جراحی بینی

سن مناسب برای عمل بینی

سن مناسب برای عمل بینی

سن مناسب برای عمل بینی

عمل بینی امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است. افراد بسیاری وجود دارند که از فرم بینی خود ناراضی هستند. از آن جا که بینی تاثیر به سزایی در زیبایی چهره دارد، به همین دلیل است که عمل بینی مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

سن مناسب برای عمل بینی

در گروه افرادی که به دنبال جراحی زیبایی بینی هستند، جوانان و نوجوانان درصد زیادی را تشکیل می‌دهند. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

اما همیشه این سوال پیش می آید که آیا همه ی افراد با هر سن و سالی می توانند کاندید مناسبی برای رینوپلاستی باشند. ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که بهترین سن برای عمل بینی چه سنی است.

این فاکتور مهم رسیدن به بلوغ عاطفی است. بسیار مهم است که کاندیداهای عمل بینی به سن بلوغ عاطفی رسیده باشند. چرا که تنها در این صورت است که فرد مراجعه کننده به خوبی می تواند عواقب تصمیمات خود را درک کند.

بهترین سن برای انجام عمل بینی چه سنی است ؟

این سوال که بهترین سن برای انجام عمل زیبایی بینی چه سنی است، معمولا توسط والدین پرسیده می شود. چرا که بسیاری از نوجوانان تمایل دارند که بینی خود را عمل کنند. به همین دلیل والدین از بابت مناسب بودن سن فرزندانشان به جهت انجام رینوپلاستی نگران هستند.

همچنین بسیاری از افراد مسن نیز تمایل دارند زیبایی خود را دو چندان کنند. به همین دلیل این افراد نیز به جهت انجام جراحی بینی به کلینیک ها مراجعه کرده و می خواهند بدانند که آیا سن آن ها برای عمل بینی مناسب است یا خیر.

سن مناسب برای عمل بینی

معمولا بهترین سن برای عمل بینی بعد از 18 سالگی است. با این حال ممکن است نوجوانان و کودکان نیز به جهت انجام جراحی بینی به کلینیک ها مراجعه کنند. اکثر دختران در سن 13 سالگی و پسران در سن 15 سالگی به سن بلوغ جسمی می رسند.

یعنی بینی آن ها به اندازه کافی رشد کرده و به فرم نهایی خود رسیده است؛ بنابراین بعد از این سن به خوبی می توانند تشخیص دهند که آیا فرم بینی خود را می پسندند یا خیر.

در واقع دختران بعد از 13 سالگی و پسران بعد از 15 سالگی می توانند کاندید انجام عمل بینی باشند؛ اما این به این معنی نیست که می توانند کاندید خوبی برای انجام عمل زیبایی بینی باشند. چرا که فاکتور مهم دیگری هم جهت تشخیص سن مناسب برای رینوپلاستی وجود دارد.

بنابراین اگر رسیدن به سن بلوغ عاطفی توسط یک روانشناس تایید شود، در این صورت است که فرد می تواند بهترین کاندید به جهت انجام عمل بینی باشد. در مورد افراد مسن نیز توجه به بیماری های فرد مراجعه کننده اهمیت دارد.

اگر فرد به بیماری هایی که برای عمل بینی اختلال ایجاد می کنند دچار نشده باشد می تواند عمل بینی را انجام دهد.

چرا که ممکن است فرد مسن بعد از انجام رینوپلاستی با مشکلات تنفسی مواجه شود؛ بنابراین به طور کلی بهترین سن جهت انجام عمل زیبایی بینی بعد از 18 سالگی بوده و تا سنی که مشکل خاصی از نظر پزشک وجود نداشته باشد می تواند انجام شود.

چرا افراد کوچکتر از یک سنی نباید عمل بینی را انجام دهند ؟

کودکان دختر قبل از سن 13 سالگی و کودکان پسر قبل از سن 15 سالگی مجاز به انجام عمل بینی نیستند. چرا که قبل از این سن هنوز کودک به بلوغ جسمی نرسیده است. در واقع رشد اعضای صورت کودکان در سن کم کامل نشده است؛ بنابراین هنوز فرم اصلی بینی کودک قابل تشخیص نیست. به همین دلیل است که کودکان تا قبل از این سن نباید نسبت به انجام جراحی بینی اقدام کنند.

در این سن که هنوز رشد صورت تمام نشده است هر گونه عمل جراحی می‌تواند تاثیر منفی بر رشد صورت داشته باشد. تعدادی غضروف در داخل بینی قرار دارد که به آنها غضروف‌های رشدی می‌گویند این غضروف‌های رشدی همانطور که از اسمشان پیدا است، میزان رشد بینی و قسمت میانی صورت را کنترل و تنظیم می‌کنند.

هرگونه دستکاری و عمل روی غضروف‌های رشدی در فاز رشد ممکن است بدشکلی‌های صورتی را باعث شود. برای مثال ممکن است رشد قسمت میانی صورت متوقف شود در حالی که سایر بخش‌ها به رشد خود ادامه دهند که در نتیجه یک فرورفتگی در صورت ایجاد شده و صورت به شکل یک بشقاب در می‌آید.

بعد از گذشت از این محدوده‌ی سن شاید فرد از نظر فیزیکی برای عمل جراحی بینی مناسب باشند اما باید بلوغ عاطفی او را نیز در نظر گرفت. بلوغ عاطفی نقش مهمی در تعیین زمانبندی برای جراحی بینی ایفا می‎کند.

نوجوانان و جوانان باید به این فرآیند به یک علت منطقی و حساب شده نزدیک شوند یعنی داشتن یک بینی بهتر. عمل جراحی بینی اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهد که اغلب باعث بیرون آمدن آنها از لاک خودشان می‌شوند که در نتیجه تاثیر زیادی بر روابط اجتماعی آنها می‌گذارد.

همچنین انجام عمل زیبایی بینی در سن کم ممکن است خطرات و عوارضی را برای کودک به دنبال داشته باشد. به همین دلیل پزشکان انجام رینوپلاستی در سن کودکی را هرگز پیشنهاد نمی کنند. به طور کلی انجام عمل بینی قبل از سن 18 سالگی نیاز به بررسی های پزشکی مختلف دارد. چرا که عمل بینی در این سن می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

همچنین اگر نوجوان در دوران دبیرستان یا دانشگاه قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارد بهترین کار برای انجام آن فصل تابستان است. آنها در این فصل زمان زیادی برای بهبود دارند و می‌توانند به بینی جدیدشان و مراقبت‌هایی که باید از آن انجام دهند عادت کنند.

به طور مثال کودکانی بوده اند که نسبت به انجام عمل بینی به کلینیک ها مراجعه کرده اند. این کودکان چندین سال بعد از انجام عمل زیبایی بینی از این کار پشیمان شده اند. آن ها اقرار کرده اند که اگر دوباره به کودکی برگردند هرگز بینی خود را عمل نمی کنند.

وقتی دلیل جراحی بینی در کودکی را از این افراد سوال کردیم، اکثرا پاسخ دادند که در آن سن قدرت تصمیم گیری نداشته و صرفا به دلیل مسخره کردن دوستان و یا اصرار والدین بینی خود را عمل کرده اند. به همین دلیل است که توصیه می شود کودکان تنها در صورت مراجعه به روانشناس و طی کردن جلسات مشاوره نسبت به عمل بینی خود اقدام کنند.

چرا افراد با سن پایین تمایل به انجام عمل بینی دارند ؟

به طور کلی می‌توان گفت چهار عامل بر جراحی بینی در نوجوانان تاثیرگذار است:

مشاهده و نظر فردی :

امروزه دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می شود کودکان و نوجوانان نسبت به انجام عمل بینی اقدام کنند. یکی از مهم ترین دلایل این افراد کاهش اعتماد به نفس است. چرا که معمولا کودکان در مدرسه نواقص دوستان خود را مورد تمسخر قرار می دهند.

بینی عضو مهم و برجسته ای در صورت است که بلافاصله در اولین برخورد مورد توجه قرار می گیرد؛ بنابراین مسخره کردن می تواند عامل مهمی در کاهش اعتماد به نفس و به دنبال آن انجام عمل بینی باشد.

کاهش اعتماد به نفس مشکلات زیادی برای نوجوانان به همراه دارد. این کار نه تنها بر دوستیابی و رفتارهای اجتماعی آنها تاثیر می‌گذارد بلکه جنبه‌های دیگر زندگی آنها را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد از تحصیل و انتخاب شغل گرفته تا حتی انتخاب همسر.

مسئله‌ی کاهش اعتماد به نفس به دلیل مشکلات ظاهری در دختران نوجوان بیشتر شایع است. و همانطور که آمارها نشان می‌دهد تنها 14 درصد از عمل‌های زیبایی در این دوره‌ی سنی توسط پسران انجام می‌شود و درصد باقی مانده ( 86 درصد) متعلق به دختران است.

نظرات دیگران:

از جمله عوامل مهمی که کودکان و نوجوانان را به سمت انجام عمل بینی ترغیب می کند، اصرار والدین است.

اکثر والدین تمایل دارند که فرزندانشان از زیبایی بسیاری برخوردار باشد. به همین دلیل وقتی می بینند که فرزندشان بینی خیلی بزرگ یا بد شکل دارد اصرار دارند بینی فرزندشان عمل شود. به همین دلیل آن ها فرزندان خود را به سمت انجام عمل بینی ترغیب می کنند. در صورتی که بهتر است والدین اجازه دهند خود فرزند بعد از رسیدن به بلوغ عاطفی جهت انجام جراحی بینی تصمیم بگیرد.

ضمن اینکه در بیشتر موارد، ایراد بیشتر در نحوه‌ی نگرش آنها است تا در ظاهر بینی. از والدین انتظار می‌رود به دلیل تجربه‌ی بیشتری که در زندگی دارند نه تنها فشاری برای این کار روی فرزند خود وارد نکنند و در مورد زیبایی درونی و فضیلت‌های اخلاقی بیشتر با او صحبت کنند، بلکه مانع از جراحی‌ احساسی توسط آنها شوند.

اما تنها والدین نیستند که می‌توانند با نظرات خود نوجوان را به سمت جراحی بینی سوق دهند، بلکه نظر اطرافیان از خواهر و برادر گرفته تا فامیل و اقوام و حتی دوستان و افراد تاثیرگذار نیز بر این تصمیم موثر است.

مقایسات اجتماعی و سلیقه‌ی اکثریت جامعه:

یکی از مهم‌ترین و بزرگترین دلایلی که یک نوجوان را به سمت جراحی بینی و سایر جراحی‌های زیبایی سوق می‌دهد، میل و سلیقه‌ی کلی جامعه است. چه بخواهیم و چه نخواهیم شبکه‌های اجتماعی به شدت بر سلیقه‌ی جامعه تاثیرگذارند و در طول سال‌ها آن را بسیار تغییر داده‌اند. نوجوانان نیز در ارتباط با این فضاها مدام خود را با سطح ایده‌آل جامعه مقایسه می‌کنند و ممکن است تصمیم به انجام این کار بگیرند.

مشکلات تنفسی و حوادث:

و عامل بعدی که عامل مهمی هم به نظر می رسد آسیب به بینی است. ممکن است در اثر یک تصادف بینی شکسته باشد؛ و یا اینکه امروزه بسیاری از نوجوانان در اثر دعوا دچار شکستگی یا آسیب به بینی می شوند. در این موارد خاص ممکن است پزشک در صورت لزوم، عمل بینی را انجام دهد.

همچنین مشکلات تنفسی و انحراف مادرزادی در بینی نیز مشکلات زیادی برای فعالیت‌های تنفسی فرد به وجود می‌آورد. وجود انحراف در بینی هم می‌تواند در ظاهر فرد تاثیر بگذارد و هم می‌تواند در داخل بینی باشد که در هر صورت حرکت هوا در مسیر تنفسی را به دشواری همراه می‌کند و نیاز به اصلاح دارد.

مشکل دیگری که وجود آن در بینی، جراحی بینی را به عملی ضروری تبدیل می‌کند، وجود بافت‌های متورم اضافی است که به آنها پولیپ نیز می‌گویند. منشا این بافت‌ها از سینوس است که رفته رفته رشد می‌کنند و مجرای بینی را مسدود می‌نمایند. اغلب بیمارانی که دارای پولیپ هستند از سینوزیت مزمن نیز رنج می‌برند.

مشکل بعدی بیش از حد بودن تعداد شاخک‌های درون بینی است تعداد سه شاخک در هر سمت بینی طبیعی است اما هرچه این تعداد بیشتر شود، مجاری تنفسی بیشتر مسدود شده و تنفس با مشکل همراه می‌شود.  البته تعداد بیش از حد شاخک‌ها در مواردی با درمان دارویی برطرف می‌شود اما گاهی نیز نیاز به عمل وجود دارد.

این دلیل شاید منطقی‌ترین و واقعی‌ترین دلیل برای انجام جراحی زیبایی بینی باشد.

تاثیر سن بر عمل بینی چگونه است ؟

سن مراجعه کننده جهت انجام جراحی بینی (nose surgery) در نتیجه ی عمل بینی تاثیر گذار است. به عنوان مثال انجام عمل بینی در برخی افراد مسن ممکن است نتیجه ی مطلوبی را به همراه نداشته باشد. ممکن است پزشک در مورد برخی افراد مسن نتواند فرم دلخواه را در نتیجه ی انجام رینوپلاستی ایجاد کند.

به همین دلیل معمولا اکثر افراد مسنی که عمل زیبایی بینی را انجام می دهند از نتیجه ی عمل راضی نیستند. همچنین کودکان نیز ممکن است نتیجه ی مطلوبی را از انجام عمل زیبایی بینی دریافت نکنند.

علاوه بر احتمال نامطلوب شدن نتیجه‌ی عمل در سن بالا، محدودیت‌های دیگری نیز برای جراحی آنها وجود دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به مشکلات قلبی تنفسی و مصرف داروهای مختلف از جمله داروهای فشار خون اشاره کرده که مانع از انجام عمل می‌شوند. چرا که عمل بینی برای کودکان با سن بسیار پایین عوارض و خطراتی را به دنبال دارد.

همچنین فرم بینی در این کودکان کامل نشده و به همین دلیل پزشک نمی تواند فرم دلخواهی را در نتیجه ی انجام عمل بینی ایجاد کند؛ بنابراین سن می تواند تاثیر مهمی بر نتیجه ی رینوپلاستی بگذارد. به همین دلیل است که پزشکان به سن مراجعه کنندگان توجه ویژه ای  دارند.

پزشکان معمولا سعی می کنند کودکان، نوجوانان و افراد مسن را از انجام عمل بینی منصرف کنند؛ اما با این حال اگر پزشک از مهارت کافی برخوردار باشد می تواند جراحی بینی را در هر سنی و با نتیجه مطلوب انجام دهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *