تزریق بوتاکس

درمان اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس

درمان اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس

درمان اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس

شاید با افرادی که دچار بیماری اسپاستیسیتی می باشند، برخورد داشته اید، اما نام این بیماری و علل و علائم آن برای شما ناشناخته باقی مانده است. اسپاستیسیتی یک بیماری می باشد که در آن فرد در برابر حرکت دادن اندام و عضلات خود مقاومتی بیش از اندازه دارد و ماهیچه های فرد به شدت سفت و منقبض می شوند و حالتی بسیار فشرده پیدا می کنند.

درمان اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس

نوع بیماری و شدت عارضه ی اسپاستیسیتی وابستگی زیادی به محل عارضه دارد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

به عنوان مثال بروز این عارضه در عضلات ران سبب به هم خوردن پاها به همدیگر در هنگام  راه رفتن می شود و از راه رفتن درست و اصولی جلوگیری میشود، و حالتی را در فرد ایجاد می کند که به آن قیچی شدن (Scissoring) می گویند، لازم به ذکر است که وجود این عارضه در عضلات ران سبب جلوگیری از امور درمانی و بهداشتی مانند بهداشت صحیح ناحیه تناسلی، دفع سهل و صحیح ادرار می شود، این عارضه برای افرادی که لازم است عمل و یا جراحی انجام دهند و یا در بیمارستان بستری شوند، عمل سوند گذاری را غیر ممکن می کند.

درمان اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس

برخی از افراد مبتلا به اسپاستیسیتی به خوبی نمی توانند راه بروند و بر روی پنجه های پا راه رفته و نمی توانند به راحتی کفش بپوشند، پای این افراد به سمت داخل پیچیده شده و پاها به سمت پایین خم شده است، این افراد در ناحیه ی ساق پا دچار مشکل شده و عضلات ساق پای آن ها دچار سفتی و انقباض بیش از حد شده است.

بر خلاف تصور برخی افراد، اسپاستیسیتی فقط مربوط به بخش پایین تنه نبوده و ممکن است دست ها نیز دچار اسپاستیسیتی شود، افرادی که انگشتان دستشان بیش از حد منقبض شده و فشرده می شود، ناخن هایشان در کف دست فرو رفته و کف دست آن ها همیشه زخم بوده و دارای التهاب و قرمزی می باشد.

برای درمان این عارضه باید هر چه زودتر اقدام شود، زیرا اگر فرد در طولانی مدت با این عارضه دست و پنجه نرم کند، این بیماری سبب بروز عوارض جدی تر و ناگوارتری مانند از بین رفتن مفاصل و تخریب بافت ماهیچه ای بدن می شود.

ضربه مغزی، آسیب نخاعی، فلج مغزی کودکان یا سی پی، بیماری ام اس، سکته مغزی از دلایل مهم این عارضه می باشد.

فیزیوتراپی، کاردرمانی، دارو درمانی و تزریق بوتاکس از روش های درمانی برای درمان این بیماری می باشد.

به طور کلی تزریق بوتاکس در ابتدا برای افراد صرفا با هدف از بین بردن چین و چروک صورت و دیگر نواحی بدن به کار می رفت. از بین رفتن چین و چروک نیز برای افراد با استفاده از این روش در گذشته به دلیل ابتدایی بودن این روش مزایای خوبی را به همراه داشت اما در قبال آن عوارض جانبی بیشتری را برای افراد به وجود می آورد که سبب می شد افراد از انجام این روش منصرف شوند.

با گذشت زمان و همچنین پیشرفت علم و تکنولوژی این روش نیز پیشرفت های بسیاری کرد. از مهم ترین پیشرفت های آن می توانیم به کاهش عوارض آن پس از انجام اشاره کنیم که سبب می شد افراد بسیاری از انجام آن صرفه نظر کنند. تزریق کردن بوتاکس امروزه یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن مشکلات افراد که می توان با استفاده از این روش آن ها را بر طرف کرد تزریق بوتاکس می باشد.

کاهش عوارض در کنار ماندگاری بیش تر و همچنین کاهش هزینه های ناشی از انجام تزریق سبب شد تا افراد بسیار زیادی برای از بین بردن مشکلات خود این روش یعنی تزریق کردن بوتاکس را برای خود برگزینند. امروزه طرفداران بسیار زیادی برای این تزریق وجود دارد که اکثر آن ها از انجام دادن این تزریق برای از بین بردن مشکلات خود راضی و بسیار خوشحال هستند.

تزریق کردن بوتاکس برای درمان بسیاری از مشکلات دیگر افراد نیز به کار گرفته می شود. برای مثال یکی از کاربرد های تزریق کردن بوتاکس درمان مشکل آرتریت افراد می باشد. این مشکل با درد مفاصل شروع می شود و رفته رفته تبدیل یه یک مشکل اساسی برای افراد می شود. این مشکل برای افراد بسیار خسته کننده و ملال آور بود تا این که تزریق کردن بوتاکس توانست افراد را از شر آن خلاص کند.

نحوه عملکرد بوتاکس در درمان بیماری اسپاستیسیتی

تزریق بوتاکس برای درمان بیماری اسپاستیسیتی یکی از روش های موثر می باشد که در کوتاه مدت تاثیر خود را گذاشته و به نحو موثری سبب بهبود عملکرد عضلات درگیر می شوند.

اما متاسفانه این روش، روشی موقت و برگشت پذیر بوده و افراد مبتلا باید هر 3 الی 4 ماه یکبار تزریق انجام دهند. عمدتا از برند معتبر و معروف دیسپورت برای درمان این عارضه بهره مند می شوند.

دیسپورت نوع خالص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم می باشد. این باکتری جزو باکتری های بی هوازی اجباری بوده و در محیط های در بسته و بدون هوا مثل قوطی کنسرو رشد کرده و توکسین یا سم خطرناکی را ترشح می نماید.

این سم در صورت ورود به بدن از طریق مواد غذایی فاسد و منقضی شده ، سبب فلج عضلات بدن شده و در صورت عدم مراجعه به پزشک و پیشرفت سم و رسیدن آن به بافت های بدن و درگیر کردن عضلات تنفسی می تواند باعث مرگ بیمار شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی آنرا به مدت حداقل 20 دقیقه در آب جوش بجوشانید تا از اثرات این باکتری در امان باشید.

در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سمیت آن را کاهش داده و تخلیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوز مناسب آماده تزریق می کنند. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو می باشد که توسط شرکت آلرگان آمریکا برای اولین بار ساخته شده و به دنیای پزشکی معرفی شده است.

در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید میشود که مهمترین آنها که در ایران موجود است ، دیسپورت انگلیسی و مسپورت ایرانی می باشد، انواع چینی و کره ای نیز در یکی دو ساله ی اخیر وارد بازار ایران شده است، نوع کره ای آن از استاندارد بالایی برخوردار بوده اما خرید و استفاده از نوع چینی توصیه نمی شود، زیرا عوارض جدی زیادی را در پی دارد.

بوتاکس پس از تزریق بر سیناپس ها تاثیر می گذارد. سیناپس ها محلی هستند که عضله یا ماهیچه به اعصاب خود متصل می شوند، در واقع محل ارتباط بین عضله و اعصاب می باشد. با اثر مواد بوتاکس در سیناپس از عبور و رسیدن پیام عصبی انقباض که توسط انتقال دهنده ی استیل کولین منتقل می شود، جلوگیری می شود. و همین امر باعث فلج موقت عضله می گردد.

با فلج شدن عضله، عضله به حالت شل و ریلکس در آمده و این ویژگی بوتاکس سبب شده که در درمان بسیاری از بیماری هایی که همراه با انقباض و فعالیت بیش از حد عضلات همراه می باشد، بکار رود. بر خلاف تصور عموم که کاربرد بوتاکس را رفع چین و چروک میدانند، کابرد اصلی آن رفع انقباضات دائمی و بیش از حد ماهیچه ها بوده و از انقباض

مداوم عضلات پس از سکته مغزی ، ضایعات نخاعی ، فلج مغزی و … جلوگیری می کند. البته استفاده از این دارو برای درمان دیستونی عضلات مختلف و اسپاسم عضلانی نیز رایج می باشد.

درمان تنبلی چشم با تزریق بوتاکس

آمبلوپی یا تنبلی چشم از بیماری های چشمی می باشد که تقریبا 3 درصد افراد به آن مبتلا می باشند. آمبلوپی در واقع نوعی کاهش بینایی می باشد که در آن نمی‌توان عیب یا نقص ساختاری خاصی را در چشم و یا در راههای عصبی بینایی مشاهده کرد.

این اختلال اکثرا در سنین زیر 6 سال مشاهده می شود. ضعف بینایی ، خستگی چشم، سردرد، انحراف چشم، کدورت قرنیه از علائم این بیماری می باشد. عواملی چون افتادگی پلک، دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم، دوبینی می تواند سبب بروز تنبلی چشم شود. تنبلی چشم اکثرا در یک چشم رخ می دهد.

یکی از راه های درمان این بیماری تزریق بوتاکس می باشد. دقت نمایید که بیماری تنبلی چشم باید در سنین زیر ده سال درمان شود، در غیر این صورت درمان آن بسیار سخت و گاهی غیر ممکن می شود.

تزریق بوتاکس روشی موقت بوده و پس از گذشت تقریبا 6 ماه باید تزریق صورت بگیرد، بعد از چندین بار تزریق تنبلی چشم بهبود می یابد.

مزایای استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان اسپاستیسیتی

تزریق کردن بوتاکس فارغ از نوع کاربرد و استفاده ی آن مزیت های بسیار زیادی را برای افراد دربر دارد به گونه ای که افراد برای از بین بردن ایرادات خود بسیار مشتاق انجام دادن آن می باشند و برای انجام این تزریق افراد معمولا مزیت های آن را در نظر گرفته و سپس با توجه به شرایط خود نسبت به انجام دادن آن اقدامات لازم را انجام داده و سپس آماده ی تزریق می شوند.

مقرون به صرفه بودن این عمل یکی از مزیت های آن می باشد. افرادی که قصد انجام یک عمل زیبایی و یا غیر زیبایی را دارند در وهله ی اول به مزیت های عمل مورد نظر و همچنین در وهله ی دوم به هزینه هایی که ممکن است با انجام عمل فوق متحمل شوند فکر می کنند. تزریق کردن بوتاکس یکی از روش های مقرون به صرفه و در عین حال پر مزیت می باشد و افراد می توانند برای از بین بردن مشکلات خود از این روش استفاده کنند.

افرادی که برای از بین بردن مشکل خود بنا به دلیل های مختلف نمی توانند وقت زیادی را صرف کنند می توانند از این تزریق استفاده کرده و به حل مشکل خود بپردازند. تزریق کردن بوتاکس می تواند یکی از بهترین گزینه ها به دلیل این که در یک مدت زمان کوتاه انجام می شود باشد. مدت زمانی که ممکن است برای انجام این تزریق صرف شود بین 15 الی 40 دقیقه می باشد.

پس از این که این تزریق دست خوش تغییراتی شد میزان ماندگاری آن پس از تزریق به صورت قابل توجهی افزایش یافت. ماندگاری این تزریق معمولا برای افراد بین 2 الی 4 ماه می باشد. افراد می توانند با رعایت نکات ارائه شده توسط پزشک مدت زمان این ماندگاری را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند همچنین افراد با انجام دادن این دستورات سبب کاهش مدت زمان ماندگاری نیز می شوند.

از دیگر مزیت هایی که افراد با انجام تزریق بوتاکس می توانند از آن بهره مند گردند برخورداری از یک دوره ی نقاهت کوتاه مدت می باشد. افراد به دلیل مشغله های کاری نمی توانند مدت زیادی را به استراحت بگذارنند و پس از انجام عمل باید هر چه سریع تر به جامعه بازگردند. تزریق کردن بوتاکس برای این دسته از افراد می تواند جز بهترین گزینه ها باشد.

تزریق کردن بوتاکس معمولا توسط پزشکان ماهر و با تجربه و در کلینیک های معتبر و پیشرفته در کشورمان انجام می شود. افراد بهتر است برای انجام این تزریق در مناسبت های ملی و مذهبی اقدام کنند چرا که این کلینیک ها در این مناسبت ها تخفیف های بسیار خوبی برای افراد در نظر می گیرند که با استفاده از آن می توانند از هزینه های این روش تا حد کم کنند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *