جراحی بینی

آیا بعد از جراحی بینی آکنه می زنیم؟

آیا بعد از جراحی بینی آکنه می زنیم؟

آیا بعد از جراحی بینی آکنه می زنیم؟

ممکن است به نظر اتفاق بسیار عجیبی بیاید، اما بسیاری از افراد پس از جراحی بینی خود تجربه آکنه را داشته اند. اگر شما هم جزو افرادی باشید که در طول زندگی خود تجربه جوش زدن را داشته اید، این انفاق می تواند بیش از اندازه طاقت فرسا و آزار دهند باشد.

آیا بعد از جراحی بینی آکنه می زنیم؟بیماران جوان و نوجوانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند، بعد از عمل جراحی بینی شاهد بیرون ریختن جوش های روی صورت خود خواهند بود. در واقع این افراد پس از جراحی بینی مستعد جوش زدن هستند.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

افراد پس از جراحی بینی پوستی چرب تر از گذشته خواهند داشت؛ اما این انفاق ماندگار نخواهد بود. پس از جراحی تورم طبیعی به وجود آمده در بینی موجب افزایش میزان چربی پوست می شود.

روی هم رفته می توان گفت که ممکن است فرد پس از جراحی بینی خود تا چند ماه شاهد بیرون ریزی پوست صورت خود باشد؛ اما روش های برای جلوگیری از این شرایط و درمان جوش ها نیز وجود دارد.

فراموش نکنیم که بینی بمدت چند هفته پس از عمل جراحی بینی زیر چسب های بینی محبوس شده و همین امر میزان چربی پوست را افزایش خواهد داد. بیمار در این مدت نمی تواند بینی خود را پاکسازی کرده و چربی ها زیر پوست انباشته می شوند.

شاید با خود فکر کنید که چسب های بینی را بردارید تا از بروز آکنه و جوش جلوگیری کنید. اما پزشکان به دو دلیل توصیه می کنند که هرگز این کار را انجام ندهید.

اول آن که چرب شدن پوست پس از عمل جراحی رینوپلاستی، یک واکنش طبیعی بدن است که در مواجهه با آسیب وارده ناشی از شکافته شدن بینی صورت می گیرد.

غده های چربی در این واکنش فعال تر می شوند که نتیجه ی آن چرب تر شدن پوست نسبت به حالت قبل از عمل است. خود این چرب شدن پوست یک عامل تاثیر گذار در بروز جوش و آکنه است و حتی اگر چسب بینی را روی بینی نزنید، تضمینی وجود ندارد که جوش و آکنه پدیدار نشوند.

دلیل دوم این است که چسب بینی در کاهش تورم و کبودی نقش دارد و باعث می شود زود تر پوست صورتتان به حالت عادی برگردد. همچنین وجود چسب روی بینی از بروز انحراف در استخوان ها و غضروف هایی که هنوز در حال ترمیم هستند و در جای خود مستحکم نشده اند، پیشگیری می کند و موثر است.

افزایش میزان چربی زیر پوست و مسدود شدن منافذ روی بینی، عامل اصلی بیرون ریختن جوش های صورت پس از جراحی بینی است.

آیا بعد از جراحی بینی آکنه می زنیم؟

آکنه زدن پس از جراحی بینی طبیعی است؟

اصلا جای نگرانی وجود ندارد و اصولا بیرون ریختن جوش پس از عمل جراحی بینی بسیار طبیعی بوده و برای بسیاری از افراد روی خواهد داد. شما تا هفته ها پس از جراحی از چسب های بینی استفاده می کنید.

این چسب ها تمام منافذ روی بینی را پوشانده و در نتیجه از خروج چربی های زیر پوستی اجتناب می کنند. درنتیجه بیمار شاهد بیرون ریختن جوش ها در صورت خود خواهد بود. چربی های انباشته شده زیر پوست منافذ را بسته و پس مسدود شدن منافذ پوست بینی، جوش ها  در سراسر صورت دیده می شود.

خوشبختانه پس از دوران نقاهت و باز کردن چسب ها، میزان  چربی پوست فرد به حالت طبیعی باز گشته و جوش ها نیز از بین خواهند رفت.

گذشت از دلایل ذکر شده، بسیاری از افراد به داروهای مصرف شده در جراحی زیبایی حساسیت نشان داده و در نتیجه شاهد تغییراتی در پوست خود خواهند بود. انی افراد ممکن است نسبت به داروهای مسکن ها آنتی بیوتیک ها از خود حساسیت نشان دهند.

حساسیت های دارویی پس از جراحی بینی می تواند آثار و علائم زیادی را از خود برجای بگذارد. در صورتی که پس از مصرف داروهای تجویز شده، احساس خارش کرده یا شاهد تغییراتی روی پوست خود بودید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روی هم رفته می توان گفت آکنه روی بینی بسیار طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

در واقع دلیل اولیه ی بروز آکنه و جوش روی پوست بعد از عمل رینوپلاستی، این است که پوست بیشتر از حالت عادی چرب می شود. حال این سوال پیش می آید که چرا پوست بعد از انجام عمل جراحی بینی چرب تر می شود؟ دلیل آن این است که عمل بینی به شکل یک ضربه روی بدن عمل می کند و در نتیجه ی آن بدن واکنش دفاعی نشان می دهد.

این واکنش دفاعی کاملا طبیعی است و در جهت بهبود و ریکاوری بدن بعد از دریافت ضربه انجام می شود. بخشی از این واکنش مربوط به غده های چربی زیر پوست می شود. آن ها تحریک می شوند تا چربی بیشتری ترشح کنند به این منظور که از لایه های پوستی بدن محافظت کنند.

تا به این مرحله، چرب شدن پوست خود می تواند یک عامل مهم در بروز جوش و آکنه شود. اما این پایان کار نیست و همان طور که گفته شد از آن جایی که ناحیه ی بینی و اطراف آن با چسب و پانسمان بسته شده است، فرد نمی تواند منافذ موجود در این ناحیه را پاکسازی و تمیز کند.

در این صورت چربی هایی که به منظور محافظت از پوست از غده های چربی ترشح شده اند، زیر پوست انباشته می شوند و وقتی این انباشت چربی بیش از اندازه شود، جوش ها و آکنه ها پدیدار می شوند.

چه میزان احتمال آکنه پس از جراحی بینی وجود دارد؟

با توجه به تفاوت نوع پوست فرد می توان نظر جامعی برای بروز آکنه ارائه کرد. پوست های متفاوت با سطح متفاوتی از چربی می تواند واکنش متفاوتی را پی از جراحی بینی از خود نشان دهند. روی هم رفته پوشیده بودن منافذ بینی موجب افزایش میزان چربی پوست فرد می شود؛ اما  با توجه به میزان چربی عمومی پوست فرد، شدت بروز آکنه می تواند متفاوت باشد.

همانطور که گفته افرادی که پوست بسیار خشکی دارند نیز ممکن است در واکنش به حساسیت های دارویی شاهد بروز آکنه روسی پوست خود باشند.

آکنه زدن پس از جراحی بینی به چه مواردی بستگی دارد؟

میزان چربی موجود در پوست فرد می تواند شدت آکنه را تحت تاثیر قرار دهد و همانطور که گفته شد منافذ پوست به مدت چند هفته پوشید شده و در نتیجه امکان خروج چربی از منافذ پوست وجود نخواهد داشت. چربی انباشته شده از سایر منافذ پوست صورت خارج شده و به صورت آکنه ظاهر می شود.

از این گذشته حساسیت های دارویی نیز می تواند منجر به بروز آکنه شود.  در این صورت بهتر پس از شاهد تغییرات مصرف داروها را بلافاصله متوقف کرده و موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. تورم پس از جراحی بینی نیز می تواند موجب افزایش میزان چربی طبیعی پوست شود.

افرادی که پوست های حساسی دارند ممکن است پس از این اتفاق شاهد بیرون ریزی پوست چهره خود باشند. تورم در طول دو هفته پس از جراحی بینی بیشترین شدت خود را دارا است. مطمئن باشید که پس از فروکش کردن التهابات و تورم ها آثار آکنه زا روی پوست شما زدوده خواهد شد.

روش درمان آکنه پس از جراحی بینی

در صورتی که پس از جراحی بینی (nose-surgery) شاهد آکنه بودید، نیازی به نگرانی نخواهد بود. شما تنها فردی نیستید که این موضوع را تجربه کرده است. شما می توانید به سادگی این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. شما می توانید با استفاده از راهنمایی های پزشک خود نسبت به درمان آکنه صورت خود اقدام کنید.

پزشک راهنمایی های لازم در خصوص زمان مناسب و نحوه اعمال داروهای ضد آکنه را در اختیار شما خواهد گذاشت. شما نباید به بینی خود فشار وارد کنید، درنتیجه باید کمی صبور باشید و تا زمان مناسب صبر کنید.

معمولا مناسب ترین زمان برای شروع مقابله با جوش ها و آکنه های ناشی از عمل رینوپلاستی، حدود یک ماه پس از انجام عمل است. قبل از این مرحله چون هنوز کبودی ها و تورم در نواحی صورت وجود دارد، استفاده از دارو ها و تونر های پوست برای مقابله با آکنه ها می تواند آثار نا مطلوبی داشته باشد.

وقتی بعد از هفته ی چهارم پس از انجام عمل تورم و کبودی تا حد قابل قبولی از بین رفت، می توانید از کرم ضد آکنه بنزویل پروکسید استفاده کنید.

این کرم خاصیت ضد عفونی کننده دارد و برای خرید آن از داروخانه نیازی به نسخه ی پزشک ندارید. کرم بنزویل پروکسید برای تمیز کردن منافذ پوستی ساخته شده است و این منافذ را تا حد زیادی از هر گونه آلودگی و چربی پاک می کند.

یک راه دیگر درمان جوش و آکنه ی پس از عمل جراحی بینی، همان طور که اشاره شد استفاده از تونرهای پوست است. تونر در واقع محلولی است که میزان چربی در سطح پوست را به حالت تعادل می رساند. شما می توانید با توجه به ویژگی های پوست خود یک تونر مناسب و معمولی را تهیه کنید.

البته توجه داشته باشید که تونر و یا هر گونه مواد دیگری را که می خواهید در زمان پس از عمل جراحی بینی روی پوست خود استفاده کنید، به آرامی و با ظرافت روی سطح پوست بمالید. ماساژ یا محکم مالش دادن پوست در هفته های ابتدایی پس از عمل می تواند باعث شود تا کبودی ها و تورم پوست دیر تر بهبود یابند.

همچنین خوب است بدانید که پوست در هفته های ابتدایی پس از عمل رینوپلاستی بسیار حساس است و باید با ملایمت با آن برخورد کرد. به همین منظور اگر می خواهید از محصولات لایه بردار مانند ماسک استفاده کنید، حداقل یک ماه صبر کنید تا عوارض اولیه ی عمل از بین بروند.

یا ممکن است بخواهید از روش های درمانی دیگری استفاده کنید که چربی های اضافه در نواحی بینی را به شکل ناگهانی و یک جا استخراج می کنند.

از آن جایی که این روش ها به بینی شما فشار وارد می کنند، توصیه می شود حداقل یک ماه پس از عمل رینوپلاستی از آن ها پرهیز کنید و همچنین حتی بعد از این مدت، برای انجام آن ابتدا با دکتر خود مشورت کنید.

سپس می توانید بدون هیچ نگرانی اقدام به درمان آکنه کنید. در صورتی که پوست شما در حالت طبیعی چرب بوده است به احتمال زیاد به زودی شاهد بهبود وضعیت پوست خود خواهدی بود

پیشگیری از آکنه پس از جراحی بینی

یکی دیگر از راه های اجتناب از بروز آکنه های شدید استفاده از تونر های پوستی است. تونر ها میزان چربی  پوست را به شدت کاهش داده و در نتیجه می توانند از بروز آکنه جلوگیری کند.

در چهار هفته نخست پس از جراحی بینی نمی توان به بینی فشار زیادی وارد کرد. از این امکان شستشوی پوست بینی و استفاده از پاک کننده وجود ندارد. شستشوی بین فشار زیادی به بدن وارد کرده و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پس از گذشت چهار هفته از جراحی زیبایی بینی می توانید با مشورت پزشک از داروهای ضد آکنه استفاده کنید.

در این زمان می توانید با استفاده از تونر مناسب برای پوست خود از میزان چربی پوست بکاهید. تنها یک لایه نازک تونر کافی می باشد. برای این منظور پنبه را به تونر آغشته کرده و به آرامی روی سطح بینی بکشید. توجه داشته باشید که این کار باید بسیار آرام و آهسته انجام شود و هیچ گونه فشاری به بینی وارد نشود.

پوست بینی در این زمان بیش از هر زمانی دیگری حساس می باشد. از این رو توصیه می کنیم که صبور باشید و درمان ها آکنه را پس از کاهش ورم بینی آغاز کنید. شما به هیچ وجه نمی خواهد که به خاطر چند جوش ساده، نتیجه جراحی زیبایی خود را خراب کنید.

فراموش نکنید که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بروز آکنه پس از عمل جراحی بینی بسیار متداول بوده  و افراد زیادی این موضوع را تجربه کرده اند. چسب بینی به مدت چند هفته منافذ بینی شما را پوشانده و همین امر موجب انباشت شدن چربی در این منافذ می شود. در ادامه چربی انباشته در پوست بینی از دیگر منافذ چهره خارج می شود.

بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا زمان مناسب برای درمان آکنه را در اختیار ما بگذارد. شما می توانید پس از فروکش کردن ورم بینی درمان آکنه را آغاز کرده و میزان  چربی پوست خود را متعادل کنید.

در نهایت فراموش نکنید که همه ی این عوارض موقت و گذرا بوده و پس از مدتی همه چیز به حالت عادی بر خواهد گشت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *