لیپوماتیک

لیپوماتیک زانو و ریکاوری بعد از آن

لیپوماتیک زانو و ریکاوری بعد از آن

لیپوماتیک زانو

اگر میخواهید به زانوهایتان شکل بهتری بدهید و رژیم غذایی سالم و ورزش منظم هم نتوانسته است تغییری در زانوهای شما ایجاد کند، لیپوماتیک زانو گزینه ی خوبی برای شماست.

شکل زانوها تقریبا در زنان و مردان شبیه به هم است. زانوی خوش فرم و متناسب می تواند تاثیر زیادی در زیبایی فرد داشته باشد و هر چه رانوها باریک تر باشند، زیابیی فرد هم بیشتر است.

لیپوماتیک زانو

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

متاسفانه در بسیاری از افراد، بافت های چربی زیادی در اطراف کاسه زانو (استخوان کشکک) جمع می شوند.

این ذخایر چربی میتواند نشان دهنده وزن زیاد فرد و فاکتورهای ژنتیکی باشد یا اینکه مربوط به تغییرات هورمونی زنها در دوره بارداری یا یائسگی باشد و ورزش یا کاهش وزن تاثیر خیلی کمی روی بهبود وضعیت پا داشته باشد.

فضای بین عضله پشت ساق پا و زانو با این چربی های اضافه پر می شوند و به زانو فرمی چاق و بدشکلی را می دهند.

لیپوماتیک زانو

در این روش، ابتدا پزشک بر زانو برشی ایجاد کرده و سپس یک کانول کوچک که به یک دستگاه هوا متصل است، وارد زانوها خواهد شد. سپس با حرکت کانول به جلو و عقب، موجب بیرون کشیدن چربی های اضافی خواهد شد.

شایان ذکر است که در این درمان برای حذف چربی ها مراجعه کننده بطور کامل بیهوش نشده و برای به حداقل رساندن درد، پزشک بی حسی موضعی در قسمت ران ها تزریق خواهد کرد. همچنین مدت زمان درمان بین یک الی یک ساعت و نیم خواهد بود اما اگر خواستار لیپوماتیک ران نیز باشید، بیشتر طول خواهد کشید.

لیپوماتیک زانو و ” لیپوماتیک ران ” می تواند برآمدگی بیش از حد زانو را برطرف کند و با برجسته کردن استخوان زانو، ظاهر پاها را هم بهبود ببخشد. لیپوماتیک انتخاب خوبی برای از بین بردن چربی های اضافه زانو ها است و نتایج پایدار و خوبی را به دنبال دارد و بسیاری از بیماران هم از انجام آن رضایت دارند.

فواید لیپوماتیک زانو

در بسیاری از بیماران، برداشت تنها مقدار کمی از چربی ها میتواند تغییرات زیاد را در ظاهر پاها ایجاد کند و باعث بشود تا پاها باریک تر و متقارن تر به نظر برسند.

یک جلسه لیپوماتیک می تواند برای طراحی و تغییر زانوها مفید باشد و بسیاری از بیماران همزمان با لیپوماتیک زانو، لیپوماتیک قسمت داخلی ران را هم انجام میدهند تا به نتایج محسوس تری برسند و ظاهر پاهای خود ار به طور کامل تغییر بدهند. لیپوماتیک زانو فوایدی زیادی را به دنبال دارد مثل:

 1. بافت پاها سفت تر به نظر می رسد
 2. فرد احساس بهتری در حین راه رفتن یا دویدن دارد
 3. بیمار احساس اعتماد به نفس بیشتری می کند؛ مخصوصا هنگام پوشیدن لباس های که بالای زانو هستند.
 4. کمتر کسی متوجه انجام این درمان خواهد شد زیرا کاملا محسوس بوده و قابل ملاحظه نمی باشد
 5. از دیگر مزایای این روش درمان می توان به پایداری نتایج آن اشاره نمود. در صورت مراقبت از بدن خود در برابر افزایش وزن و چربی، نتایج پایدار بوده و ظاهر پاها به خوبی حفظ خواهد شد.شما پس از انجام لیپوماتیک زانو شاهد مزایای بیشتری در زندگی خود خواهید بود اما موارد گفته شده از مزایای اصلی این درمان در برابر سایر درمان های حذف چربی می باشند.

چه کسانی می توانند برای لیپومتایک رانو اقدام کنند؟

اگر میخواهید بدانید که لیپوماتیک زانو برای شما مناسب است یا خیر، در ادامه به شرایط کاندیدهای مناسب برای لیپوماتیک زانو اشاره می کنیم.

کاندید مناسب برای لیپوماتیک زانو باید:

 1. در بخش داخلی زانوهایش (کاسه داخلی زانو) یا بخش جلویی زانو (کاسه جلویی زانو) و یا در بالای زانوهایش دارای چربی های موضعی باشد
 2. قابلیت ارتجاعی پوستشان باید خوب باشند و آثار آفتاب سوختگی یا افتادگی پوست در زانو دیده نشود. بیمارانی که پوست افتاده تری دارند هم میتوانند لیپوماتیک زانو انجام بدهند ولی احتمال دارد که مقداری چین و چروک در سطح پوست زانوهایشان بوجود بیاید.
 3. در مفاصل زانوهای خود ورم نداشته باشند. افرادی که مشکل تورم مفاصل زانو را دارند، در اطراف زانوهای خود دارای توده های کوچکی هستند.
 4. در حال حاضر از دارویی استفاه نکنند که خطر خونریزی را افزایش بدهد. از مصرف داروهایی که مانع متابولسیم یا سوخت و ساز محلول لیدوکائین یا محلول بی حسی موضعی می شوند هم باید خودداری بشود.
 5. توقعات درستی از لیپوماتیک داشته باشند و به بیماری خاصی هم مبتلا نباشند.

همچنین افرادی که دارای شرایط زیر می باشند کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک نخواهند بود.

 1. افرادی که دارای مشکلات و بیماری هایی نظیر اختلالات قلبی، اختلالات خونریزی یا هموفیلی بوده و یا از مشکلاتی نظیر ترومبوز ورید عمقی یا به اصطلاح لختگی خون در پاها رنج می برند و یا افرادی که به آمبولی ریوی که لخته شدن خون در ریه ها می باشد دچار می باشند، نامزدهای مناسبی برای انجام lipomatic نخواهند بود زیرا در صورت داشتن چنین مشکلاتی خطر بروز عوارض افزایش می یابد.
 2. برخی از افراد لیپوماتیک را وسیله ای موثر برای کاهش وزن خود می دانند در حالی که لیپوماتیک تنها درمانی برای از بین بردن چاقی می باشد. اگر فردی برای کاهش وزن قصد انجام پیکرتراشی داشته باشد، به نتایج دلخواه دست پیدا نخواهد کرد و از نتایج راضی نخواهد بود.

برخی از افراد با آگاهی به اینکه کاندید مناسبی برای انجام این درمان نبوده اقدام به انجام درمان کرده و به نتایج نهایی و عوارض آن توجهی نخواهند کرد. برخی نیز شرایط پزشکی خود را به طور کامل به پزشک بازگو نمی کنند و پزشک از شرایط آنها مطلع نخواهد بود.

اگر فکر می کنید نامزد ایده آلی برای انجام پیکرتراشی نمی باشید، سعی کنید از راه های دیگری به حذف چربی های بدن خود بپردازید تا کمتر دچار عوارض جانبی شوید.

عوارض و مشکلات لیپوماتیک زانو

لیپوماتیک زانو یک سری عوارض و اثرات جانبی خاصی را به دنبال دارد که در نتیجه استفاده از تکنیک های خاصی در حین لیپوماتیک بوجود می آیند.

میزان عوارضی که بعد از لیپوماتیک زانو بوجود می آید، بستگی به تعداد بخش هایی دارد که همزمان با لیپوماتیک زانو، در آنها هم لیپوماتیک انجام شده است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که با انتخاب ” بهترین دکتر لیپوماتیک ” هم میتوانید عوارض را کاهش بدهید.

عوارض عمومی لیپوماتیک زانو

1- مسمومیت

مسمویت زمانی رخ میدهد که در تکنیک لیپوماتیک، محلول لیدوکائین زیادی به بدن تزریق شده باشد و بدن هم نتواند به سرعت این محلول را تجزیه کند.

2- تجمع مایعات در ریه ها

تجمع مایعات در ریه ها زمانی اتفاق می افتد که در حین تکنیک لیپوماتیک، محلول زیادی به بدن تزریق شده باشد.

3- احتمال سوختگی، تاول و ایجاد اسکار

استفاده از امواج اولتراسوند (فراصوت) در لیپوماتیک می تواند عوارضی مثل سوختگی، تاول و ایجاد اسکار را به دنبال داشته باشد.

4- سروما (حفره های حاوی مایع)

سروما زمانی ایجاد می شود که بدن بیمار تلاش می کند تا حفره های بافی مانده را با مایعات پر کند. تا زمانی که حفره ها بسته شده و به خوبی ترمیم بشوند، مایعات باید از بدن حارج یشوند. احتمال ایجاد سروما در زانوها خیلی کم است.

عوارض اختصاصی لیپوماتیک

عوارض جانبی از جمله مسائلی است که قبل از انجام درمان های زیبایی اعم از لیپوماتیک باید به آن فکر کرده و آنها را پیش بینی نمود. همواره خطراتی نظیر خونریزی و یا واکنش هایی به بی حسی موضعی برای عوارض جانبی پس از درمان را نیز باید مد نظر قرار دهید.

موارد زیر از جمله عوارضی اختصاصی مربوط به لیپوماتیک زانو می باشند.

 1. عدم تقارن زانو ها یا یکدیگر
 2. -آسیب لوله کانولا به بافت های حساس زانو
 3. کبودی و سفت شدن بیش از حد عضلات زانو

در صورت مواجهه با هر یک از عوارض فوق و یا سایر علائمی که موجب نگرانی خواهند شد، سریعا با پزشک خود تماس گرفته تا هرچه سریعتر برای بهبودی و درمان اقدام نماید.

چه مقدار چربی را می توان با کمک لیپوماتیک از زانوها خارج کرد؟

مقدار چربی که میتوان از زانو خارج کرد، در هر بیماری متفاوت است و به نظر متخصص هم بستگی دارد.

اکثر متخصص ها معتقد هستند که در یک جلسه از لیپوماتیک می توان حداکثر 4 الی 5 لیتر چربی را از زانوها استخراج کرد. استخراج بیش از حد چربی باعث بروز مشکلات زیادی در بیمار می شود و اکثر مشکلاتی که بیمار با آنها مواجه می شود، بخاطر همین استخراج بیش از حد چربی است.

اگر مقدار چربی های موجود در بدن بیش از حد معمول باشد، پزشک تعداد جلسات حذف چربی را بیشتر کرده تا نتایج بهتری حاصل گردد. برخی اوقات نیز مقدار چربی های برداشته شده به عواملی نظیر مقدار بی حسی موضعی تزریق شده توسط پزشک و حجم مقدار چربی و منطقه درمان بستگی خواهد داشت.

اگر می خواهید همزمان با لیپوماتیک زانو، در بخشهای دیگری از بدن خودتان مثل قسمت داخل و خارجی ران و شکم هم لیپوماتیک انجام بدهید، حتما از قبل با متخصص در مورد مقدار چربی که قصد دارد از بدن شما خارج کند صحبت کنید.

ریکاوری بعد از لیپوماتیک زانو

بازیابی هر فرد پس از لیپوماتیک زانو با فرد دیگر متفاوت بوده و به عوامل متفاوتی بستگی خواهد داشت. از جمله عوامل تاثیرگذار در مدت زمان ریکاوری افراد پس از lipomatic زانو می توان به تکنیک استفاده شده توسط پزشک، نحوه مراقبت از خود پس از درمان، وضعیت سلامتی فرد مراجعه کننده و سایر عوامل اشاره نمود.

لازم به ذکر است که هرچه به دستورالعمل های پزشک خود بیشتر توجه کرده و آنها را عملی سازید، دوره نقاهت کوتاه تر شده و سریعتر بهبود می یابید.

تقریبا 3 الی 4 هفته طول می کشد تا بیمار بعد از لیپوماتیک زانو بتواند به خوبی بهبود پیدا کند و در بعضی از بیماران هم شاید دوره ریکاوری کمی بیشتر طول بکشد.

برای افزایش سرعت روند بهبودی در روزهای اولیه پس از درمان، می توانید از عصا و یا سایر وسایل کمکی در هنگام راه رفتن استفاده نمایید.

قسمت زانوها بیشتر متسعد تورم هستند و تروم زانوها هم شاید بعد از چند ماه بهبود پیدا کند. موقع خواب هم زانوهایتان را نسبت به اندام های دیگرتان بالاتر قرار بدهید؛ مثلا زیر زانوهایتان، 2 عدد بالش قرار بدهید تا تورم کاهش پیدا کند.

اگر حجم زیادی چربی از زانوها برداشته شده باشد، احتمال افزایش تورم بیشتر خواهد بود. به همین دلیل پزشک   ممکن است برای چند روز به استفاده از صندلی چرخدار توصیه نماید.

پوشیدن گن هم از جمله نکات مهمی است که نباید از آن عافل بشوید. فشاری که گن ها و سایر لباس های فشرده ساز به ناحیه درمان شده وارد می کنند، موجب به حداقل رساندن کبودی و تورم خواهد شد.

ماساژهای آرام زانو هم میتواند خیلی مفید باشد و دوره ریکاوری را کوتاه تر می کند. سعی کنید ماساژ و مالش پاها چند دقیقه در روز انجام شده و جهت آن از مچ پاها به سمت زانوها باشد. این مالش پاها موجب بهبود گردش خون خواهد شد.

سعی کنید به صورت روزانه فعالیت و تمرینات سبک انجام داده و بر پاشنه پا خود بایستید. این تمرینات موجب حرکت و گردش خون در بدن شده و تورم و کبودی کاهش خواهد یافت.

از انجام حرکاتی نظیر خم شدن زانوها، دویدن و ورزش های سنگین و شدید بدنی تا بهبودی کامل خودداری نمایید.

از نشستن و یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید. باندهای روی زانوهایتان را به طور مرتب عوض کنید تا زانوهایتان همیشه تمیز و خشک باشند و احتمال عفونت هم کمتر بشود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیپوماتیک و مراقبت های بعد از آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *