ماموپلاستی

اختلالات جنسی متعاقب جراحی پروتز سینه و یا ماموپلاستی

اختلالات جنسی متعاقب جراحی پروتز سینه و یا ماموپلاستی

اختلالات جنسی متعاقب جراحی پروتز سینه و یا ماموپلاستی

هر گونه استرس و اضطراب می تواند موجب بروز اختلالاتی در زندگی جنسی فرد شود. استرس می تواند از طریق عوامل خارجی ایجاد شده باشد یا به واسطه جراحی پروتز یا ماموپلاستی به وجود بیاید. این نوع جراحی ها استرسی را در درون بدن و در سیستم ایمنی  فرد به وجود می آورند.

اختلالات جنسی متعاقب جراحی پروتز سینه و یا ماموپلاستی

استرس حاصل از جراحی پروتز سینه یا ماموپلاستی تنها به دلیل حضور یک جسم خارجی در بدن فرد به وجود نمی آید. در ست است که این جسم خارجی سیستم ایمنی فرد را مورد تهدید قرار می دهد؛ اما استرس تنها به این دلیل در بدن فرد به وجود نمی آید.

دریافت تخفیف ویژه ماموپلاستی + مشاوره رایگان

صرف نظر از حضور یک جسم خارجی در بدن فرد مشکلات دیگری نیز بدن را مورد تهدید قرار می دهد. یکی از این تهدید ها نشت مواد سمی داخل پروتز ها به اندام های داخلی است. از این گذشته افرادی که تحت عمل های جراحی پروتز سینه و ماموپلاستی قرار گرفته اند تجارب متفاوتی را داشته اند.

برخی از افرادی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته اند شاهد کاهش میزان تحریک پذیری نوک سینه بوده اند  و از این گذشته درد هایی را نیز در این ناحیه تجربه کرده اند. در حالی که برخی دیگر از بهبود کیفیت زندگی جنسی خود سخن به میان آورده و جراحی جراحی پروتز سینه را به دیگران نیز توصیه می کنند.

تصمیم گیری برای انجام این نوع جراحی های باید با تصمیم شخصی فرد صورت گیرد. در این موارد هیچکس نباید فرد دیگری را برای انجام چنین جراحی هایی تحت فشار بگذارد. جراحی پروتز سینه ظاهر جسمانی زن را به کلی دگرگون کرده و شخص مورد نظر باید آمادگی و پذیرش ذهنی کافی برای انطباق با ظاهر تازه خود را داشته باشد.

از این رو ما به شما توصیه می کنیم که با جمع آوری اطلاعات مورد نیاز خود از منابع قابل اطمینان به تنهایی و با در نظر گرفتن تمام احتمالات ممکن نسبت به جراحی پروتز سینه اقدام کنید.

آیا جراح پروتز سینه اختلالاتی را به همراه دارد ؟

همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، نتایج در مورد افراد مختلف بسیار متفاوت بوده است. بسیاری از افراد مشکلاتی را تجربه کرده اند که برای دیگران به کلی بیگانه بوده است. از این رو می توان گفت که میزان اختلالات و حتی نوع این اختلالات می تواند از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت باشد.

اختلالات جنسی متعاقب جراحی پروتز سینه و یا ماموپلاستی

این اختلالات بعد از عمل ماموپلاستی می تواند بر اندازه و ظاهر سینه های شما تاثیر گذار باشد، برای مثال عدم وجود تقارن بین سینه ها می تواند تاثیر بدی بر روحیه شما داشته باشد؛ البته این مورد در صورتی اتفاق می افتد که پزشک بی تجربه عمل ماموپلاستی را برای شما انجام داده باشد.

درد و تورم ناشی از عمل ماموپلاستی، پارگی در محل بخیه ها، انقباض غیر طبیعی ماهیچه ها، خونریزی و عفونت از دیگر اختلالاتی هستند که ممکن است در ناحیه ای که عمل ماموپلاستی روی آن انجام شده روی دهند؛ جلوگیری از بهبود این اختلالات و عدم بهبود آنها در زمان مناسب، ممکن است احتیاج به عمل جراحی داشته باشد.

از جمله اختلاتی که پس از جراحی پروتز سینه یا ماموپلاستی به سراغ فرد می آید می توان به تاثیرات مخرب استرس بر بدن فرد اشاره کرد. استرس وارد آمد بر بدن بیمار می تواند سطح هورمون های بدن بیمار را به کلی بر هم بزند.

نخستین تغییر در سطح هورمونی زمانی اتفاق می افتد که مغز بیمار متوجه حضور یک عامل بیرونی می شود  در نتیجه میزان ترشح هورمون های نوراپی نفرین و اپی نفرین می شود.

ترشح این هورمون ها موجب افزایش ضربان قلب، فشار خون و افزایش قند خون می شوند. بدن با ترشح این هورمون ها مقاومت خود را برای مقابله با عامل خارجی افزایش می دهد.

ترشح این هورمون ها موجب ترشح هیدروکورتیزون شده ترکیب این دو هورمون در مواقعی که بدن تحت فشار استرس قرار گرفته است به یاری فرد می آید؛ اما زمانی که عامل ایجاد کننده استرس برای مدت طولانی در بدن فرد باقی بماند دیگر ترشح این هورمون ها عواقب رضایت بخشی نخواهد داشت. فرد در صورتی که برای مدت طولانی تحت استرس قرار گیرد دچار مشکلات دیگری نیز شود.

خوشبختانه سیستم ایمنی بدن انسان به موقع وارد عمل می شود و پس از گذشت مدت زمانی از ترشح این هورمون ها، ترشح این هورمون ها را متوقف می کند. هیدروکورتیزون به خودی خود برای بدن بسیار مفید است چراکه موجب می شود تا استرس بدن مدیریت شده و از شدت التهابات بدن کاسته شود و همچنین میزان قند خون را متعادل می کند. هیدروکورتیزون موجب افزایش سرعت متابولیسم بدن می شود.

عوارض احتمالی بعد از عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی جز آن دسته از عمل هایی است که می تواند با کاهش اندازه سینه ها به افرادی که به دلایل مختلف از بزرگ بودن، فرم نامناسب و یا افتادگی سینه های خود رنج می برند، کمک بسیاری کند و اختلالات ایجاد شده ناشی از این بیماری را رفع کند.

بسیاری از افرادی که دارای سینه های بزرگ تر از حد معمول هستند معمولا از کمر درد، گردن درد، درد در ناحیه شانه، اختلال در زندگی روزمره مانند ورزش و یا حتی اختلال در رابطه جنسی و کمبود اعتماد به نفس رنج می برند. به همین دلیل عمل ماموپلاستی علاوه بر عملکرد درمانی، به عنوان یک عمل زیبایی نیز شناخته می شود.

افراد می توانند با مراجعه به پزشک متخصص و بهره گرفتن از متدهای درمانی او، عمل ماموپلاستی را انجام دهند. اگرچه خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است در نتایج عمل ماموپلاستی تاثیر گذار باشد اما فواید آن بیشتر از آسیب های احتمالی است.

روش های درمانی برای هر کس منحصر به فرد است و معمولا با توجه به آناتومی بدن آنها، سن و انتظاری که از انجام عمل ماموپلاستی دارند توسط یک پزشک متخصص که در این زمینه مهارت های کافی را دارد تعیین و پس از انجام بررسی های لازم اجرا می شود.

اما بعد از انجام عمل ماموپلاستی و پروتز از آنجایی که یک شیء خارجی وارد بخشی از بدن فرد می شود، ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد کند. این عوارض احتمالی را برای شما معرفی می کنیم.

اولین موردی که ممکن است برای فرد بعد از عمل ماموپلاستی ایجاد شود ترشح مایعی از داخل زخم های روی سینه است؛ اگر این عارضه در صورت مشاهده بلافاصله به پزشک گزارش داده نشده و از ادامه رشد آن جلوگیری نشود، ممکن است در نواحی کنار سینه باعث ایجاد تورمی حاوی این مایع شود.

این مایع سرم به راحتی و توسط یک پرستار با یک سرنگ تمیز و گاز استریل قابل تخلیه است اما در صورتی که به موقع تخلیه نشود و اندازه آن بیش از حد بزرگ شود، ممکن است موجب ایجاد عفونت در آن ناحیه از سینه که عمل ماموپلاستی انجام داده شود و به طبع رفع عفونت بسیار سخت تر از رفع یک سرم کوچک است.

خطر خونریزی را نیز می توان به عنوان خطری که ممکن است پس از عمل ماموپلاستی برای فرد پیش بیاید در نظر گرفت؛ این خونریزی در صورتی که کنترل نشود، ممکن است موجب ایجاد درد و کبودی شود.

اگر این کبودی ناچیز باشد ممکن است خود به خود رفع شود اما در صورتی که اندازه آن بیش از حد بزرگ شود، با توجه به صلاحدید پزشک ممکن است به عمل جراحی دوباره برای رفع آن نیاز باشد.

بسیاری از حرکات دست و شانه باید محدود شوند تا خطر ابتلا به خونریزی در ناحیه ای که به تازگی عمل ماموپلاستی روی آن انجام شده کاهش یابد؛ بهتر است در طول مدت درمان دست خود را از 90 درجه بیشتر بالا نبرید.

کاهش میل جنسی نیز ممکن است پس از انجام عمل ماموپلاستی برای بعضی از افراد که بعد از عمل دچار استرس شدید هستند رخ دهد. البته رخ دادن این عارضه به عوامل بسیاری همچون سن، عوارضی که بعد از عمل ماموپلاستی برای فرد پیش آمده و همچنین میزان رضایت پزشک و فرد از روند درمانی بستگی دارد.

با کنترل استرس، تقویت اعتماد به نفس و پیروی از دستورات پزشک متخصص خود به راحتی می توانید دوران درمان را سپری کنید و با از بین بردن کاهش میل جنسی به روال زندگی روزمره خود بازگردید. همچنین خوردن خوراکی هایی که طبع گرم دارند نیز می تواند بسیار برای شما مفید باشد؛ البته تحت نظر پزشک متخصص.

پزشک چه توصیه هایی در رابطه با اختلالات جنسی متعاقب پروتز بیان می کند ؟

در خصوص اختلالات جنسی متعاقب با جراحی پروتز سینه گزارشاتی به دست آمده است. برخی از زنان پس از جراحی پروتز سینه از درد در ناحیه نوک سینه به شدت شکایت داشته و درد در این ناحیه را به پزشک معالج خود اطلاع داده اند.

با توجه به افزایش میزان استرس وارد آمده بر بدن و درد در ناحیه نوک سینه برخی از زنان کاهش میل جنسی را تجربه کرده اند. از سوی دیگر برخی دیگر با احساس رضایت ناشی از عمل جراحی پروتز سینه و افزایش میزان اعتماد بنفس خود را بهبود کیفیت زندگی جنسی خود خبر داده اند.

پزشک متخصص موظف است فرد را درباره تاثیرات مثبتی که عمل ماموپلاستی روی اعتماد به نفس و زندگی فرد می گذارد را مکررا به او یادآور شود تا استرس های ناشی از عواقب پس از عمل ماموپلاستی را در فرد کاهش داده و او را از عدم بروز این عوارض احتمالی مطمئن کند.

پزشکان به بیماران توصیه می کنند تا بهبودی کامل موضع از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرده و خود را در معرض استرس های بیش از اندازه قرار ندهند. به گفته پزشکان فرد پس از گذشت 4 هفته از جراحی پروتز سینه می تواند به روند زندگی عادی خود باز گردد.

پزشکان در طول این مدت از بیماران تقاضا می کنند که از انجام فعالیت های سنگین و پوشیدن لباس های نامناسب اجتناب کنند. از این گذشته پزشکان قبل از اقدام به جراحی پروتز سینه اطلاعات کاملی را در اختیار فرد قرار می دهند. از این گذشته پزشک با جویا شدن دلایل بیمار برای انجام جراحی پروتز سینه تمام مراحل و تبعات جراحی را برای او شرح خواهد داد.

در مواردی فرد به دلیل  دردهای کمری ناشی از اضافه وزن در قسمت سینه مجبور به جراحی پروتز سینه می شود. در برخی موارد نیز فرد برای افزایش اعتماد به نفسش خود به سراغ این درمان ها می آید.

اما روی هم رفته می توان گفت پزشکان تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا فرد با آگاهی و رضایت فردی و با آمادگی روانی کامل تحت جراحی پروتز سینه قرار گیرد، در چنین شرایطی خطر ابتلا به بیماری های دیگری و یا مشاهده اختلالات دیگر نیز به حداقل می رسد.

چگونه می توان ریسک اختلالات جنسی را پس از پروتز سینه به حداقل رساند ؟

به طور کلی می توان گفت تمام درمان های تهاجمی عوارضی را در پی خواهند داشت، اما اختلالات جنسی پس از جراحی پروتز سینه یکی از اختلالاتی است که زندگی فرد را به کلی مختل خواهد کرد.

پزشکان قبل از جراحی پروتز سینه اطلاعات لازم برای جلوگیری از بروز چنین اختلالاتی را در اختیار فرد قرار می دهد. پس از جراحی جراحی پروتز سینه نیز اطلاعات لازم را در اختیار فرد قرار می دهد تا از بروز اختلالات جنسی جلوگیری شود.

قبل از انجام عمل ماموپلاستی نیز با رعایت بسیاری از نکات مانند نکشیدن سیگار و استفاده از دارو ها خاصی که توسط پزشک متخصص به شما معرفی می شود نیز می توان ریسک اختلالات جنسی را بعد از عمل ماموپلاستی تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

پروتز سینه چه تاثیری بر هورمون های خواهد داشت ؟

جراحی پروتز سینه از آنجایی که با ورود یک شی خارجی بدن را مورد تهاجم قرار می دهد موجب بروز اختلالات و استرس هایی در بدن فرد می شود. سطح استرس بالای فرد موجب افزایش ترشح هورمون های بدن می شود.

اپینفرین و نوراپینفرین به همراه هیدروکورتیزون از جمله هورمون هایی است که در بدن ترشح شده و برای مقابله با استرس وارد آمده بر بدن وارد عمل می شوند.

ماموپلاستی (mammoplasty) می تواند موجب سطح هورمون های بدن را تغییر می دهد. این تغییرات را پس از مدتی به حالت اولیه بازگشته  اما در مواردی نیز پزشک با تجویز داروهایی سطح هورمون های بدن را متعادل سازی می کند.

تغییرات هورمونی برای همه افراد اتفاق نمی افتد اما در مواردی هورمون های فرد دچار تغییراتی می شوند. این تغییرات توسط پزشک و با تجویز داروهایی به سطح نرمال باز می گردد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک لاغری مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن