جراحی بینی

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است ؟

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است ؟

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است ؟

امروزه جراحی بینی یکی از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک است. افراد بسیاری وجود دارند که بعد از رسیدن به سن بلوغ متوجه می شوند که از فرم بینی خود راضی نیستند؛ بنابراین تنها راه حل برای این افراد عمل زیبایی بینی است.

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است

اما همیشه این سوال پیش می آید که آیا تمام افراد با هر شرایطی می توانند جراحی بینی را انجام دهند. بسیاری از افراد به انواع دیابت مبتلا بوده و در عین حال از فرم بینی خود ناراضی هستند.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا رینوپلاستی برای افراد دیابتی نیز قابل انجام است؛ و همچنین نکاتی که باید افراد دیابتی جهت رینوپلاستی رعایت کنند را عنوان می کنیم.

همه ی افراد قبل از آن که تصمیم بگیرن یک عمل زیبایی انجام دهند، راجع به عواقب آن نگران هستند و به آن فکر می کنند. این نگرانی برای افراد دیابتی کمی بیشتر است چرا که شرایط آن ها نسبت به دیگر متقاضیان عمل زیبایی، کمی بیشتر نیازمند توجه است.

البته که این نگرانی تا حدی منطقی است و ریسک عمل زیبایی برای افرادی دیابتی نسبت به دیگر افراد بیشتر است، اما هرگز به این معنی نیست که افراد دیابتی نمی توانند از عمل های زیبایی بهره ببرند.

بلکه عمل های زیبایی برای این دسته از متقاضیان نیز قابل انجام است به شرط آن که پزشک آن ها جوانب احتیاط را رعایت کند و از روش هایی استفاده کند که ریسک بروز عوارض نا مطلوب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.

جراحی بینی چه خطراتی برای بیماران دیابتی به همراه خواهد داشت ؟

افراد دیابتی مستعد ابتلا به مسائل گردش خون هستند. این مسائل گردش خون می توانند روند بهبودی بعد از عمل زیبایی بینی را مختل کنند.

پس از انجام عمل رینوپلاستی، در ناحیه ی بینی و اطراف آن فرد دچار تورم و کبودی می شود. همچنین بسته به این که از چه تکنیک جراحی استفاده می شود، برش هایی در سطح پوست بینی ایجاد می شوند.

این برش ها، تورم و کبودی ها نیاز به گردش خون به شکل ایده آل دارند تا به مرور زمان از بین بروند. حتی مصرف دخانیات و مشروبات الکلی هم باعث ایجاد اختلال در روند گردش خون عادی می شود و مدت زمان بهبودی فرد پس از عمل جراحی بینی را طولانی تر می کند.

در افراد دیابتی این امر بسیار جدی است و در واقع یکی از بزرگ ترین ریسک های این افراد برای انجام رینوپلاستی همین موضوع است. سطح قند خون بالای افراد دیابتی باعث ایجاد اختلال در روند بهبودی و ترمیم زخم های ناشی از عمل جراحی می شود.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، متخصصین به این نتیجه رسیدن افرادی که سطح قند خون آن ها بالا تر از ۲۰۰ است، به احتمال بسیار قوی دچار مشکلاتی در روند بهبود زخم های ناشی از عمل جراحی می شوند.

علاوه بر این استرس جسمی که هنگام جراحی بر بیمار غلبه می کند می تواند منجر به افت سطح قند خون شود. افت سطح خون علاوه بر اینکه منجر به اختلال در بهبود شده، عوارضی را نیز برای افراد دیابتی به دنبال دارد.

همچنین در صورت کنترل نشدن دیابت، این افراد به شدت در معرض خطر عفونت قرار دارند. ممکن است زخم بیماران دیابتی به علت بالا بودن سطح قند خون عفونت کند.

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است

به عنوان مثال تحقیقات نشان داده که باز شدن زخم که یک عارضه ی شناخته شده در دوران نقاهت پس از عمل است، برای چهل و چهار درصد افرادی که قند خون بالای ۲۰۰ دارند اتفاق افتاده است. قند خون طبیعی ۱۰۰ است و یا اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن تست شود، ۱۴۰ خواهد بود.

نرخ بروز عارضه ی باز شدن زخم پس از عمل جراحی در افرادی که سطح قند خون آن ها نرمال است، تنها ۱۹ درصد بوده. می بینید که تفاوت معنا داری با افراد با قند خون بالا وجود دارد. همچنین سطح بالای هموگلوبین a1c در خون احتمال بروز باز شدن زخم پس از عمل جراحی را بالا می برد.

بالا بودن هموگلوبین a1c به آن معنا است که فرد دیابتی در کنترل و مدیریت دیابت خود با مشکل مواجه شده است و نتوانسته مسائل مرتبط با دیابت را رعایت کند. احتمال دچار شدن این افراد به باز شدن زخم پس از جراحی، سه برابر دیگر افراد است.

به همین دلیل مهم است که این بیماران به صورت مداوم سطح قند خون خود را کنترل کنند. معمولا بهتر است جهت انجام جراحی بینی، سطح قند خون افراد دیابتی 150 یا کمتر از این مقدار باشد.

این عوامل برخی از خطراتی بودند که ممکن است جراحی بینی برای افراد دیابتی ایجاد کند. با این حال این افراد می توانند روش مناسب تری از عمل بینی را انتخاب کنند تا خطر کمتری برای آن ها داشته باشد. به عنوان مثال انجام عمل زیبایی بینی به صورت تزریقی می تواند بهترین روش برای این افراد باشد.

همچنین در صورتی که افراد دیابتی، دیابت خود را کنترل کنند و یک شیوه زندگی سالم را دنبال کنند، خطرات عمل بینی برای آن ها به حداقل خواهد رسید. در ادامه به شما خواهیم گفت که افراد دیابتی با انجام چه راهکارهایی قادر خواهند بود که کاندید خوبی برای رینوپلاستی باشند.

چه مراقبت های پزشکی به جهت انجام عمل بینی برای دیابتی ها وجود دارد ؟

جراحی بینی با انجام برخی مراقبت ها برای بیماران دیابتی نیز قابل انجام است. عمل بینی برای این افراد نیاز به تلاش و آمادگی بیشتر قبل از انجام جراحی بینی و مراقبت هایی بعد از انجام جراحی بینی است.

ابتدا مهم است که دیابت شما قبل و بعد از انجام عمل زیبایی بینی تحت نظارت کامل پزشک متخصص قرار گیرد؛ بنابراین دیابت کنترل شده خطرات کمتری برای رینوپلاستی ایجاد می کند.

یکی از مهم ترین مراقبت هایی که قبل و بعد از انجام جراحی بینی برای افراد دیابتی باید انجام شود، کنترل سطح قند خون است. قند خون افراد دیابتی باید به صورت مداوم اندازه گیری شده و در سطح نرمال نگه داشته شود.

افزایش قند خون می تواند خطراتی را در حین و بعد از جراحی بینی به دنبال داشته باشد. همچنین کنترل دیابت می تواند باعث کنترل بهبودی زخم ها و جلوگیری از عفونت شود. چرا که بیماران دیابتی به شدت در معرض خطر بهبود نیافتن زخم ها هستند.

بنابراین بیماران دیابتی باید قبل از انجام هرگونه جراحی از جمله عمل بینی، مطمئن شوند که دیابت آن ها تحت کنترل است. تا زمانی که دیابت تحت کنترل بوده و میزان قند خون در سطح نرمال باشد جای هیچ گونه نگرانی نیست.

همان طور که گفته شد کنترل سطح قند خون قبل از عمل جراحی بینی بسیار مهم است، اما به همان اندازه تحت نظر و کنترل داشتن سطح قند خون به هنگام انجام عمل جراحی نیز اهمیت دارد و باید جدی گرفته شود.

به همین منظور پزشکان از هنگام انجام عمل جراحی روی افراد دیابتی از روش کنترل سختگیرانه استفاده می کنند که طی آن با دقت سطح قند خون را حین عمل اندازه می گیرند تا بتوانند احتمال اوج گرفت سطح قند خون حین عمل را کاهش دهند.

این روش معمولا برای افراد دارای دیابت نوع یک استفاده می شود. در کنترل سختگیرانه پزشکان با استفاده از انسولین سطح قند خون را کنترل می کنند. فایده ی اصلی این روش این است که شرایط را تا بیشترین حد ممکن تحت کنترل پزشک در می آورد.

از آن جایی که انجام عمل جراحی می تواند برای فرد با استرس همراه باشد، گاهی ممکن است این استرس بر سطح قند خون اثرات خود را نشان دهد اما پزشکان با استفاده از کنترل سختگیرانه از نوسان بیش از حد قند خون پیشگیری می کنند.

آیا بیماران دیابتی می توانند عمل جراحی بینی را انجام دهند ؟

بیماران دیابتی هم می توانند مانند سایر افراد از جراحی بینی استفاده کنند؛ اما این بیماران باید آزمایشات پیش از جراحی بینی از جمله قند خون داده و نتیجه آزمایش را به جراح ارائه دهند. اگر قند خون بیماران دیابتی بالا باشد، پزشک باید اقداماتی را به جهت پایین آوردن قند خون انجام دهد.

قند خون مناسب این افراد برای انجام جراحی بینی باید حدود 150 یا پایین تر باشد. در این حالت هیچ مشکلی جهت انجام عمل بینی وجود ندارد؛ بنابراین لازم است که بیماران در صورت داشتن هرگونه مشکل خاصی آن را با پزشک مطرح کنند.

سپس پزشک بررسی خواهد کرد که آیا این مشکل قابل بهبودی هست یا نه. اگر جراح نتواند خطر انجام جراحی بینی را برای برخی بیماران دیابتی به حداقل برساند، از روش های کم خطر تر رینوپلاستی استفاده می کند؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که بیماران دیابتی نیز می توانند عمل زیبایی بینی را انجام دهند.

عمل بینی برای بیماران دیابتی به چه صورت خواهد بود ؟

بیماران دیابتی می توانند در صورت عدم وجود هرگونه مشکل، جراحی بینی (Nose Surgery) معمولی را انجام دهند؛ اما در صورت وجود مشکل، معمولا بهترین روش انجام عمل بینی برای بیماران دیابتی، جراحی بینی تزریقی است. در این نوع از جراحی بینی از پرکننده ها استفاده می شود.

پرکننده ها در جراحی بینی تزریقی به جهت صاف کردن شیارها و زاویه های تیز بینی کاربرد دارند. برای انجام رینوپلاستی تزریقی نیازی به بیهوشی نداشته و ناراحتی و درد ناشی از این نوع جراحی بینی بسیار کم است.

در طول جراحی بینی تزریقی شما در طول عمل کاملا بیدار و هوشیار هستید و می توانید در صورت رضایت از نتایج جراحی بینی به پزشک اطلاع دهید. جراحی بینی تزریقی تنها چند دقیقه طول می کشد و جای هیچ گونه زخمی به جای نمی گذارد.

یک مزیت قابل توجه استفاده از روش جراحی بینی تزریقی این است که شما همیشه راه برگشت خواهید داشت! از آن جایی که پر کننده هایی که برای این روش جراحی استفاده می شوند کاملا طبیعی هستند و به راحتی توسط بدن جذب می شوند، هر گاه از نتیجه ی تزریق خود راضی نبودید می توانید از پزشک خود بخواهید که با تزریق آنزیم های مخصوص، اثر پر کننده ها را خنثی کند و همه چیز به روز اول بر خواهد گشت.

همچنین زمان بهبودی بعد از انجام این نوع جراحی بینی بسیار کم بوده و بیمار به محض خروج از کلینیک می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد. به همین دلیل است که معمولا از این روش جهت انجام عمل زیبایی بینی افراد دیابتی استفاده می کنند.

در روش جراحی بینی تزریقی از موادی مانند جودرم، رادیس و غیره استفاده می شود. این پرکننده ها از مواد پوستی اسید هیالورونیک ساخته شده و کاملا بی خطر هستند. پزشک تشخیص خواهد داد که کدام پرکننده می تواند برای بیمار دیابتی مناسب تر و کم خطرتر باشد.

عمل بینی تزریقی هیچ مشکلی از نظر انسداد خون یا انسولین برای بیماران دیابتی ایجاد نمی کند؛ و همچنین پرکننده ها نیز بدون هیچ تهدید خاصی برای افراد دیابتی هستند.

در واقع پر کننده ها از آن جایی که از موادی تشکیل شده اند که به شکل طبیعی نیز در بدن وجود دارند، می توان آن ها را جزو مواد طبیعی دسته بندی کرد.

هیالورونیک اسید ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی این پر کننده ها است. طبیعی بودن این ماده باعث می شود که بدن به آن واکنش دفاعی نشان ندهد و با آن مقابله نکند. بلکه به راحتی و بدون آن که هیچ گونه آسیبی را به بدن وارد کنند توسط بدن جذب می شوند. این امر برای افراد دیباتی نیز کاملا صادق است.

در نهایت بهتر است بیماران دیابتی مناسب ترین روش جراحی بینی را در بهترین کلینیک انجام دهند. کلینیک و جراحی که این بیماران جهت انجام جراحی بینی انتخاب می کنند بسیار مهم است. چرا که جراح خوب، می داند که کدام روش جراحی بینی برای بیماران دیابتی کم خطرتر است.

همچنین اگر کلینیک مجهز به دستگاه اندازه گیری میزان قند خون باشد خیلی بهتر است. چرا که در این صورت پزشک می تواند به صورت مداوم سطح قند خون بیمار دیابتی را اندازه گیری کرده و آن را کنترل کند.

همچنین از آن جا که بیماران دیابتی بسیار بیشتر از سایر افراد در معرض خطر عفونی شدن زخم قرار دارند؛ بنابراین لازم است کلینیکی که بیماران دیابتی به جهت انجام رینوپلاستی انتخاب می کنند زیر نظر وزارت بهداشت باشد.

چرا که وزارت بهداشت تمامی مواد و ابزاری که در کلینیک برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد؛ بنابراین زمانی که کلینیک عمل زیبایی بینی زیر نظر وزارت بهداشت باشد، امکان عفونی شدن زخم بیماران دیابتی پس از عمل بینی به حداقل خواهد رسید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *