لیپوماتیک

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب نیست ؟

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب نیست ؟

کدام افراد گزینه خوبی برای لیپوماتیک نمی باشند ؟

لیپوماتیک روش خوبی برای کاهش وزن نیست ولی در عوض می تواند چربی های موضعی را در اندام های مختلفی از بدن از بین ببرد؛ در حالیکه با ورزش های منظم و رعایت رژیم غذایی نمی توان تغییری در این چربی ها ایجاد کرد.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب نیست

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

لیپوماتیک در بخش های مختلفی از بدن میتواند انجام شود؛ مثل شکم، باسن، ران، بازو و حتی صورت و ناحیه گردن. در زنها، لیپوماتیک بیشتر برای از بین بردن چربی های موضعی بازوها، شکم، باسن، ران و زیر چانه انجام می شود. مردها هم بیشتر برای پهلوها و شکم خود تقاضای انجام لیپوماتیک را دارند.

همه ی افراد گزینه مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند؛ مثلا:

1- کسانی که سابقه ابتلا به بیماری های مختلف را دارند

یکی از مهمترین مواردی که قبل از پیکرتراشی باید به آن توجه نمود، سلامت جسمی و فیزیکی فرد می باشد. در درجه اول اگر از نظر فیزیکی در شرایط خوبی قرار نداشته باشید و مریض باشید، با مشکلات و عوارض زیادی بعد از لیپوماتیک مواجه می شوید.

اگر سابقه بیماری هایی مثل بی نظمی در ضربان قلب، خونریزی شدید، دیابت، بیماری های عفونی، فشار خون، اختلالاتی مثل حملات قلبی، ایجاد لخته خون در بدن و بویژه در پاها و و ریه ها و سایر بیماری های مربوط به سیستم ایمنی را دارید، کاندید مناسبی برای لیپوماتیک نیستید.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب نیست

2- کسانی که افزایش وزن دارند

لیپوماتیک می تواند شکل و طرح بدن را تغییر دهد ولی نمی تواند جای تغذیه سالم و ورزش را بگیرد. افراد زیادی هستند که اضافه وزن دارند و هدفشان از انجام لیپوماتیک کاهش وزن است؛

از بین بردن چربی به مقدار زیاد ممکن بوده و خطرآفرین نیز نخواهد بود اما حذف بیش از 8 الی 10 پوند چربی امری خطرناک می باشد. در نتیجه در برابر افرادی که خواستار کاهش وزن توسط لیپوماتیک می باشند، باید گفت که راه حل مناسبی برای کاهش وزن خود نیافته اند.

این افراد کاندید مناسبی برای لیپوماتیک نیستند چون متخصص به فرادی اجازه لیپوماتیک را می دهد که وزن نرمالی دارند. کسانی که وزن ثابتی ندارند هم نباید سریع برای لیپوماتیک اقدام کنند؛

3 الی 6 ماه قبل از لیپوماتیک وزن بیمار دائما بررسی می شود و حتما باید ثابت بماند تا اجازه ی لیپوماتیک به بیمار داده شود.

همواره به یاد داشته باشید که امکان بازگشت چربی پس از لیپوماتیک در افراد چاق وجود خواهد داشت مگر اینکه کاهش چشمگیری در میزان کالری دریافتی داشته و یا با انجام حرکات ورزشی، مقدار قابل توجهی کالری از دست دهند.

3- کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند

برخی از افراد دارای مشکلات و بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی عروقی و غیره بوده که مجبور به مصرف داروهایی به صورت روزانه خواهند بود. در این صورت خطراتی از جمله تداخلات دارویی می تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد.

افرادی که از داروهای زیر استفاده می کنند، کاندید خوبی برای لیپوماتیک نیستند:

 1. آسپرین
 2. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 3. کومادین یا وارفارین که برای رقیق شدن خون بکار می رود و غیره

داروهای نام برده شده، احتمال خونریزی را در حین لیپوماتیک و بعد از آن افزایش می دهند.

داروهایی که مانع متابولیسم لیدوکائین می شوند، با بی حسی موضعی که در حین لیپوماتیک استفاده می شود تداخل دارویی داشته و مشکلات زیادی را برای بیمار بوجود می آورند. از مصرف این داروها حداقل دو هفته قبل از لیپوماتیک باید خودداری شود.

گاهی عوارض جانبی ناشی از تداخلات دارویی، غیرقابل جبران بوده و برای درمان آنها راه حلی وجود نخواهد داشت در نتیجه حتما درباره دارو های مصرفی خود با پزشک مربوطه صحبت کرده و وی را در جریان همه ی امور قرار دهید.

هرچه شناخت پزشک از شما بیشتر باشد، شاهد نتایج بهتری خواهید بود زیرا قادر به استفاده از داروهایی می باشد که برای شما مضر نبوده و پس از انجام لیپوماتیک نیز عوارضی برایتان به وجود نخواهد آورد.

4- کسانی که پوست انعطاف پذیری ندارند

پوست افراد از نظر قابلیت ارتجاعی با یکدیگر متفاوت است؛ افرادی که انعطاف پذیری پوستشان بسیار کم است و پوست آنها بعد از لیپوماتیک نمیتواند به حالت اول خود برگردد، کاندید خوبی برای لیپوماتیک به شمار نمی آیند.

دو عوامل مهم در خاصیت ارتجاعی پوست، کلاژن و الاستین می باشند که دو پروتئین طبیعی در بدن بوده و بر حالت کشسانی پوست تاثیرگذار خواهند بود. پوست هایی که سطح این دو پروتئین در آنها بالاتر است، شادابتر و جوان تر بوده و از لحاظ ظاهری سفت تر می باشند.

کیفیت پوست، فاکتوری است که متخصص با معاینه بدن بیمار می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را بررسی کند و به بیمار بگوید که کاندید مناسبی برای لیپوماتیک هست یا خیر. پوستی که قابلیت ارتجاعی خوبی ندارد، بعد از لیپوماتیک بسیار شل و آویزان می شود و در نتیجه،  بیمار شاهد نتایج خوبی و رضایت بخشی ار لیپوماتیک نخواهد بود.

بالا بودن سن در لیپوماتیک، فاکتور مهمی محسوب نمی شود ولی بیمارانی که 40 سال به بالا دارند، قابلیت ارتجاعی پوستشان بسیار پایین است.

زیرا تولید الاستین و کلاژن با افزایش سن کاهش خواهد یافت.

شما با رعایت نکاتی از قبیل مراقبت از پوست در برابر نور خورشید، عدم استعمال سیگار و دخانیات، عدم مصرف الکل و پیروی از رژیم غذایی سالم و مفید، می توانید تا حد زیادی موجب افزایش سطح خاصیت ارتجاعی پوست خود شوید.

5- کسانی زیر 18 سال سن دارند

افراد زیر 18 سال در انجام لیپوماتیک محدوددیت دارند زیرا لیپوماتیک می تواند سلامتی آنها را به خطر بیندازد. البته همه ی افراد بالای 18 سال نمی توانند به راحتی لیپوماتیک انجام بدهند و از قبل، بدن آنها توسط متخصص معاینه می شود و یک سری آزمایش های خاصی را هم باید انجام بدهند تا سلامت کامل بدن آنها تایید بشود و بعد برای لیپوماتیک اقدام کنند.

از دلایل عدم اجازه به انجام پیکرتراشی در افراد زیر 18 سال، این است که فرد باید از لحاظ بلوغ جسمی، بلوغ عاطفی، انگیزه آنها از انجام پیکرتراشی، درک آنها از انجام درمان و نکات و زمان مورد نیاز برای استراحت پس از لیپوماتیک آماده باشد، تمامی این موارد در افراد زیر سن تعیین شده، ممکن نخواهد بود مگر اینکه با لیپوماتیک درمان نوعی بیماری همراه باشد.

6- کسانی که سیگار می کشند

سیگار حاوی نیکوتین است و باعث اسپاسم های شدید رگ های کوچک خونی در زیر پوست می شود.

اسپاسم رگ های خونی در جریان خون فرد تاثیر منفی می گذارد. کسانی که سیگار می کشند، در صورت انجام لیپوماتیک هم نتایج خوبی نخواهند گرفت و با این کار فقط به مشکلات خود اضافه می کنند.

علاوه بر اسپاسم رگ های خونی خطرات زیر نیز در انتظار افراد سیگاری خواهد بود

 1. بی حسی مورد استفاده در لیپوماتیک موجب ایجاد خطراتی از قبیل افزایش خطر مشکلات قلبی و ریه در افراد سیگاری خواهد شد.
 2. افرادی سیگاری دو برابر نسبت ب افراد دیگر در خطر ابتلا به ذات الریه می باشند
 3. این افراد 80 درصد بیشتر از افراد معمولی دچار حمله قلبی و 70 درصد بیشتر دچار سکته خواهند شد
 4. همچنین مبتلا شدن به عفونت در افراد سیگار بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود.
 5. این افراد پس از انجام لیپوماتیک سرفه هایی همراه با درد خواهند داشت
 6. همچنین روند بهبودی و دوران نقاهت کندتری را سپری خواهند کرد.

مشکلات نام برده شده نتایج نهایی لیپوماتیک را از بین برده و ممکن است حتی مراجعه کننده برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز به جلسات بیشتری داشته باشید.

اگر قصد انجام پیکرتراشی را داشته و سیگار مصرف می کنید، باید به مدت 2 هفته قبل و 2 هفته پس از درمان سیگار را ترک کنید. تاکید بر ترک سیگار حداقل 2 هفته پس از درمان به دلیل این است که نیکوتین در جلوگیری از بهبودی زخم ها و شروع عفونت تاثیرگذار خواهد بود.

7- کسانی که در مورد اثرات جانبی و عوارض بعد از لپیوماتیک بیش از حد نگران هستند

لیپوماتیک هم مانند هر فرآیندی با یک سری عوارض و اثرات جانبی خاصی همراه است؛ بعضی از افراد با اطلاع از این عوارض بسیار نگران و مضطرب می شوند که این نگرانی خود تاثیر منفی در نتایج می گذارد.

شناخت عوارض جانبی پیکراتراشی موجب شده که در صورت مواجهه، به آنها توجه کرده و سریعتر در جهت درمان آنها قدمی برداشته و به بهبودی هرچه سریعتر خود کمک نمایید.

8- کسانی که توقعات واقع بینانه ای از لیپوماتیک ندارند

برخی از افراد از پزشک و این روش از درمان زیبایی انتظارات نابجایی خواهند داشت. همانطور که گفته شده، توجه داشته باشید که لیپوماتیک درمانی برای کاهش چربی ها خواهد بود و نه چیزی غیر از این.

بسیاری از مراجعه کنندگان به دنبال کاهش وزن پس از لیپوماتیک بوده و زمانی که به اهداف خود نمی رسند، پزشک را مورد سرزنش قرار خواهند داد.

همچنین برخی نیز خواستار حذف تمامی چربی ها و عدم وجود هیچ گونه چربی در محل مورد نظر خواهند بود. در حالی که پزشک تا حد امکان چربی های اضافی را حذف خواهد کرد. در نتیجه قبل از انجام پیکرتراشی تمامی جوانب آن را سنجیده و سپس اقدام به شروع درمان نمایید.

برای اطلاع از نتایج نهایی و مقدار حجم کاهش چربی ها، می توانید از پزشک خود درخواست مشاهده تصاویر و عکس هایی از مراجعه کنندگان قبلی داشته باشید.

فردی که قصد انجام لیپوماتیک را دارد، باید از تمام جزئیات این فرآیند باخبر باشد؛ مثلا اینکه لیپوماتیک نمی تواند سلولیت را برطرف کند، واقعیتی است که بیمار باید آن را درک کند.

9- کسانی که به دلایل مختلف نمی توانند در دوره ریکاوری لیپوماتیک به استراحت بپردازند

برای کنترل تورم و جلوگیری از بروز هرگونه عوارض جانبی، به حداقل دو هفته استراحت نیاز خواهید داشت. بطور مثال ممکن است برای کاهش تورم ناشی از پیکرتراشی، مجبور به استفاده از لباس های فشرده ساز بدن باشید.

افرادی که به دلیل مشغله کاری و یا دلایل دیگر نمی توانند از انجام فعالیت های خود دست بکشند و چندین هفته استراحت کنند، گزینه خوبی برای لیپوماتیک نیستند؛ استراحت برای ترمیم بافت های آسیب دیده بسیار ضروری است.

10- کسانی که الکل مصرف می کنند

مصرف الکل هم مانند بعضی از داروها باعث افزایش خونریزی در حین لیوماتیک و حتی بعد از آن می شود. الکل با مواد بی حسی یا بیهوشی تداخل دارد.

داوطلبان پیکرتراشی باید از مصرف الکل دو هفته قبل و پس از لیپوماتیک خودداری کنند. الکل علاوه بر افزایش خونریزی موجب افزایش تورم بدن، کم آب شدن بدن مراجعه کننده و هرگونه عوارض ناشی از تداخلات دارویی و بی حسی خواهد شد.

اگر متخصص شک کند که بیمار قبل از عمل الکل مصرف کرده است، انجام لیپوماتیک را به تاخیر می اندازد.

قبل از اقدام برای لیپوماتیک چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

یک رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم، جزو شرط های اصلی برای رسیدن به اندام ایده آل است.

حتی با وجود رعایت رژیم غذایی و انتخاب سبک سالم در زندگی، باز هم این احتمال وجود دارد که چربی های موضعی در بدن شما شکل بگیرند که براحتی از بین نروند. لیپوماتیک می تواند یک قدم شما را به اندام ایده آلتان نزدیک کند. شما کاندید خوبی برای لیپوماتیک هستید اگر:

 1. چربی های موضعی دارید که با سایر بخش های بدنتان تناسبی ندارند
 2. دوست دارید در بعضی از بخش های بدنتان تغییراتی را ایجاد کنید
 3. از تجمع مایعات در بافت های بدنتان رنج می برید و از تورمی که در سطح پوستتان بوجود آمده است، ناراحت هستید
 4. از بزرگ بودن سینه هایتان خجالت می کشد (هم مردان و هم زنان) و می خواهید سایز سینه هایتان را را کم کنید می توانید از ” لیپوماتیک سینه ” برای کاهش سایز سینه هایتان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله ” از سیر تا پیاز لیپوماتیک ” را در سایت ما مطالعه کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاندیدهای مناسب برای لیپوماتیک مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *