لیزر موهای زائد

نکات علمی و فرایند پشت پرده‌ی لیزر موهای زائد چیست؟

نکات علمی و فرایند پشت پرده‌ی لیزر موهای زائد چیست؟

نکات علمی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد فرایندی علمی است برای از بین بردن موهای زائد که درباره‌ی آن بیشتر باید بدانیم. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که نکات علمی و فرایند پشت پرده‌ی لیزر موهای زائد چیست.

در درمانگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی زیبایی پوست و مو فرایند لیزر درمانی بسیار علمی و اصولی دنبال می‌شود. این کاری نیست که هرجایی بشود آن را انجام داد و نتیجه ایده آل و مد نظر را گرفت.

نکات علمی لیزر موهای زائد

در این مراکز درمانی که مجهز به آخرین و جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد 2018 و کادر درمانی مجرب و کارآزموده است؛ پزشک متخصص ابتدا فرد بیمار و مراجعه کننده را مشاوره می‌دهد.

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

نکات علمی لیزر موهای زائد

مشاوره‌های قبل از شروع لیزر موهای زائد

همانطور که گفته شد قبل از شروع فرایند لیزر موهای زائد پزشک متخصص حاضر در کلینیک‌های تخصصی زیبایی پوست و مو به فرد بیمار مشاوره می‌دهد. سوابق پزشکی و بیماری‌های او را بررسی می‌کند و از او می‌خواهد:

1- موضع مورد نظر را 12 تا 24 ساعت قبل از درمان با تیغ اصلاح کند. بهتر است پیش از مراجعه برای لیزر موهای زائد، دوش بگیرید و با پوستی کاملا تمیز برای این کار مراجعه کنید. پوستی که روی آن اثری از لوسیون ها، کرم ها و یا هر ماده چرب کننده دیگری دیده نشود.

2- هرگز از کرم‌های تقلبی برای برنزه کردن استفاده نکند. ترکیب های شیمیایی موجود در این کرم ها، ممکن است به پوست شما آسیب جدی وارد کنند.

3- از شوینده‌های استاندارد و تایید شده برای لایه برداری و پاکسازی سلول‌های مرده بر روی پوست استفاده کند. بعضی از شوینده های ممکن است حساسیت پوست شما را به شکل قابل توجهی بالا ببرند و این موضوع برای انجام لیزر موهای زائد، اصلا خوشایند به نظر نمی رسد.

4- از مواد شیمیایی بر روی پوست استفاده نکند.

5- تا دو هفته قبل از شروع فرایند لیزر درمانی در مقابل نور مستقیم خورشید یا دستگاه‌های سولاریوم برای برنزه کردن قرار نگیرد. لیزر موهای زائد در وضعیت عادی پوست و بدن شما، قطعا نتیجه بخش تر خواهد بود. اشعه فرانبفش موجود در نور خورشید و همچنین اشعه های خاص سولاریوم، وضعیت عادی پوست شما را تغییر می دهند و از آن جایی که لیزر موهای زائد اساسا به روی پوست های روشن بهترین نتیجه را به دنبال دارد، ممکن است ما دیگر قادر به انجام چنین کاری نباشید.

6- تا چهار هفته قبل از شروع فرایند لیزر درمانی از کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها بر روی موضع استفاده نکند.

7- تا چهار هفته قبل از شروع لیزر درمانی از وکس زدن برای از بین بردن موهای زائد استفاده نکنید.

8- بهتر است تا دو هفته قبل از پشت سر گذاشتن فرآیند لیزر موهای زائد، به سراغ فعالیت هایی مثل تزریق بوتاکس، تزریق فیلر و یا مصرف برخی از قرص های شیمیایی نروید. انجام همزمان این فرآیند ها ممکن است نتایج ایده آلی برای بدن شما به دنبال نداشته باشد.

قبل از شروع فرآیند لیزر موهای زائد

مهمترین مرحله قبل از شروع فرایند لیزر درمانی مشخص کردن نوع و رنگ پوست و ضخامت مو است. چرا که هر دستگاه لیزر با هر مقدار طیف نور و لیزر مناسب یک نوع از پوست و مو است.

هرچند در گذشته دستگاه‌های لیزر موهای زائد تنها برای پوست‌های روشن و موهای تیره موثر بود و برای آنها جواب می‌داد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی این دستگاه‌ها و ورود انواع جدیدتر، آنها می‌تواند برای از بین بردن موهای زائد تمامی انواع پوست و موها به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

از آنجایی که پوست تیره بیشتر و سریعتر از پوست روشن اشعه‌های لیزر را جذب می‌کند، اگر تکنسین و درمانگر نداند از چه دستگاه لیزری با چه میزان طیف و مقدار نور آن برای این نوع پوست استفاده کند؛ ممکن است پوست فرد را بسوزاند.

در واقع این فرآیند زیبایی، با ارسال یک پرتو قوی فعال می شود. این پرتو به سطح پوست می رود و توسط رنگدانه های فولیکول های مو جذب می شود. این فعل و انفعالات در نهایت موجب از بین رفتن فولیکول ها خواهد شد و مو های زائد بدن را از بین خواهد برد.

اگر همه چیز به درستی محاسبه نشود، این احتمال وجود دارد که پرتو لیزر مستقیما با پوست فرد واکنش نشان بدهد و شرایط ناخوشایندی را برای او ایجاد کند. در یک شرایط استاندارد و کنترل شده، استفاده از لیزر هیچ خطری به دنبال ندارد. چرا که این پرتو از سطح پوست عبور نمی کند و نمی تواند آسیبی به بافت ها و اندام های بدن برساند.

شروع فرآیند لیزر موهای زائد

پس از دادن مشاوره‌های لازم و مشخص کردن نوع و رنگ پوست و مو و ضخامت آن، شما آماده برای شروع فرایند لیزر موهای زائد هستید. هنگامی که ارزیابی پزشک متخصص تمام شد و مشخص شد که کدام دستگاه لیزر برای شما مناسب است، درمان شروع می‌شود.

دستگاه لیزر موهای زائد نور متمرکز لیزر را به فولیکول‌های موهای زائد می‌فرستد و مانع از رشد مجدد آنها بدون ایجاد اختلال و آسیبی به سطح پوست می‌شود. لیزر رنگدانه مو را جذب می‌کند و با این روش آنها را بسیار موثر و راحت حذف می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که تنها سپری کردن یک جلسه از لیزر موهای زائد، نمی تواند شما را به وضعیت دلخواه برساند.

چرا که همه فولیکول های یک ناحیه خاص از بدن تنها با یک جلسه از بین نخواهند رفت. در نتیجه برای انجام این فرآیند نه یک جلسه، بلکه یک دوره کامل درمانی مورد نیاز خواهد بود. به طور کلی فرآیند لیزر موهای زائد یک فرآیند دائمی نیست اما در درازمدت، نتایجی بسیار خوب و بسیار ماندگاری را برای فرد به وجود می آورد.

تعداد درمان‌های لیزر موهای زائد مورد نیاز

به احتمال زیاد شما به درمان های متعددی نیاز خواهید داشت. زیرا لیزر موهای زائد در همه مراحل چرخه رشد موها پاسخ مناسبی نمی‌دهد. هر قسمتی از بدن دارای چرخه رشد مویی متفاوت است، بنابراین ریزش مو بسته به اینکه چرخه‌ی رشد فولیکول‌های موی آن قسمت در زمان درمان در کدام مرحله است، متفاوت خواهد بود.

رشد موها در سه مرحله اتفاق می‌افتد که اولین مرحله چرخه رشد موها آناژن نام دارد و 75% از موها در این مرحله رشد می‌کنند. 25% باقی رشد موها در مراحل بعدی یعنی کاتاژن و تلوژن رخ می‌دهد.

در مرحله‌س آناژن موها به طور فعال رشد می‌کنند و زمانی است که آنها حاوی بیشترین رنگدانه که ملانین نامیده می‌شود؛ هستند. مکانیسم تاثیر لیزر موهای زائد بدن در از بین بردن موهای زائد، بمباران و حذف رنگدانه‌های آنها است.

بنابراین درمان هایی موفق ترند که در این مرحله اتفاق بی‌افتند. به همین دلیل است که در مراکز و کلینیک‌های تخصصی پوست و مو برای گرفتن نتایج مطلوب بین جلسات درمانی فاصله‌ی زمانی 4 تا 6 هفته‌ای تعیین می‌کنند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد، به وضعیت ظاهری بدن خود فرد بستگی دارد. علاوه بر این، نقطه ای که فرد متقاضی برای لیزر انتخاب می کند نیز تعداد جلسات متفاوتی را برای او به وجود می آورد.

چرا که این نقاط از بدن، هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. طول جلسات لیزر موهای زائد، معمولا چندان طولانی نیست و به طور معمول نهایتا 30 دقیقه طول می کشد. برای بعضی از بخش های بدن این زمان می تواند حدود 15 دقیقه نیز باشد.

حین فرایند لیزر موهای زائد

مهمترین نکته ایمنی در حین فرایند لیزر موهای زائد زدن عینک مخصوص است. عینک زدن هم برای شخص بیمار و هم شخص درمانگر بسیار مهم است. به خصوص اگر لیزر موهای زائد صورت قرار است، انجام شود.

چرا که اشعه‌های لیزر موهای زائد ممکن است به چشم افراد آسیب بزند و بینایی آنها را تهدید کند. این نکته‌ای است که حتما در درمانگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی زیبایی پوست و مو رعایت می‌شود.

به جز استفاده از عینک که یکی از اصول مهم انجام فرآیند لیزر موهای زائد به شمار می رود، نظافت و بهداشت نیز در این فرآیند اهمیت فوق العاده ای دارد.

در بسیاری از موارد و به ویژه پس از لیزر در ناحیه های تناسلی، دستگاه حتما باید پس از استفاده یک فرد، کاملا ضدعفونی شود و سپس در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد. این کار از انتقال بیماری ها جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

همانطور که قبل از شروع فرایند لیزر موهای زائد نکات و دستور العمل هایی گفته می‌شود، پس از آن هم نکات و دستور العمل هایی وجود دارد که فرد مراجعه کننده حتما باید رعایت کند. نخستین نکته این است تا 24 ساعت پس از درمان هرگز نباید فعالیت شدید بدنی انجام دهد.

در مناطقی که درمان شده اند ممکن است گرما و قرمزی خفیف وجود داشته باشد.این عواض کاملا طبیعی هستند و ظهور آن نباید به هیچ وجه جای نگرانی برای فرد داشته باشد. آثار جانبی ناشی از لیزر موهای زائد، پس از چند روز کاملا از بین خواهد رفت. در این بازه زمانی می توانید از بعضی از کرم ها و محصولاتی مثل آلوئه ورا برای کاهش آثار قرمزی روی پوست استفاده کنید.

توصیه می‌شود که از کرم‌های ضد باکتری مخصوص پس از لیزر درمانی به طور مستقیم برای تسکین پوست استفاده کنید. این کرم‌ها ساختاری مشابه با کرم‌های مرطوب کننده‌ی بدن دارد، فقط برای درمان پوست پس از استفاده از لیزر موهای زائد استفاده می‌شود.

این کرم‌ها همچنین به منظور جذب حرارت از پوست و نگه داشتن منطقه سرد و هیدراته کردن آن به کار می‌رود. توصیه می‌شود به مدت 3-5 روز یا تا زمانی که پوست به حالت پیش از درمان خود بازنگشته است، از کرم‌های مخصوص ضد باکتری استفاده شود.

به عنوان بخشی از مراقبت از پوست خود پس لیزر موهای زائد، لطفا از اصلاح با تیغ، وکس زدن، استفاده از کرم‌های لایه بردار، عرق کردن بیش از حد، شنا کردن و سونا رفتن، گرفتن دوش آب گرم و پوشیدن لباس تنگ تا 24 ساعت پس از لیزر درمانی خودداری کنید.

همچنین توصیه می‌شود که که پس از درمان خود، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، پرهیز کنید و همیشه از کرم‌های ضد آفتاب دارای SPF بالای 50 برای محافظت از پوست و حفظ نتایج موثر از حذف موهای زائد با لیزر استفاده کنید.

گرمای بیش از حد و یا نور خورشید، ممکن است موجب ایجاد زخم های در این نقاط از بدن شما شوند و همچنین شکل ظاهری پوست را نیز با تغییر روبرو کنند.

تا 2 روز پس از انجام لیزر موهای زائد، بهتر است از دست زدن به ناحیه انجام لیزر و همچنین ماساژ دادن آن خودداری کنید. همچنین اگر لیزر موهای زائد را در صورت خود انجام داده اید، باید حداقل تا 2 روز به سراغ استفاده از آرایش شدید و ترکیب های شیمیایی در این نقطه از بدن خود نروید.

این موضوع نیز اهمیت بسیار زیادی دارد که حتما زمانبندی در نظر گرفته شده از سوی پزشک برای حضور در جلسه های بعدی را به دقت رعایت کنید. چرا که ایجاد تغییر در این فواصل، ممکن است فرایند لیزر را برای شما از وضعیت مطلوب خارج کند.

به هیچ وجه نباید برای مشاهده نتایج نهایی این فرآیند، عجله به خرج بدهید. چرا که لیزر موهای زائد، یک فرآیند تدریجی به شمار می رود و قرار نیست به سرعت، همه مو های زائد شما را از بین ببرد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیزر موهای زائد صورت مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *