جراحی بینی

مهمترین نکاتی که باید قبل از جراحی بینی خود بدانید ؟

مهمترین نکاتی که باید قبل از جراحی بینی خود بدانید ؟

مهمترین نکاتی که باید قبل از جراحی بینی خود بدانید ؟

شاید شما هم یکی از افرادی هستید که از شکل بینی خود ناراضی بوده و به تازگی به جهت انجام جراحی بینی اقدام کرده اید. اگر از جمله این افراد هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا مهم ترین نکاتی که نیاز است پیش از جراحی بینی بدانید را متوجه شوید. در ادامه به بررسی این نکات پرداخته ایم تا عمل بینی شما به بی خطر ترین حالت ممکن انجام گیرد.

مهمترین نکاتی که باید قبل از جراحی بینی خود بدانید

اما قبل از انجام جراحی بینی مانند هر عمل دیگری فرد باید از شرایط جراحی بینی خود آگاه شود که این کار باید توسط متخصص جراح زیبایی صورت گیرد و همچنین خود فرد ملزم به رعایت نکاتی قبل از جراحی است که با رعایت آن ها می تواند بر نتیجه عمل و روند بهبودی تاثیر مثبتی بگذارد.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

مورد اولی که باید قبل از جراحی بینی در نظر گرفته شود این است که بینی بی نقص وجود ندارد. اگرچه ممکن است از دید شما افرادی همچون باشند که بینی آن ها بی عیب به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که بینی او یا هر شخص دیگری کاملاً متناسب با سایر اجزای خود آن شخص است و روی صورت شما ممکن است که عجیب به نظر برسد.

به طور کلی یک هارمونی مشخصی بین دماغ با سایر اجزای صورت باید وجود داشته باشد تا فرد زیبا به نظر برسد. به همین دلیل هر فرد با توجه با سایر ویژگی های صورت خود، باید مدل دماغ مناسب خود را پیدا کند. از ویژگی های یک بینی زیبا این است که زاویه ای که بین بینی با پیشانی و بینی با لب بالایی تشکیل می شود باید طبیعی و متعادل به نظر برسد.

نوک بینی ای که بیش از حد تیز نباشد، و قسمت میانی یا همان بریج بینی که بیش از حد باریک نباشد از دیگر مشخصه های یک بینی زیبا هستند. فاصله ی بین نوک بینی تا لب بالایی یکی دیگر از نکات اساسی است که باید رعایت شود و کم یا زیاد شدن آن نتیجه ی نا مطلوبی خواهد داشت.

سوراخ های بینی نیز یکی دیگر از مواردی هستند که اگر بیش از حد تنگ یا گشاد باشند به چشم می آیند و زیبایی بینی را تحت الشعاع قرار می دهند. همان طور که گفته شد بینی باید با سایر اجزای صورت هماهنگی داشته باشد و مهم ترین این اجزا، چانه است که مطلوب است که زاویه ی آن در راستای زاویه ی بینی باشد.

در مورد اندازه ی بینی می شود گفت بهتر است با اندازه ی کلی صورت و شکل و اندازه ی چشم ها تناسب داشته باشد. با توجه به این نکات و جزئیات، می بینیم که عمل جراحی بینی به ظرافت خاصی نیاز دارد و در واقع ترکیبی از علم پزشکی و زیبایی شناسی است.

بنابراین هدف از جراحی بینی این نیست که بینی بی نقصی به شما داده شود بلکه هدف از انجام عمل جراحی بینی، تناسب بین بینی شما با سایر اجزای صورت شماست تا در نهایت و به شکلی کلی از صورت و چهره ای متناسب و زیبا برخوردار شوید.

مورد دوم این است که شما باید برای زمان ریکاوری بعد از رینوپلاستی خود برنامه ریزی کنید. اگرچه با پیشرفت و آمدن تکنیک های جراحی مدرن، جراحی بینی شما نیز به همان اندازه راحت و سریع انجام می شود، اما  بدن شما برای بهبودی به زمان زیادی نیاز دارد.

در صورت جراحی بینی، برای بهبود اولیه خود باید حدود یک هفته از کار فاصله بگیرید و برای دیدن بینی متورم شده در آینه به مدت چند هفته آماده باشید. بیشتر تورم در طی 2-4 هفته اول فروکش می کند اما نتایج نهایی فرم بینی شما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا خود را نشان دهد بنابراین باید صبور باشید.

قبل از جراحی بینی چه باید کرد ؟

زمانی که شما تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرید پزشک متخصص و جراح بینی به شما نکاتی را می گوید که حتما باید پیش از انجام عمل بینی رعایت کنید. این نکات مهم ترین نکاتی هستند که در میزان موفقیت عمل بینی شما تاثیر گذار خواهند بود.

مهمترین نکاتی که باید قبل از جراحی بینی خود بدانید

انگیزه جراحی : مهمترین سوالی که پزشک از شما خواهد پرسید در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شماست. شما و پزشک باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح می دهد که رینوپلاستی چه کاری را برای شما انجام می دهد و نتایج شما ممکن است چگونه باشد.

طبیعی است که کمی در مورد ظاهر خود صحبت کنید، اما بسیار مهم است که در مورد خواسته ها و اهداف جراحی خود با جراح خود کامل و واضح صحبت کنید.

سابقه پزشکی : پزشک شما همچنین در مورد سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد، از جمله سابقه مشکلات فیزیولوژیکی  در زمینه بینی، سابقه جراحی و هر نوع دارویی که مصرف می کنید. اگر اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید، ممکن است کاندید مناسبی برای جراحی بینی نباشید.

معاینه پزشکی : پزشک معاینه فیزیکی کامل از جمله هر آزمایشی مانند آزمایش خون را انجام می دهد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند. معاینه فیزیکی به پزشک شما کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید بر روی بینی شما ایجاد شود.

عکس : شخصی در مطب پزشک شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. جراح شما ممکن است از نرم افزارهای رایانه ای برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نوع نتیجه ای بعد از جراحی بینی خواهید داشت.

پزشک شما از این عکسها برای ارزیابی های قبل و بعد از عمل و همچنین به عنوان مرجعی در طول عمل جراحی و بررسی های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. مهمتر از همه، عکس ها بحث خاصی را در مورد اهداف جراحی امکان پذیر می کنند.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما باید با پزشک جراح خود در میان بگذارید. چرا که برخی دارو ها می توانند در روند جراحی بینی شما اختلال ایجاد کنند همانند آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی زیرا که می توانند خونریزی را افزایش دهند و پزشک از شما بخواهد که تا مدتی قبل از جراحی مصرف این داروها را قطع کنید و یا دوز آن را برای شما تغییر دهد و یا داروی جایگزینی که تداخلی با عمل بینی شما نداشته باشد برای شما تجویز کند.

کارهایی که قبل از جراحی بینی نباید انجام دهید چیست؟

روز عمل جراحی هیچ گونه مواد آرایشی به صورت خود نزنید.  بهتر است قبل از عمل صورت خود را به طور کامل بشورید تا از هر گونه باکتری و ذرات مواد آرایشی پاک شود. تا هشت ساعت مانده به زمان عمل جراحی، هیچ گونه خوراکی نخورید و یا ننوشید. سعی کنید شب قبل از عمل خواب کافی و مناسب داشته باشید.

از استرس دوری کنید و به دل خود نگرانی راه ندهید. برای این که بتوانید با آرامش خاطر و بدون اضطراب به زیر تیغ جراحی بروید، بهترین راه این است که قبل از عمل اطلاعات لازم و کافی را راجع به فرایند عمل جراحی بینی و اتفاقاتی که پس از آن میفتد کسب کنید.

بسیار مهم است که راجع به عمل حس خوبی داشته باشید و نترسید. پس اگر هر گونه شک و شبهه و یا سوالی دارید، در جلسات مشاوره با جراح خود مطرح کنید تا نگرانی های شما را برطرف کند.

همان طور که گفته شد باید از مصرف چند داروی به خصوص پرهیز کنید. این دارو ها عبارت اند از آسپرین، مکمل های حاوی ویتامین E، و یا داروهای گیاهی مانند جینسینگ. از مصرف این موارد تا حداقل دو هفته قبل از عمل جدا پرهیز کنید. چرا که بعضی از این داروها با عملکرد داروهای بیهوشی که حین عمل تزریق می شوند تداخل ایجاد می کنند.

از مواردی که می بایست حتما قبل از انجام جراحی بینی(nose surgery) صورت گیرد دادن آزمایش خون است. چرا که جراح باید از میزان هموگلوبین و کراتین خون شما آگاه باشد تا مشکلی در حین جراحی بینی به وجود نیاید. همچنین اگر سن بیمار بالای 50 سال باشد، برای اطمینان از عملکرد طبیعی قلب، نیاز به نوار قلب است.

مواردی که نتایج را قبل از جراحی بینی تغییر می دهد ؟

ویژگی های جسمی شما مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف در انتهای بینی شما ممکن است بر نتایج شما تاثیر بگذارد. ژنتیک و ساختار اصلی بینی شما میزان تغییر ممکن را می تواند محدود کند؛ بنابراین خیلی مهم است که انتظارات خود را برای رضایت بخش ترین نتیجه ممکن بدانید.

مهم است که صادقانه با جراح پلاستیک خود در مورد اهداف خود برای جراحی بینی صحبت کنید و اینکه چه عواملی در ظاهر شما برای رسیدن به نتیجه دلخواه مورد نظر تاثیر دارد. دانستن آنچه انتظار دارید قبل از عمل جراحی می تواند به شما در دوست داشتن نتایج عمل بینی خود کمک کند.

چگونه می توان با نکات کوچک، نتایج جراحی بینی را بهبود بخشید ؟

با انجام دادن کارهایی تا دو هفته قبل از عمل میتوانید نتایج جراحی بینی خود را بهبود ببخشید از یکی از دوستان و آشنایانتان بخواهید تا شما را در روز جراحی همراهی کنند. همچنین از یکی دوستانتان بخواهید حداقل 24 ساعت اول بعد از عمل در کنار شما بماند. اگر کودک دارید از کسی بخواهید تا از او مراقبت کند.

تمام کارهای مهم و سنگینی که باید انجام دهید را قبل از انجام عمل انجام دهید. کار هایی مانند انجام تعمیرات اورژانسی در منزل و یا خانه تکانی دم عید، رسیدگی به وضع سلامت و یا اوضاع درسی فرزندان، شرکت در مراسما های مهم و ضروری اجتماعی و یا شغلی؛ سعی کنید هیچ کدام از این موارد را به بعد از عمل جراحی بینی موکول نکنید. عمل جراحی بینی می تواند کمی استرس زا باشد پس بهتر است در حالی آن را انجام دهید که هیچ کار مهم دیگری ندارید و سرتان کاملا خلوت باشد.

قبل از انجام عمل داروهای مورد نیاز برای دوران نقاهت را تامین کنید و در خانه بگذارید. همچنین خوب است قبل از عمل تعدادی غذای آماده که پخت آن ها راحت است را برای روز های استراحت تهیه کنید. غذاهایی سبک مانند سوپ آماده برای چند روز ابتدایی پس از عمل مناسب تر هستند.

رژیم غذایی مناسب در هفته های منتهی به جراحی بینی می تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید غذاهایی با فیبر بالا مانند سبزیجات را زیاد مصرف کنید تا گوارش و هضم شما تقویت شود. دلیل این توصیه این است که برای برخی از افراد ممکن است دارو های بیهوشی حین عمل و یا دارو هایی که در دوران نقاهت مصرف می کنند، باعث بروز یبوست در آن ها شود.

با مصرف فیبر قبل از عمل می تواند با این عارضه ی احتمالی مقابله کنید. مصرف ویتامین سی و مکمل های آهن نیز تاثیر بسیار مثبتی در روند بهبودی پس از عمل خواهد داشت.

با محل کار خود برای یک مرخصی دو هفته ای هماهنگ کنید. معمولا دوران نقاهت پس از عمل کمتر از دو هفته طول می کشد اما بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنید.

همچنین باید دو هفته قبل از جراحی بینی چند کار را انجام ندهید که شامل موارد زیر می شود

الکل ننوشید. الکل خون شما را رقیق می کند که باعث تاخیر در بهبودی و افزایش کبودی می شود. به جای آن تا می توانید آب بنوشید که می تواند در بهبود عمل و حتی پوست صورت شما بعد از عمل بسیار مفید باشد.

سیگار نکشید. نیکوتین باعث کند شدن روند بهبودی شما می شود و احتمال بروز عوارض بعد از جراحی را نیز افزایش می دهد. ما همچنین توصیه می کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی در آینده سعی کنید کلا سیگار را کنار بگذارید.

سیگار نیز مانند الکل بر جریان خون اثر می گذارد و باعث کند شدن روند بهبودی بدن می شود. اگر نمی خواهید سیگار را برای همیشه ترک کنید، حداق دو هفته مانده به عمل جراحی بینی و چهار هفته پس از انجام عمل از مصرف سیگار و دیگر دخانیات به صورت جدی پرهیز کنید.

آسپرین یا ایبوپروفن مصرف نکنید. این داروها در روند عادی لخته شدن خون بدن دخالت می کنند. اگر سردرد یا درد دیگری دارید، به جای آن ازاستامینوفن استفاده کنید.

مکمل های گیاهی مصرف نکنید.

چندین مکمل گیاهی مانند زگیل سنت جان، جینکوبیلوبا، عصاره چای سبز، جنسینگ و سیر می توانند بر روی بیهوشی حین عمل بینی اثر منفی داشته باشد. ما به شدت توصیه می کنیم دو هفته قبل از جراحی مصرف تمام مکمل های گیاهی را متوقف کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *