جراحی بینی و عوارض جراحی بینی و هزینه جراحی بینی

فهرست مطالب

جراحی بینی و عوارض جراحی بینی و هزینه جراحی بینی

جراحی بینی :

جراحی بینی چیست؟ بینی عضوی است که در زیبایی صورت نقش زیادی دارد و امروزه خوش فرم و کوچک نشان دادن بینی، دغدغه بسیاری از افراد شده است.مشکلاتی مثل پلیپ، انحراف بینی و بزرگ بودن شاخک های بینی هم می تواند افراد را به سمت جراحی بینی سوق دهد. در حال حاضر، جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود که بستگی به مدل بینی دارد و جراح با ایجاد برش های متفاوتی در سطح بینی، شکل و فرم آن را تغییر می دهد.

بینی انسانها از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت است و از نظر شکل غضروف ها و استخوان ها به دو دسته بینی استخوانی و گوشتی تقسیم می شود. پزشک به نوع پوست بینی، سن و سایر ویژگی های ظاهری بیمار توجه زیادی می کند تا بتواند بهترین مشاوره را در زمینه جراحی بینی به بیمار خود ارائه بدهد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مدلی را انتخاب کنید که با سایر اجزای صورتتان هماهنگ باشد؛ توصیه های پزشک در این زمینه می تواند خیلی به شما کمک کند. با ما همراه باشید تا در مورد جراحی بینی اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

 

جراحی بینی

زمانی این باور وجود داشت که جراحی بینی، یک عمل سنگین و بسیار پرریسک است و تنها افرادی که از توانایی مالی ویژه‌ ای برخوردار هستند و یا افرادی که بینی آن ها دچار مشکلات تنفسی هستند باید این کار را انجام بدهند اما حالا دیگر در همه اقشار مردم، افرادی هستند که این عمل را پشت سر گذاشته‌ اند و با شکلی جدید از بینی به زندگی ادامه می دهند.

اگر در گذشته ترس و تردید زیادی در مورد این جراحی وجود داشت، حالا دیگر همه از عمل بینی به عنوان یکی از پذیرفته شده ترین انواع جراحی ها نام می برند. هیچکس نمی تواند تعیین کند که با چه نوع دماغی متولد شود اما همه می توانند در طول زندگی، شکل ظاهری و سایز بینی خود را تغییر بدهند.

جالب است بدانید که ایران، یکی از 4 کشوری است که بیشترین جراحی بینی در دنیا را انجام می دهد. تقریبا 3 درصد جراحی های بینی همه دنیا در ایران انجام می شوند.

ایران پس از برزیل، مکزیک و آمریکا رتبه چهارم را در جراحی بینی در اختیار دارد. البته که در داخل ایران هم جمعیت زیادی بینی خود را به تیغ جراحان می سپارند اما این آمار جالب توجه، از آن جهت به دست آمده که با توجه به ارزان تمام شدن هزینه عمل بینی در ایران، هر سال بسیاری از افراد از کشورهای دیگر برای انجام این عمل به کشورمان سفر می کنند.

در مواردی حتی افراد مشهور و سرشناس خارجی نیز برای جراحی بینی به تهران آمده اند.

مزایای جراحی بینی :

جراحی بینی به دو منظور انجام می شود؛ زیبایی و بهبود عملکرد بینی. جراحی بینی می تواند به شما کمک کند تا به فرم دلخواه بینی تان برسید و از ظاهرتان رضایت بیشتری داشته باشید.

البته خیلی ها هم هستند که در عملکرد بینی شان مشکل دارند مثلا نمی توانند خوب نفس بکشند و با جراحی بینی مشکلات تنفسی آنها به خوبی برطرف می شود. یک جراحی بینی موفق براحتی می تواند نقص های مادرزادی (مثل انحراف بینی) را به خوبی اصلاح کند.

جراحی بینی

طبیعی به نظر می‌رسد که خیلی ها، از سایز و شکل بینی خود راضی نباشند. این یک انتخاب شخصی است و هر کسی می تواند در این مورد نظر خاص خودش را داشته باشد.

بعضی ها از داشتن دماغ بزرگ لذت می برند و اصلا تمایلی به ایجاد تغییر در چهره خودشان ندارند اما گروهی دیگر، نوع دیگری از بینی را می پسندند و تلاش می کنند تا بهترین و ماندگار ترین روش را برای تغییر حالت و اندازه بینی به کار بگیرند.

عمل بینی یا همان رینوپلاستی، همانطور که گفته شد تنها یک عمل زیبایی محسوب نمی شود و برای رفع انحراف و کمک به نفس کشیدن افراد که مشکلدارند نیز موثر است. در واقع بعضی از افراد نه برای زیبایی، بلکه برای  رفع انحراف بینی زیر تیغ جراح می روند و عمل بینی را انجام می دهند.

موارد منع جراحی بینی :

موارد منع جراحی بینی شامل افرادی ست که سن آنها پایین تر از 16 سال است زیرا قبل از این سن، بینی هنوز خوب رشد نکرده است و فرم واقعی آن مشخص نیست، چرا که ممکن است شکل ظاهری بینی مدتی پس از عمل، دوباره دچار یک تغییر بزرگ شود. به طور کلی دخترها می توانند زودتر از پسرها چنین عملی را انجام بدهند اما عمل بینی در نوجوانی و اولین سال های جوانی، به خودی خود یک ریسک بزرگ محسوب می شود.

افرادی که دائما سیگار می کشند، گزینه های مناسبی برای انجام این عمل نیستند. مگر آن که برای مدت چند ماه قبل و بعد از انجام این کار، سیگار را به طور کامل کنار بگذارند و اجازه آسیب زدن آن به بافت های بینی را ندهند.

افرادی که بیماری قلبی دارند، افرادی که مشکل انعقاد خون دارند و از داروهای انعقاد خون استفاده می کنند و غیره. شما باید حتما پزشک خود را در جریان وضعیت کامل سلامتیتان قرار بدهید.

نکاتی برای قبل از جراحی بینی :

تا دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف داروهایی مثل آسپرین، پروفن، وارفارین و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید. تا 8 ساعت قبل از عمل بینی نباید چیزی بخورید. اگر قبل از جراحی بینی سرما بخورید، به ناچار عملتان به تعویق می افتد.

نحوه انجام جراحی بینی :

انتخاب بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی بستگی به وضعیت بیمار دارد. بعد از بیهوشی، ابتدا جراح از داخل بینی برش می زند. سپس استخوان و غضروف بینی را تراش می دهد تا به شکل مناسبی برسند و عیب های آنها کاملا برطرف بشود. پس از تراش، جراح پوست و بافت بینی را به آرامی به سمت پایین می آورد و بخیه می زند تا با استخوان و غضروف جدید هماهنگ شود.

در مرحله پایانی جراح در بینی، تامپون های کوچکی را می گذارد و روی بینی را با اسپلینت (گچ) بینی می پوشاند. معمولا یک روز بعد از جراحی بینی، تامپون ها توسط جراح برداشته می شود و اسپلینت و بخیه های بینی هم بعد از یک هفته برداشته و کشیده می شوند.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

 1. قبل از عمل جراحی بینی، بیمار باید آزمایشات لازم را بدهد.
 2. در صورتیکه بیمار داروی خاصی مصرف می کند و همچنین اگر سابقه بیماری خاصی دارد را قبل از جراحی بینی، به پزشک خود اطلاع بدهد.
 3. تا دو هفته قبل از جراحی بینی، از مصرف داروهایی مثل آسپرین، پروفن، وارفارین خودداری کنید.
 4. تا دو هفته قبل از جراحی بینی، از کشیدن سیگار و قلیان و مصرف الکل خودداری کنید.
 5. تا دو هفته قبل از جراحی بینی، از دمنوش های گیاهی، زنجبیل، سیر، ویتامین E، روغن ماهی استفاده نکنید. مصرف این مواد غذایی، احتمال خونریزی را در هنگام جراحی بینی و حتی بعد از عمل افزایش می دهند.
 6. تا دو هفته قبل از عمل جراحی، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و تغییر رنگ پوست و بینی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این کار می‌ تواند در نهایت روی عمل تاثیر منفی داشته باشد.
 7. تا 8 ساعت قبل از جراحی بینی، نباید چیزی بخورید و بنوشید.
 8. اگر قبل از جراحی بینی سرما بخورید، به ناچار عملتان به تعویق می افتد.
 9. یک روز قبل از جراحی بینی، آب کافی بنوشید.
 10. بیمار می تواند قیل از جراحی بینی، استحمام کند و صورت خود را از هر گونه آرایش و ماده اضافه پاک کند.
 11. بیماران مرد بهتر است صورت خود را اصلاح کنند.
 12. خانم ها نباید از لاک یا ناخن مصنوعی استفاده کنند زیرا بعد از جراحی بینی، رنگ ناخن ها چک می شود.
 13. از آن جایی که به طور معمول چند عمل جراحی بینی در طول یک روز انجام می شوند، فرد باید حتما زمان دقیق انجام عمل را بداند. در بعضی از موارد بی اطلاعی و یا فراموش کاری فرد و بیش از حد منتظر ماندن برای عمل، ممکن است روحیه فرد متقاضی را خراب کند.

مراقبت های لازم در روز عمل جراحی بینی

 1. لباسی راحت و دکمه دار بپوشید.
 2. آزمایشات و سایر مدارک مورد نیاز را همراه خودتان به کلینیک بیاورید.
 3. تمامی زیور آلات و وسایل اضافه خود را به همراهتان بسپارید.
 4. از لنز چشمی استفاده نکنید و مراقب باشید که صورت تان در زمان انجام عمل، فاقد هر نوع آرایش  باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. بعد از جراحی بینی، می توانید برای کاهش کبودی و ورم چشم هایتان از کیسه یخ استفاده کنید. کمپرس سرد را می توانید در اطراف بینی و زیر چشمانتان قرار بدهید.
 2. برای پاک کردن ترشحات بینی می توانید به آرامی از گوش پاک کن نرم استفاده کنید.
 3. بعد از جراحی بینی، از داروها و مسکن هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است، بطور منظم استفاده کنید.
 4. در 3 الی 6 هفته اول از هر گونه فعالیت های شدید خودداری کنید.
 5. تا دو هفته بعد از جراحی بینی، از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین، ژلوفن و غیره خودداری کنید.
 6. تا دو هفته بعد از جراحی بینی، از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی خودداری کنید.
 7. تا یک هفته بعد از عمل بینی، از مواد غذایی مثل سیر، زنجیل، نوشیدنی های گیاهی و غیره استفاده نکنید.
 8. در هفته های اول در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و تا چند ماه اول از عینک استفاده نکنید.
 9. زمانی که می خواهید عطسه و یا سرفه کنید، دهانتان را باز کنید تا فشار کمتری به بینی وارد شود.
 10. بعد از جراحی بینی، از غذاهایی استفاده کنید که بیشتر آبکی باشند و نیاز به جویدن نداشته باشند.
 11. در روزهای اول سعی کنید بصورت طاق باز بخوابید و سرتان را بالا نگه دارید. بهتر است بیمار از چندین بالش نرم استفاده کند.
 12. بعد از جراحی بینی، از مسافرت کردن مخصوصا با هواپیما خودداری کنید.
 13. سعی کنید با بینی فین نکنید زیرا فشار زیادی به بینی وارد می شود.
 14. در رژیم غذایی تان، مصرف نمک ممنوع است.
 15. استفاده از آب آناناس برای کاهش عوارض ناشی از جراحی بینی بسیار مفید است.
 16. از حرف زدن با دیگران و هر گونه فعالیتی که بینی را درگیر می کند مثل خندیدن، خودداری کنید.
 17. هنگام چسب زدن به بینی و عوض کردن آن، دقت لازم را داشته باشید.
 18. سعی کنید تا یک هفته به خوبی استراحت کنید.
 19. به آرامی مسواک بزنید.
 20. برای کاهش عوارض احتمالی عمل بینی، پزشک ممکن است داروهایی را برای شما تجویز کند. مصرف این داروها پس از انجام عمل، بسیار مهم هستند. البته که تغییر شکل بینی، از لحظه عمل آغاز شده اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه، حتما باید مراقبت های لازم در اوج جدیت صورت بگیرند.
 21. صبور باشید و برای رسیدن به نتیجه نهایی، بیش از حد عجله به خرج ندهید. بینی تا مدتی بعد از عمل ورم خواهد داشت و عملا دیدن شکل نهایی آن، خیلی زود ممکن نخواهد شد. پس بهتر است از هر قضاوت زودهنگامی اجتناب کنید و در انتظار رسیدن زمان درست بمانید.

هدف از انجام عمل جراحی بینی

هدف هر بیمار از عمل جراحی بینی بسیار متفاوت است؛ در بیشتر بیماران عمل بینی با هدف کوچک کردن سایز بینی، رفع قوز بینی، درمان پولیپ و رفع انحراف بینی انجام می شود.

چه کسانی کاندید خوبی برای جراحی بینی هستند؟

کسانی که توقعات به جا و معقولانه ای از نتایج جراحی بینی دارند و بینی آنها بطور کامل رشد کرده است و در سنین پایین اقدام به جراحی بینی نکرده باشند، کاندید خوبی برای جراحی بینی هستند.

نظرات بیماران در مورد جراحی بینی :

چرا باید بعد از عمل بینی، روی بینی را چسب زد؟

چسب بینی مزیت های زیادی دارد مثلا باعث کاهش تورم بینی می شود و به چسبیدن یا به اصلاح جوش خوردن پوست بینی به اسکلت آن کمک زیادی می کند.

چه زمانی بعد از جراحی بینی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا یک هفته بعد از جراحی بینی، بیمار می تواند به پزشک خود مراجعه کند.

تورم بینی تا چه زمانی بطور کامل از بین می رود؟

رفع تورم بینی بستگی به شرایط بیمار دارد؛ در اکثر موارد 6 ماه الی 1 سال طول می کشد تا تورم بینی بطور کامل از بین برود.البته درصد زیادی از این ورم، خیلی زود از بین خواهد رفت و ورمی که باقی می ماند، تنها بخش کوچکی از تورم اولیه بینی بعد از عمل است.

میزان تورم بینی به ضخامت پوست فرد بستگی دارد. بینی های گوشتی، بیشتر ورم می کنند و ورم آن ها نیز دیرتر از بین می رود. بلند نکردن اجسام سنگین، عدم استفاده از نی  و ضربه نخوردن بینی، از عواملی هستند که به خوابیدن سریع تر ورم بینی کمک می کنند.

چه زمانی جای بخیه روی بینی، بطور کامل رفع می شود؟

بهبود کامل جای بخیه بستگی به شرایط بدنی بیمار دارد؛ در بعضی از بیماران جای بخیه خیلی زود بهبود می یابد و در دیگر بیماران کمی طول می کشد. داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می کند هم به بهبود سریعتر جای بخیه و اسکارهای ناشی از آن کمک زیادی می کنند.

چرا حتما 8 ساعت قبل از جراحی بینی باید ناشتا باشیم؟  

عمل بینی با بیهوشی بیمار انجام می شود و اگر بیمار ناشتا نباشد و از قبل چیزی خورده باشد، احتمال برگشت مواد غذایی در معده و وارد شدن آنها به مجاری تنفسی بسیار بالاست.

چرا بعد از عمل، بینی نامتقارن نشان داده می شود؟

در اکثر بیماران به دلیل تورم، بینی بصورت نامتقارن نشان داده می شود. این عارضه کاملا طبیعی ست و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. با کاهش تورم بینی، حالت نامتقارن آن هم بطور کامل رفع خواهد شد.

چه نوعی از بینی، بعد از عمل بینی بیشترین تغییر را می کند؟

بینی هایی که استخوانی و غضروفی باشند، بعد از عمل بیشترین تغییر را دارند. بینی های گوشتی و پف دار، کمترین تغییر را دارند زیرا در عمل جراحی بینی، تغییرات روی استخوان و غضروف بینی انجام می شود و برای پف بینی نمی توان کار زیادی انجام داد.

آیا در صورت ضربه به بینی، باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

بعد از جراحی بینی، نباید ضربه ای به بینی وارد شود زیرا احتمال خونریزی و تغییر شکل بینی را افزایش می دهد. در صورتی که ضربه وارد شده به بینی، باعث درد و خونریزی شود، حتما باید بیمار به پزشک خود مراجعه کند.

بعد از عمل جراحی بینی، می توانم شاهد چه نتایجی باشم؟

شما می توانید عکسهای قبل و بعد جراحی بینی بیمارانی که عمل جراحی بینی داشته اند را نگاه کنید زیرا با مشاهده این عکس ها، می توانید با مهارت ها و تکنیک های پزشکتان بیشتر آشنا شوید.

البته این را هم در نظر بگیرید که هر بیماری، انتظارات و توقعات مخصوص به خود را از عمل جراحی بینی دارد و با توجه به اینکه خصوصیات ظاهری هر بیمار با دیگران کاملا متفاوت است، نتایج حاصل از جراحی بینی هم بسیار متغیر است.

بهتر است بیمار از ابتدا، مدل مورد نظر و فرم ایده آل خود را برای دکتر مشخص کند و در مورد توقعات خود با او صحبت کند تا شاهد نتایج رضایت بخش تری از عمل جراحی بینی باشد.

چند روز بعد از عمل بینی گچ برداشته می شود؟

معمولا در روز هفتم بیمار می تواند به پزشک مراجعه کند و گچ بینی خود را بردارد. بعد از برداشتن گچ، وجود وارضی مثل تورم و حالت غیر عادی بینی کاملا طبیعی ست که با گذشت زمان، این عوارض برطرف خواهد شد.

چه نوشیدنی هایی باعث بهبود سریعتر بیمار می شوند؟

از جمله نوشیدنی هایی که در روند بهبود بیمار، تاثیر خوبی می گذارد، آب کرفس است. البته تمام آبمیوه های طبیعی می توانند برای بیمار مفید باشند.

ترشحات بینی تا چند روز طبیعی ست؟

ترشحات بینی تا 3 روز طبیعی ست ولی اگر بیشتر از سه روز از بینی تان ترشح داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بخیه بینی را چه زمانی می توانیم برداریم؟

برای برداشتن بخیه بینی خود با پزشک صحبت کنید ولی معمولا از روز چهارم تا روز هفتم، بیمار می تواند بخیه خود را بردارد.

چرا بعد از جراحی بینی، استفاده از سرم برای شستشو توصیه می شود؟

بعد از عمل بینی، بخاطر ترشحاتی که بینی دارد، بیمار به سختی نفس می کشد زیرا این ترشحات در داخل بینی جمع می شوند و برای بیمار مشکلات تنفسی ایجاد می کنند. سرم شستشو یکی از راه هایی ست که به بیماران برای تمیز کردن ترشحات بینی توصیه می شود.

بیمار می تواند با استفاده از سرنگ، سرم شستشو را در داخل بینی خود بریزد. نکته ای که بیمار باید به آن توجه کند این است که مواظب باشد چسب روی بینی اش خیس نشود.

عوارض جراحی بینی :

عوارض عمل بینی شامل کبودی و ورم چشم ها، ورم بینی، خونریزی و باقی ماندن تیغه در داخل بینی است. کبودی و ورم چشم ها معمولا تا 3 روز بهبود می یابد؛ البته باز هم بستگی به بیمار دارد و نهایت تا 2 هفته طول می کشد.

ورم بینی کاملا طبیعی ست و طی 6 ماه بعد از عمل بینی ، این ورم کاملا می خوابد و شکل واقعی بینی از این به بعد مشخص می شود.در مورد کبودی نیز، توجه به دو نکته ضروری به نظر می‌ رسد.

اول اینکه هر چقدر که پزشک ماهرتر باشد و با ابزار عمل،  استخوان ها را کم تر لمس کند، کبودی کم‌ تر خواهد بود. از طرف دیگر هر چقدر که ضخامت پوست فرد نیز کم تر باشد، کبودی زودتر از بین خواهد رفت.

عکس جراحی بینی :

شما عزیزان گرانقدر میتوانید از طریق این لینک تمامی نمونه کار های عمل بینی را مشاهده فرمایید.

هزینه جراحی بینی :

هزینه جراحی بینی بستگی به نوع بینی و هزینه کلینیک دارد. “کلینیک پوست و مو رز با پزشکانی مجرب و متخصص و دستگاه های پیشرفته، خدمات جراحی بینی را هم به مشتریان گرامی خود ارائه می دهد. در این کلینیک هدف ما، رضایت شما مشتریان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی بینی، با شماره 02144067005 تماس حاصل فرمایید.

آیا جراحی بینی ارزان خطرناک است؟
کوچک کردن سوراخ بینی با جراحی
انواع ورم بينی بعد از عمل بينی