جراحی بینی

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی بینی

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی بینی

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرمخاطب ترین عمل های زیبایی در دنیا محسوب می شود. از آنجایی که در جراحی بینی ممکن است فرد دچار عوارض بعد از عمل شود.

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی بینی

از این رو برای کم نمودن این عوارض نیاز است که بیمار به توصیه های پزشک خود بعد از رینوپلاستی عمل نماید تا این عوارض به حداقل ممکن برسد و فرد بتواند در مدت زمان کمتری بهبودی در Nose Job خود را مشاهده نماید.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

جراحی بینی در هر فردی می تواند به نوعی انجام شود و این بستگی به نوع بینی و عملی است که می خواهد انجام دهد. برخی از انواع بینی ها استخوانی و برخی دیگر گوشتی می باشد. در نتیجه ممکن است بهبودی در افراد بعد از Nose Job دارای زمان مشخصی نباشد.

نکاتی برای بهبودی پس از جراحی بینی

 دوران نقاهت و بهبودی پس از جراحی بینی

بعد از عمل رینوپلاستی تا مدت چند هفته باید بگذرد تا فرم بینی شما به صورت کامل مشاهده شود. در واقع در هر هفته باید اقدامات لازم را مرتب انجام دهید تا هر چه زودتر شاهد نتایج Nose Job باشید. این اقدامات را به صورت زیر برای شما عنوان می نماییم.

 1. در هفته اول بعد از Nose Job اسپلینت یا ابزار نگهدارنده برای حفظ بینی که  بعد از عمل در داخل بینی قرار داده می شود برداشته می شود. در هفته اول ممکن است کبودی هایی در زیر چشم و اطراف بینی به وجود بیاید و یا قرمزی و لک های خونی در چشم ایجاد شود که کاملا طبیعی می باشد و بعد از عمل رینوپلاستی تا هفته اول این علایم از بین می روند. می توانید با مراقبت های ویژه در هفته اول از افتادگی بینی خود جلوگیری نمایید. از بلند کردن اجسام سنگین و پایین نگه داشتن سر در مدت طولانی در این یک هفته پرهیز نمایید.
 2. در هفته دوم بعد از عمل بینی اکثر تورم ایجاد شده در پوست از بین می رود  و کبودی ها نیز کم رنگ می شود.
 3. در هفته سوم و چهارم می توانید به فعالیت های قبلی خود ادامه دهید. اگر ورزش هایی همچون شنا  و دوچرخه سواری و یا فعالیت های مربوط به بالا رفتن ضربان خون را انجام می دهید می توانید با خیال راحت این فعالیت ها را از سر بگیرید.
 4. اگر شما دارای مشاغلی هستید که باید احجامی با وزن های سنگین را جا به جا نمایید و یا ورزش وزنه برداری را انجام دهید تا شش هفته بعد جراحی بینی می توانید بدون هیچ نگرانی این فعالیت ها را انجام دهید.
 5. بین سه تا نه ماه احساسات غیر طبیعی و بی حسی های موضعی در بینی شما به طور کامل از بین می رود و می توانید با خیال راحت به فعالیت های خود بپردازید.
 6. تا یک سال فرم بینی شما می تواند شکل خود را نشان دهد و روند بهبودی به طور کامل مشاهده شود.

در طی این مدت باید مراقب بینی خود باشید که فرم بینی در اثر ضربه و یا مراقبت نکردن های بعد از جراحی بینی دچار تغییر نشود.

اگر پزشک متخصص شما جراح ماهری باشد می تواند Nose Job را به نحوی انجام دهد که بعد از جراحی بینی عوارض احتمالی در شما کمتر شود و طول دوره بهبودی نیز کاهش یابد.

در واقع رینوپلاستی و سرعت بهبودی بعد از آن تا حدود بسیار زیادی به پزشک مربوطه بستگی دارد. و بعد از آن به مراقبت های شم و انجام نمودن توصیه های پزشک و متخصص جراحی بینی مربوط می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از اینکه عمل جراحی بینی را انجام دادید نیاز دارید که به یکی سری از مراقبت های بعد از جراحی عمل نمایید. این مراقبت ها می تواند در ایجاد بهبودی سریع تر به شما کمک نمایند و عوارض بعد از عمل Nose Job را به حداکثر برسانند.

در این مقاله به توصیه هایی برای این مراقبت های بعد رینوپلاستی می پردازیم.

 1. در ابتدا بعد از عمل رینوپلاستی پزشک به شما توصیه هایی را می نماید و یا داروهای خاصی را برای جلوگیری از ایجاد عفونت در بدن شما، تجویز می نماید. از آنجایی که جراحی بینی دارای بخیه می باشد در نتیجه باید برای اطمینان از جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک خود مراجعه نمایید تا بخیه ها خود را بگیرند و جذب پوست شوند. در مواردی ممکن است نخ های بخیه جذبی نباشند و نیاز به کشیدن آنها توسط پزشک می باشد. بنابراین دستورالعمل هایی که پزشک برای شما مشخص می نماید را به طور کامل انجام دهید.
 2. اگر بعد از جراحی بینی در بدن خود و یا نحوه تنفس خود دچار مشکل شدید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است عرضه های این چنینی در صورت نادیده گرفته شدن عوارض بدی را در پی داشته باشد. در نتیجه عمل Nose Job با مشکل روبرو می شود. در واقع این شما هستید که باید به این علائم دقت نمایید.
 3. بعد از جراحی بینی سر خود را بلند نگه دارید و زیاد خم ننمایید. در حین خوابیدن تا 6 هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی سر خود را بلند نگه دارید. نحوه چگونه خوابیدن شما می تواند در فرم بینی بعد از عمل رینوپلاستی تاثیر فراوانی را داشته باشد.
 4. از کمپرس سرد بعد از Nose Job استفاده نمایید. در 72 ساعت اول بعد از جراحی بینی استفاده از کمپرس سرد می تواند تا حدود زیادی از ایجاد کبودی های بسیار زیاد و تورم ناشی از عمل Nose Job بکاهد. کمپرس را نباید روی بینی خود قرار دهید می توانید در زیر چشم ها و یا گونه خود از آن استفاده نمایید.
 5. بعد از رینوپلاستی ممکن بدن شما به انرژی نیاز دارد تا بتواند بهبودی بعد از جراحی بینی را تسریع نماید. سعی نمایید هر شب 7 تا 8 ساعت خواب کافی را داشته باشید.
 6. از مواد مغذی و سبزیجات و همچنین رژیم غذایی سالم بعد از جراحی بینی استفاده نمایید تا سریع تر بهبودی حاصل شود.
 7. گرما می تواند بینی شما را متورم نماید. به همین دلیل از گرفتن دوش آب داغ و یا سونا و جکوزی در چند هفته اول بعد از عمل Nose Job خودداری نمایید. همچنین از نوشیدنی های خنک بیشتر استفاده نمایید.
 8. پیاده روی سبک نمایید. این امر می تواند گردش خون در بدن را بیشتر نماید و مایعات را به حرکت درآورد در نتیجه بهبودی سریع تر حاصل می شود.

نکات مهم و تاثیر گذار در مراقبت از بینی پس از جراحی بینی

همانطور که گفته شد با رعایت توصیه های پزشکی و مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی می توانید از ایجاد تورم و یا مشکلات بعد از جراحی بینی تا حدود زیادی جلوگیری نمایید. رعایت نمودن این نکات تا حدود زیادی می تواند در شکل دهی بینی شما نقش اساسی را داشته باشد.

بینی که جراحی شده می تواند تغییر شکل دهد، یا در مواقعی دچار افتادگی در فرم خود شود.

مهمترین نکته در مراقبت های بعد از جراحی بینی در واقع می تواند نگهداری از بینی در اثر ضربه های ناگهانی باشد. بینی جراحی شده به شدت آسیب پذیر می باشد در نتیجه باید بیشتر از پیش مراقب آن باشید.

همچنین افرادی که جراحی بینی را انجام داده اند باید توجه بیشتری را به تغذیه و رژیم غذایی خود داشته باشند. رژیم غذایی تاثیرات به سزایی در روند بهبودی و ریکاوری دارد زیرا بدن در طول این دوره نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی متعددی دارد که باید آن ها را از طریق تغذیه برای بدن تامین شود.

بنابراین خوردن میوه و سبزیجات در طول روز می تواند نیازهای بدن را تا حد زیادی رفع نماید. همچنین باید در طول این دوره سعی شود که غذاهای سالم و با ارزش غذایی بالا مصرف شود.

در طول دوره نقاهت پس از عمل جراحی سعی کنید حتما به استراحت های خود اهمیت زیادی بدهید و روزانه به طور کافی استراحت داشته باشید. زیرا بهبودی و ترمیم تنها در حین خواب عمیق اتفاق می افتد و در این مدت سرعت بهبودی و ریکاوری بالا می باشد.

نکته تاثیر گذار و مهم دیگر در رابطه با مراقبت های پس از عمل جراحی بینی، نحوه شستشو و استحمام به ویژه در روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی می باشد. نکته قابل توجیهی که در این باره وجود دارد این است که به هیچ وجه نباید در روز های ابتدایی بعد از عمل سر خود را به یکباره زیر دوش ببرید و یا آب با ناحیه پانسمان شده بینی تماسی داشته باشد.

برخورد آب با پانسمان بینی می تواند سبب شل شدن و ضعیف شدن پانسمان شده و در نتیجه تورم ناشی از عمل جراحی به خوبی فروکش نکند. بنابراین سعی کنید حتما روز قبل از عمل به حمام بروید تا در چند روز ابتدایی نیاز کمتری به حمام داشته باشید. البته در صورت نیاز می توانید در این مدت تنها بدن خود را فقط با آب ولرم شستشو دهید. استفاده از آب گرم ممکن است باعث بروز سرگیجه در فرد شود به همین علت به هیچ وجه توصیه نمی شود.

توصیه می شود حتما پس از انجام عمل زیبایی به ویژه در هفته ابتدایی در حین خواب به سمت پشت بخوابید. رعایت این عامل علاوه بر این که سبب تنفس راحت شخص خواهد شد، از بروز لخته های خون نیز پیشگیری می کند.

افرادی که این اقدام را انجام داده اند باید به خوبی نحوه چسب زدن بینی را یاد بگیرند. زیرا لازم تا حداقل 40 روز پس از انجام جراحی از چسب استفاده کند. البته این مدت زمان به نوع پوست و بینی شخص بستگی دارد و در برخی از افراد تا چند ماه نیز این مراقبت باید انجام گیرد.

 مدت زمان بهبودی پس از انجام جراحی بینی

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد متقاضی انجام عمل جراحی بینی مورد پرسش قرار می دهند این است که تا چه مدت پس از انجام عمل زیبایی، به بهبودی کامل خواهند رسید.

در حالت کلی انجام عمل جراحی بینی برای هر فردی چند ساعت زمان نیاز دارد و تنها در یک جلسه به طور کامل انجام خواهد شد. اما در رابطه با مدت زمان ریکاوری پس از عمل زیبایی اینگونه نیست و بسته برخی شرایط و معیار ها می تواند تا چند هفته به طول بیانجامد.

به عنوان مثال از مهم ترین و تاثیر گذار ترین عوامل بر روی مدت زمان بهبودی، نحوه مراقبت های پس از عمل جراحی می باشد. مراقبت های پس از عمل جراحی بینی از اهمیت به سزایی برخوردار است و علاوه بر مدت زمان بهبودی، بر نتیجه حاصل از عمل نیز تاثیرات قابل توجهی دارد.

لذا انجام تمامی نکات و توصیه هایی که در قالب مراقبت های پس از عمل بینی به افراد می شود ضروری بوده و شخص باید آن ها را به طور منظم، دقیق و کامل رعایت و انجام دهد.

اما مدت زمانی که برای بهبودی در افراد نیاز است تنها دو هفته می باشد و لازم است تا فرد در این مدت مراقبت های لازم را رعایت کند و بیشتر وقت خود را به استراحت بپردازد تا بدن به خوبی روند بهبودی خود را طی کند. البته لازم به ذکر است که نباید رعایت کردن مراقبت های پس از جراحی را بعد از بهبودی ترک کنید و لازم تا چند ماه آن ها را تکرار کنید.

لازم به ذکر است که مدت زمان بهبودی افراد به منظور مدت زمان بدست آوردن نتایج نهایی نمی باشد. افراد زیادی تصور می کنند پس از اتمام دو هفته می توانند نتایج نهایی را مشاهده کنند، اما باید توجه داشته باشند که نتایج نهایی حاصل از جراحی بینی نیاز به چندین ماه زمان می باشد.

اهمیت مراقبت از بینی برای بهبودی آن پس از جراحی بینی

جراحی بینی نیز مانند هر جراحی دیگری به مراقبت های بعد از عمل نیاز دارد تا نتایج مثبتی را در ظاهر شما داشته باشد. این مراقبت ها می توانند سرعت روند بهبودی را افزایش دهند، علاوه بر آن مشکلات تنفسی و بسیاری از عوارض بعد از رینوپلاستی می تواند با رعایت نکات بعد از عمل بینی برای افراد پیش نیاید. در نتیجه بینی شما فرم خود را بعد از عمل از دستت ندهد.

همچنین علاوه بر موارد فوق، مراقبت های پس از انجام جراحی بینی بر نتایج حاصل از این اقدام نیز تاثیرات بسیار زیادی دارد. به همین علت انجام دادن تمامی مراقبت ها به طور کامل و منظم به افراد توصیه می شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد جراحی بینی و شرایط آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *