تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس صورت و اثرات جانبی آن

تزریق بوتاکس صورت و اثرات جانبی آن

تزریق بوتاکس صورت

چین و چروک های صورت بخاطر انقباض های همیشگی ماهیچه های صورت و همچنین بخاطر سایر عواملی که باعث آسیب های پوستی می شوند بوجود می آیند. اولین آثار پیری در صورت مربوط به ایجاد چین و چروک در اطراف چشم ها، پیشانی، گونه ها و لب ها می شود.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

شکل‌گیری این خطوط با بالا رفتن سن، به طور کلی اجتناب‌ ناپذیر به نظر می رسد. این خطوط بالاخره برای همه اتفاق می افتند و هیچکس نمی تواند به طور کامل مانع شکل گیری آن ها شود. شاید این اتفاق برای مدتی به تاخیر بیافتد اما بدون تردید بالاخره رخ خواهد داد.

این تنها پیر شدن نیست که افراد را در معرض چنین خط و خطوطی قرار می دهد. افراد ممکن است در جوانی نیز به مشکلات مختلفی دچار شوند و در نهایت صورت آن ها پر از خطوط مختلف باشد.

بیماری ها، مشکلات پوستی و مشکلاتی از این دست، عامل ایجاد این خطوط به شمار می روند. چهره شما دائما در معرض دید دیگران است و مهم به نظر می رسد که همیشه در بهترین حالت قرار داشته باشد. در غیاب چین و چروک ها، می توان صورت و زندگی بهتری داشت.

چین و چروک، ویژگی طبیعی صورت انسان محسوب می شود ولی بیشتر افراد فکر می کنند که چین و چروک ها باعث می شوند تا پیرتر نشان داده بشوند.

بعضی از افراد برای کاهش چین و چروک های صورت خود تصمیم می گیرند تا بوتاکس تزریق کنند.

بوتاکس انواع مختلفی دارد مثل بوتاکس دیسپورت یا زئومین. تزریق بوتاکس ماهیچه های صورت را فلج می کند و چین و چروک های صورت را برای دوره زمانی خاصی از بین می برد.

تزریق بوتاکس صورت

انواع چین و چروک های صورت

چین و چروک های صورت به دو دسته تقسیم می شوند؛ چروک های فعال (دینامیک) و چروک های عمیق

1- چروک های فعال (دینامیک)

چروک های فعال با حرکت ماهیچه های صورت در حین خندیدن و نگاه کردن با چشم نیمه باز ایجاد می شوند. این چین و چروک ها بیشتر در اطراف لب ها، روی پیشانی و بین ابروها دیده می شوند.

همچنین خطوط پنجه کلاغی گوشه چشمانتان هم جزو چروک های فعال محسوب می شوند. همه انسانها با چین و چروک های فعال متولد می شوند. همزمان با بالاتر رفتن سنتان ، این چین و چروک ها به تدریج عمیق تر می شوند.

در واقع با نمایش هر کدام از احساسات به واسطه صورت، این خط و خطوط تشدید می شوند و کار به جایی می رسد که صورت، دیگر حالت عادی خودش را از دست می دهد. تابش شدید اشعه خورشید نیز می تواند روی تقویت چین و چروک های روی صورت، موثر باشد.

وقتی جوان تر هستیم، پوست ما نسبت به حرکات ماهیچه های صورت واکنش نشان می دهد اما معمولا از یک سنی به بعد، دیگر چنین پاسخی نمی رسد و در نتیجه به خاطر تحرک ماهیچه و سکون پوست، چین و چروک ها یکی پس از دیگری ظاهر می شوند.

بوتولونیوم توکسین می تواند این چین و چروک های فعال را به طور موقت در صورت از بین ببرد.

2- چروک های عمیق

چین و چروک های عمیق زمانی در صورت بوجود می آیند که میزان تولید کلاژن کاهش شدیدی پیدا کند.

کلاژن، پروتئینی است که در لایه های زیرین و عمیق پوست وجود دارد. افزایش سن و آسیب های نور خورشید دو فاکتوری هستند که باعث کاهش میزان تولید کلاژن در بافت های پوست می شوند.

کاهش و توقف تولید کلاژن باعث انبساط و ترک خوردن پوست می شود و در نهایت، چین و چروک های عمیقی در سطح پوست صورت ایجاد می شوند. بوتولونیوم توکسین تاثیر کمتری در رفع این چین و چروک ها دارد و برای رسیدن به نتایج بهتر، بیمار باید چندین بار اقدام به تزریق بوتاکس نماید.

خودنمایی خطوط چهره ایستا، با از دست دادن چربی ها، نیروی جاذبه و از میان رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، بیشتر و بیشتر عیان می‌شود. چه ماهیچه های صورت حرکت کنند .و چه این حرکت متوقف شود، خطوط ایستا سر جای خودشان می مانند. اصلا به همین خاطر است که آن را به نام خطوط «ایستا» می‌شناسیم.

بوتاکس چه تاثیری بر روی چین و چروک های صورت می گذارد؟

بوتولونیوم توکسین توسط باکتری خاصی تولید می شود و دوزهای بالای آن، بسیار سمی است. برای کاهش چین و چروک های صورت از دوز بسیار کمی از بوتاکس استفاده می شود.

این سم قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد اما دلیلی برای نگرانی نیست. چرا که به کمک علم و تکنولوژی این ماده ظاهرا مضر، صاحب یک ویژگی کاملا مفید شده و به افراد مختلف برای از کار انداختن ماهیچه های صورت، کمک می کند.

وقتی بوتولونیوم توکسین بر روی بخش های مختلف صورت تزریق می شود، پیام های عصبی خاصی را بلاک می کند تا ماهیچه ها منقبض نشوند. با فلج شدن ماهیچه ها هم چین و چروک های آزار دهنده صورت از بین می روند.

در واقع با تزریق کمی بوتاکس به نقطه های از پیش تعیین شده در صورت، ماهیچه ها «ریلکس» می شوند و دیگر برای مدتی حرکت خاصی نخواهند داشت. همین موضوع موجب می شود که چین و چروک ها و خطوط روی صورت، دیگر دیده نشوند و به چشم نیایند.

بوتاکس برای خطوط بین چشم ها، خطوط پنچه کلاغی و خطوط روی پیشانی، بسیار موثر است. در واقع خطوط داینامیک یا پویا، به کمک بوتاکس از بین می روند و ژل ها بیشتر برای از میان بردن خطوط ایستا مورد استفاده قرار می گیرند.

ماندگاری بوتاکس بین 3 الی 6 ماه است و بعد از آن هم ماهیچه ها دوباره فعالیت خود را شروع می کنند و سر و کله ی چین و چروک ها دوباره پیدا می شود.

تزریق بوتاکس صورت فقط چند دقیقه طول می کشد و بعد از 3 روز، شاهد نتایج آن خواهید بود. با گذشت یک هفته همچنان تغییرات ادامه دارد و از میزان چین و چروک ها به تدریج کاسته می شود.

کاربردهای بوتاکس برای بخش های مختلف صورت

 قسمت بالایی صورت

1- رفع خطوط اخم

خطوط عمودی اخم در قسمت برآمدگی پیشانی بین ابروها قرار دارند و حالتی خسته یا عصبانی به صورت می دهند. تزریق بوتاکس برای رفع این خطوط بسیار موثر است. اگر خطوط اخم عمیق باشند، متخصص از فیلرهای پوستی و بوتاکس بصورت ترکیبی و همزمان استفاده می کند.

حاصل نهایی کار با چنین ترکیب قدرتمندی، بسیار ایده‌ آل و مجذوب کننده خواهد بود. امروزه ترکیب عمل های زیبایی در دنیا بسیار مرسوم است و این کار نیز می تواند نتایج مطلوبی برای چهره فرد به وجود بیاورد. از آن جایی که بوتاکس و فیلرها هر کدام وظایف خاصی بر عهده دارند، می توان این وظایف را با هم ترکیب کرد و به یک نتیجه شگفت‌ انگیز در عمل رسید.

2- رفع خطوط پیشانی

خطوط پیشانی به خطوط تعجب هم معروف هستند و وقتی ابروهای شما بالا می روند، این خطوط در صورت نمایان می شوند. خطوط پیشانی، فرد را پیرتر نشان می دهند. تزریق بوتاکس می تواند این خطوط را کاهش بدهد ولی نمی تواند به طور کامل این خطوط را از بین برد.

با افزایش سن، این خطوط آشکار و آشکارتر می شوند. در مورد خطوط روی پیشانی نیز توصیه می شود که فرد از ترکیب میان فیلرها و البته بوتاکس استفاده کند تا به بهترین نتیجه ممکن برسد. با این وجود چنین چیزی در درجه اول، به تایید و توصیه پزشک نیاز دارد. اگر پزشک تشخیص بدهد که این بهترین کار برای فرد خواهد بود، بدون تردید این کار را انجام خواهد داد.

3- رفع خطوط بینی (دو طرف بینی)

بعضی از افراد با چروک بینی هم درگیر هستند و وقتی که فین می کنند یا چیزی رو بو می کنند، این خطوط در بینی ظاهر می شوند. تزریق بوتاکس در دو طرف بینی می تواند باعث کاهش این خطوط بشود.

برای رفع این خطوط، میزان تخصص و تبحر پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر قصد داشتید این خطوط را برای مدتی از چهره خودتان محو کنید، برای این کار حتما به سراغ یک متخصص با تجربه بروید.

چرا که اشتباه در انتخاب محل درست برای تزریق بوتاکس، ممکن است صورت شما را به هنگام خندیدن، با مشکل روبرو کند و اساسا شرایط عادی چهره شما را کمی تغییر بدهد. این یک ضرر جبران‌ناپذیر خواهد بود.

 چشم ها

1- لیفت ابروها و چشم هایی با پلک افتاده

تکنیک پیشرفته ای وجود دارد که می تواند برای بالاتر بردن یا لیفت ابروها استفاده بشود که به آن لیفت صورت با بوتاکس گفته می شود. با لیفت ابروها، چشم ها هم بازتر می شوند؛ بازتر شدن چشم ها هم یکی از مزیت های تزریق بوتاکس محسوب می شود.

پیری موجب می شود که ابروها حالتی افتاده پیدا کنند و دیگر مثل گذشته، قرص و محکم سر جای خودشان دیده نشوند. این موضوع، بسیاری از افراد را آزار می دهد و آن ها را از فرمی که مد نظر دارند، خارج می کند.

لیفت ابروها، می تواند حالت استاندارد را دوباره در چهره فرد احیا کند. البته در تزریق بوتاکس به این قسمت از چشم، باید بی نهایت دقت شود تا نتیجه کار، طبیعی از آب در بیاید. در غیر این صورت فرد، نه تنها به هدف خود نمی رسند، بلکه  همواره «متعجب» خواهد داشت!

2- رفع چین و چروک های گوشه چشم ها (خطوط پنجه کلاغی)

تزریق بوتاکس تاثیر زیادی در کاهش خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم ها دارد. اگر از تکنیک درستی در حین تزریق بوتاکس در این ناحیه استفاده بشود، چشم هایی که پلک افتاده ای دارند، بازتر از قبل می شوند.

3- رفع خطوط زیر چشم ها (خطوط اشک)

در حین تزریق بوتاکس برای رفع خطوط زیر چشم ها باید خیلی دقت کرد زیرا این ماهیچه، پلک پایینی چشم را کنترل می کند.

در واقع اگر در این ناحیه بیش از حد لازم بوتاکس تزریق شود و یا اینکه تزریق به صورت اصولی در نواحی درست اتفاق نیافتاد، ممکن است فرد برای مدتی قدرت کنترل پلک پایینی چشم را از دست بدهد و این پلک برای مدتی، دچار افتادگی شدید شود.

بخش پایینی صورت

1- رفع خطوط اطراف دهان

در بیشتر حالت های صورت، خطوط اطراف دهان سریع ظاهر می شود و با تزریق بوتاکس در گوشه های دهان می توان خنده ی بیمار را هم اصلاح کرد.

2- رفع گودی چانه

با افزایش سن، ماهیچه های چانه بسیار فعال می شوند و حالتی افتاده به خود می گیرند و به تدریج گود می شوند. تزریق بوتاکس می تواند از حرکت این ماهیچه جلوگیری کند و میزان گودی چانه را بهبود ببخشد.

3- فک و گردن

چین و چروک ها تا فک و گردن هم می توانند پیش روی کنند و تزریق بوتاکس می تواند نقش مفیدی در رفع این چین و چروک ها داشته باشد.

4- بهبود زاویه فک (و جلوگیری از دندان قروچه)

با تزریق بوتاکس در ناحیه فک می توان به راحتی از دندان قروچه جلوگیری کرد.

چه کسانی می توانند در بخش های مختلف صورتشان بوتاکس تزریق کنند؟

برای تزریق بوتاکس در صورت شما باید سالم باشید و حداقل 18 سال سن داشته باشید. محدودیت های تزریق بوتاکس در صورت شامل کسانی می شود که:

 1. بیماری مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) دارند
 2. باردار یا شیرده هستند
 3. بعضی از ماهیچه های صورتشان ضعیف است
 4. افتادگی پلک بالایی چشم دارند
 5. اسکارهای عمیقی در صورت خود دارند
 6. پوست صورتشان بسیار کلفت و ضخیم است
 7. دو طرف صورتشان تقارنی با یکدیگر ندارند
 8. در بخشی که می خواهند بوتاکس تزریق کنند، مشکلات پوستی خاصی دارند

قبل از اینکه در صورت خود بوتاکس تزریق کنید، در مورد مسائل زیر با متخصص صحبت کنید:

 1. سابقه پزشکی
 2. داروهای مصرفی
 3. ویتامین ها و مکمل های مصرفی
 4. محصولات گیاهی که روزانه مصرف می کنید.

اثرات جانبی تزریق بوتاکس در بخش های مختلف صورت

 1. سر درد
 2. قرمزی چشم ها
 3. حساسیت و التهاب
 4. تورم
 5. کبودی
 6. افتادگی پلک چشم

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس در صورت مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *