لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

با توجه به اینکه روش های لاغری موضعی در عصر حاضر توسط سازمان های بهداشتی جهانی مورد تأیید قرار گرفته اند، بیماران مبتلا به چاقی تلاش زیادی دارند تا با بهره مندی از این روش ها به تناسب اندام دلخواه خود برسند.

لیپوماتیک یکی از شیوه های نوین مورد استفاده در این زمینه است و یکی از بحث برانگیزترین سوالاتی که در این رابطه در ذهن بیماران شکل می گیرد اینست که آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

در این مقاله جهت آگاهی بیشتر بیماران به بررسی ” عوارض لیپوماتیک ” و مسائل مرتبط با آن پرداخته خواهد شد.

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

مضرات لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک در ردیف روش های زیبایی قرار گرفته است که مخالفان و موافقان خاص خود را دارد.

آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

برخی از مخالفان روش لیپوماتیک آن را متدی خطرناک برشمرده اند که می تواند به سلامت بیمار آسیب رسانده و تأثیرات بدی داشته باشد.

جالب است بدانید که بسیاری از این نظرات منفی کاملا رد شده اند و پزشکان و محققان فعال در این زمینه با بکارگیری پاسخ هایی کاملا علمی و اصولی آن ها را منتفی کرده اند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهد شد.

مضرات لیپوماتیک و زمان طولانی درمان

مخالفان این روش زیبایی یکی از مضرات لیپوماتیک را زمان طولانی درمان بیان کرده اند. آن ها معتقدند که در صورتی که نیاز به حذف چربی های بدن در مدت زمانی طولانی باشد، پزشک دقت و تمرکز لازم را از دست خواهد داد و این امر منجر به ایجاد نتایجی مطلوب نخواهد شد.

چنین نظریه ای رد شده است چراکه جراح در صورت نیاز می تواند به راحتی تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان را افزایش داده و طی چند مرحله لیپوماتیک را انجام دهد.

آسیب رسانی به بدن

بکارگیری روش هایی مانند لیپوساکشن ریسک آسیب رسانی به عروق خونی، ماهیچه ها و اعصاب بدن را افزایش می دهد.

عده ای معتقدند که این موضوع در ردیف مضرات لیپوماتیک نیز قرار خواهد گرفت اما خوشبختانه با روی کار آمدن دستگاه لیپوماتیک و نوع ابزاری که در آن بکار می رود، میزان این آسیب رسانی به حداقل ممکن رسیده است.

کانولا ابزاری است که با تعبیه نمودن یک سنسور در آن کارایی قابل توجهی دارد و تنها با حذف نمودن چربی های مازاد به سایر نواحی و بافت های بدن لطمه ای وارد نمی کند.

تأثیر امواج در روش لیپوماتیک

سلول های چربی از طریق لرزش های مداومی که در کانولا بوجود می آید تخریب می شوند.

برخی از مخالفان وجود امواج اولتراسون را یکی از مضرات لیپوماتیک برشمرده اند در حالیکه میزان این امواج بسیار خفیف و اندک بوده است و خطری برای سلامتی فرد نخواهد داشت. تأثیر امواج در این روش به حدی نیست که برای بیماران نگران کننده باشد.

خطر آمبولی و اشاره به مضرات لیپوماتیک

یکی از مهم ترین خطراتی که در روش های لاغری موضعی بیماران را تهدید می کند، ” خطر آمبولی در لیپوماتیک ” است از این رو آن را به عنوان اصلی ترین مضرات لیپوماتیک که جان افراد را تهدید می کند برشمرده اند.

در این مورد باید بیان کرد که در روش هایی که چربی به صورت مایع از بدن فرد خارج می شود به دلیل احتمال وارد شدن آن ها به درون رگ ها امکان گرفتگی و مسدود شدن رگ های بدن و ایجاد خطراتی جدی وجود دارد.

خوشبختانه در روش لیپوماتیک سلول های چربی تخریب شده با سرعت بالایی تخلیه می شوند و ریسک خطر آمبولی کم خواهد شد.

البته باید توجه داشت که در صورتی که پزشک از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشد خطر آمبولی به حداقل ممکن خواهد رسید.

ایجاد درد و خونریزی

میزان برش در روش لیپوماتیک بسیار جزئی است در نتیجه این موضوع موجب ایجاد خونریزی قابل توجهی در بیمار نخواهد شد.

نکته ای که در این زمینه مورد اهمیت واقع می شود اینست که از دو هفته قبل از لیپوماتیک بیمار نباید هیچگونه داروی رقیق کننده خون مصرف کند. قرص هایی مانند آسپرین و وارفارین در این ردیف قرار می گیرند.

با اینکه میزان برش ها کوچک است اما یکی از مضرات لیپوماتیک دردی است که بعد از عمل احساس خواهد شد. میزان ضربات می تواند به حدی باشد که با ایجاد کوفتگی و درد همراه باشد و فرد حتما باید مدتی را به استراحت بپردازد.

پزشک برای کمتر کردن درد ناشی از لیپوماتیک به مراجعه کننده بی حسی و آرام بخش تزریق خواهد کرد. همین امر موجب شده که فرد درد کمتری حس کرده و هیچ گونه ناراحتی در حین درمان نداشته باشد.

در برخی از موارد به دلیل بزرگ بودن ناحیه تحت درمان، پزشک در حین درمان برای جلوگیری از کاهش اثر بی حسی، تعداد تزریقات را افزایش خواهد داد.

در زیر اطلاعاتی درباره درد پس از درمان آورده شده است.

 1. درد ناشی از لیپوماتیک 2 الی 4 روز پس از درمان بیشتر بوده و روز به روز کاهش خواهد یافت.
 2. در ابتدا ممکن است کمی حساسیت داشته باشید اما به مرور زمان محو خواهد شد.
 3. دو هفته پس از درمان، از مصرف داروهایی نظیر ایبوپروفن و آسپرین خودداری نماید. این داروها با تاثیر بر افزایش خونریزی و جلوگیری از غلظت خون، موجب افزایش کبودی و در نتیجه درد بیشتر خواهند شد. همچنین درباره داروهای مصرفی برای کاهش درد خود با پزشک صحبت نمایید.
 4. از مصرف مکمل های بدون نسخه خودداری کنید؛ زیرا برخی از این مکمل ها موجب جلوگیری از لخته شدن خون خواهند شد. علاوه بر انواع مکمل های بدون نسخه، برخی ویتامین ها نظیر ویتامین E و برخی محصولات گیاهی نیز دارای این خاصیت می باشند. سعی کنید تا حد امکان از مصرف دارو، مکمل، ویتامین و هر چیز جدیدی که از خاصیت آن مطلع نیستید، خودداری کنید.
 5. همچنین استفاده از انواع گن ها و لباس هایی که موجب کاهش تورم می شوند، بر کاهش درد موثر خواهند بود.

ایجاد زخم و عفونت

پس از اتمام لیپوماتیک به طور معمول جای زخم کوچک و جزئی می باشد که با انجام مراقبت های بعد از آن می توان در میزان بهبود آن ها نقش مهمی ایفا کرد.

رعایت توصیه های پزشک به طور قابل توجهی در مدتی کوتاه میزان این زخم ها را کم خواهد کرد در حالیکه در صورت عدم رعایت توصیه ها به راحتی می توان زمینه ایجاد عفونت را فراهم نمود.

زیرا گاهی میزان عفونت پوستی به حدی می رسد که پزشک برای درمان آن نیاز به جراحی خواهد داشت؛ بنابراین به توصیه های پزشک خود برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض توجه فرمایید.

مضرات لیپوماتیک و خاصیت برگشت پذیر بودن

برخی از مخالفان این روش اینطور بیان می کنند که نتایج حاصل از لیپوماتیک برگشت پذیر است چرا که سلول های چربی را از بین نمی برد و تنها با عمل ویبریشن آن ها را جداسازی می کند.

از طرفی با اینکه سلول های چربی کاملا تخلیه می شوند اما هیچ تضمینی برای اینکه مجددا رشد نکنند وجود ندارد. درواقع تنها یک موضوع باعث می شود که اندام مجددا چاق نشده و به حالت اولیه خود بازنگردد و آن انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل است.

در واقع اگر مراجعه کننده برای حفظ وزن خود پس از درمان تلاش نماید، چربی ها به محل درمان باز نمی گردد و قطعا از نتایج راضی خواهند بود.

از جمله روش های کنترل وزن می توان به انجام فعالیت های قدرتی و قلبی عروقی و رعایت رژیم های غذایی سالم اشاره نمود.

اگر فردی پس از درمان کمی افزایش وزن داشته باشد، به دلیل اینکه سلول های جدید چربی به طور یکنواخت در بدن تجمع می یابند، چربی در مناطق درمان شده کمتر از سایر نقاط تجمع خواهد یافت. به همین دلیل اثرات افزایش وزن در منطقه درمان شده به صورت واضحی قابل رویت نخواهد بود.

موارد زیر از جمله توصیه هایی می باشند که برای جلوگیری از افزایش وزن مفید واقع خواهند بود.

 1. با دریافت مقدار کالری کمتر از طریق مصرف پروتئین ها و کربوهیدرات های سالم موجب عدم افزایش وزن بدن خود شوید.
 2. همواره بدن خود را با نوشیدن آب کافی مرطوب نمایید.
 3. تعداد وعده های مصرفی را افزایش داده و حجم آنها را کاهش دهید. به یاد داشته باشید که هیچ گاه برای کاهش وزن وعده های غذایی خود را حذف نکنید.
 4. به طور روزانه تمرین و ورزش کرده تا کالری دریافتی اضافی را کاهش دهید.

سایر معایب و مضرات لیپوماتیک به طور خلاصه در ذیل بیان شده است

 1. لیپوماتیک روشی است که برای نواحی بزرگ بدن قابل استفاده است و نقاطی از جمله غبغب که کوچک تر و ظریف تر هستند، برای انجام این روش مناسب نمی باشند. در واقع به نوعی محدودیت استفاده از این روش اشاره شده است.
 2. ایجاد کوفتگی های شدید از جمله مضرات لیپوماتیک است که در نواحی انجام شده مشاهده خواهد شد. این کوفتگی ها ممکن است تا چندین هفته روی بدن مراجعه کننده قابل مشاهده باشند.
 3. لیپوماتیک موجب کلاژن سازی نخواهد شد. تمامی تبلیغاتی که در این زمینه صورت گرفته است، غلط می باشد و هیچ منبع علمی آن را اثبات و تأیید نمی کند.
 4. یکی از مضرات لیپوماتیک طی کردن دوران نقاهتی است که بیمار در آن حق رانندگی ندارد.
 5. به این دلیل که لیپوماتیک روشی است که با استفاده از ضربه و ویبریشن کار می کند لذا در نواحی که کانولا توسط دست جراح هدایت می شود، طولانی بودن این روش می تواند سبب خستگی جراح شده و خطای عدم یکنواختی و ناصافی را در اندام مربوطه بوجود آورد.
 6. در هنگام شروع درمان، پزشک بی حسی موضعی تزریق خواهد کرد؛ اما همین امر موجب شده که برخی از افراد لیپوماتیک را جزو درمان های خطرناک به حساب بیاورند؛ زیرا عده ای از مراجعه کنندگان لیپوماتیک تا مدتی پس از درمان در نقاطی که چربی حذف شده، حسی نداشته و بی حسی همچنان ادامه دارد. این بی حسی باید طی 6 الی 8 هفته بهبود یابد.
 7. در صورتی که تعداد و عمق برش ها زیاد باشد، پزشک از بخیه برای عدم عفونت بدن مراجعه کننده و جلوگیری از خروج مایعات استفاده خواهد کرد. بعد از بهبودی در یک جلسه ملاقات، پزشک این بخیه ها را باز خواهد کرد.بطور کلی هرگونه عمل جراحی و یا درمان زیبایی با خطراتی نظیر خونریزی، عفونت و واکنش منفی بدن مراجعه کننده به بیهوشی و یا بی حسی همراه خواهد بود که البته احتمال بروز آن ها بسیار پایین است.اما علاوه بر بدن شخص عوامل دیگری مانند مهارت و تجربه پزشک متخصص نیز در بروز و یا عدم بروز این عوارض دست خواهند داشت.
 8. به دلیل استفاده از کانولا کمی التهاب و تورم پس از اتمام درمان، عادی خواهد بود. ممکن است برای از بین رفتن تمامی التهابات و تورم، بدن به 6 ماه زمان نیاز داشته باشد.
 9. در مواقعی به دلایلی نظیر کم بودن میزان ارتجاعی بودن پوست، بهبود زخم ها با روشی غیر معمول و یا وجود چربی های ناهموار در بدن، مراجعه کننده برآمدگی هایی بر پوست خود مشاهده خواهد کرد.
 10. بروز مشکلات کلیوی یا قلبی از دیگر عوارض نادر لیپوماتیک می باشد. به دلیل مکش چربی ها توسط کانولا و تغییر در سطح مایعات بدن، گاهی مراجعه کننده پس از درمان دچار مشکلات کلیوی و یا قلبی خواهد شد.
 11. گاهی اوقات زمانی که مایعاتی به بدن تزریق می شوند، به خوبی پخش نشده و در ریه ها تجمع می یابند که موجب ایجاد ورم ریوی خواهد شد.
 12. در حین درمان، پزشک از داروها و موادی برای بی حسی و یا هرگونه دلیل پزشکی دیگر استفاده خواهد کرد؛ اما بدن برخی از مراجعه کنندگان نسبت به این داروها ضعیف بوده و واکنش آلرژیک از خود نشان خواهد داد.
 13. کانولا برای مکش چربی به جلو و عقب حرکت داده خواهد شد؛ اما در مواردی این حرکت اصطکاکی بوجود خواهد آورد که در نتیجه آن سوختگی  پوست و یا سوختگی اعصاب را به همراه خواهد داشت.

بیشتر افرادی که تحت درمان لیپوماتیک قرار گرفته اند و از نتایج آن راضی می باشند، افرادی هستند که قبل از انجام این درمان درباره تمامی جوانب آن اعم از معایب و منافع آن به خوبی آگاه بوده و با اطلاعات کافی در این راه قدم نهاده اند.

شما با تحقیق بیشتر در این زمینه و انتخاب پزشکی کاردان برای انجام لیپوماتیک بدن خود می توانید از بروز عوارض جانبی lipomatic جلوگیری نمایید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیپوماتیک و مراقبت های بعد از آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *