تزریق ژل و کاربرد آن در نقاط مختلف بدن

فهرست مطالب

تزریق ژل و کاربرد آن در نقاط مختلف بدن

تزریق ژل :

تزریق ژل ” چیست؟ آیا تا حالا برای تزریق ژل روی لبهایتان وسوسه شده اید؟ یا اینکه برای خلاصی از شر چین و چروک های روی صورتتان به تزریق ژل فکر کرده اید؟ ژل ماده ای است که در آن اسیدهیالورونیک وجود دارد؛ اسیدهیالورونیک هم ماده ای است که در پوست ما بصورت طبیعی وجود دارد و باعث آبرسانی به پوست و در نتیجه پرتر شدن آن می شود.

در ترکیب ژل از این ماده استفاده شده است تا با پوست بیشتر هماهنگ شود و نتایج طبیعی تری را برای بیمار به ارمغان بیاورد. ژل ها بسیار متنوع هستند و در کل دو نوع ژل داریم، موقت و دائمی. تزریق موقت در بیماران شایع تر است. با ما همراه باشید تا در این مورد اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

تزریق ژل

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

تاریخچه استفاده از ژل

ژل ها در اواخر سال 1800 توسط جراح اتریشی به نام رابرت گرسونی ساخته شدند. گرسونی در گذشته، برای برطرف کردن عیب های صورت بیماران خود از روغن معدنی (وازلین) و پارافین به عنوان فیلر استفاده کرده است.

مردم هم استقبال زیادی از این فیلر کرند و تا سال 1920 از ترکیباتی که نام بردیم به عنوان ژل برای صورت خود استفاده می کردند. تا اینکه به دلیل مشکلات زیادی که تزریق این ژل به دنبال داشت، استفاده از آن ممنوع شده بود.

معروف ترین فردی که از این ژل استفاده کرده بود، دوشس مارلبرو بود که در آن زمان جزو زیباترین زنان دنیا محسوب می شد ولی بعد از اینکه ژلی که از پارافین گرم ساخته شده بود را در بینی خود تزریق می کند، زیبایی صورتش از بین می رود.

ترکیبات مورد استفاده در انواع ژل ها

بعضی از ترکیباتی که در ساخت ژل ها بکار می رود، کاملا طبیعی هستند ولی در بقیه ترکیبات آن از مواد مصنوعی استفاده می شود.

مواد طبیعی که در ژل ها وجود دارد شامل کلاژن و اسید هیالورونیک است که استفاده از هر دوی اینها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکاست.

بعضی از برندها هم مواد غیر طبیعی و مصنوعی را به ژل ها اضافه می کنند مانند پلی متیل متاکریلات، سیلیکون مایع یا کلسیم هیدروکسی لاپاتیت.

این مواد به اسید هیالورونیک اضافه شده و سپس در نقاط مورد نظر تزریق می شوند.

این مواد مصنوعی نمی توانند تجزیه بشوند و یا توسط بدن جذب بشوند و در نتیجه باعث می شوند تا اثرات تزریق فیلر دائمی بشود. ژل هایی مثل اسکالپترا و رادیسه، نیمه دائمی هستند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اکثر ژل ها از مواد طبیعی ساخته شده اند؛ جدا از ترکیبات طبیعی که نام برده ایم، بعضی از ژل ها از پروتئین های ارگانیک ساخته شده اند و حتی بعضی از آنها از منابع حیوانی بدست می آیند.

پروتئین های ارگانیک هم قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند به همین دلیل باعث جوانی و طراوت پوست بیمار می شوند.

دقت داشته باشید که انواع ژل تزریقی با برندهای مختلف و البته با موارد مختلف ساختاری در بازار موجود است.

هر کدام از انواع ژل ها برای تزریق ژل در ناحیه خاص و نتیجه خاص تولید می شوند.

برای تزریق ژل در گونه، تزریق ژل در بافت صورت برای اصلاح چین و چروک صورت و بینی، برای تزریق ژل به لب ها، هر کدام از این موارد ژل مخصوص به خود را دارد که مواد سازنده آنها با یکدیگر متفاوت است.

البته اکثر آنها محدودیت استفاده برای افراد زیر 21 سال و زنان باردار و شیرده را دارند.

علاوه بر محدودیت مناطق تزریق ژل، بسیاری از آنها حتی برای استفاده در سنین خاصی کاربرد دارند و امکان استفاده آن برای سنین دیگر توصیه نمی شود.

پروتئین های باکتریایی بسیار مفید و با دوامی در ساخت انواع ژل ها استفاده می شود که البته حساسیت و آلرژیک بودن شما نسبت به آنها، قبل از عمل جراحی باید چک شود.

نه فقط ژل ها بلکه اکثر پرکننده های پوستی، معمولا ترکیبات طبیعی دارند که از مواد تشکیل دهنده بدن انسان الهام گرفته اند.

برای مثال بسیاری از ژل ها از یک نوع مولکول شکر که از مواد طبیعی تشکیل دهنده بدن انسان است، ساخته می شوند.

پرکننده ها و ژل های دیگر نیز بسته به مکان استفاده و کاربرد آنها در بدن، از مواد طبیعی سازگار با آن قسمت از بدن تشکیل می شوند.

برای مثال مولکول شکری که برخی از انواع ژل ها از آن تولید می شوند و ریشه ساختاری اولیه خود را برای تولید از آن می گیرند، برای چرخاندن و گردش مولکول های آب در بدن کاربرد دارند. در زیر پوست این مولکول ها، مولکول های آب را انتقال داده و جابجا می کنند.

این جابجایی باعث انتقال مواد مغذی برای شادابی پوست و تنظیم تعادل آب پوست در بدن خواهد شد.

این ماده طبیعی بدن در ژل ها و پرکننده های پوستی نقش افزایش حجم را ایفا می نمایند. قاعدتا در مواردی که نیاز به حجم بالاتری است، از ژل هایی استفاده می شود که این ترکیب را بیشتر در ساختار خود داشته باشند.

نکاتی در مورد ژل ها و فیلرهای قابل استفاده برای سینه و باسن

تزریق فیلر برای افزایش حجم سینه و باسن، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست. این بخش ها که نسبت به اجزای صورت بسیار بزرگتر هستند، طبیعتا به ژل بیشتری برای تزریق نیاز خواهند داشت.

در اروپا و بریتانیا، برند ماکرولین یک ژل نیمه دائمی محسوب می شود که برای بزرگتر کردن سایز سینه بدون عمل جراحی استفاده می شود و برند آکوآفیل که در بعضی از کشورهای آسیایی تبلیغ می شود هم برای سینه ها بکار می رود.

هر دو ژلی که نام بردیم، با عوارض احتمالی بسیار زیادی همراه هستند مثل میگرن، ایجاد توده، عدم توانایی شیر دادن به نوزاد و عفونت.

ژل ها موقتی هستند ولی اثرات ماندگاری را به دنبال دارند

درست است که تمام ژل ها تجزیه و توسط بدن جذب می شوند ولی اکثر ژل ها تا 6 ماه ماندگاری دارند و تعدادی از آنها هم تا 2 سال.

همانطور که صورت شما به مروز زمان تغییر می کند، مقدار و نوع ژلی که برای شما تزریق می شود هم به مرور تغییر می کند؛ مثلا قرار نیست از ژلی که الان استفاده می کنید، 5 سال دیگر هم همین ژل برای صورت شما تزریق بشود.  

 کاربرد تزریق ژل 

از ژل برای زیبایی پوست صورت و بدن استفاده می شود :

1- از بین بردن چین و چروک روی صورت ( مخصوصا اطراف چشم ها، دهان، گونه ها و پیشانی ) : 

برای از بین بردن خطوط این نواحی از انواع پرکننده ها استفاده می شود، اما تعداد معدودی وجود دارد که پزشکان به استفاده از آنها توصیه می کنند. موادی که مورد تایید پزشکان می باشد، بیشتر دارای اسید هیالورونیک، اسید پل یلاکتیک و PMMA ها می باشد.

چشم ها یکی از مهمترین اعضای صورت می باشند به همین علت در انتخاب نوع داروی تزریقی به این ناحیه باید بیشتر توجه شود. پزشکان برای خطوط اطراف چشم بیشتر از اسید هیالورونیک، اسید پل یلاکتیک و تزریق چربی استفاده خواهند کرد.

همواره توجه داشته باشید که از پرکننده هایی که مورد تایید FDA می باشد استفاده کنید تا دچار کمترین آسیب شوید.

2- محو خطوط اخم و لبخند :

خطوط اخم و لبخند بر اثر انقباض ماهیچه های این نواحی در طول سالیان بوجود خواهند آمد که وجود آنها برای برخی از افراد ناخوشایند خواهد بود. با تزریق اسید هیالورونیک و میکروسفرهای PMMA که موردتایید سازمان غذا و دارو می باشند، میتوان از انقباض این ماهیچه ها و بروز بیشتر خطوط در این نواحی جلوگیری کرد.

3- پرتر کردن لبها :

یکی از بهترین پرکننده ها برای افرادی که از فرم و یا حجم لبهای خود راضی نمی باشند، اسید هیالورونیک می باشد زیرا تزریق ژل اسید هیالورونیک در این ناحیه بیشتر از مواد دیگر تاثیرگذار خواهد بود.

4- بزرگ کردن سینه ها :

برخی از افراد از فرم، اندازه و حالت سینه ها خود راضی نبوده و برخی دیگر نیز با گذشت سن دچار افتادگی سینه ها خواهند شد. در این صورت افراد با تزریق ژل موجب خوش فرم شدن سینه های خود خواهند شد.

5- حجیم کردن باسن :

از دیگر موارد تزریق پرکننده ها برای حجیم و خوش فرم کردن باسن می باشد که از انواع پرکننده های پوستی مانند اسید هیالورونیک در این ناحیه  استفاده خواهد شد.

با وجود اینکه ژل کاربردهای زیادی دارد ولی طبق آمار، از آن بیشتر برای حجیم کردن لب ها استفاده می شود.

تزریق ژل گونه

مزایای تزریق ژل

تزریق ژل می تواند در مطب خود پزشک یا یک کلینیک زیبایی مدرن و مجهز انجام شود و نیاز به مرکز درمانی بزرگ و پر هزینه نخواهد داشت.

برخلاف بسیاری از روش ها که در آنها نیاز است از یک نقطه دیگر از بدن بافت هایی برای پیوند و تزریق استخراج شود، در تکنیک تزریق ژل برای حجیم کردن لب ها نیاز به شکاف یا جراحی روی هیچ یک از قسمت های دیگر بدن نمی باشد.

نکاتی برای انتخاب نوع ژل  

برای انتخاب نوع ژل باید با پزشکتان مشورت کنید. پزشک متخصص با توجه به نقاطی که می خواهید ژل تزریق کنید، برای شما مارک خاصی از ژل را انتخاب می کند.

همانطور که می دانید، مارک های مختلفی از ژل وجود دارد که هر کدام تاثیر بهتری در نقطه ای خاص از بدن می گذارند؛ همیشه به پزشکتان اعتماد کنید چون برای شما ژلی را انتخاب می کند که بهترین نتایج را برای شما خواهد داشت.

پرکننده ها و ژل هایی که حاوی اسید هیالورونیک که یک قند پیچیده طبیعی است، برای تقویت خاصیت الاستیک و کشسانی پوست بسیار مفید هستند و ظاهری صاف و ملایم را برای پوست فراهم می کنند.

این ترکیب از ژل های تزریقی بیولوژیک بوده و مکمل خوبی برای اسید هیالورونیک طبیعی بدن است که باعث کاهش سن سلول های بدن و جوانتر شدن آنها می شود.

از این جهت ژل ها و فیلرهایی که این ترکیب را در خود دارا هستند، برای تزریق به لب ها مناسب تر می باشند.

البته دقت داشته باشید که این نوع ترکیب از ژل ها برای افراد بالای 21 سال تجویز می گردند.

تزریق ژل حاوی اسید هیالورونیک اثر بیشتری برای افزایش حجم لب ها و تغییر شکل آنها به فرم بزرگ تر کمک شایانی می کند. تزریق یک سرنگ از این ژل روی لب ها یک سال ماندگاری برای شما را تضمین می نماید.

دلیل ماندگاری بیشتر این ترکیب در لب ها به دلیل حرکت زیاد لب ها در طول روز است.

جنبش و حرکت این ترکیب را زنده نگه می دارد. تزریق ژل حاوی اسید هیالورونیک در هر چند ماه یا هر سال می تواند جوان ماندن لب های شما را تضمین نماید.

تزریق ژل خط خنده

نکاتی برای قبل از تزریق ژل 

نکاتی وجود دارد که باید قبل از دریافت ژل به آنها توجه کرده و در صورت تایید پزشک اقدام به انجام آن نمایید. برخی از این نکات از اهمیت بالایی برخورداره هستند و باید به آنها توجه شود.

آلرژی

اگر تاکنون نسبت به هیالورونیک اسید و یا هرگونه دارو و ماده دیگری آلرژی دارید و بدن شما نسبت به دریافت اینگونه داروها واکنش نشان داده است، به پزشک خود گفته و از ورود دوباره این ماده به بدن خود جلوگیری نمایید.

کودکان

مطالعات دقیقی برای رابطه سن و میزان دریافت اسید هیالورونیک انجام نشده است به همین دلیل باید از تزریق این ماده به بدن کودکان پرهیز شود.

سالخوردگی

همانگونه که گفته شد رابطه دقیقی از سن و اثرات اسید هیالورونیک بر بدن کودکان و افراد سالخورده وجود ندارد بنابراین باید از انتقال ژل به بدن کودکان و افراد سالخورده جلوگیری به عمل آید.

شیر دادن

تاکنون پزشکان از تزریق ژل در دوران بارداری و شیردهی مادران جلوگیری نکرده اند و انجام آن را منع نکرده اند اما برای احیتاط بیشتر، هنگام تزریق ژل با پزشک خود مشورت کنید، از خطرات احتمالی مطلع شوید و سپس اقدام به انتقال ژل نمایید.

تداخلات دارویی

اگر در گذشته در معرض سردردهای مختلف بوده اید، یا به ماده خاصی مانند لیدوکائین، آلرژی یا حساسیت دارید و یا اگر داروهای خاصی مانند آسپرین یا ایبوپروفین و یا سایر داروهای خونساز و حتی داروها و مکمل های گیاهی استفاده می کنید، قبل از تزریق فیلر، پزشک خود را از این موارد مطلع نمایید.

در نتیجه افراد دارای شرایط خواص ملزم به بیان  شرایط و داروهای مصرفی خود به پزشک می باشند. زیرا ممکن است تداخلات دارویی ایجاد شده و مشکلاتی برایتان بوجود بیاید.

پزشک برای جلوگیری از مشکلات و عوارض تداخلات دارویی، ممکن است دوز تزریقی را کاهش داده و از تجربه های دیگر پزشکی خود برای جلوگیری از عوارض استفاده نماید.

بی حسی

بی حسی جهت تزریق ژل تقریبا در بسیاری از مواقع شبیه به بی حسی دندانپزشکی است. یک ناحیه ای که قرار است تزریق ژل در آن انجام شود که در اکثر مواقع لب ها هستند، با بی حسی های قوی کاملا در برابر درد ایزوله می شوند.

نوع سوزن

انواع خاصی از سوزن های مورد استفاده در تزریق ژل وجود دارند که پزشک باید با مشورت با شما بهترین نوع از آن را برای شما انتخاب نماید.

تشخیص مکان مناسب برای تزریق توسط پزشک

قبل از زمان تزریق، پزسک باید نقاط دقیق تزریق ژل را مشخص نماید.

هزینه

نوع متریال استفاده مانند سرنگ تزریق، در تزریق ژل، روی هزینه های تمام شده شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. در اکثر موارد یک یا نهایت دو سرنگ برای تزریق ژل برای یک نفر کافی است.

تجربه و مهارت پزشک مربوطه

قبل از اقدام به تزریق هرگونه ماده ای به لب های خود، حتما درباره پزشک منتخب خود تحقیقات لازم را به عمل آورید تا از سطح علمی و آگاهی و البته تجربه وی مطلع شده و اطمینان حاصل نمایید.

بیمه

در اکثر موارد بیمه های درمانی خدمات زیبایی از جمله تزریق ژل را شامل نمی شوند، درباره این مسئله حتما با مرکز بیمه ای خود و البته کلینیک و پزشکی که قرار است تزریق ژل را برای شما انجام دهد، مشورت نمایید.

پزشکان و متخصصان پوست و مو در کلینیک های زیبایی می توانند به شما در تصمیم گیری برای تزریق ژل یا استفاده از هر روش دیگری برای حجیم شدن لب های شما کمک کنند، حتما با آنها مشورت نمایید.

نکات مهمی که بعد از تزریق ژل باید آنها را بدانید.

پس از تزریق ژل ممکن است برای کاهش تورم و کبودی از یخ استفاده کنید و پزشک برای شما یخ تجویز نماید، در این زمان باید دقت داشته باشید که فشار زیادی به محل تزریق وارد نشود.

استفاده از رژ لب و سایر محصولات آرایش برای لب ها ، بلافاصله بعد از تزریق ژل به هیچ وجه توصیه نمی شود.

نتایج تزریق ژل، بلافاصله پس از تزریق ظاهر شده و شما باید بعد از تزریق، تفاوت های حاصل را نسبت به قبل از تزریق تشخیص دهید.

تا 24 ساعت پس از تزریق ژل از انجام تمرینات سنگین ورزشی، قرار گرفتن در مقابل گرما و آفتاب مستقیم و البته نوشیدن نوشابه های الکلی پرهیز نمایید.

روش تزریق فیلر 

ابتدا پزشک متخصص ، نقاط تزریق فیلر را با محلول ضدعفونی می کند و بعد ازبی حسی موضعی برای آن نقطه (مخصوصا لب ها) استفاده می کند؛ البته اکثر ژل ها در ترکیبات خودشان، حاوی مقدار خیلی کمی از مواد بی حسی هستند.

در مرحله ی بعد، پزشک با استفاده از سرنگ های مخصوصی، ژل را به زیر پوست و عمق آن تزریق می کند. تزریق معمولا بین 10 الی 20 دقیقه طول می کشد.

یکی از نکته های مهمی که در روش تزریق فیلر و ژل مخصوصا در لبها وجود دارد، عمق تزریق است.

برای سالها بین پزشکان و متخصصان این یک نکته مبهم بود و بسیاری افراد بر اساس تجربه دست به این اقدام می زدند.برخی به عمق لب و مخاط انتهایی آن و برخی هم به سطح نزدیک پوست تزریق می کردند.

نتیجه یک آزمایش و تحقیق که بر روی 8 نفر از متقاضیان انجام شد، نشان داد که بهترین محل برای تزریق ژل، بر روی لب ها نه عمق مخاطی آن و نه سطح پوست لب ها است.

بلکه بهترین ناحیه، میانه این دو و عضله لب است که بهترین نتیجه را در حجم دهی و فرم دهی به لب ها خواهد داشت.

این نتیجه یه راهنمایی بزرگ برای متخصصان و پزشکان زیبایی شده است.

در تکنیک تزریق ژل برای کسانی که انتظار تفاوت حجم ایجاد شده ای بالایی از نتیجه عمل دارند، یک روش به این صورت است که می توان تزریق ژل را در دو یا سه هفته پیاپی و در دو یا سه نوبت انجام دهند.

پزشک در این شرایط سرنگ را پس از تزریق اولیه در مکان مخصوص و استریلیزه نگهداری کرده و دوباره در هفته دوم مرحله دوم تزریق ژل را انجام می دهد.

البته انجام این تکنیک با مشورت متقاضی و پزشک باید صورت گیرد. نظر کارشناسی پزشک و رضایت مشتری برای انجام آن ضروری است.

تزریق ژل لب

نحوه اثر ژل و مدت ماندگاری آن 

فرد بلافاصله پس از تزریق بخوبی ژل را در زیر پوستش احساس می کند. معمولا فرد می تواند تا دو هفته بعد از تزریق ، شکل نهایی آن را ببیند.

ماندگاری ژل بستگی به نوع ژل، نقطه ای که ژل تزریق شده است و همچنین به بدن فرد بستگی دارد.

در واقع هر چه ژل غلیظ تر و عمیق تر باشد، ماندگاری بیشتری هم دارد. ماندگاری تزریق فیلر معمولا بین 6 الی 12 ماه است و همچنین در هر فرد مدت ماندگاری متفاوت است. در واقع با گذشت زمان، حجم ژل تزریق شده کاهش می یابد چون جذب بدن می شود.

فرد می تواند با بازگشت چین و چروک ها، دوباره به پزشک مراجعه کند تا تزریق مجدد را انجام بدهد.

مراقبت بعد از تزریق ژل

ماساژ لب ها بعد از  تزریق ژل، به امری شایع تبدیل شده است. درباره این مورد نیاز هست که حتما با پزشک خود مشورت نمایید. زیرا در برخی موارد ماساژ لب ها نیاز نبوده و ممکن است تاثیرات منفی در پی داشته باشد.

لبخند زدن و باز کردن بیش از حد لب ها تا دو روز پس از تزریق ژل، ممکن است درد سطحی برای شما به همراه داشته باشد. تا حد الامکان از فعالیت های لب خود بعد از تزریق ژل اجتناب فرمائید.

 1. عوارضی مثل قرمزی، تورم و غیره در نقاط تزریق شده کاملا طبیعی است و فرد نباید در مورد این مسائل استرس داشته باشد.
 2. استفاده از کمپرس سرد بمنظور کاهش تورم صورت بسیار مفید است.
 3. از فعالیت ها و ورزش های سنگین فیزیکی خودداری کنید.
 4. در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 5. سعی کنید تا یک هفته از سونا و استخر استفاده نکنید.
 6. بیمار نباید بعد از تزریق فیلر، آرایش کند. معمولا استفاده از مواد آرایشی، 24 ساعت بعد از تزریق توصیه می شود. 
 7. تا یک هفته بعد از تزریق، نباید از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و ایبوپروفن استفاده کنید.  
 8. تا یک هفته بعد از تزریق، از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی خودداری کنید.
 9. برای کاهش کبودی می توانید با مشورت با پزشکتان از کرم ها و پمادهای موضعی استفاده کنید. معمولا استفاده از کرم آرنیکا بعد از تزریق، بسیار مفید است.
 10. از وارد کردن هرگونه ضربه، فشار و حتی خارش نقاطی که ژل تزریق شده است، خودداری کنید.
 11. بهتر است بیمار از غذاهای سفتی که جویدن آنها ماهیچه های صورت و لبها را زیاد درگیر می کند، استفاده نکند.
 12. استفاده از آناناس و قرص ویتامین C می تواند به کاهش کبودی صورت و افزایش روند بهبود بیمار کمک زیادی بکند.  

تزریق ژل صورت

مراقبت قبل از تزریق ژل

 1. قبل از تزریق، اگر سابقه بیماری خاصی مثل فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی دارید و یا اگر در گذشته ژل تزریق کرده اید، حتما به متخصص اطلاع بدهید.
 2. اگر مستعد تبخال هستید، قبل از تزریق به پزشک اطلاع بدید تا داروی پیشگیری از تبخال را برای شما تجویز کند. 
 3. تا یک هفته قبل از تزریق فیلر، از مصرف داروهایی مثل آسپرین، ژلوفن و غیره خودداری کنید زیرا احتمال خونریزی و کبودی را در صورت افزایش می دهند.
 4. تا یک هفته قبل از تززیق، از مصرف مواد غذایی مثل روغن ماهی، سیر، زنجبیل و دمنوش های گیاهی خودداری کنید.
 5. تا یک هفته قبل از تزریق فیلر، از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید و مصرف الکل و سایر نوشیدنی ها هم ممنوع است.
 6. از کرم های موضعی مثل رتینول، اسید گلیکولیک و غیره استفاده نکنید.  
 7. تا یک هفته قبل از تزریق فیلر، از اپیلاسیون و پاک سازی موهای صورت خود خودداری کنید.
 8. فرد باید قبل از تزریق، آرایش خود را پاک کند و صورت خود را با آب و صابون بشوید.

انواع ژل های مناسب برای تزریق

بیشتر متخصص ها از ژل های حاوی کلاژن و اسید هیالورونیک برای تزریق در صورت استفاده می کنند. ژل های حاوی کلاژن و اسید هیالورونیک، باعث افزایش حجم و سایز گونه ها و لب ها می شوند.

ژل های حاوی کلاژن فقط باعث افزایش حجم اجزای صورت می شوند ولی ژل های حاوی اسید هیالورونیک نه تنها باعث افزایش حجم می شوند، بلکه آب موجود در بافت های صورت را جذب می کنند تا اجزای صورت بصورت کاملا طبیعی حجیم بشوند.

البته امروزه از ژل های حاوی کلاژن به ندرت استفاده می شود زیرا ماندگاری طولانی مدتی را برای فرد به دنبال ندارند و در بسیاری از افراد هم می تواند باعث یک سری واکنش های آلرژیک هم بشود.

ژل های حاوی اسید هیالورونیک کاربرد بیشتری دارند و به آرامی توسط بدن جذب می شوند.

تزریق ژل

بهترین فرم لب بعد از تزریق ژل

قبل از انجام تزریق ژل نکته مهمی که بسیاری از متقاضیان تزریق ژل در آن سردر گم هستند، انتخاب مقدار ژل تزریق شده برای داشتن بهترین فرم و حجم لب هایشان است. مشورت با دکتر یکی از گزینه هایی است که می تواند در این مسیر شما را کمک نماید.

تجربه پزشگ در این موارد بسیار کاربردی بوده و پیشنهادهای بسیار جالبی احتمالا برای شما خواهند داشت.

گذشته از آن فرمول دیگری نیز برای داشتن بهترین شکل و فرم و حجم لب بعد از تزریق ژل وجود دارد. در این فرمول لب پایینی به یک قسمت کامل و یک دست و لب بالایی به سه قسمت، دو قسمت کناری و یک قسمت وسط که دقیقا زیر بینی می باشد، تقسیم می شود.

نسبت یک سوم و دو سوم برای بخش های لب بالایی بهترین شکل را می تواند برای شکل و فرم لب شما بعد از تزریق ژل به ارمغان آورد.

البته این فقط یک پیشنهاد است و مهمترین گزینه برای این تیتر احتمالا سلیقه شما است.

 

معرفی چند برند معروف از ژلهای حاوی اسید هیالورونیک

ژل های حاوی اسید هیالورونیک با برندهای مختلفی به فروش می رسد؛ برندهای “رستیلین” و “ ژوویدرم” نسبت به سایر موارد معروف تر هستند. این برندها حدودا ۶ ماه ماندگاری دارند و ظاهری کاملا طبیعی را برای بیمار فراهم می کنند.

برند “ولور” جدیدترین محصول است و ماندگاری بیشتری نسبت به برندهای قبلی دارد و همچنین عوارضی مثل تورم را برای بیمار به دنبال ندارد.

برند “ ولبلا ” هم به رفع خطوط صورت ( مثل رفع خطوط عمودی لبها ) کمک می کند ولی باعث افزایش حجم اجزای صورت نمی شود.

برند ولبلا حدودا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. البته معرفی این ژل ها به منزله ی استفاده از این برندها نیست و فرد باید فرآیند انتخاب برند ژل را بر عهده پزشک خود بگذارد.

توصیه ” کلینیک پوست و مو رز” به کسانی که قصد تزریق دارند

یکی از مسائلی که افراد نمی توانند در مورد آن تصمیم خوب و سریعی بگیرند، این است که به نتایج بعد از تزریق هنوز خوب فکر نکرده اند و هنوز نمی دانند که چه توقعات و انتظاراتی از متخصص خود دارند.

توصیه “ کلینیک پوست و مو رز به کسانی که قصد تزریق را دارند، این است که اگر مثلا لبهای بسیار باریکی دارند و تمایل دارند تا به لبهایی برسند که حجیم ولی طبیعی باشد، بهتر است در طی چند جلسه فرآیند تزریق را انجام بدهند.

در واقع برای رسیدن به نتیجه ای کاملا رضایت بخش، بیمار باید بعد از هر بار تزریق صبور باشد و در جلسه اول تزریق قصد چندین برابر کردن اجزای صورت خود را ( مخصوصا لبها و گونه ها ) نداشته باشد.

بعد از تزریق چه نکاتی را باید رعایت کرد :

شست و شوی صورت بعد از تزریق ژل

برای فهمیدن زمان مناسب برای شستشو صورتتان بعد از تزریق، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید.

شاید بیمار باید تا یک روز صبر کند ولی در اکثر موارد می توان 4 ساعت بعد از تزریق صورت را شست. شست و شوی صورت باید به آرامی و بدون هیچگونه فشار و ضربه ای باشد تا ژل های تزریق شده زیر پوست جا به جا نشوند.

چه کسانی کاندید خوبی برای تزریق فیلر هستند؟

تقویت لب و تزریق ژل یک امر زیبایی است که می تواند لب های پررنگ تر و بلند تری را به شما هدیه بدهد. برای پاسخ دادن به این سوال که آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل هستید، باید به انتظارات و خواسته خود از این امر زیبایی نگاه کنید.

اگر این یک خواسته اتفاقی و به دلیل حرف دیگران بوده و یا می خواهید با این کار اطرافیان خود را خوشحال نمایید در واقع شما بدون هیچ فکری مایل به انجام آن شده اید و احتمالا چند ماه بعد خواسته شما عوض خواهد شد و فرم دیگری برای لب هایتان خواستار خواهید بود.

پس اگر واقعا خواستار تغییر ظاهر و اصلاح آن هستید، کاندیدای خوبی برای تزریق ژل خواهید بود.

اگر سابقه داشتن زخم های با دوره درمان بیش از حد در بدن دارید مانند زخم های هیپرتروفی و ​​فرمول های کلوئیدی، و بیماری های مربوط به رنگدانه های پوست در بدن دارید، احتمالا برای تزریق ژل حتما باید با پزشک مشورت نمایید. ممکن است شما نامزد خوبی برای این تزریق نباشید.

کسی که توقعات واقع بینانه و به جایی از نتایج تزریق داشته باشد و همچنین کسی که چین و چروک های سطحی و کم عمقی روی پوستش داشته باشد، کاندید خوبی برای تزریق است.

کاندید خوب به دنبال تغییر کامل قیافه و ظاهرش نیست بلکه قصد بهبود و بهتر شدن ظاهرش را دارد. کاندید خوب فردی است که از سلامت کامل جسمانی هم برخوردار باشد.

تزریق ژل چانه

سوالات بیماران در مورد تزریق فیلر :

آیا تزریق ژل یا فیلر به لب های من آسیب می رساند؟

این مسئله به شدت به شخصیت فرد بستگی دارد. اگر در هنگام تزریق ژل یا فیلر نترسید و راحت و ریلکس باشید و آن را مانند یک جرقه کوچک بدانید و هنگام تزریق فشار کمتری داشته باشید، عوارض زود گذر تزریق فیلر مانند کبودی و تورم لب ها، برای شما به شدت کاهش یافته و به راحتی بهبود می یابند.

با اینکه سوزن تزریق فیلر بسیار کوچک است و اصلا به چشم نمی آید، اما یک کبودی کوچک احتمالا روی لب های شما بوجود خواهد آورد که با استفاده از یک کرم موضعی مخصوص می توان آن را برطرف نمود.

تفاوت عمده تزریق ژل و تزریق بوتاکس در چیست؟

برخی از افراد بر این باورند که تزریق بوتاکس و ژل از یک نوع بوده و تفاوتی ندارند که در ادامه به اختصار درباره تفاوت این دو ماده صحبت شده است.

بوتاکس

تزریق بوتاکس در قسمت های فوقانی صورت از جمله پیشانی و اطراف چشم انجام می شود که موجب توقف انقباض ماهیچه های این نواحی شده و در نتیجه چین و چروک های این نواحی به مرور زمان از بین رفته و شادابی و نشاط به پوست صورت باز خواهد گشت.

تزریق ژل

در gel injection از اسید هیالورونیک و مواد مشابه آن استفاده خواهد شد که دارای خاصیت پر کنندگی در نواحی از صورت و بدن می باشد که حجم و فرم خود را از دست داده اند.

این نواحی شامل لبها، گونه ها، خطوط اطراف دهان می باشد. اگرچه در بسیاری از مواقع از اینگونه پرکننده ها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های موجود بر پیشانی نیز استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های این دو نوع درمان زیبایی میتوان به مدت ماندگاری آنها نیز اشاره نمود. نتایج بوتاکس تنها 3 الی 4 ماه ماندگاری خواهد داشت درحالیکه نتایج تزریق ژل بسته به نوع ژل و پرکننده متفاوت خواهد بود.

اما گاهی نیز میتوان این دو نوع درمان را با یکدیگر ترکیب نمایید تا شاهد نتایج بهتر و دلخواه خود باشید زیرا هر دو نوع ماده تزریقی، شامل مواد مصرفی متفاوتی می باشند.

بطور مثال فردی ممکن است برای از بین بردن خطوط اطراف چشم خود از بوتاکس استفاده نماید و برای خطوط لبخند استفاده از ژل را مناسب بداند و همه ی این موارد بستگی به میزان عمق خطوط و تشخیص پزشک خواهد داشت.

ماندگاری تزریق ژل ؟

پروسه تزریق ژل شاید در حدود 30 دقیقه به طول انجامد، اما مدت تاثیر و ماندگاری آن بستگی به برند و ترکیبات ساختاری ژل ها و البته شرایط بدنی و لایف استایل شما دارد.

ژل ها از مواد مختلفی ساخته می شوند مثل کلاژن، هیالورونیک اسید و هیدروکسی اپتاید. میزان ماندگاری در هر یک از این ژل ها متفاوت است؛ ژل های کلاژنی بین 2 تا 4 ماه، ژل های هیالورونیک اسید بین 6 تا 9 ماه و ژل های هیدروکسی اپتاید بین 9 تا 18 ماه ماندگاری دارند.

چرا در بعضی از موارد، در نقاطی که ژل تزریق شده است، احساس گلوله گلوله یا سفتی در زیر پوست احساس می شود؟ آیا این عارضه طبیعی است؟

در بعضی از افراد، بعد از تزریق ممکن است در زیر پوست نقاطی سفت و گود احساس شود که طبیعی است؛ بیمار می تواند چند روز بعد از تزریق، با ماساژ صورت خود این توده ها را از بین ببرد.

معمولا وجود چنین عارضه ای تا دو هفته بعد از تزریق فیلر کاملا طبیعی است ولی اگر بعد از گذشت دو هفته، این عارضه برطرف نشود، فرد متقاضی باید به پزشک خود مراجعه کند.

آیا ممکن است تزریق چربی و فیلر را حذف کرد؟

پاک کننده های مخصوصی وجود دارد که با عملکرد آنزیم های خود، ژل یا فیلر تزریق شده را کاملا تخلیه می کنند، اما این عکس العمل در بین افراد و متقاضیان تزریق ژل بسیار نادر است و بسیاری از کلینیک های تزریق ژل حتی یک بار هم آن را تجربه نکرده اند.

آیا استفاده از کرم ضد افتاب بعد از تزریق فیلر مفید است؟

بله، استفاده از کرم ضد آفتاب برای پوست لازم است زیرا درصد زیادی از آسیب های پوستی بخاطر نور آفتاب است. البته هر 4 ساعت، باید کرم ضد آفتاب را روی پوست تجدید کرد.

در جلسه اول، بهتر است چه میزانی از ژل تزریق بشود؟

بعضی از افراد تمایل دارند که در جلسه اول حجم زیادی از ژل را در صورت خود تزریق کنند.

تجربه نشان داده است که هر چه میزان کمتری از ژل روی صورت بیمار تزریق شود، می توان شاهد نتایج طبیعی تر و بهتری بود و در صورت تمایل فرد متقاضی، میتوان در جلسات بعدی ژل بیشتری به ناحیه مورد نظر تزریق کرد.

چرا باید هر چند ماه، ژل را تزریق کرد؟

به مرور زمان، ژل های تزریق شده در زیر پوست جذب می شوند و فرد باید تزریق را تکرار کند تا مدت زمان ماندگاری افزایش یابد. تعداد دفعات لازم برای تزریق بستگی به توقعات فرد متقاضی دارد.

چه کسانی نمی توانند به لبهایشان ژل تزریق کنند؟

کسانی که دارای تب خال و زخم روی لبهایشان باشند و افرادی که به بیماری های خاص مبتلا باشند، نمی توانند از فیلر ژل برای حجیم تر کردن لبهایشان استفاده کنند.

چه محصولاتی می توانند باعث بهبود نتایج حاصل از تزریق فیلر شوند ؟

معمولا محصولات حاوی ویتامین C باعث تقویت پوست و بافت های پوستی می شوند و به پوست حالتی سفت و انعطاف پذیر می دهند. در مورد انتخاب محصولات می توانید با پزشک هم مشورت کنید.

استفاده از چه نوع ژلی برای تزریق بهتر است ؟

پزشک با توجه به نوع نیاز شما، ژلی را انتخاب می کند که بهترین نتیجه را برای شما به دنبال داشته باشد. در کل، ژل هایی که دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) باشند، کیفیت بسیار بالایی دارند و عوارض خطرناکی را هم برای افراد متقاضی به دنبال نخواهند داشت.

کاربردهای ژل هیالورونیک اسید چیست ؟

 1. تزریق فیلر گونه
 2. تزریق فیلر خط خنده
 3. تزریق فیلر لب
 4. تزریق فیلر چانه
 5. تزریق فیلر صورت

از ژل هیالورونیک اسید، استفاده های زیادی می شود؛ مثلا برای رفع گودی زیر چشم، رفع انواع آکنه و اسکارهای پوستی، رفع چین و چروک های پیشانی، رفع چین های گوشه چشم، رفع خط خنده، حجیم تر کردن لبها و غیره.

در مورد ژل های کلاژن ساز توضیح بدهید؟

کلاژن، نقش مهمی در انعطاف پذیری پوست دارد؛ با افزایش سن، تولید طبیعی کلاژن متوقف می شود و بدن دیگر قادر به تولید آن نیست.

از جمله نتایجی که توقف تولید کلاژن می تواند به دنبال داشته باشد، افتادگی پوست است.

خوشبختانه بعضی از ژل ها قادر به ساخت کلاژن هستند و می توانند سفتی و حالت ارتجاعی پوست را بهبود ببخشند.

معمولا ژل هایی که حاوی هیالورونیک اسید هستند، قادر به ساخت کلاژن هستند. این ژل ها، تاثیرات قابل توجهی در جوان سازی پوست صورت دارند.

البته ژل های کلاژن ساز از نظر ماندگاری با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

چه کسانی نمی توانند ژل تزریق کنند؟

 1. خانم هایی که باردار یا شیرده هستند.
 2. افرادی که سابقه هر گونه آلرژی یا حساسیت را دارند.
 3. کسانی که از داروهای مختلفی استفاده می کنند.
 4. افرادی که سابقه سکته مغزی دارند و کسانی که به بیماری هایی مثل دیابت.
 5. اختلالات انعقاد خون و لوپوس مبتلا هستند، نمی توانند از ژل بعنوان فیلر صورت خود استفاده کنند.

تا چند هفته بعد از تزریق فیلر می توان برای معاینه و یا تزریق مجدد به پزشک مراجعه کرد؟

فرد می تواند بعد از دو هفته، برای معاینه و بررسی نتایج حاصل از تزریق به پزشک مراجعه کند. زمان تزریق مجدد ژل بستگی به وضعیت فرد و نتایج پس از تزریق دارد.

در صورتیکه فرد متقاضی در شرایط خوبی باشد و نیاز به تزریق دوباره داشته باشد، می تواند دو الی سه هفته بعد از اولین جلسه، دوباره اقدام به تزریق بکند.

عوارض تزریق ژل

قبل از تزریق ژل به تمامی جوانب آن از جمله عوارض جانبی به خوبی فکر کرده و سپس برای انجام آن اقدام نمایید. هنگامی که شما و پزشکتان تصمیم قطعی خود را برای  انجام gel injection اتخاذ کردید، باید به موارد زیر نیز که ممکن است پس از تزریق بروز نمایند، توجه نمایید.

عوارض تزریق فیلر موقتی است، عوارض می تواند شامل کبودی، ورم ملایم، واکنش های آلرژیک، درد و قرمزی باشد.

البته در موارد بسیار کمی هم عارضه تبخال در فرد متقاضی مشاهده شده است که با مراجعه به پزشک می توان براحتی و بدون ایجاد اسکار، آن را برطرف نمود.

تزریق درست ژل به مهارت پزشکتان بستگی دارد پس در انتخاب دکتر دقت کنید.

عارضه ایجاد توده های متورم زمانی اتفاق می افتد که ژل در بخش اشتباهی از صورت تزریق بشود و یا ژل بصورت عمیق در صورت تزریق نشود.

البته این توده ها با کمک آنزیمی خاص بطور کامل برطرف می شوند.

یکی از اثرات جانبی که به ندرت هنگام تزریق اتفاق می افتد، انسداد رگ های خونی است. انسداد رگ های خونی باعث کاهش جریان خون در بافت هایی می شود که در آنها ژل تزریق شده است.

در نهایت، این عارضه می تواند به بافت های صورت شما آسیب بزند. بیمار می تواند با مراجعه به متخصص، این عارضه را برطرف نماید. 

موارد منع تزریق فیلر 

 1. کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند
 2. در گذشته از انواع ژل ها یا فیلرهای دائمی استفاده کرده اند
 3. سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 4. بیماری های عفونی، قلبی، عروقی، دیابت و غیره دارند

حتما باید قبل از تزریق، در مورد وضعیت خودشان اطلاعات دقیق و کافی را در اختیار پزشکشان قرار بدهند.

فیلم تزریق ژل لب 

شما عزیزان میتوانید از طریق  مراجعه به گالری ویدئو وب سایت، تمامی فیلم های تزریق به لب ، تزریق به صورت ، تزریق خط خنده و تزریق به چانه را مشاهده نمایید.

هزینه تزریق ژل 

ابتدا لازم است این نکته را به ذهنتان بسپارید که برای تزریق حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تزریق توسط سایر افراد، خطرات جدی و جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. قیمت تزریق بستگی به نوع ژل و نقاط تزریق شده دارد.

کلینیک تخصصی پوست و مو رز با پزشکانی مجرب و متخصص و دستگاه های پیشرفته، خدمات تزریق را هم به مشتریان گرامی خود ارائه می دهد. در کلینیک پوست و مو رز هدف ما، رضایت شما مشتریان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل ، با شماره 02144067005 تماس حاصل فرمایید.

 

* توجه : با ارسال فرم ( تعیین وقت اینترنتی ) جهت رزرو ، از تخفیف 20 درصدی برخوردار خواهید شد.

[cz_title bline=”cz_line_both_side” shape=”text” id=”cz_25512″ css_right_line_left=”1px” sk_lines=”background-color:#091f2c;width:150px;height:4px;top:4px;left:1px;” sk_lines_con=”height:4px;top:5px;” sk_shape=”font-size:70px;color:#f5f5f5;font-family:Roboto;font-weight:700;z-index:-1;top:40px;”]

سولات رایج مخاطبان درباره تزریق ژل

[/cz_title][cz_title id=”cz_105245″]آیا تزریق فیلر و پرکننده ها خطرناک هستند؟

طبق نظر مراجع بین المللی بهداشت و درمان، استفاده از فیلر ها برای کانتورینگ و زیبایی صورت و بدن هیچ گونه خطری را به همراه نخواهد داشت و چه بسا بسیار مفید و کاربردی است.

تنها نکته ای که باید به آن دقت شود این است که کانتورینگ بدن توسط تزریق فیلر نباید در مقیاس بزرگ انجام شود زیرا می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر آسیب به بافت ها، زخم دائمی یا بدشکلی و حتی مرگ شود. استفاده طولانی مدت از این روش درمانی نیز توصیه نمی گردد.

هزینه تزریق پرکننده و فیلر چقدر است؟

یکی از متغیر ترین هزینه های پرداخت شده بابت زیبایی و جوانسازی در تزریق ژل به چشم می خورد، شما در حقیقت به اندازه هزینه ای که پرداخت می کنید فیلر به زیر پوستتان تزریق خواهد شد.

منطقه جغرافیایی و همچنین برند و مارکی که برای تزریق ژل انتخاب کرده اید نیز در این موضوع بی تاثیر نیست اما در حالت کلی بیشترین تاثیر ناشی از منطقه تحت درمان و میزان فیلر تزریق شده خواهد بود. همچنین برای جمع بندی هزینه های کلی می توانید دستمزد پزشک متخصص و تیم درمانی را نیز در نظر بگیرید.

عوارض تزریق پرکننده های صورت چیست؟

هر روند زیبایی می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد، تزریق پرکننده های پوستی یا فیلر نیز از این قاعده مستثنا نیست. شایع ترین عوارض جانبی شامل: کبودی، قرمزی، تورم، درد و خارش است. عوارض جانبی نادری نیز وجود دارند که عبارتند از: عفونت، برآمدگی و تغییر رنگ یا تغییر رنگدانه.

احتمال وقوع تمامی این عوارض بسیار پایین است و معمولا بیمار روند نقاهت خود را بدون هیچ گونه مشکلی سپری خواهد کرد و این موضوع در گرو رعایت تمامی نکات ذکر شده توسط پزشک متخصص است.

آیا استفاده از فیلر ها برای طولانی مدت مضر است؟

معمولا تزریق ژل یکی از درمان های موقتی است که برای زیبایی و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد اما در حالت کلی جواب این سوال مثبت است، به دلیل کشیدگی پوست در طولانی مدت بر اثر تزریق فیلر و ژل و استفاده بیش از حد از این پر کننده ها پوست دچار چین و چروک هایی خواهد شد.

برخی از بی نظمی های ظاهری در خط و خطوط صورت می تواند باعث پیری شود و اینگونه ظاهری ناخوشایند برای فرد به همراه داشته باشد. در نتیجه توصیه می شود تنها به مدت محدودی از تزریق فیلر استفاده شود تا از نتایج به دست آمده لذت ببرید.

آیا پرکننده ها باعث پیری زودرس شما می شوند؟

با گذشت زمان، بافت پوست حالت کشسانی خود را از دست خواهد داد و دیگر مانند قبل ارتجاعی نخواهد بود، همچنین روند رشد و تکامل سلول های پوستی تغییر خواهند کرد.

فیلرها و ژل های تزریق شده نمی توانند خود را با روند جدید رشد بدن هماهنگ کنند و در نتیجه باعث تسریع روند پیری در ناحیه تحت تزریق خواهند شد زیرا باعث می شوند تا بافت های زیر پوست کشیده تر شود.

انجام چه کارهایی پس از تزریق فیلر توصیه نمی شود؟

از استفاده از کرم های موضعی و یا به کلی محصولات موضعی مانند Tretinoin (Retin-A)، رتینول، رتینوئیدها، اسید گلیکولیک یا هرگونه محصولات “ضد پیری” خودداری کنید. استفاده از اپیلاسیون، سفید کننده پوست، محصولات درمانی برای موخورگی یا استفاده از کرم موهای زائد بر روی ناحیه ای که تزریق انجام شده خودداری کنید.

آیا تزریق فیلر می تواند باعث نابینایی شوند؟

هر روند درمانی یا زیبایی ای در دنیا ممکن است به دلایلی مانند عدم تسلط پزشک، استفاده از مارک ها و برند های فرعی و یا شرایط بدنی با عوارض و خطراتی همراه باشد که معمولا به ندرت رخ خواهد داد.

متاسفانه یکی از عوارض بسیار نادر اما خطرناک و جدی تزریق ژل و فیلر کوری و نابینایی موقت یا دائمی است. خوشبختانه احتمال بروز این عارضه نزدیک به صفر است و اکثرا در مواردی که به وقوع پیوسته است با درمانی های جانبی نابینایی موقت برطرف شده است.[/cz_title]

تزریق ژل اهواز - هزینه، بهترین کلینیک و پزشک متخصص
تزریق ژل در همدان - برجسته سازی لب، گونه ها و هزینه آن
تزریق ژل در جنوب تهران با هزینه مناسب