ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا همان عمل کوچک کردن شکم نوعی عمل جراحی زیبایی است. هدف عمل زیبایی Abdominoplasty رسیدن به وزن ایده آل و دستیابی به شکمی صاف و تخت است.

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در طی عمل ابدومینوپلاستی برشی روی شکم ایجاد می شود چربی ها و پوست اضافه قسمت شکم برداشته شده؛ با این کار شکم کوچک می شود، پوست شکم کشیده می شود و دیگر حالت افتاده ندارد، ماهیچه زیر شکم سفت شده و نتیجه کار شکمی صاف و نافی زیبا خواهد بود.

دریافت تخفیف نقدی ابدومینوپلاستی + مشاوره رایگان

رواج عمل زیبایی ابدومینوپلاستی روز به روز بیشتر شده و به دلیل قابل مشاهده بودن نتایج تقریبا بلافاصله پس از عمل، درصد موفقیت بالا و رضایت زیاد بیماران طرفداران بسیاری نیز دارد.

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

کاندیدای مناسب عمل زیبایی Abdominoplasty کسانی هستند که در اثر حاملگی های متعدد یا از دست دادن وزن پوست ناحیه شکم شان به صورت شل و آویزان درآمده و امکان بازگشت پوست به حالت طبیعی با تمرینات ورزشی امکان پذیر نیست.

البته در حین عمل زیبایی ابدومینوپلاستی چربی های اضافه هم خارج می شوند تا به صاف و زیباتر شدن شکم و پهلوها کمک کنند. با این حال اگر فقط به دلیل اضافه وزن و بزرگی شکم به دنبال انجام Abdominoplasty هستید ممکن است عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی صد در صد برای شما مناسب نباشد.

آیا عمل زیبایی ابدومینوپلاستی دردناک است؟

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی عمل جراحی بزرگی محسوب می شود که جراح برای خارج کردن چربی ها و برداشتن پوست اضافی نیاز دارد تا برشی روی پوست شکم ایجاد کرده و به لایه های زیرین چربی در پوست دسترسی پیدا کند.

در نتیجه امکان انجام عمل ابدومینوپلاستی به صورت سرپایی و یا با بی حسی موضعی وجود ندارد؛ بنابراین عمل زیبایی ابدومینوپلاستی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

البته در برخی موارد ممکن است از بی حسی نخاعی استفاده شود و حین عمل داروی های مسکنی به بیمار داده شود تا آرام آرام در حالت خواب بسیار عمیق قرار بگیرد. در نتیجه واضح است که در حین عمل هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد.

قبل از عمل Abdominoplasty پزشک ارزیابی هایی بر روی میزان چربی و پوست اضافی ناحیه شکم شما انجام می دهد و بر مبنای این ارزیابی ها بهترین روش ابدومینوپلاستی را برای شما انتخاب می کند.

با توجه به روش انتخابی پزشک و همینطور وسعت ناحیه عمل، مدت زمان عمل ابدومینوپلاستی از یک تا پنج ساعت متفاوت است. هر چه عمل زیبایی ابدومینوپلاستی گسترده انجام شود بهبودی کامل طولانی تر خواهد بود.

رسیدن به بهبودی کامل پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی به غیر از گستردگی نوع انجام عمل، به موارد دیگری هم بستگی دارد. مواردی نظیر سن فرد متقاضی، وضعیت سلامت عمومی او، سوابق پزشکی و دارو هایی که مصرف می کند.

همچنین روندی که در دوران نقاهت طی می کند به این که تا چه حد به دستور العمل های پزشک خود برای مراقبت از خود پایبند می باشد مهم است.

به همین علت است که پزشکان برای زمان بهبودی افراد پس از عمل ابدومینوپلاستی یک زمان مشخص را تعیین نمی کنند. به همین نسبت میزان احتمال بروز عوارض نا مطلوب و درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی در افراد مختلف متفاوت است.

آیا بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی درد وجود دارد؟

به دلیل ماهیتی که هر عمل جراحی می تواند داشته باشد درد پس از عمل طبیعی خواهد بود، عمل زیبایی ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

احساس درد و تورم خفیف تا متوسط به دلیل برش شکم و حرکت بیمار پس از به هوش آمدن عموما وجود خواهد داشت؛ بنابراین هنگامی که اقدام به عمل زیبایی ابدومینوپلاستی می کنید باید وجود درد پس از عمل را به عنوان یکی از عوارض احتمالی عمل ابدومینوپلاستی در نظر بگیرید.

بهبودی کامل می تواند با توجه به شرایط شما و میزان رعایت نکات و توصیه های مربوطه پس از عمل یک تا دو ماه طول بکشد. شما در طول این مدت احساس درد خواهید داشت که قابل تحمل خواهد بود؛ در روزهای اول درد بیشتر است و با بهبودی هر روزه این درد کمتر و کمتر خواهد شد.

البته مهارت جراح، روش انتخابی با توجه به انتظارات شما، گستردگی محل عمل، وزن، سن، شرایط سلامت عمومی، میزان مراقبت های پس از عمل و موارد دیگر همه در میزان درد و بروز عوارض بعد از عمل Abdominoplasty موثر خواهد بود.

در صورت تداوم یا شدید بودن درد پس از طی دوران نقاهت موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا برای عوارض و درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

پاسخ به این سوال بستگی به آن دارد که شما در خود چه نوع از عوارضی را با چه شدتی مشاهده می کنید. گاهی فقط کافی است با پزشک خود تماس بگیرید و او دستور العمل های لازم برای برطرف کردن عوارض نا مطلوب را به شما ارائه خواهد کرد.

اما در مواردی بهتر است هر چه سریع تر به بیمارستان مراجعه کنید تا از بروز آسیب و صدمات جدی پیشگیری شود. در ادامه این موارد را بررسی می کنیم.

ابتدا مواردی را بررسی می کنیم که در آن شرایط شما اورژانسی نیست اما نیاز به راهنمایی های یک پزشک و یا کمک یک پرستار دارید تا به وضعیت شما رسیدگی کند:

1- اگر دمای بدن شما بالا رفت و احساس کردید تب دارید.

2- در بدن خود کبودی هایی دارید که به تدریج بزرگ تر می شوند و نواحی بیشتری از بدن را دچار کبودی می کنند.

3- از زخم هایی که ناشی از عمل ایجاد شده اند، مایعاتی به بیرون درز می کنند.

4- در بدن خود درد مزمنی حس می کنید که حتی با داروهای مسکن هم از بین نمی روند و آزار دهنده هستند.

5- بدنتان شروع به جوش زدن می کند.

6- بخیه های شما باز می شوند.

7- درد خفیفی در ناحیه ی قفسه ی سینه دارید که باعث می شود در نفس کشیدن دچار مشکل شوید و این درد به مرور زمان بدتر می شود.

حال مواردی را بررسی می کنیم که اگر آن ها را در خود مشاهده کردید باید بلافاصله و به شکل اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنید:

1- دچار خون ریزی شدید به طوری که قابل توقف نیست و نمی توانید آن را بند بیاورید.

2- در تنفس مشکل دارید.

3- درد شدید در ناحیه ی قفسه ی سینه دارید.

4- به طور ناگهانی سر شما گیچ می رود و احساس خواب آلودگی می کنید و در کنار آن نفس کشیدن شما هم به سختی انجام می شود.

5- به شکل ناگهانی و بدون آن که سابقه ی قبلی داشته باشید، در قفسه ی سینه ی خود درد احساس می کنید. این درد هنگامی که نفس عمیق می کشید شدید تر می شود و یا باعث می شود سرفه کنید. ممکن هم هست که هنگام سرفه کردن خون بالا بیاورید.

6- حس کنید پا ها و دست های شما گرم شده اند و با درد و شل شدگی همراه هستند. ممکن است این موارد با تورم و قرمزی پوست در دست و پا ها همراه باشد.

کنترل و مدیریت درد پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

همانطور که گذشت زمان موجب بهبود هرچه بیشتر شما می شود، راهکار هایی نیز وجود دارند که به شما کمک می کنند از ایجاد درد پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی تا حد زیادی جلوگیری کنید و یا در صورت احساس درد به کاهش و کنترل درد کمک کنید.

پزشک شما برای کنترل و پیشگیری درد پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی داروهای ضد دردی را تجویز و در اطراف محل عمل تزریق می کند.

با این وجود اگر پس از عمل همچنان احساس درد داشتید ممکن است نیاز به مصرف داروهای مسکن داشته باشید.

برای مصرف داروها خودسرانه عمل نکنید و حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با توجه به شرایط بدنی شما دارو تجویز شود.

اگر تهوع دارید و نمی توانید دارو مصرف کنید با استفاده از پمپ درد که دارو را مستقیما از طریق لوله وارد بدن می کند می توانید به کاهش درد خود کمک کنید. احتمالا کرم های موضعی هم برای کاهش درد و بهبود سریع تر زخم ها برای شما تجویز خواهد شد.

چه داروهایی برای دوران نقاهت ابدومینوپلاستی تجویز می شوند؟

برای مقابله با عوارض عمل ابدومینوپلاستی، یک سری داروی معمول وجود دارد که پزشکان آن را برای افراد تجویز می کنند. این دارو ها را به طور خلاصه بررسی می کنیم:

آنتی بیوتیک ها: این داروها برای مقابله با عفونتی که بر اثر باکتری ایجاد می شوند تجویز می شوند. نکته ی مهم در مورد مصرف آنتی بیوتیک این است که حتما باید سر وقت آن را مصرف کنید و تا دستور پزشک مصرف آن را قطع نکنید. همچنین هرگز آنتی بیوتیکی که قبلا برای یک بیماری دیگر تجویز شده بود را برای بیماری فعلی خود مصرف نکنید.

رقیق کننده ی خون: این داروها برای جلوگیری از ایجاد لخته های خون در ناحیه ی عمل تجویز می شوند. البته عوارض جانبی این دارو این است که احتمال کبودی و یا خون ریزی را افزایش می دهد.

استروید ها: داروهایی هستند که برای کاهش التهاب و سوزش به کار می روند.

همچنین بنا بر تشخیص پزشک و با توجه به شرایط بدنی شما، ممکن است داروهای مسکن درد و داروهای تسهیل کننده برای جلوگیری از یبوست را برای شما تجویز کنند.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر دیدید که داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده آن طور که انتظار داشتید جواب نمی دهند و هنوز درد و ناراحتی دارید، اولین کاری که باید بکنید تماس با پزشک و مشورت گرفتن از او است. به هیچ وجه سر خود دوز مصرف داروها را بالا نبرید و یا آن ها را با داروهای دیگر ترکیب نکنید.

همچنین با ایجاد تغییراتی ساده در سبک زندگی خود و رعایت موارد زیر می توانید به کنترل و مدیریت درد پس از عمل زیبایی Abdominoplasty کمک کنید:

  • فعالیت بدنی روزانه

هر روزی که از عمل ابدومینوپلاستی شما می گذرد بهبودی بیشتری پیدا می کنید. در کنار استراحت کافی برای بهبودی کامل می توانید فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی خود که به صورت عادی، روزمره و ساده است را انجام دهید. قدم زدن های کوتاه مدت نیز می تواند کمک کننده باشد و از بی تحرکی شما جلوگیری کند؛ زیرا عدم تحرک و یکجا نشستن بیش از اندازه ممکن است موجب لخته شدن خون و همینطور ایجاد درد بیشتر پس از بلند شدن شود. می توانید زمان پیاده روی را هر روز بیشتر کنید.

  • اجتناب از فعالیت های سنگین و شدید

توجه داشته باشید که منظور از داشتن فعالیت بدنی پس از عمل، انجام ورزش های شدید و فعالیت های بدنی سنگین مانند بلند کردن و حرکت دادن اشیای سنگین نیست. تا زمان بهبودی نسبی که معمولا شش هفته زمان لازم دارد از فشار آوردن بیش از حد به بدن و جای زخم ها خودداری کنید.

برای جلوگیری از فشار و کشیده شدن بخیه ها در هنگام استراحت بهتر است زانوهای خود را خم کنید. می توانید برای زمان شروع فعالیت های سنگین و از سر گرفتن روابط جنسی پس از عمل Abdominoplasty با پزشک خود مشورت کنید. در دوران نقاهت پس از عمل ابدومینوپلاستی، پیاده روی روزانه برای حفظ آمادگی جسمانی توصیه می شود.

  • عدم استعمال دخانیات

برای طی شدن هرچه زودتر دوران نقاهت و تسریع در روند بهبودی از استعمال هرگونه دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنید. همانطور که می دانید مصرف دخانیات و الکل با کاهش گردش خون موجب کند شدن بهبود زخم ها شده و کاهش قدرت بدنی را به دنبال دارد.

هر چه زخم های ناشی از عمل دیر تر خوب شوند، ریسک ابتلا به عفونت نیز افزایش پیدا می کند و می تواند آسیب جدی به بدن شما وارد کند.

  • پیشگیری از یبوست

پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی ممکن است حالت تهوع داشته باشید و میل به خوردن غذا و نوشیدن آب نداشته باشید که همین منجر به یبوست می شود. همچنین داروهایی که برای کاهش درد پس از عمل Abdominoplasty تجویز می شود ممکن است باعث یبوست و در نتیجه درد شکم شود. برای اینکه از یبوست پیشگیری کنید حتما از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید و مصرف مایعات را افزایش دهید. در صورت تداوم علائم تهوع و یبوست می توان از داروهای ضد تهوع و ضد یبوست نیز کمک گرفت.

  • استفاده از شکم بند کشی

پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی برای کمتر شدن درد، جلوگیری از ایجاد چین و چروک، عدم تجمع مایعات زیر پوست و حمایت از عضلات شکم، پزشک شکم بندی کشی برای شما تجویز خواهد کرد. بهتر است از شکم بند کشی حدودا 8 هفته و بطور مداوم استفاده کنید. تا زمان بهبودی کامل از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد ابدومینوپلاستی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *