ابدومینوپلاستی

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

طی سالهای اخیر داشتن کمری باریک و شکمی صاف همواره یکی از معیارهای زیبایی و بالطبع از دغدغه های فرد بوده است.

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

خوشبختانه، پیشرفت علم پزشکی روشهای مختلفی همچون ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم را پیش روی افراد قرار داده است. بدین ترتیب، اشخاصی که با رژیم های غذایی و یا انجام ورزشهای گوناگون به نتیجه ی دلخواه نرسیده اند، می توانند گزینه های خوبی برای انجام عمل زیبایی Abdominoplasty باشند.

دریافت تخفیف نقدی ابدومینوپلاستی + مشاوره رایگان

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی سالهای اخیر بوده است. همان طور که می دانید امروزه یکی از مهم ترین دل مشغولی های بشر تناسب اندام و داشتن بدنی خوش فرم است، به طوری که گروه های سنی مختلف، اعم از مرد و زن، به دنبال داشتن اندامی مناسب و بی نقص هستند.

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

با این حال، در این میان عده ی کثیری تمایل به ورزش و یا رعایت رژیم های غذایی نداشته و یا از این روش ها نتیجه مطلوبی نگرفته اند. خوشبختانه، عمل زیبایی ابدومینوپلاستی یکی از بهترین راه حلهایی است که پیشرفت علم پزشکی برای این افراد به ارمغان آورده است.

در ابتدا لطفا چند ثانیه به سوالات زیر فکر کنید:

 • آیا وقتی در حالت نشسته قرار می گیرید چین های شکمتان شکلی نامطلوب به بدنتان می دهد؟
 • آیا تمایلی به انجام ورزش یا رعایت رژیم های غذایی آنچنانی ندارید؟
 • آیا آنقدر پوست اضافی در ناحیه ی شکم خود دارید که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی دهد؟

اگر پاسخ شما به سوالات فوق مثبت است خوب است بدانید که عمل زیبایی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید جهت دستیابی به بدنی خوش فرم و متناسب به آن فکر کنید.

اگر به فکر انجام عمل ابدومینوپلاستی هستید و یا اگر تصمیم قطعی گرفته اید که این عمل را انجام دهید، بسیار مهم است که بدانید پس از عمل و در دوران نقاهت چه اتفاقاتی در انتظار شما است و با آمادگی کامل به استقبال آن بروید.

روند بهبودی در دوران نقاهت به فاکتور های مختلفی مانند سن، وزن بدن، سلامتی بدن و تکنینی که برای اجرای عمل استفاده شده است بستگی دارد. شاید دلتان بخواهد بلافاصله بعد از عمل نتیجه ی‌ آن را ببینید، اما عجول نباشید و به بدن خود زمان بدهید تا خود را بازسازی کند.

بعد از عمل لازم نیست در بیمارستان بستری شوید، تنها کافی است چند ساعت در بیمارستان بمانید و سپس مرخص خواهید شد. البته در مواردی ممکن است پزشک دستور دهد تا شب اول را نیز در بیمارستان سپری کنید.

وقتی بیمارستان را ترک کردید، تازه پروسه ی ریکاوری و بازیابی بدن از ابدومینوپلاستی آغاز می شود. در ادامه با هم جزئیات این روند را بررسی خواهیم کرد.

آیا عمل زیبایی ابدومینوپلاستی یک نوع عمل جراحی به حساب می آید؟

به طور کلی، ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم یک عمل جراحی زیبایی است که با از بین بردن چربی و پوست اضافی، به صاف کردن شکم کمک کرده و ماهیچه ها را محکم می کند.

Abdominoplasty با از بین بردن چربی و پوست اضافی عضلات دیواره ی شکم را سفت کرده و باعث می شود شکم صاف تری داشته باشید.

افرادی که از چاقی شکم یا شلی پوست در ناحیه ی شکم رنج می برند، می توانند به پزشکان ماهر در عرصه ی جراحی شکم مراجعه کنند و بسته به نوع نیاز خود، عمل زیبایی ابدومینوپلاستی را انجام دهند.

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی یک نوع عمل جراحی شکم است که عموما ” به دو روش قابل انجام می باشد: ابدومینوپلاستی کامل و ابدومینوپلاستی جزئی یا کوچک که به این صورت تعریف می شوند:

 • ابدومینوپلاستی کامل: در Abdominoplasty کامل، جراح شکم بیمار را از استخوان لگن خاصره برش زده و در صورت لزوم، پوست، بافت ها و ماهیچه ی شکم را با هم تراز خواهد کرد. در این نوع عمل ابدومینوپلاستی، محل ناف بیمار تغییر می کند. همچنین ممکن است بیمار تا چند روز نیاز به استفاده از لوله های تخلیه ی زخم داشته باشد.
 • ابدومینوپلاستی جزئی یا کوچک: این نوع جراحی شکم اغلب روی افرادی انجام می شود که ذخایر چربی بدن آنها زیر نافشان انباشته شده است. احتمال تغییر جایگاه ناف در این نوع ابدومینوپلاستی بسیار کم است. همچنین، اندازه ی برش های صورت گرفته در آن بسیار کوتاه است. به علاوه، بسته به شرایط بدنی بیمار، ممکن است این عمل زیبایی فقط دو ساعت به طول بینجامد. مضاف بر این، این نوع عمل زیبایی ابدومینوپلاستی به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد.

اساسا ابدومینوپلاستی یک نوع عمل جراحی است که مستلزم بیهوشی کامل بیمار می باشد.

طی این عمل، دو برش اصلی ایجاد می گردد: یک برش از یک طرف استخوان لگن خاصره به طرف دیگر بدن، در نزدیکی ناحیه ی شرمگاهی و دیگری، برشی در اطراف ناف. بدین ترتیب، پوست شکم از عضلات آن جدا شده و ماهیچه های شکمی به سمت یکدیگر کشیده خواهند شد.

در نتیجه، بیمار کمری باریک تر و شکمی صاف تر خواهد داشت.

سپس، طی عمل پیوند پوست، فلپ جدا شده روی عضلات تازه سفت شده کشیده شده و پوست اضافی برداشته خواهد شد.

در ادامه، ناف در جایگاهی متناسب و طبیعی تر قرار خواهد گرفت. سپس، برش ها بسته شده و پانسمان استریل روی ناحیه ی جراحی ابدومینوپلاستی قرار می گیرد. در کل، این نوع عمل می تواند بین دو تا پنج ساعت به درازا بکشد.

بهترین و بدترین کاندیداها برای انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

Abdominoplasty بیش از همه برای آن دسته از آقایان و خانم هایی که از وضعیت سلامت مناسبی برخوردارند کاربرد دارد. به طور مثال، زنانی که چندین بار سابقه ی بارداری داشته اند و یا افرادی که زمانی چاق بوده و هنوز در ناحیه ی شکم چربی اضافی دارند، از اشخاص مناسب عمل ابدومینوپلاستی به شمار میروند.

در این میان، بهترین نامزدهای جراحی شکم افراد غیر سیگاری می باشند که دارای سلامت جسمی خوب و وزنی پایدار هستند. در حقیقت، باید توجه داشت که ابدومینوپلاستی برای اشخاصی اثربخش است که خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده اند.

اما آیا همه ی افراد می توانند از پس انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی برآیند؟ قطعا ” چنین چیزی ممکن نیست. به عنوان مثال، زنانی که باردار بوده و یا قصد باردار شدن دارند بهتر است تا تولد فرزند خود صبر کنند.

چرا که حین عمل زیبایی Abdominoplasty عضلات عمودی شکم بیمار سفت شده و ممکن است در اثر حاملگی های بعدی، این عضلات از هم گسسته شوند؛ بنابراین اولین شرط برای کسب نتیجه ی دلخواه از انجام Abdominoplasty این است که شرایط جسمانی خود را در نظر بگیرید، منطقی باشید و به توصیه های پزشک معالج خود گوش دهید.

لازم به ذکر است که اگر تمایل دارید به یکباره وزن زیادی از دست دهید متاسفانه کاندیدای خوبی برای انجام عمل زیبایی شکم نخواهید بود؛ به عبارت دیگر، Abdominoplasty را باید به چشم گزینه ی آخر کاهش وزن دید؛ یعنی تنها در شرایطی که از روش هایی نظیر ورزش و رژیم غذایی نا امید شدید، می توانید برای خوش اندام شدن به Abdominoplasty فکر کنید.

اگرچه نتایج ابدومینوپلاستی از نظر فنی دائمی و ماندگار است، اما در صورتی که بدن شما با نوسانات وزنی قابل توجهی همراه باشد، نتیجه ی مثبت عمل زیبایی ابدومینوپلاستی کاهش خواهد یافت.

همچنین به یاد داشته باشید که عمل زیبایی Abdominoplasty در کنار تمام مزایا و ظاهر خوبی که برای شما به ارمغان می آورد نمی تواند در مورد استرچ مارک ها معجزه کند؛ به عبارت دیگر، با ابدومینوپلاستی، استرچ مارک های شما به طور کامل از بین نمی روند، بلکه کمرنگ تر خواهند شد.

بهبودی پس از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی، درست مانند همه ی عمل های جراحی دیگر دارای شرایط بهبودی مخصوص به خود می باشد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، بسته به نوع Abdominoplasty (کامل یا جزئی)، زمان بهبودی متفاوت خواهد بود.

به غیر از نوع روش اجرای عمل ابدومینوپلاستی، سن و وزن بدن شما و همچنین وضع سلامتی بدن و سوابق پزشکی شما در مدت زمان بهبودی تاثیر گذار خواهند بود. به طور کلی زمان بهبودی برای هر فرد با توجه به موارد ذکر شده می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی، پس از اتمام عمل زیبایی Abdominoplasty یک لوله ی موقتی در زیر پوست شما قرار خواهد گرفت تا مایعات اضافی ناشی از برش تخلیه گردند. این لوله ها به مدت چند روز در بدن شما خواهند ماند تا مایعات اضافه را خارج کنند.

پزشک شما به شما نشان خواهد داد تا چگونه از این لوله ها مراقبت کنید که از جای خود خارج نشوند و همچنین نحوه ی خالی کردن آن ها را نیز به شما آموزش خواهد داد. تا زمانی که لوله ها در بدن شما قرار دارند، به احتمال زیاد پزشک برای شما دارو های آنتی بیوتیک و دارو های ضد انعقاد خون را تجویز خواهد کرد.

در دوران بهبودی، پزشک پانسمانی را روی برشهای شما قرار می دهد. همچنین، لازم است که از یک باند الاستیک یا یک لباس فشرده ساز استفاده کنید تا تورم ناحیه ی عمل شما به حداقل برسد.

این باند الاستیک و انعطاف پذیر، باید در حدود شش هفته پس از عمل پوشیده شود. علاوه بر جلوگیری از ایجاد تورم در ناحیه ی عمل، این باند ها از تجمع و انباشته شدن مایعات در آن ناحیه پیشگیری می کنند و نقش محافظتی برای شکم نیز دارند.

بدین ترتیب می توانید از ناحیه ی جراحی شده ی شکمی خود نهایت مراقبت را به عمل آورید.

معمولا “پس از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی، پزشک معالج شما تعدادی داروی خوردنی و مالیدنی تجویز خواهد کرد.

در واقع، این داروها روند بهبودی شما را تسریع کرده و مانع از بروز عفونتهای احتمالی ناحیه ی جراحی خواهند شد.

البته فراموش نکنید که حتما سوابق پزشکی خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که دارو های تجویز شده با وضع سلامتی بدن شما اختلال ایجاد نکنند.

همچنین توصیه می شود که پس از انجام Abdominoplasty، به سلامت عمومی بدن خود بیشتر اهمیت دهید. این گونه، به سرعت به نتیجه ی دلخواه خود دست خواهید یافت.

همان طور که گفته شد دارو های آنتی بیوتیک و ضد انعقاد خون از دارو های معمول پس از عمل ابدومینوپلاستی هستند. این داروها را دقیقا طبق دستور پزشک باید مصرف کنید. ممکن است پزشک به شما داروهای مسکن نیز بدهد.

از مصرف دارو هایی که آسپیرین دارند پرهیز کنید مگر با دستور مشخص پزشک. اگر داروهای مسکن درد استفاده می کنید، هرگز نباید مشروبات الکلی بنوشید چرا که این مواد با هم تداخل ایجاد می کنند.

تا مدت شش هفته از مصرف هر گونه دخانیات حاوی نیکوتین نیز پرهیز کنید. دخانیات روند بهبودی را کند و گاهی با اختلال رو به رو می کنند که باعث بروز مشکلات می شود.

حتما با اطلاعاتی که تاکنون در مورد عمل زیبایی ابدومینوپلاستی به دست آورده اید سوالاتی به ذهنتان خطور کرده است.

خوشبختانه جای هیچ گونه نگرانی نیست، چرا که این سوالات به ذهن اکثر علاقمندان به انجام عمل زیبایی Abdominoplasty نیز خواهد رسید.

تنها در گرو پاسخ به این سوالات است که می توانید بدون هیچ تردیدی، به پزشک خود اعتماد کرده و خود را در بدن مناسب و جذاب جدید خود تصور نمایید.

بنابراین تنها کافیست پیش از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی سوال های ذیل را با پزشکتان مطرح نمایید:

 • پس از اتمام Abdominoplasty، من را به کدام بخش انتقال می دهند؟
 • پس از انجام عمل Abdominoplasty باید چه داروهایی مصرف کنم؟
 • آیا پس از عمل به پانسمان نیاز دارم؟ اگر پاسخ مثبت است، چه زمانی می توانم پانسمان ها را بردارم؟
 • بخیه های ناحیه ی عمل من چه زمانی کشیده می شوند؟
 • چگونه در دوران بهبودی استحمام کنم؟
 • تا چه مدت باید به پوشیدن لباس فشرده ساز ادامه دهم؟
 • پس از طی چه مدت زمانی می توانم به روال عادی زندگی ام برگشته و ورزش کردن را از سر بگیرم؟
 • چه زمانی مجددا ” به شما مراجعه کنم؟

دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

همان طور که گفته شد مدت زمان بهبودی برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. به طور کلی اما خوب است که یک بازه ی یک و نیم ماهه را برای استراحت و ریکاوری در نظر داشته باشید تا بدن شما بتواند در زمان کافی به استراحت و ترمیم خود بپردازد.

این امر به آن معنا است که باید در این مدت سر خود را خلوت کنید و درگیر فعالیت های گوناگون نشوید. بنا براین توصیه می شود از قبل از انجام عمل برنامه های خود را همانگ کنید به طوری که برای دوران نقاهت بعد از عمل مسئولیت سنگینی گریبان گیر شما نباشد.

ابدومینوپلاستی برای شکم های کوچک تر نسبت به انجام عمل روی شکم های بزرگ تر مدت زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارد. اما همچنان شما باید تا حداقل شش هفته پس از انجام عمل از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید. این امر ورزش های سنگنین و بلند کردن وزنه های سنگین را نیز شامل می شود.

مراقبتهای عمل زیبایی ابدومینوپلاستی به چه صورت است

پر واضح است که پس از انجام هر نوع عمل جراحی نیاز به مجموعه ای از اقدامات مراقبتی دارید.

عمل زیبایی ابدومینوپلاستی نیز به هیچ عنوان از این قاعده مستثنا نمی باشد.

البته هرچه پس از عمل جراحی، بیشتر مراقب سلامت عمومی و ناحیه ی جراحی شده ی خود باشید قطعا ” نتیجه ی بهتری در انتظارتان خواهد بود؛ بنابراین با مشورت با پزشک معالج خود، بهترین راههای مراقبتی را جویا شوید و برای داشتن بدنی جذاب و خوش فرم، توصیه های او را مو به مو رعایت نمایید.

شما برای مراقبت از خود به کمک یک دوست یا آشنا نیاز دارید.

حضور همراهی که در اولین روزهای پس از عمل زیبایی Abdominoplasty به طور شبانه روزی از شما مواظبت می کند بسیار اثربخش خواهد بود.

برای دوش گرفتن و استحمام باید چند روزی صبر کنید تا لوله ها را از بدن شما استخراج کنند. به همین دلیل توصیه می شود حتما روز قبل از عمل دوش بگیرید تا بتوانید چند روز پس از عمل را بدون حمام تحمل کنید.

البته در این چند روز که لوله ها به شما متصل هستند، می توانید با استفاده از اسفنج بدن خود را شست و شو دهید. پس از آن که لوله ها از بدن شما جدا شدند، باید چهل و هشت ساعت صبر کنید و سپس می توانید به حمام بروید. همچنین توصیه می شود برای مدتی هنگام دوش گرفتن از صندلی استفاده کنید.

برای آن که دوران نقاهت شما راحت تر و زود تر سپری شود، خوب است که چند شب اول پس از عمل جراحی را به شکل شیب دار بخوابید. به این صورت که قسمت بالایی بدن شما نسبت به پاها، در ارتفاع بالا تری قرار داشته باشند.

همچنین اگر زیر زانو های خود بالش بگذارید و آن ها را بالا بکشید، باعث می شود فشار از روی شکم شما برداشته شود و از بروز تورم جلو گیری شود.

به طور کلی، دستیابی به یک نتیجه ی عالی، یعنی شکمی صاف و کمری باریک در اثر انجام عمل زیبایی Abdominoplasty در گرو رعایت سلسله نکاتی است که در ذیل به آنها اشاره شده است:

 • از یک فرد بزرگسال بخواهید تا شما را از کلینیک یا بیمارستان محل انجام عمل جراحی شکم تا منزل همراهی کند.
 • از یک فرد بزرگسال درخواست کنید تا دست کم به مدت 24 ساعت پس از انجام Abdominoplasty از شما مراقبت کند. او می تواند در انجام کارهایی نظیر بلند شدن از تختخواب، راه رفتن، استحمام و دیگر موارد به شما کمک کند.
 • آب کافی بنوشید و بدن خود را هیدراته نگاه دارید.
 • جهت افزایش گردش خون و کمک به تسریع روند بهبودی تان پیاده روی کنید. با پیاده روی نه تنها از لخته شدن خون جلوگیری می کنید، بلکه پوستتان زودتر سفت شده و ورم های ناشی از جراحی از بین خواهند رفت.
 • لباس فشرده ساز خود را همواره به تن کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید
 • یک برنامه ی غذایی با کیفیت و مقوی داشته باشید. پس از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی خوردن غذاهایی مانند سبزیجات برگ تیره، آناناس و منابع غنی ویتامین سی به شدت توصیه می شود. در ضمن، از مصرف مواد غذایی نفخ آور نظیر کلم و لوبیا و همچنین غذاهای شور خودداری نمایید.
 • بعد از انجام Abdominoplasty مدتی سیگار نکشید. ترمیم رگهای پاره شده در اثر برش شکم، طی عمل زیبایی ابدومینوپلاستی پروسه ای کند است که با استعمال دخانیات کندتر هم خواهد شد.
 • از انجام کارهای سنگین مانند بلند کردن اثاثیه ی منزل بپرهیزید.
 • حداقل دو هفته مرخصی گرفته و سر کار نروید. البته این زمان برای افراد مختلف متفاوت است؛ اما معمولا ” بعد از ابدومینوپلاستی با حداقل دو هفته استراحت نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

توصیه های جراح خود را جدی گرفته و طبق آن عمل کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیپوماتیک و مراقبت های بعد از آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *