تزریق بوتاکس

داروی بوتاکس چیست؟

داروی بوتاکس چیست؟

داروی بوتاکس چیست؟

آشنایی با تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

اونا-بوتولینیوم توکسین نوع A یا بوتاکس از باکتری خاصی ساخته می شود که باعث بوتولیسم (مسمومیت شدید غذایی) می شود. بوتولینیوم توکسین از فعالیت اعصاب در ماهیچه ها جلوگیری می کند.

داروی بوتاکس چیست؟

افرادی که مشکلاتی نظیر به وجود آمدن چین و چروک در نواحی مختلف صورت خود را با بالا رفتن سنشان دچار می شود معمولا به دنبال یافتن راهی برای از بین بردن این مشکل هستند. گزینه های بسیار زیادی برای حل این مشکل وجود دارد که افراد می توانند از این روش ها استفاده کرده و از مزایای آن به صورت کامل و یا جزئی برخوردار شوند.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن چین و چروک های افراد که به هر دلیل به وجود آمده است انجام و به کارگیری روش تزریق کردن بوتاکس می باشد. این روش که با بهره مندی از علم نوین جهان جهت از بین بردن مشکلات فرد در کلینیک های زیبایی و همچنین توسط پزشکان ماهر و با تجربه انجام می شود می تواند یکی از بهترین راه حل ها برای از بین بردن مشکل افراد باشد.

معمولا استفاده از روش های دیگری به این علت که دارای طول مدت درمان زیادی است معمولا سبب کلافگی افراد می شود. این کلافگی به دلیل این که افراد از انجام و به کار گیری روش مورد نظر نتیجه نگرفته اند نیز حاصل می شود. تزریق کردن بوتاکس یکی از روش های سریع در نتیجه گیری می باشد و برای افراد به هیچ عنوان خسته کننده نخواهد بود.

مزیت هایی که افراد می توانند با به کار گیری این روش از آن برخوردار شوند بسیار بیش تر از عوارض آن می باشد. یکی از فاکتور هایی که سبب می شود یک روش درمانی جز دسته ی بهترین ها باشد همین مورد می باشد.

تزریق کردن بوتاکس برای افراد معمولا اهدافی که قبل از انجام هر روشی که دارند را تداعی می سازد و افراد را کامل راضی کرده و سبب لذت آن ها از انجام این روش می شود.

از بوتاکس برای درمان اختلال کشیدگی عضلات گردن (اسپاسم های شدید در ماهیچه های گردنی) استفاده می شود. بوتاکس میتواند اسپاسم های ماهیچه ای را در اندام های بالایی (آرنج، مچ دست و انگشتان دست) یا اندام های پایینی (قوزک پا انگشتان پا) درمان کند.

تزریق بوتاکس میتواند برای درمان تعریق شدید در زیر بغل (هیپرهیدروز) هم استفاده بشود. بوتاکس می تواند مشکلات ماهیچه چشم را که بخاطر اختلالات عصبی ایجاد شده اند را هم درمان کند. اختلالات عصبی چشم شامل پلک زدن بیش از حد یا اسپاسم های شدید پلک چشم است.

داروی بوتاکس چیست؟

از بوتاکس میتوان برای درمان بی اختیاری ادراری که اختلال عصبی محسوب می شود هم استفاده کرد.

بوتاکس برای درمان اختنلالات عصبی مثل آسیب نخاعی و مالتیپل اسکلروزیز هم کاربرد دارد. از بوتاکس برای درمان میگرن ها شدید در افراد بالغی که بیش از 15 روز در ماه را درگیر میگرن هستند هم استفاده می شود؛

البته هر کدام از این سردردهای شدید، 4 ساعت یا بیشتر طول میکشد تا برطرف بشود.

از بوتاکس نمی توان برای درمان سردردهای خفیفی استفاده کرد که بخاطر شرایط نامناسب به سراغ انسان می آید.

بوتاکس در زمینه آرایشی هم فواید زیادی دارد. بوتاکس می تواند به طور موقت ظاهر چین و چروک های صورت را بهبود ببخشد و البته ممکن است بوتاکس کاربردهای دیگری هم داشته باشد که در این بخش ذکر نکردیم.

اطلاعات مهم در مورد تزریق بوتاکس

شما نمیتوانید از بوتاکس استفاده کنید، اگر در بخشی که قصد تزریق بوتاکس را دارید، عفونت دارید.

از بوتاکس نمی توان برای درمان بی اختیاری ادراری استفاده کرد، اگر فرد عفونت مجاری ادراری دارد یا فرد قادر به ادرار کردن نیست ( البته در مواردی که بینار قادر به ادرار نباشد، میتوان از سوند هم استفاده کرد).

احتمال پخش بوتاکس و انتقال آن به بخش های دیگر هم وجود دارد.

در صورت پخش، بوتاکس اثرات جانبی خیلی خطرناکی ار به دنبال دارد و اگر صدایتان گرفته است، پلک چشمانتان افتاده است، در دید و بینایی مشکل دارید، احساس ضعف در ماهیچه هایتان می کنید، دچار بی اختیاری ادراری شده اید یا برای نفس کشیدن، صحبت کردن و بلع غذا مشکل دارید، حتما به متخصص وضعیت خود را اطلاع بدهید.

بعضی از این اثرات جانبی خطرناک میتوانند تا چندین هفته بعد از تزریق بوتاکس هم ادامه داشته باشند.

تداخل داروها با بوتاکس

داروهایی هستند که میتوانند احتمال اثرات جانبی بوتاکس را افزایش بدهند؛ داروهایی مثل سرماخوردگی و ضد آلرژی، آرامبخش ها، قرص های خواب، قرص های مثانه، برونکودیلاتور و غیره با بوتاکس تداخل دارویی دارند.

بقیه داروهایی که می توانند با بوتاکس تداخل دارویی داشته باشند شامل داروهایی می شوند که توسط متخصص های دیگر تجویز می شوند یا مصرف داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و استفاده از محصولات گیاهی همزمان با تزریق بوتاکس، اثرات منفی را دنبال دارد.

بهتر است در مورد داروهایی که مصرف می کنید و یا داروهایی که به تازگی آنها را کنار گداشته اید، با متخصص خود صحبت کنید.

احتیاط های لازم در مورد استفاده از داروی بوتاکس

قبل از استفاده از داروی بوتاکس، اگر به این دارو حساسیت دارید و یا به داروهای دیگری هم آلرژی دارید، حتما به متخصص خود اطلاع بدهید.

داروی بوتاکس حاوی ترکیبات غیر فعالی است (مانند پروتئین شیر گاو که در بعضی از محصولات بوتاکس پیدا می شود) باعث واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگری می شود؛ برای اینکه بفهمید بوتاکس از چه ترکیباتی درست شده است، با متخصص خودتان صحبت کنید.

قبل از استفاده از داروی بوتاکس، درمورد سابقه پزشکی خود با دکتر صحبت کنید؛ معمولا افرادی که برای انجام بوتاکس به پزشک متخصص مراجعه می کنند آزمایشاتی برای این که از سلامتی افراد مطمئن شوند از آن ها گرفته می شود و در صورتی که افراد از سلامتی کاملی برخوردار باشند می توانند از انجام این عمل بهره مند شوند و در غیر این صورت اجازه ی عمل به آن ها داده نخواهد شد.

زمانی که افراد از مشکلات و یا بیماری های خاصی رنج می برند باید این موارد را به پزشک متخصص اطلاع دهند چون ممکن است مشکلاتی پس از انجام تزریق برای آن ها به وجود آید که جبران آن برای آن ها گران تمام شود در نتیجه قبل از ایجاد هر گونه مشکل مراتب را به پزشک متخصص اطلاع دهید.

مخصوصا اگر مشکل :

  1. خونریزی، سابقه جراحی چشم و مشکلاتی خاصی در چشم (مثل کوری تدریجی)
  2. بیماری قلبی، دیابت، افرادی که دچار بیماری هایی قلبی و دیابتی هستند به دلیل اینکه از داروهای مختلفی استفاده می کنند ممکن است دچار مشکلاتی شوند. دلیل این مشکل می تواند ناسازگاری مواد سازنده ی بوتاکس با این عمل و همچنین داروهای مصرف شده باشد که سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای آن ها خواهد شد و دردسر های ریز و درشتی برای آن ها به وجود می آید.
  3. نشانه های عفونت در بخشی که میخواهید بوتاکس تزریق کنید
  4. عفونت مجاری ادراری
  5. عدم توانایی ادرار کردن
  6. اختلالات ماهیچه ای/ عصبی، مشکلاتی در بلعیدن غذا
  7. مشکلات تنفسی مثل تنگی نفس و یا سابقه هر گونه تزریق بوتاکس (مخصوصا در 4 ماه گذشته) دارید.

داروی بوتاکس باعث ضعف ماهیچه ها، افتاگی پلک چشم و یا ایجاد مشکلاتی در بینایی فرد می شود. بعد از تزریق بوتاکس، رانندگی نکنید و نوشیدن الکل را هم کنار بگذارید.

بعضی از ” مارک های بوتاکس ” از آلبومینی ساخته شده اند که در خون انسان وجود دارد؛

اگرچه خون کاملا تست می شود و دارو هم خالص سازی می شود ولی باز هم ممکن است احتمال عفونت بعد از مصرف این دارو وجود داشته باشد. کودکانی که از بوتاکس برای درمان اسپاسم های ماهیچه ای خود استفاده می کنند، ممکن است در برابر بعضی از اثرات جانبی این دارو حساس باشند؛ مثلا مشکلاتی در تنفس یا بلع غذا داشته باشند.

دردوره بارداری و شیردهی هم بهتر است بوتاکس تزریق نشود چون هنوز اثرات آن بر جنین مشخص نشده است.

انجام این روش در این زمان ممکن است برای افراد مزایای خوبی داشته باشد اما ممکن است برای جنین نیز مضرات کم و یا زیادی به دلیل اینکه ماهیت تزریق کردن بوتاکس بر روی جنین هنوز مشخص نشده است داشته باشد بنابراین بهتر است روش فوق در این زمان انجام نشود.

نحوه استفاده از داروی بوتاکس

داروی بوتاکس باید توسط متخصص تزریق بشود. ابتدا پودر بوتاکس در محلول نمک رقیق می شود و بعد میتوان به طور مستقیم بوتاکس را بر روی بافت های عصبی- عضلانی تزریق کرد .

24 الی 72 ساعت طول می کشد تا این دارو تاثیر خود را در بدن بیمار بگذارد. در موارد نادری ممکن است تا 5 روز طول بکشد تا نتایج کامل تزریق بوتاکس مشخص بشود.

انواع داروی بوتاکس

داروی بوتاکس در شیشه های کوچک استریل عرضه می شود و حاوی  100 ، 200 و 50 واحد آلرگان است. ترکیبات بوتاکس شامل سرم و سدیم کلرید است.

داروی بوتاکس هیچ ماده نگه دارنده ای در بین ترکیبات خود ندارد. شیشه بوتاکس باید در دمای 2 درجه تا 8 درجه در یخچال نگه داری کرد و یا می توان در دمای زیر 5 درجه در فریزر نگه داری کرد.

دور مناسب برای تزریق بوتاکس

دوز مناسب برای تزریق بوتاکس به وضعیت بیمار، بخش مورد نظر و جنسیت بیمار بستگی دارد. در ابتدا پزشک متخصص برای افرادی که سابقه ی انجام این روش را ندارند دوز پایینی از بوتاکس را تزریق می کند.

دلیل این اقدام آن است که در صورتی که پوست و بدن فرد نسبت به این مواد سازنده التهاب نشان دهد فرد دچار مشکلات خاصی نشده و بتواند به راحتی مشکل به وجود آمده را از بین ببرد.

تزریق بوتاکس را می توان هر 3 ماه انجام داد. در کل، بوتاکس را می توان هر 3 الی 4 ماه برای درمان خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی، بی اختیاری ادراری، میگرن و غیره استفاده بشود. داروی بوتاکس را می توان هر 6 الی 7 ماه  برای درمان تعریق زیر بغل استفاده کرد.

بزرگ ترین هدف افراد از انجام و به کارگیری این روش آن است که افراد از چین و چروک های به وجود آمده به دلیل های مختلف رها شوند. معمولا گزارش هایی که از انجام این عمل و گرفتن مزایای آن از افراد شده است از این قرار می باشد که اکثر قریب به یقین افراد توانسته اند نتایج بسیار خوب و قابل قبولی از انجام بوتاکس بگیرند و این افراد رضایت خود را از انجام این تزریق اعلام کرده اند.

در یک چهارچوب کلی می توانیم بگوییم افراد به نسبت هزینه هایی که برای انجام این عمل و همچنین از بین بردن مشکلات خود می کنند دچار عوارض بسیار کم و همچنین از مزیت های بسیار خوبی بهره مند می گردند. در صورتی هم که افراد بتوانند یک شرایط بسیار خوب و ایده آل برای انجام این تزریق محیا کنند می توانند نتایج بسیار خوب و کامل تری از انجام این عمل بگیرند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس  مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *