تزریق بوتاکس

رابطه بوتاکس با افسردگی چیست

رابطه تزریق بوتاکس با افسردگی

رابطه تزریق بوتاکس با افسردگی

بوتاکس نام تجاری ترشحات باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم می باشد که در شرایط استریل و آزمایشگاهی با کاهش عوارض و سمیت از باکتری گرفته شده و در دهه های اخیر مورد توجه متخصصین در زمینه های مختلف پزشکی واقع شده است.

افسردگی یک وضعیت و بیماری ذهنی است که روی روحیه ی فرد تاثیر بسیاری دارد. وقتی که فرد دچار این بیماری می شود تمام زندگی او تحت تاثیر قرار می گیرد. فرد منزوی شده مدام احساس ناامیدی می کند و مانند گذشته احساس خوشحالی و خوشبختی نمی کند و و به مراتب کمتر از قبل می خندد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

معمولا پزشکان برای مدیریت علائم ناشی از این بیماری و و کنترل آن مجموعه ای از درمان ها و داروهای ضد افسردگی را پیشنهاد می کنند. این افراد ممکن است چندین داروی ضد افسردگی مختلف را امتحان کنند اما استفاده از این دارو ها می توانند عوارض جانبی بسیار نگران کننده ای را به دنبال داشته باشند.

بوتاکس یک درمان زیباسازی است که برای نقاط مختلف مخصوصا صورت تاثیر گذار است. استفاده از بوتاکس با بهبود مشکلاتی مانند چین و چروک و ناهمواری های ناخواسته ناحیه ی مورد نظر شادابی، جوانی و زیبایی را به این قسمت ها هدیه می دهد و به دنبال آن تاثیر بسیاری بر روی کیفیت زندگی و همچنین اعتماد به نفس فرد می گذارد.

در این چند ساله ی اخیر در مورد رابطه ی بوتاکس با افسردگی بحث های زیادی شده است و تحقیقات پزشکی و روانشناسی مختلف انجام شده است. با توجه به تحقیقات متنوع و با توجه به دامنه ی تحقیقات نتایج به دست آمده با یکدیگر کمی متفاوت می باشد.

رابطه تزریق بوتاکس با افسردگی

همانطور که گفته شد تحقیقات بسیار زیادی در رابطه با تاثیر بوتاکس بر روی افسردگی انجام گرفت. برخی ها معتقدند که با تزریق بوتاکس می توان به درمان افسردگی کمک کرد اما برخی دیگر این نظریه را قبول نمی کنند و رابطه ی بین افسردگی و این روش را رد کردند.

اما در مواردی بسیاری، استفاده از بوتاکس به بهبودی کمک کرده است بنابراین محققان در تلاشند تا راز تاثیر تزریق بوتاکس بر افسردگی را بیابند.

بسیاری از آن ها بر این باورند که اثرات استفاده از این روش بر روی افسردگی ممکن است ناشی از برطرف شدن چین و چروک ها و جوان سازی پوست باشد زیرا شما با برطرف کردن چین و چروک ها می توانید چهره ی شاداب تر و سر حال تری را داشته باشید و با دیدن چهره ی خود این شادابی روحیه را به شما بازگرداند و به دنبال آن بر روی افسردگی هم تاثیر گذار می باشد.

همچنین داشتن چهره ی زیبا و جوانتر می تواند اعتماد به نفس را افزایش داده و امید به زندگی را دوباره به مراجعه کننده هدیه بدهد.

اما اگر بخواهیم به صورت کلی در خصوص رابطه ی بوتاکس و افسردگی صحبت به میان آوریم، به این نتیجه می رسیم که بوتاکس به صورت کلی ضرری برای روح و روان فرد نداشته و نه تنها ضرری نمی رساند، بلکه در برخی از موارد مشاهده گردیده که برای درمان افسردگی نیز می توان آن را به کار برد.

درمان افسردگی توسط تزریق بوتاکس یک روش درمانی می باشد که مورد تایید سازمان غذا و داروی جهانی قرار نگرفته است، بحث درمان افسردگی با تزریق بوتاکس از جایی شروع شد که مقاله ای توسط دانشکده پزشکی جورج واشنگتن انتشار یافت و دو محقق اصلی این مقاله یعنی پزشک روانپزشک نورمن روزنتال و دکتر اریک فینزی بودند که نتیجه ی این مقاله این بود که پس از 6 هفته تزریق بوتاکس علائم افسردگی کاهش پیدا کرده است.

رابطه تزریق بوتاکس با افسردگی

به غیر از این مقاله، مقاله ای دیگر در طی تحقیق میدانی دیگری صورت گرفته است که نتایجی عکس نتیجه ی مقاله ی مذکور در بالا را دارد. روانشناسان دانشگاه کاردیف با تحقیق بر روی 25 نفر به این نتیجه رسیده اند که این افراد بعد از تزریق بوتاکس چشم به علت اینکه نمی توانند لبخند بزنند و بروز احساسات خود را نشان دهند، دچار افسردگی می شوند.

لازم به ذکر است که نتایج این مقاله قابل تعمیم نبوده و طبق دلایل علمی و پزشکی قابلیت رد شدن دارد.

اگر بخواهیم تاثیر بوتاکس بر بیماری افسردگی را مورد بررسی قرار دهیم، باید کنکاشی در تمامی مقالات و تحقیقاتی که در این خصوص منتشر شده است، داشته باشیم تا بتوانیم یک نظر کلی بیان نماییم، در این مقاله به بررسی رابطه ی افسردگی و تزریق بوتاکس بر مبنای علل پزشکی و علمی می پردازیم.

دقت کنید با این که افراد بسیاری بر این باورند که تزریق بوتاکس بر افسردگی تاثیر گذار است اما این موضوع توسط مراکز بهداشتی تایید شده نیست بنابراین احتمالا بیمه این روش درمانی را پوشش نمی دهد.

دلایل درمان افسردگی با تزریق بوتاکس

همانطور که می دانید افسردگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد، بر طرف شدن علل افسردگی و علل بیماری ها منجر به درمان می شود. در برخی مواقع وجود یک اختلال، عارضه، بیماری و یا یک مشکل زیبایی می تواند روان فرد را تحت تاثیر قرار داده و وی را افسرده و منزوی نماید.

شاید برخی از افراد از این قضیه با خبر نباشند که بوتاکس توانایی درمان بسیاری از بیماری ها و عارضه ها را دارا می باشد و فقط به عنوان یک روش غیر جراحی زیبایی به آن نگریسته نمی شود.

بوتاکس برای طیف وسیعی از اختلالات مانند بی اختیاری ادرار، مشکلات حرکتی، مشکلات عصبی حرکتی، تیک های عصبی حرکتی، لوچی چشم، تنبلی چشم، اسپاستیسیتی، دیستونی اعضای مختلف بدن، گرفتگی های شدید، چین و چروک های پویا، مشکلات حرکتی ناشی از بیماری ام اس، آشالازی، تعریق بیش از حد، بزرگ بودن فک، مشکلات فک و چانه، ناهنجاری های حرکتی، سندروم مچ درد، سندروم شانه فریز شده، دردهای موضعی مختلف به کار برده می شود.

بسیاری از مشکلاتی که به آن اشاره شد مانند لوچی چشم، تیک های عصبی حرکتی، سبب افسردگی و منزوی شدن فرد می شود، با تزریق بوتاکس و درمان و بهبود این عارضه ها حالت روحی و روانی فرد به طور چشمگیری بهتر می شود، به همین سبب گفته می شود که افرادی که بوتاکس تزریق می کنند، حالت روحی بهتری نیز پیدا می کنند.

از طرفی بوتاکس در نقاط مختلف چون پیشانی، سبب از بین روفتن خطوط اخم شده و در نقاط دیگر سبب جوان تر شدن پوست صورت می شود، جوان تر شدن پوست صورت تاثیر زیادی در حالت روحی فرد داشته و با از بین رفتن خطوط اخم صورت شاداب تر و شادتر به نظر می رسد، از طرفی جوانسازی خود سبب کاهش علائم افسردگی می شود.

این مورد برای همه ی افراد واضح است که مشکلات جنسی چون واژینیسموس در خانم ها و انزال زودرس در آقایان از عوامل موثر در بروز افسردگی و کاهش اعتماد به نفس می باشد، تزریق بوتاکس یکی از راه حل های موثر درمانی برای این اختلالات بوده و در نتیجه پس از تزریق بوتاکس در این نواحی و درمان اختلالات جنسی، اعتماد به نفس فرد افزایش یافته و حالت روحی فرد به مراتب خیلی بهتر می گردد.

استفاده از بوتاکس به این صورت است که پزشک برای شروع کار ناحیه ی مورد نظر را با الکل تمیز می کند و با استفاده از بی حسی موضعی به شما کمک می کند تا درد ناشی از تزریق را حس نکنید و درمان راحتی داشته باشید.

در مرحله ی بعد پزشک بوتاکس را به عضلاتی که باعث جمع کردن پوست و در نتیجه به وجود آمدن خطوط و چین و چروک ها می شوند، تزریق می کند تا این عضلات به طور موقت فلج شده، مقداری آسیب دیده و ضعیف شود. که ضعیف شدن این عضلات باعث می شود تا پوست کمترجمع شده به دنبال آن چین و چروک ها کم می شود.

یک سری از پژوهشگران آلمانی به صورت مستقیم تاثیر بوتاکس را در درمان افسردگی مورد بررسی قرار داده اند، این افراد به این نتیجه رسیده اند که تزریق بوتاکس در افرادی که دچار افسردگی می باشند و از اختلالت مذکور رنج نمی برند، نیز می تواند مفید و موثر باشد.

تاثیر تزریق بوتاکس بر افسردگی همچنان در دست بررسی می باشد و باید تحقیقات گسترده تری بر روی آن انجام شود تا مورد تایید سازمان نظام پزشکی و سازمان غذا و داروی ایالت متحده نیز قرار بگیرد.

شرایط تزریق بوتاکس، نقطه ی تزریق بوتاکس، دوز تزریق شده نیز در این مطالعات باید مورد توجه قرار بگیرد. برخی از پزشکان معتقدند حتی اگر تزریق بوتاکس در روند درمان افسردگی موثر واقع شود، باز هم نباید نسبت به تزریق بیش از حد آن غفلت شود. شاید در مراحل ابتدایی تزریق بوتاکس موثر باشد، اما تکرار تزریق بوتاکس با دوزهای مختلف می تواند برای سلامت فرد مضر باشد.

نکته ای که در تحقیقات انجام شده، قابل تامل می باشد این است که تزریق بوتاکس در پیشانی انجام شده است و تزریق در نقاط دیگر و رابطه ی آن ها در خصوص بهبود یا بدتر شدن اوضاع بیماران افسرده بررسی نشده است.

پس از تزریق بوتاکس شما احتمالا می توانید به فعالیت های روزمره و عادی خود برگردید و بسیاری از این فعالیت ها را بدون بروز مشکلی انجام دهید زیرا عوارض ناشی از انجام این روش در صورت رعایت نکات ایمنی، مجرب بودن و متخصص بودن پزشک و همچنین استاندارد و پیشرفته بودن تجهیزات درمانی، به حداقل رسیده و روشی ایمن برای مراجعه کننده به حساب می آید و مورد نگران کننده ای در رابطه با انجام این درمان وجود ندارد.

دقت نمایید که بوتاکس علاوه بر مزیت های زیادی که دارد، اما اگر توسط پزشک غیر متخصص و فرد نابلد تزریق شود، عوارض جبران ناپذیری را به بار می آورد، که این عوارض می تواند فرد سالم از نظر روحی را نیز دچار افسردگی نماید.

اگر داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف نکنید. حتما با پزشک خود ارتباط برقرار کنید تا مطمئن شوید که استفاده نکردن از این داروها برای شما مشکل ساز نمی شود. و همچنین استفاده از این دارو ها نیز در روند انجام درمان تغییری ایجاد نمی کند.

دقت نمایید که افراد متخصص و متبحر بوتاکس های معتبر و بااستاندارد را برای تزریق انتخاب کرده و هیچ گاه به سراغ مارک های غیر استاندارد و تقلبی نمی روند.

برندهای ایرانی نیز جزو بوتاکس های معتبر بوده و برند مسپورت از نظر کیفیت با برند دیسپورت انگلیس برابری می کند، تزریق بوتاکس ایرانی همانند دیگر بوتاکس های معتبر نیز عوارض بسیار کمی در حد سوزش، قرمزی و التهاب داشته که پس از چند روز از بین می روند.

نتیجه:

اثرات تزریق بوتاکس می تواند تا ماه ها قابل مشاهده باشد و به چهره ی شما زیبایی و جوانی بخشد اما با توجه به مطالبی که گفته شد اثرات این روش درمانی بر روی سلامت روان شما می تواند بسیار طولانی تر و مهم تر از فواید ظاهری این درمان باشد.

افسردگی یک بیماری بسیار شایع است. با توجه به آماری که سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به افسردگی هستند و این افراد که از افسردگی رنج می برند راه های زیادی را برای رفع این عارضه امتحان می کنند تزریق بوتاکس یک روش درمانی است که به زیبایی چهره ی شما و همچنین سلامت روان شما کمک شایانی می کند تا امید به زندگی و اعتماد به نفس به شما برگردد بنابراین روشی مناسب برای این افراد است.

پیش از این که این درمان انجام شود شما باید تمامی شرایط را با پزشک خود در میان بگذارید و با آن مشورت کنید و فقط در صورتی که این روش گزینه ی مناسبی برای شما بود برای انجام این درمان اقدام کنید در غیر این صورت انجام آن توصیه نمی شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *