ابدومینوپلاستی

انواع ابدومینوپلاستی

انواع ابدومینوپلاستی

انواع ابدومینوپلاستی

با تمایل هرچه بیشتر افراد برای داشتن اندامی ایده آل، انجام عمل های زیبایی روز به روز بیشتر می شود. از انواع جراحی های زیبایی شکم می توان به عمل زیبایی ابدومینوپلاستی اشاره کرد.

انواع ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی یکی از روش های مورد استقبال بین کسانی است که از شکل ظاهری شکم خود راضی نیستند.

دریافت تخفیف نقدی ابدومینوپلاستی + مشاوره رایگان

شکم بزرگ و شلی و افتادگی پوست شکم از مشکلاتی است که این افراد نتوانسته اند با رژیم غذایی یا ورزش آن را برطرف کنند.

انواع ابدومینوپلاستی

در عمل ابدومینوپلاستی چربی های اضافه خارج شده، عضلات شکمی سفت شده و پوست کشیده می شود.

بعد از عمل Abdominoplasty بیمار به جای شکم برآمده و پوست چروک و آویزان، شکمی تخت خواهد داشت و پوست شکم نیز صاف تر و جوانتر به نظر می رسد؛ بنابراین انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی می تواند دغدغه افراد را از بابت ظاهر ناخوشایند شکم و پهلوها برطرف کند.

عمل ابدومینوپلاستی برای افراد خاصی از جمله  زنانی که بارداری‌های مکرر داشته‌اند و پوست شکم آنها شل و آویزان شده است توصیه می‌شود.

سایر دلایل انجام این جراحی عبارتند از: کاهش شدید در وزن، جراحی‌های شکمی مانند سی- سکشن، افزایش سن و فرم طبیعی بدن فرد. همچنین این عمل برای گروهی از افراد ممنوع است که از جمله‌ی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زنانی که قصد بارداری دارند. بنابراین باید انجام این جراحی را تا بعد از زایمان به تعویق بیاندازند. در طول جراحی ماهیچه‌های عمودی بدن سفت می‌شوند و حاملگی‌ می‎‌تواند آن ماهیچه‎ها را از هم جدا کند.
 2. کسانی که قصد کاهش وزن دارند. انجام عمل ابدومینوپلاستی برای این افراد نیز مناسب نمی‌باشد. این عمل باید گزینه‌ی آخر بعد از این که شما همه چیز را امتحان کردید باشد. این عمل نباید به عنوان یک جایگزین برای کاهش وزن استفاده شود.
 3. کسانی که بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلبی و دیابت دارند.
 4. کسانی که شاخص توده‌ی بدنی بیشتر از30 دارند.
 5. کسانی که جراحی‌های شکمی قبلی داشته‌اند که بافت زخم عمیق و گسترده‌ای روی بدن به جای گذاشته است.

همچنین لازم است که ظاهر زخم‌ها را بعد از این جراحی در نظر بگیرید. شما می‌توانید در مورد جایگیری زخم‌ها و طول آنها قبل از جراحی با دکتر صحبت کنید.

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی چیست؟

کاهش و افزایش وزن در نتیجه سبک زندگی ناسالم، عوامل وراثتی و بیماری ها و یا حاملگی های متعدد شکل ظاهری شکم را تحت تاثیر قرار می دهد. در برخی افراد بافت چربی بیش از حد است و یا خاصیت ارتجاعی پوست بسیار کم است.

شکم بزرگ و برآمده با پوستی شل، افتاده و آویزان مشکلی است که بسیاری افراد با آن درگیر هستند. این مشکلات حتی با ورزش کردن نیز برطرف نمی شوند و بزرگی شکم و افتادگی پوست همچنان باقی می مانند.

یکی از روش های کاربردی برای حل مشکلات بد فرمی شکم عمل زیبایی ابدومینوپلاستی است. در این عمل جراحی با برش هایی که روی شکم بیمار ایجاد می شود بافت چربی اضافه خارج شده و پوست کشیده می شود.

همچنین عضلات شکمی با بخیه در جای خود محکم و سفت می شوند. پس از عمل Abdominoplasty بیمار دارای شکمی صاف و تخت بدون هرگونه چربی اضافه، پوستی کشیده و صاف و عضلات شکمی محکم می شود.

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی در اکثر مواقع تحت بیهوشی کامل و در بیمارستان انجام می شود. هرچند گاهی ممکن است بنابر شرایط خاص و صلاحدید پزشک از بی حسی نخاعی به همراه داروهای آرام بخش و خواب آور استفاده شود.

مدت زمان عمل از 2 تا 5 ساعت متفاوت خواهد بود. کوتاه یا طولانی بودن عمل زیبایی ابدومینوپلاستی به روش انتخابی پزشک و انتظارات بیمار از نتایج پس از عمل بستگی خواهد داشت.

البته عمل زیبایی Abdominoplasty روش جایگزینی برای کاهش وزن و درمان چاقی محسوب نمی شود. همچنین نباید انتظار داشته باشید پس از عمل ابدومینوپلاستی به دلیل خارج شدن چربی های اضافه فشار خون و کلسترول نیز کنترل شود.

اگر سیگاری باشید دکتر از شما می‌خواهد که حداقل دو هفته قبل از عمل تا دو هفته بعد از آن، سیگار کشیدن را کنار بگذارید. کم کردن تعداد سیگارها کافی نیست و شما باید در این مدت به طور کامل سیگار کشیدن را کنار بگذارید زیرا این کار عوارض را بیشتر می‌کند و بهبود را کُند می‌کند.

قبل از جراحی نباید یک رژیم شدید داشته باشید و یک رژیم متعادل از کلیه‌ی غذاها داشته باشیدف رژیم سالم به بهبود بهتر شما کمک می‌کند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید دکتر را مطلع کنید از جمله داروهای تجویزی، داروهای گیاهی و سایر مکمل‌ها. جراح شما ممکن است به شما دستور قطع مصرف برخی از داروها برای دوره‌ای قبل و بعد از جراحی را بدهد.

قبل از انجام عمل وسایلی که بعد از آن نیاز دارید را در خانه آماده کنید. این وسایل عبارتند از:

 1. بسته‌های یخ
 2. لباس راحتی گشاد و راحت که می‌توان آنها را به راحتی درآورد
 3. وازلین
 4. صندلی حمام

همچنین به کسی نیاز دارید که شما را از محل جراحی به خانه ببرد و چند روز اول از شما نگهداری کند.

این جراحی همچون سایر عمل‌ها عوارضی نیز به همراه دارد. در روزهای بعد از عمل شما دچار درد و ورم می‌شوید. دکتر برای شما داروهای مسکن تجویز می‌کند و به شما آموزش می‌دهد که چطور به بهترین روش درد را مدیریت کنید.

ممکن است برای چند هفته و چند ماه  همچنان درد داشته باشید. همچنین ممکن است در این زمان بی‌حسی، کبودی و خستگی را نیز تجربه کنید.

این جراحی خطراتی نیز دارد. با وجود این که این خطرات نادر هستند، عوارض آن می‌توانند شامل عفونت، خونریزی زیر سطح پوست، یا لخته‌های خونی باشد.

اگر گردش خون ضعیف، دیابت، یا بیماری‌های قلبی، ریوی و کبدی داشته باشید، احتمال این عوارض بیشتر خواهد بود. از خطرات جراحی Abdominoplasty می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. تجمع مایعات زیر پوستی: لوله‌هایی که بعد از عمل زیر پوست کار گذاشته می‌شود می‌تواند احتمال آن را کاهش دهد.
 2. بهبود زخم ضعیف: گاهی بافت‌های اطراف زخم به خوبی بهبود پیدا نمی‌کنند و از هم جدا می‌شوند. مصرف آنتی بیوتیک در طول و بعد از عمل از این اتفاق جلوگیری می‎کند.
 3. زخم‎های غیرمنتظره
 4. آسیب و مرگ بافتی: بافتی چربی عمیق زیر پوست در ناحیه‌ی شکمی ممکن است آسیب دیده و بمیرد. سیگار کشیدن امکان این خطر را افزایش می‌دهد.
 5. تغییر در حس پوست.

در طول این جراحی زخم‌هایی نیز ایجاد می‌شود که اگرچه به مرور زمان کمرنگ می‌شود، اما هرگز از بین نمی‌رود. جراح ممکن است کرم‌ها و پمادهای خاصی برای استفاده بعد از بهبود کامل به شما پیشنهاد دهد.

امکان دارد که بعد از این جراحی برای مدت چند روز به لوله‌های دفعی زیر پوستی نیاز داشته باشید. در دوره‌ی بهبود یک لباس فشرده کننده باید پوشیده شود.

بهبودی از دو هفته تا دو ماه متغیر است. در این مدت فرد نباید فعالیت شدید بدنی داشته باشد و نباید اجسام سنگین بلند کند. با اجازه ی دکتر فرد میتواند بعد از یک تا دو هفته به سر کار برگردد.

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی روش های مختلفی دارد؟

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی با هدف کوچک کردن شکم و جوانسازی پوست انجام می شود. با توجه به نیاز ها و شرایط بیمار روش های انجام عمل Abdominoplasty نیز متفاوت خواهد بود.

قبل از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی پزشک ارزیابی های مختلفی از شرایط بیمار، میزان چربی اضافه و همچنین میزان پوست اضافی انجام خواهد داد.

سپس با توجه به شرایط، نیاز و توقعات بیمار از نتایج پس از عمل ابدومینوپلاستی بهترین روش برای بیمار انتخاب می شود.

میزان چربی اضافه و پوست اضافه از تعیین کننده ترین مواردی هستند که روش Abdominoplasty را مشخص می کنند. از موارد دیگری که برای انتخاب روش ابدومینوپلاستی در نظر گرفته می شود می توان فاکتورهای زیر را نام برد.

 • کیفیت پوست و میزان خاصیت ارتجاعی آن
 • اسکار به جا مانده از جراحی های قبلی
 • محل قرار گیری چربی های اضافه
 • محل قرار گیری پوست اضافی؛ که می تواند در پایین شکم، پهلوها یا هر دو باشد.

بنابراین برای انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی روش های مختلفی وجود دارد و فرق عمده این روش ها در نوع برش و میزان بزرگی و کوچکی برش و محل برش روی پوست است.

برش ها در عمل Abdominoplasty معمولا به صورتی افقی، در قسمت پایین شکم و نزدیک ناحیه بیکینی قرار دارند، بنابراین اسکار باقی مانده از عمل در زیر لباس زیر پنهان می شود.

چند نوع عمل زیبایی ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

با توجه به فاکتورهایی که پزشکان در نظر می گیرند روش های زیادی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد. به طور کلی رایج ترین روش های عمل زیبایی Abdominoplasty به پنج دسته تقسیم می شوند. هر کدام از این روش ها هدف های متفاوتی را دنبال می کنند.

 • عمل ابدومینوپلاستی استاندارد یا کامل

در این روش عمل ابدومینوپلاستی با ایجاد دو برش انجام می شود. برش اول برشی بزرگ در قسمت پایین شکم است که از یک سمت پهلو به سمت دیگر پهلو است. برش دوم برای جدا کردن ناف از بافت اطراف صورت می گیرد. سپس پوست از دیواره شکم جدا می شود. عضلات شکم مجددا جایگذاری و در جای خود محکم می شوند. چربی اضافه خارج شده و پوست اضافی نیز بریده می شود. در Abdominoplasty استاندارد اغلب سوراخ جدیدی برای برای ناف ایجاد می شود. در مرحله آخر پوست باقیمانده بخیه زده شده و برش ها بسته می شوند.

 • عمل ابدومینوپلاستی گسترده

در عمل ابدومینوپلاستی گسترده میزان برش نسبت به عمل Abdominoplasty استاندارد بزرگ تر است. این برش افقی تقریبا به دور باسن می رسد و انتهای دو برش در پشت بدن و نزدیک باسن است. در این روش پزشک می تواند پوست اضافه بیشتری را خارج کند.

برش دوم برای قرارگیری ناف در محل درست خود است. برای جایگذاری مجدد ناف به برشی گرد در اطراف ناف نیاز است. بعد از برش، ناف در محلی بالاتر و در جای طبیعی خود قرار می گیرد.

عمل ابدومینوپلاستی گسترده برای بیمارانی که کاهش وزن شدید داشته اند مناسب تر است. این بیماران علاوه بر شکم، پوست شل و افتاده زیادی در قسمت پهلوها و کمر دارند. به دلیل میزان زیاد پوست اضافه ای که خارج می شود بیمار بعد از عمل Abdominoplasty گسترده وزن زیادی از دست می دهد.

 • عمل ابدومینوپلاستی جزئی یا محدود

در عمل ابدومینوپلاستی جزئی برش افقی کوچکی در زیر شکم زده می شود و ناف معمولا در جای خود باقی می ماند. در این روش پوست اضافی زیادی برداشته نمی شود. عمل ابدومینوپلاستی جزئی برای بیمارانی که بافت های چربی بیشتری در زیر ناف دارند مناسب تر است. در Abdominoplasty جزئی معمولا از لیپوساکشن برای خارج کردن چربی های اضافه استفاده می شود. به دلیل کوچک بودن برش بیمار دوران نقاهت بسیار کوتاهی خواهد داشت.

به دلیل مختصر بودن عملیات، این جراحی بسیار کوتاه و تا دو ساعت است که بسته به وضعیت فرد متفاوت است.

 • ابدومینوپلاستی معکوس

در عمل ابدومینوپلاستی معکوس هدف بیمارانی هستند که بیشتر چربی های اضافه در قسمت بالای شکم ذخیره شده است. برش‌های جراحی ابدومینوپلاستی معکوس در زیر سینه یا در چین‌های سینه یا خط وسط سینه انجام می‌شود.

در Abdominoplasty معکوس به جای برش افقی در پایین شکم، برشی افقی در زیر سینه ها زده می شود و پوست و چربی اضافی قسمت بالای شکم برداشته می شود.

 • عمل ابدومینوپلاستی فلور د لیس

در عمل ابدومینوپلاستی فلور د لیس علاوه بر برش افقی در زیر شکم، برشی عمودی نیز از زیر جناق سینه زده می شود که از وسط شکم عبور می کند. در واقع برشی به شکلی T برعکس ایجاد می شود. عمل Abdominoplasty فلور د لیس برای بیمارانی مناسب است که وزن زیادی از دست داده اند و علاوه بر پوست اضافه در پایین شکم در قسمت پهلوها هم پوست اضافه زیادی دارند؛ بنابراین پس از برش، پوست هم به سمت پایین کشیده می شود و هم از دو طرف به سمت مرکز.

متاسفانه انجام این جراحی مستلزم تحمل یک زخم بزرگ و ماندگار  صلیبی است. این زخم می‌تواند با گذر زمان ضخیم شود. این زخم به شکل یک T برعکس است. علت نامگذاری این جراحی به این خاطر است که fleur-de-lis به زبان فرانسوی به معنای برگ شبدر است که به شکل زخم اشاره دارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد ابدومینوپلاستی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *