جراحی بینی

آزمایشات لازم پیش از جراحی بینی

آزمایشات لازم پیش از جراحی بینی

چگونه باید برای انجام رینوپلاستی آماده شد ؟

رینوپلاستی به جهت برطرف کردن ایرادهای موجود در بینی از جمله بزرگ بودن، وجود استخوان‌های بدفرم، بزرگ بودن سوراخ‌های بینی، برطرف کردن مشکلات تنفسی و… انجام می‌شود.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

برای انجام رینوپلاستی یا جراحی بینی می بایست قبل از انجام آن، از افراد متقاضی انجام عمل زیبایی بینی درخواست شود تا یک سری آزمایشات و بررسی هایی را پیش از انجام جراحی بینی انجام دهند. این موارد می تواند شامل گزینه های زیر باشد :

آزمایشات لازم پیش از جراحی بینی

1- درخواست انجام یک سری تست ها آزمایشگاهی قبل از جراحی بینی از جمله نوار قلب، تست ایدز و هپاتیت، تست بارداری، آزمایش دستگاه تنفسی، معاینات روانی و سایر مشکلات و اختلالات احتمالی.

2- درخواست استفاده از یک سری دارو ها یا بررسی داروهایی که در حال مصرف هستید ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها را متوقف کنید چون روند بهبود بعد از جراحی را مختل می‌کنند مانند داروهای فشار خون.

3- توقف کشیدن سیگار زیرا نیکوتین سیگار، رگ‌ها را تنگ کرده و مانع از خونرسانی مناسب برای بهبود بعد از جراحی می‌شود. همچنین خونریزی را زیاد می‌کند و منجر به کبودی و ورم می‌گردد. به همین منظور توصیه میشود حداقل دو هفته قبل از عمل مصرف سیگار را متوقف کنند

4- ممانعت از مصرف آسپرین، دارو های ضد التهابی و مکمل های گیاهی، چرا که این ترکیبات باعث افزایش خونریزی می شوند.

5- علاوه بر این متخصص زیبایی شما ممکن است با شما در خصوص نحوه ی انجام عمل زیبایی بینی تان صحبت کند. مدت زمان عمل، مدت زمان بهبودی، ارائه‌ی عکس‌های کامپیوتری از نتیجه‌ی کار و توضیح مراقبت‌های بعد از عمل از جمله مواردی است که پزشک قبل از جراحی در مورد آن با شما صحبت خواهد کرد.

این عمل می تواند در مطب هایی که از امکانات مناسبی برخوردار هستند یا در کلینیک ها زیبایی عمل های سرپایی یا در بیمارستان ها انجام شود.

اهمیت آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

به منظور کسب اطمینان از این مورد که جراحی بینی با موفقیت کامل انجام می شود و ایجاد اطمینان از این موضوع که به هیچ عنوان بعد از انجام جراحی بینی برای بیمار مشکلات و عوارض جانبی بعد از جراحی بینی ایجاد نمی شود.

بنابراین می بایست برای جلوگیری از این مورد پزشک شما تمامی پرونده پزشکی شما را که ممکن است ممانعتی برای انجام عمل زیبایی بینی باشد را در نظر گرفته و بررسی نماید تا از این طریق مشکلات ناشی از جراحی بینی را کاهش دهد.

آزمایشات لازم پیش از جراحی بینی

از این رو لازم است یک سری آزمایش ها و معاینات جهت بررسی شما برای این که امکان انجام رینوپلاستی را دارید یا خیر صورت بپذیرد. اهمیت این بررسی ها از این بابت است که برای مثال می تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی و سلامتی در فرد بعد از جراحی بینی شود.

در صورتی که فرد مشکل یا بیماری خاصی داشته باشد ممکن است که کصرف داروها با بیهوشی در حین جراحی بینی تداخل یافته و مشکل ساز شود. از این رو برای بررسی کامل شرایط انجام عمل در بیمار هر یک از افرادی که در تیم جراحی بینی شما حضور دارند احتمالا یک سری سوالات مشابه را از شما می پرسند.

اهمیت این مساله در این است که آن ها به حداکثر اطلاعات در مورد وضعیت شما نیاز دارند تا بتوانند بهترین نتیجه ی عمل را برای شما به ارمغان بیاورند؛ بنابراین بهتر است در صورت پرسش سوال های مشابه در پاسخ دهی تان صبور باشید، چرا که این مساله به نفع خودتان است و برای سلامتی شما اهمیت زیادی دارد.

شرایطی که فرد نمی تواند عمل زیبایی بینی را انجام دهد

در برخی موارد پزشک با آزمایش ها و بررسی ها تشخیص می دهد که بیمار شرایط انجام جراحی بینی را ندارد و انجام جراحی بینی می تواند برای او خطر آفرین باشد. مواردی که مانعی برای انجام عمل زیبایی می باشند شامل موارد زیر هستند:

 

1- انکولوژی : انکولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که سرطان را شناسایی و درمان می‌کند. انکولوژیست‌ها ابتدا باید سرطان را تشخیص دهند که معمولاً این کار را از طریق بیوپسی، آندوسکوپی، اشعه‌ی ایکس، اسکن mri، اسکن PET، سونوگرافی یا سایر روش‌های رادیولوژی انجام می‌دهند. سرطان در واقع در اثر تغییر در بافت‌ها و میزان سلول‌سازی ایجاد می‌شود. در جراحی بینی بافت بینی تغییر می‌کند و این خود سرطان را بیشتر تحریک می‌کند.

2- دیابت: یکی از نکاتی که در مورد تمام جراحی‌ها مورد کنترل قرار می‌گیرد سطح قند خون است. برای انجام عمل جراحی بینی، قند خون نباید بالا باشد و حد مجاز کمتر از 150 است. برای آن که افراد دیابتی موفق به انجام این عمل شوند، باید قبل از انجام عمل مراقبت‌هایی برای کنترل قند خونشان انجام شود. همچنین دیابت روند التهاب زخم را کُند می‌کند که روند بهبود را مختل می‌کند.

3- بیماری های نازوفارنکس، مشکلات گلو و دیگر مشکلات تنفسی : از پشت بینی تا کام نرم، نازوفارنکس است . بیماری‌های این بخش منجر به افت شنوایی و مسدود شدن بینی و خونریزی آن می‌شود. در چنین افرادی جراحی زبیایی بینی بیشتر منجر به تحریک بافت‌های اطراف و وخیم‌تر شدن این علایم می‌شود. در جراحی بینی به طور کلی مدل تنفسی فرد تغییر می‌کند و در مواردی که این کار زیر نظر افرادی غیرمتخصص انجام می‌شود، تنفس حتی دچار اختلال می‌شود. از این رو به افراد مبتلا به مشکلات تنفسی ابتدا پیشنهاد می‌شود که قبل از عمل حتماً اقدام به برطرف کردن این مشکلات نمایند. ضمناً مشکلات تنفسی روند بیهوشی را نیز مختل می‌کند.

4- HIV و هپاتیت و دیگر بیماری های ویروسی غیر قابل درمان و پر خطر: در بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت، جراحی زیبایی ممکن است باعث بیشتر شدن عفونت و تاخیر در روند بهبود بعد از عمل شود. به علاوه در بیماری همچون هپاتیت که کبد دچار آسیب شده است، جراحی زیبایی بینی باعث تضعیف هرچه بیشتر آن می‌شود.

5- هموفیلی: هموفیلی یک بیماری ارثی است که در آن روند ایجاد لخته و انعقاد خون دچار مشکل می‌شود. هرگونه جراحی مانند جراحی زیبایی می‌تواند فرد را دچار مشکلات و خونریزی کند.

6- بیماری های قلبی و عروقی، گرفتگی رگ ها و مشکلات ریوی: بیماری‌های قلبی و عروقی و گرفتگی رگ به طرق مختلف بر کیفیت جراحی زیبایی فرد تاثیر می‌گذارد. اولاً در این افراد فرآیند بیهوشی به سختی انجام می‌شود و همراه با احتیاطات خاص خود است. ضمن اینکه ممکن است بعد از عمل، انعقاد خون صورت بگیرد و مشکل را وخیم‌تر کند. بعلاوه داروهای فشار خون و سایر بیماری‌های قلبی بر روند جراحی تاثیر منفی می‌گذارند.

7- اختلالات و ناتوانایی های ذهنی: جراحی زیبایی بینی و تغییر حالت چهره برای کسانی که مبتلا به امراض روانی هستند یک چالش بسیار بزرگ است و ممکن است تاثیر عمیقی بر آنها بگذارد و حال آنها را بدتر کند.

8- وجود فرایند های التهابی در ناحیه ی انجام عمل

9- افرادی که اضافه وزن شدید دارند: اضافه وزن در روند بیهوشی اختلال ایجاد می‌کند برای همین جراحی زیبایی بینی برای کسانی که چاقی‌های درجه 2 یا 3 دارند توصیه نمی‌شود.

10- افرادی که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند: به ویژه ورزش‌هایی که امکان زمین خوردن یا اصابت توپ و خوردن به موانع در آنها وجود داشته باشد مانند فوتبال، بسکتبال و…

11- زنان باردار: موادی که در بیهوشی استفاده می‌شود برای جنین خطر دارد لذا این جراحی به هیچ عنوان در این دوره توصیه نمی‌شود.

12- افرادی که به تازگی عمل زیبایی دیگری انجام داده باشند: بین دو عمل باید حداقل یک سال فاصله باشد.

13- برای افراد مسن و افراد زیر سن 18 سال نیز این عمل به دلیل عوارض بیهوشی توصیه نمی‌شود.

چه آزمایشاتی را پیش از جراحی بینی باید انجام دهید ؟

یکی از اصلی ترین و رایج ترین مساله ای که برای هر جراح عمل زیبایی بینی (Nose Surgery) وجود دارد این نکته است که آیا بیمار در لخته شدن مشکلی دارد یا خیر.

این امر می تواند در طی فرآیند عمل بسیار ناخوشایند و مشکل آفرین باشد اگر که جراح دریابد که در بیمار قابلیت جلوگیری از خونریزی وجود نداشته و بیمار به طرز شدیدی در حال خونریزی کردن می باشد و پزشک نمی تواند جلوی این خونریزی را بگیرد.

آن ها همچنین میزان گلبول های سفید خونی بیمار را نیز بررسی خواهند کرد تا از وجود یا عدم وجود یک عفونت پایدار آگاه باشند. همچنین سطح گلبول های قرمز خونی نیز موردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، یا مواردی از این قبیل که طی انجام آزمایش کامل خون (CBC) آن ها را بررسی می کنند.

مورد دیگری که توسط متخصص جراحی بینی بررسی می شود، میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن بیمار می باشد. این امر در صورتی که متعادل نباشد می تواند در تثبیت وضعیت بیمار بعد از اتمام جراحی بینی مشکل آفرین شود.

اما به صورت کلی برای کسب اطمینان از این که شما هیچ گونه مشکل سلامتی و خونی برای انجام رینوپلاستی یا جراحی بینی ندارید، مانند بیماری های کبدی یا اختلالات خونی، انجام بررسی ها و آزمایش خون پیش از انجام رینوپلاستی بسیار حائز اهمیت است.

از جمله نکات قبل از عمل جراحی بینی یک پیش چکاب و به دنبال آن نیز یک سری از آزمایش ها انجام می شود. پیش چکاب شامل موارد زیر می باشد:

  1. در این مرحله شما توسط یک پزشک عمومی یا جراح خودتان و همچنین متخصص بیهوشی معاینه شده و شرایط عمومی شما برای انجام جراحی بینی بررسی می گردد.
  2. در طی این بررسی از شما در خصوص مسائل و بیماری های پیشین تان سوال می شود و در واقع از شما یک تاریخچه ی پزشکی دریافت می شود. با این کار پزشک می‌خواهد از هرگونه اختلال احتمالی در روند بهبود جلوگیری کند.
  3. در صورتی که پزشک جراح تان سابقه ی شما را بررسی نمی کند و این کار توسط پزشک دیگری انجام می شود، مطمئن شوید که جراح تان این سوابق را دریافت می کند.
  4. در این بررسی پزشک سعی می کند تا حد امکان مشکلات موجود را قبل از انجام عمل درمان کند.
  5. در مواردی نیز یک هفته قبل از عمل متخصص بیهوشی که مسئول سلامت شما در حین عمل و فرآیند بیهوشی می باشد، شما را ملاقات کرده و در خصوص وضعیت سلامتی شما و این که امکان بیهوشی کامل شما وجود دارد یا خیر، شما را معاینه و بررسی می کند.

در برخی موارد نیز شما به بررسی و تست هایی نیاز دارید که توسط دیگر متخصصان از جمله متخصص قلب و عروق، متخصص دیابت، متخصص بیهوشی و متخصص اختلالات خونی انجام می شوند.

آزمایش ها و تست های قبل از عمل

  1. آزمایش خون، این تست شامل آزمایش کامل خون (بررسی پلاکت ها، گلبول های سفید و …)، تعیین نوع گروه خونی و RH گروه خونی، تست های کبدی، تست های کلیوی، تست های قند و چربی ناشتای خون، تست بررسی شرایط انعقادی خون و بررسی عفونت ها و التهاب ها خصوصا بیماری های ویروسی پر خطر مانند هپاتیت و HIV و کلیه ی تست های بیوشیمیایی می باشد.
  2. عکس های X-Ray برای بررسی شرایط شش ها: این کار بدین منظور انجام میشود که از وضعیت ریه قبل از عمل مطلع بود تا فرد دچار اختلالات تنفسی در طول بیهوشی نشود. این آزمایش بیشتر در افراد سیگاری و یا افراد دارای سابقه ی بیماری های ریوی انجام میشود.
  3. الکتروکاردیوگرام (ECG) برای بررسی وضعیت قلب: برای داشتن یک جراحی موفق نیاز به یک قلب قوی هم دارید. الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب مانند یک رزومه برای قلب شما عمل میکند . این آزمایش از سابقه ی عملکرد قلب اطلاعاتی در اختیار پزشک قرار میدهد. هرگونه اختلال یا ایست قلبی خفیف در گذشته در این آزمایش مشخص میشود.

برخی از پزشکان و جراحان ممکن است درخواست یک سری آزمایش های دیگر را برای انجام جراحی بینی داشته باشند که این امر به مواردی مانند سن و سلامت و شرایط عمومی فرد، ریسک های سلامتی و مشکلاتی که شاید بیمار داشته باشد و نوع جراحی که بیمار دارد بستگی دارند.

این تست ها شامل موارد زیر می باشند:

انجام کلونوسکوپی و آندوسکوپی

تست های تکمیلی برای بررسی وضعیت قلب

تست های بررسی ریه ها

تست های عکسبرداری، مانند اسکن ام آر آی، سی تی اسکن و عکس های اولتراسوند

نقش آزمایشات بر عمل زیبایی بینی

در نهایت چیزی که مهم است این است که همه ی این بررسی ها و آزمایش هایی که قبل از جراحی بینی انجام می دهید می توانند هم در حفظ سلامت و امنیت شما تاثیر داشته باشند، هم این که بررسی تمامی جوانب می تواند به تیم جراحی بینی یا رینوپلاستی شما کمک کند تا بتوانند بهترین نتیجه ی جراحی بینی را برای شما به ارمغان بیاورند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن