دشوار نیستند اما رعایت دقیق آن ها، تاثیر بسیار چشمگیری در رسیدن به بهترین و مطلوب ترین نتیجه ممکن خواهد داشت.

با رعایت نکات و توصیه های پزشک خود می توانید نتایج شگفت انگیز پلاسما جت را به راحتی مشاهده کنید. به همین منظور نیاز است که شما در مورد مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت اطلاعات دقیق و مفیدی را  به دست آورید.

اطلاعات در رابطه با مراقبت های بعد از انجام این روش، می تواند روند بهبود شما را تسریع کرده و به شما فرصت بیشتری به جهت لذت بردن از زیبایی بدهد. البته توجه داشته باشید که گاهی رعایت نکردن این اقدامات می تواند خطرات جدی را برای شما به همراه داشته باشد. در ادامه این مقاله ما می خواهیم به شما اقداماتی را که جهت بهبود سریعتر پس از این روش نیاز خواهید داشت را آموزش دهیم.

مهمترین اقدامات پس از انجام پلاسما جت چیست ؟

 1. توجه داشته باشید که شما به هیچ عنوان نباید پس از انجام پلاسما جت پوست خود را برنزه کنید. برنزه کردن پوست تنها به معنای آفتاب گرفتن نیست. برنزه کردن به واسطه اسپری، تزریق کننده های برنزه، آفتاب گرفتن و غیره می تواند برای پوست شما پس از این روش درمانی خطرناک باشد.

استفاده از دستگاه سولاریوم و همچنین هر تزریقی که قرار است رنگ عادی پوست شما را تغییر بدهد، پس از این فرآیند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همچنین اشعه فرابنفش موجود در نور خوشید، پس از این فرآیند برای پوست شما بسیار مضر خواهد بود. در نتیجه بهتر است خودتان را در معرض تابش مستقیم و مستمر نور خورشید قرار ندهید.

 1. یکی دیگر از مراقبت هایی که باید پس از پلاسما جت در نظر داشته باشید، استفاده از کرم های ضد آفتاب با spf ۵۰ است. این کرمهای ضد آفتاب به پوست شما کمک می کند تا در زمان کوتاه تری به واسطه خنثی کردن اشعه های مضر آفتاب بهبود یابید. در نتیجه اگر به دلیل شغل و یا هر مسئله دیگری، ناچار هستید مدام بیرون از خانه باشید و وقت زیادی ار در معرض خورشید بگذرانید، باید از ضد آفتاب های باکیفیتی برای محافظت از پوست خود بهره ببرید. برای انتخاب این ضدآقتاب ها، می توانید با پزشک متخصص خود نیز مشورت کنید.
 2. یکی دیگر از موانع پس از پلاسما جت، عدم استفاده از روش های زیبای دیگر همانند لیزر درمانی، لایه برداری های شیمیایی، بوتاکس و تزریق فیلر ها است. در واقع استفاده از این موارد می تواند درمان شما را دچار اختلال کرده و سبب آسیب دیدگی پوست ناحیه ای که در آن پلاسما جت را انجام داده اید، شود. این فرآیند نباید همزمان با فعالیت های زیبایی دیگر صورت بگیرد. در این صورت عوارض جانبی پرشماری برای شما ایجاد خواهد شد. البته با رعایت فاصله زمانی مناسب، هیچ اشکالی ندارد که همه این فرآیند ها را پشت سر بگذارید.
 1. تا ۲۱ روز قبل و بعد از آن نباید از بوتاکس یا پر کننده ها استفاده کنید. همچنین لیزر و لایه برداری تا ۹۰ روز قبل و بعد از پلاسما جت به صورت کامل ممنوع خواهد بود؛ زیرا این امر می تواند ناراحتی های پوستی را در این نواحی بعد از انجام آن ایجاد کنید.
 1. حداقل تا چند روز پس از انجام پلاسما جت، بهتر است از لوازم آرایشی در آن نقطه از بدن خود استفاده نکنید. اگر این کار را برای صورت خود انجام داده اید، تا چند روز استفاده از لوازم آرایش ابدا توصیه نمی شود. چرا که ترکیب های موجود در بعضی از لوازم آرایشی، ممکن است برای نتایج نهایی ناشی از این فرآیند، مضر باشد و عوارض جانبی شما را نیز تشدید کند.
 1. حرارت زیاد، برای نتایج ناشی از پلاسما جت در بدن شما، بسیار مضر خواهد بود. در نتیجه بهتر است در روزهای پس از انجام این فرآیند، در معرض حرارت زیاد قرار نگیرید. برای شستن این ناحیه، به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید و همچنین حداقل تا دو هفته پس از این فرآیند، به استخر و سونا نروید.

درمان عوارض ناشی بعد از پلاسما جت چگونه است ؟

بعد از پلاسما جت شما ممکن است برخی از عوارض جانبی را در خود مشاهده کنید که برای درمان آنها نیاز دارید تا مراقبتهای ویژه ای را در این خصوص انجام دهید. البته لازم به ذکر است که این عوارض بسیار ناچیز هستند و نیازی نیست که نگرانی در مورد این عوارض را به خود راه دهید.

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی و صورت

از آنجایی که درمان با این روش به سرعت و در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد، می تواند عوارض بعد از آن را کاهش دهد. با این حال اگر شما مراقبتهای لازم را  بعد از این روش، جدی نگیرید این امر می تواند مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. به همین دلیل با انجام مراقبت های زیر می توانید این عوارض را درمان کنید.

 1. بعد از پلاسما جت ممکن است در نواحی که تحت درمان قرار گرفته است احساس سوزش کنید. این امر بسیار طبیعی است و بعد از گذشت چند ساعت خود به خود از بین می رود. در صورتی که این عوارض در شما به مدت طولانی تری مشاهده شد می توانید پزشک خود را در جریان قرار دهید تا اقدامات لازم برای درمان سوزش بعد از پلاسما جت را برای شما انجام دهد.
 2. یکی دیگر از عوارضی که ممکن است بعد از این روش مشاهده کنید متورم شدن نواحی از پوست است که بعد از این روش زیبایی ممکن است رویت شود. به همین منظور برای برطرف کردن تورم در این نواحی می توانید از قرار دادن کمپرس آب سرد روی پوست خود استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که مستقیماً از یخ روی این نواحی استفاده نکنید؛ زیرا این امر می تواند به بروز آسیب های بافتی بیانجامد.
 3. استفاده از داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، استروئید و ایبوپروفن را بعد از درمان با پلاسما جت قطع کنید. این دارو ها ضد رقیق شدن خون هستند و به همین خاطر، امکان خونریزی را در بدن شما افزایش می دهند. مصرف الکل نیز چنین خاصیتی دارد و ممکن است پس از انجام این فرآیند، موجب رقیق شدن خون شما و خونریزی شود. در نتیجه بهتر است حداقل تا یک هفته پس از انجام این فرآیند، به سراغ مصرف الکل نروید.
 4. در صورتی که تورم را در مناطقی از پوست که تحت این روش درمانی قرار گرفته است مشاهده کردید باید برای کاهش این تورم از دستکاری و ماساژ این مناطق خودداری کنید. دست زدن به این مناطق و فشار وارد کردن به آن ها، نه تنها اوضاع را بهتر نمی کند، بلکه به ماندگاری بیشتر تورم در بدن شما ختم می شود. پس بهتر است از دست زدن به این نقاط کاملا خودداری کنید.
 5. همچنین اگر شما پلاسما جت را در بینی خود انجام داده اید از قرار دادن سر به سمت پایین در مدت زمان طولانی اجتناب کنید؛ زیرا این امر می تواند تورم در نواحی که تحت این روش درمانی قرار گرفته است را بیشتر کند. بهتر است در هنگام خواب نیز، سر شما بالا تر از سایر اعضای بدن باشد و همچنین برای چند شب، از خوابیدن به روی ناحیه انجام پلاسما جت، خودداری کنید تا فشار مضاعفی به این نقطه از بدن خود وارد نیاورید.
 6. ورزش های سنگین در ۴۸ ساعت اول بعد از آن به ایجاد تحرکو گرما در بدن کمک کند. می توان گفت که تعرق باعث تشدید التهاب پوستی می شود. چنین ورزش هایی هم احتمال صدمه دیدن و ضربه وارد شدن به ناحیه انجام پلاسما را بالا می برند و هم با افزایش سرعت گردش خون در بدن، عوارض جانبی را تشدید می کنند.
 7. نواحی از پوست که تحت پلاسما جت قرار گرفته است، نباید توسط پانسمان پوشش داده شود؛ زیرا تورم و قرمزی که بعد از پلاسما جت ممکن است مشاهده کنید را بیشتر می کند. در حقیقت استفاده از پانسمان، تنها سرعت بهبودی شما را کاهش می دهد و این موضوع، به هیچ عنوان پس از انجام پلاسما جت، توصیه نمی شود.
 8. استفاده از کرم ضد آفتاب، آرایشو هر نوع مواد دیگر روی پوست بعد از پلاسما جت، می تواند به افزایش این التهابات و عوارض کمک کند. به همین دلیل از انجام آن ها بعد از این روش جوانسازی پوست اجتناب کنید

همچنین مواد آرایشی می توانند حساسیت های پوستی را از طریق تحریک پوست در شما افزایش داده و روند بهبودی شما را کاهش دهد.

9-استفاده از دخانیات در روز های پس از پلاسما جت، تاثیرات مخرب زیادی دارد. به طور کلی مصرف سیگار و دخانیات، سرعت بهبودی شما را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد. در نتیجه، بهتر است حداقل تا یک هفته پس از انجام این فعالیت، به هیچ وجه دخانیات مصرف نکنید.

حمام کردن بعد از پلاسما جت

تا حد امکان در ۲۴ ساعت اول بعد از انجام این روش درمانی از تمیز کردن  و حمام کردن خود بپرهیزید؛ زیرا در صورت بروز التهاب این امر می تواند  مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد. بروز عفونت و تشدید آن از طریق حمام می تواند بیشتر شود.

آلودگی زخم

امکان آلوده شدن پوست بعد از پلاسما جت بسیار کم است زیرا زخمی را در نواحی که تحت  درمان قرار گرفته است را مشاهده نخواهید کرد. با این حال انجام مراقبت ها تا ۱۲ ساعت اول بسیار ضروری است و می تواند از ایجاد عفونت های احتمالی در این نواحی جلوگیری کند.

بنابراین تا حد امکان از قرار گرفتن در محیط های آلوده همراه با گرد و غبار خودداری کنید تا عفونت نتواند از این طریق به پوست شما وارد شود و درمان را با مشکل مواجه کند.

به طور کلی بهتر است حداقل تا دو روز پس از انجام این فرآیند، در خانه بمانید و استراحت کنید. شاید پلاسما جت، موجب خستگی و ضعف شما نشود و مشکلی را در فعالیت های شما ایجاد نکند اما باز هم بهتر است به خوبی به استراحت بپردازید تا بدن شما به تغییر رخ داده خو بگیرد و به ایده آل ترین شکل ممکن، با این تغییر تطبیق پیدا کند.

زمان انجام مراقبت ها بعد از پلاسما جت چگونه است ؟

این عوارض معمولا تا چند روز پس از انجام فرآیند، به طور کامل از بین خواهند رفت. اگر مراقبت های لازم را به درستی انجام بدهید، این عارضه ها به هیچ وجه تهدیدی برای سلامتی شما نیستند و زمان زیادی نیز در بدن شما دوام نمی آورند. اگر به هر دلیلی زمان ماندگاری این عوارض افزایش پیدا کرد، باید برای انجام معاینه های اولیه به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

از آنجایی که  نتایج درمان با پلاسما جت در مدت زمان کمی قابل مشاهده شدن است، می توان گفت که مدت زمان بسیار کمی برای این مراقبت ها کافی است تا شما بتوانید نتایج کامل را از آن دریافت کنید.

به همین دلیل در یک هفته اول نیاز است که مراقبت ها را جدی بگیرید تا روند درمان شما سریعتر مشاهده شود. معمولاً قرمزی، تورم و التهاب بعد از پلاسما جت (plasma) طبیعی است تا مدت ۵ تا ۷ روز از بین می رود. همچنین بعد از آن ممکن است پوسته های ریز را روی صورت خود مشاهده کنید که تا یک هفته این علایم از بین خواهد رفت.

در واقع پوسته شدن پوست نشانه بسیار خوبی است زیرا روند بهبودی را نشان می دهد؛ بنابراین از دستکاری این علایم خودداری کنید؛ زیرا کندن پوسته ها قبل از موعد می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و این امر می تواند زخم را در پوست شما ایجاد کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. ببخشید من دیروز پلاسما جت انجام دادم بلافاصله بعدش گفتن پماد تتراسایکلین و زینک اکساید بزنم،،وتا روزی که زخم ها خوب میشن چهار ساعتی یکبار این دوتا پماد رو روی هم بزنم…این کار درسته و ضرری نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *