جراحی بینی

انحراف بینی بعد از عمل بینی برای چه کسانی ایجاد می شود ؟

انحراف بینی بعد از عمل بینی چگونه و برای چه کسانی ایجاد می شود ؟

آیا پس از جراحی بینی شاهد انحراف بینی خواهید بود ؟

جراحی بینی در دسته عمل هایی قرار می گیرد که همواره با مشکلات و خطراتی همراه است، چرا که همیشه انتظارات و توقعات پزشک و بیمار با هم دیگر مطابقت ندارد. علاوه بر ناهنجاری ها و مشکلاتی که بعد از جراحی بینی ممکن است رخ دهد عوارض پس از جراحی بینی است.

انحراف بینی بعد از عمل بینی چگونه و برای چه کسانی ایجاد می شود

در واقع عوارض جراحی بینی می تواند در دسته ی عملکردی یعنی تنفس جای بگیرد و هم مربوط به بخش زیبایی شناسی آن (مربوط به ظاهر) باشند. برای مثال یکی از رایج ترین عوارض شناخته شده برای جراحی بینی، اختلالات تنفسی است که به دنبال ایجاد انحراف در بینی رخ می دهد و در 70 درصد از بیماران گزارش شده است.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

در حقیقت عوارض پس از جراحی بینی می تواند در ظاهر بینی مشاهده شود و هم در بخش عملکردی بینی که همان تنفس می باشد اختلال ایجاد نماید. علاوه بر این عوارضی چون از بین رفتن حس بویایی، از دست دادن مخاط بینی یا یک سری زخم های داخلی نیز از جمله عوارض پس از جراحی بینی است که در برخی از مواقع ممکن است ایجاد شوند.

ناهنجاری های بعد از عمل بینی در بسیاری از بیمارانی که رینوپلاستی یا جراحی بینی داشته اند، اتفاقی بارز است که طیفی از انحرافات بینی از نوک آن گرفته تا بخش های داخلی بینی را شامل می شود که از این رو منجر به عمل مجدد بینی می شود.

نکته ای که مهم است در ابتدا تمایز بین اشتباه و عوارض جراحی می باشد. از این رو افرادی که عمل زیبایی بینی را انجام می دهند، باید تجربه و تخصص کافی در زمینه جراحی بینی داشته باشند.

چه مواردی سبب انحراف بینی پس از جراحی بینی می شود ؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی (Nose Surgery) عملیاتی است که با عوارض و ناهنجاری های زیادی همراه می باشد، دلیل اصلی و اولیه ی آن هم این است که پیش بینی نتیجه ی نهایی جراحی بینی امکان پذیر نیست و نتیجه را نمی توان بلافاصله مشاهده کرد.

انحراف بینی بعد از عمل بینی چگونه و برای چه کسانی ایجاد می شود

در واقع دستیابی به یک نتیجه ی کامل و نهایی نزدیک به یک سال پس از جراحی بینی زمان می برد، بنابراین پیش بینی محدود معمولا در نتیجه ی مشاهده ی روند خوب بهبودی صورت می گیرد.

همان طور که گفته شد مشکلات احتمالی که پس از انجام عمل رینوپلاستی ممکن است به وجود بیایند به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. مشکلات عملکردی که مربوط می شود به مشکلاتی که در تنفس و یا حس بویایی فرد پس از عمل به وجود می آیند؛ و مشکلات زیبایی شناسی که از اسم آن پیدا است که به ظاهر فرد و مشکلات ظاهری بینی پس از عمل مربوط می شود. در اغلب موارد ناموفق عمل جراحی بینی، هر دو دسته از این مشکلات به شکل ترکیبی مشاهده می شوند.

برای بروز این مشکلات و عوارض نا مطلوب پس از عمل رینوپلاستی دو دلیل اصلی وجود دارد. دلیل اول این است که استخوان ها و غضروف های بینی کم تر از حد کافی قطع یا برداشته می شوند. دلیل دوم هم برعکس دلیل اول است یعنی استخوان ها و غضروف ها بیش از چیزی که لازم بود برداشته و یا قطع شده اند.

در هردوی این موارد ممکن است عدم تقارن شکل بینی هم رخ دهد که باعث ایجاد مشکلات ظاهری خواهد شد. طبیعتا اگر مشکل از نوع اول باشد یعنی مربوط به این موضوع شود که استخوان ها یا غضروف های بینی کمتر از حد کافی برداشته شده اند، حل و برطرف کردن آن ساده تر خواهد بود چرا که تنها کافیست این استخوان های اضافه برداشته شوند، درست مانند یک عمل عادی رینوپلاستی.

اما اگر مشکل مربوط به برداشتن بیش از حد استخوان ها و بافت و یا غضروف ها باشد، مسئله کمی پیچیده تر خواهد شد. چرا که در این صورت جراح باید از مواد خارجی استفاده کند و آن ها را به ساختار بینی اضافه کند تا برداشت بیش از حد جبران شود. اضافه کردن جسم خارجی به ساختار بدن خودش یک مسئله ی جدا است که پیچیدگی های خاص خود را خواهد داشت.

در هردو مورد ذکر شده، انحراف و عدم تقارن بینی نیز قابل حل است. یک دلیل دیگری که برای عوارض نا مطلوب پس از رینوپلاستی مطرح می شود، جای زخم غیر عادی و شدید است که بر اثر حوادث حین عمل اغلب اتفاق می افتد. این نوع مشکلات نیز قابل درمان و حل هستند.

مساله ی مهمی که وجود دارد این است که در جراحی بینی بافت های مختلفی از جمله، استخوان، مخاط، غضروف، پوست، عروق و ماهیچه ها درگیر هستند و کنترل واکنش همه ی این بافت ها دست جراح نمی باشد.

این امر خصوصا در خصوص بافت هایی از جمله غضروف و استخوان صادق می باشد که می توانند باعث بروز انحراف بینی بعد از جراحی بینی شوند. در بیشتر ناهنجاری ها پیچ خوردگی و انحراف بینی و اختلالات مخاطی مطرح شده است که همگی با بروز اختلالات و مشکلات تنفسی در بینی مرتبط می شوند.

از طرف دیگر رینوپلاستی یا جراحی بینی می تواند مقطع راه های ورودی هوا به بینی را کاهش دهد و از این رو بیماران از مشکلات تنفسی جدیدی که برای شان به وجود آمده است شکایت می کنند.

در کل 70 درصد از بیمارانی که عمل زیبایی بینی داشته اند، مشکلات تنفسی بخش عمده ی مشکلات را تشکیل می دهد که این عارضه در درجه اول مربوط به انحراف بخش های اصلی بینی و تنگی دریچه ی دهلیزی بینی می شود.

در بعضی مواقع نیز انحراف نوک بینی به وجود می آید که دلیل آن برداشتن و تراش بیش از قسمت جلویی سپتوم می باشد و از این رو ظاهری ناخوشایند را ایجاد می کند.

در کل اگر جراح در فرآیند عمل زیبایی بینی شما مسیر درستی را پیش گرفته باشد و تمامی مراحل و راهکار های رینوپلاستی را به درستی انجام داده است، انحراف بینی ایجاد شده در شما می تواند در اثر اشتباهات خود شما در طول دوره ی ریکاوری و مراقبت های بعد از جراحی بینی به وجود بیاید.

به طور کلی مراقبت های بعد از هر گونه عمل جراحی، عاملی مهم و اثر گذار در به نتیجه رسیدن عمل است. این امر در عمل جراحی رینوپلاستی جدی تر هم می شود چرا که اجرای این عمل ها با ظرافت خاصی همراه است و اگر کوچکترین اشتباهی اتفاق بیفتد، تاثیر مخربی بر ظاهر بینی خواهد داشت.

در چند هفته ی ابتدایی پس از عمل استخوان ها و غضروف ها هنوز منسجم نشده اند و به نوعی آسیب پذیر هستند. روند جوش خورد این بافت ها تدریجی است . اگر در این مدت مراقبت لازم از آن ها انجام نشود، کاملا امکان دارد که دچار انحراف شوند و به شکل نا مناسبی جوش بخورند.

به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند دوران نقاهت را به طور کامل در خانه سپری کنید و توصیه های مراقبتی برای آن دوران را جدی بگیرید.

برای مثال آسیب رسیدن و ضربه هایی که ممکن است بعد از جراحی بینی به بینی شما وارد شود می تواند باعث بروز عوارضی از جمله انحراف بینی گردد.

چگونه از انحراف بینی پس از جراحی بینی جلوگیری کنیم ؟

بروز نتیجه ی نامطلوب در جراحی بینی خصوصا انحراف بینی و اختلالاتی که با آن همراه می شود همیشه به راحتی قابل تشخیص است. بیمار این مشکلات را به دلیل اشتباه جراح می داند و جراح نیز آن را یک عارضه تلقی می کند.

در اصل هر دو این حالت ها ممکن است درست باشد و در بسیاری از مواقع نمی توان این نکته را تشخیص داد. عوارض و مشکلاتی که پس از جراحی بینی به وجود می آیند از جمله انحراف بینی گاهی مربوط به نحوه ی مراقبت و روند بهبودی بیمار بعد از جراحی بینی است.

در راستای دستور العمل های مراقبی بعد از عمل رینوپلاستی، مهم ترین موضوع استراحت در منزل طی زمان بهبودی است. در این صورت شما می توانید احتمال بروز صدمات و آسیب های پیش بینی نشده را تا حد ممکن کاهش دهید تا از بروز انحراف در بینی پیش گیری شود.

مدت زمان مناسب برای استراحت بعد از عمل، تقریبا دو هفته است. هر چند این مدت زمان به نوع و تکنیک اجرا شده برای عمل رینوپلاستی نیز بستگی دارد و همه ی افراد به دو هفته استراحت نیاز ندارند.

در طول مدت نقاهت نکاتی هستند که برای جلوگیری از آسیب وارد کردن به بینی باید رعایت کنید. از آن جایی که استخوان ها و غضروف های بینی در این مدت بسیار در حال بهبودی و جوش خوردن هستند، کوچک ترین آسیبی می تواند اثرات بزرگی داشته باشد.

به عنوان مثال سعی کنید از عینک تا یک ماه پس از عمل استفاده نکنید. چرا که تکیه گاه عینک روی استخوان بینی است و حتی وزن ناچیز عینک می تواند سبب بروز انحراف در این استخوان شود.

سعی کنید جز قدم زدن در خانه هیچ فعالیت فیزیکی دیگری نداشته باشید و از انجام کار های سنگین و خطر آفرین به شدت پرهیز کنید. به همین منظور، اگر تنها هستید و مجبور هستید خودتان آشپزی کنید، سعی کنید از قبل برای این دو هفته مقداری غذا آماده و ذخیره کنید و یا از غذا های آماده مانند کنسرو ها استفاده کنید.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار برای پیش گیری از بروز انحراف در بینی، رژیم غذایی است. توصیه می شود از یک هفته قبل از عمل و همچنین در دوران نقاهت، از غذاهایی استفاده کنید که فیبر آن ها زیاد باشد مانند انواع سبزیجات.

دلیل این توصیه این است که داروهای بیهوشی حین عمل، و همچنین بعضی از داروهای مسکن برای دوران نقاهت، باعث ایجاد یبوست در فرد می شوند. یبوست می تواند سبب شود که فرد به بدن خود فشار بیشتری تولید کند و این فشار بر استخوان ها و غضروف های در حال بهبود هم وارد می شوند که می تواند مشکل ساز باشد.

بنابراین با این وجود جراح باید سریعا در تشخیص عارضه هوشیار باشد و برای رفع آن عمل کند. علاوه بر این گاهی انحراف بینی و عوارض جانبی می توانند در اثر تجزیه و تحلیل های اشتباه و فرآیند های غلط قبل از جراحی مانند استفاده از تکنیک های نامناسب یا مراقبت های نادرست بعد از جراحی بینی رخ بدهد.

بررسی و تجزیه و تحلیل بیمار و عمل زیبایی بینی او با تمام شاخصه های موجود برای پیشگیری از عوارض عمل زیبایی بینی از جمله انحراف بینی بسیار ضروری است.

نکته ای که وجود دارد این است که همیشه ناهنجاری ها به درستی تشخیص داده نمی شوند و بیماران ناراضی از عمل بینی خود که دچار انحراف بینی شده اند معمولا برای ترمیم و عمل مجدد بینی خود نزد جراح قبلی باز نمی گردند.

از این رو معمولا اکثر مواقع جراحان متوجه این اختلال و دلیل آن نمی شوند تا بتوانند از بروز آن در عمل های خود جلوگیری کنند به طور کلی گزارش ها و بررسی های تغییر شکل بینی بعد از جراحی بینی ممکن است بسیار محدود باشد، در حالی که بررسی انواع ناهنجاری ها و انحراف بینی، علل و نحوه ی جلوگیری از آن می تواند بسیار مهم باشد.

تعداد عمل های تجدید نظر بعد از رینوپلاستی که به دلیل انحراف بینی می باشد بین 5 درصد تا 15 درصد متغیر می باشد؛ اما این آمار با آمار عوارض و ناهنجاری های به وجود آمده مطابقت ندارد. حدود 32 درصد از عمل های مجدد بینی برای اصلاح انحراف سپتوم بینی انجام شده بود.

در برخی از مواقع عدم تقارن ایجاد شده در بینی که تحت عنوان انحراف بینی حساب می شود نیاز به درمان خاصی ندارد و در صورت رعایت توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی معمولا بهبود می یابد و در بعضی مواقع نیز کلا برطرف می شود.

در برخی از مواقع عدم تقارن که با انحراف بینی اشتباه گرفته می شود تنها به دلیل تورم بافت ها و تکمیل نشدن مراحل بهبودی و فرم گیری بینی در مراحل اولیه بینی ایجاد می شود و با گذشت زمان بر طرف می شود.

روی هم رفته انحراف بینی جز عوارض و ناهنجاری های ناشی از جراحی بینی می باشد. این امر می تواند هم به دنبال اشتباه های جراح تان به وجود بیاید و هم این که به دلیل عدم رعایت روش ها و راه کار های مراقبتی بعد از عمل زیبایی بینی توسط خود شما رخ می دهد.

انحراف بینی می تواند باعث بروز اختلالات تنفسی در بیماران شود که از جمله شایع ترین عارضه ای است که افرادی که جراحی بینی داشته اند با آن رو به رو می شوند و شکایت دارند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *