جراحی بینی

چطور برای جراحی بینی آماده شویم ؟

چطور برای جراحی بینی آماده شویم ؟

چطور برای جراحی بینی آماده شویم ؟

امروزه جراحی بینی با استقبال گسترده ای در سراسر دنیا روبرو شده است  در واقع زیبایی موضوعی است که بشر از ابتدا در جستجوی آن بوده و همواره عوامل متعددی  را  به منظور دستیابی به آن مورد بحث و بررسی قرار داده است.

چطور برای جراحی بینی آماده شویم

طی بررسی ها و آزمایشات مختلف انجام شده توسط پژوهشگران ، داشتن چهره ای زیبا ، در اولویت افراد قرار گرفته است. داشتن ظاهری زیبا و بدون نقص به عامل بسیار حیاتی و دغدغه اساسی برای زنان و مردان بدل شده است.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

جراحی بینی یا رینوپلاستی طی سال های اخیر جز متداول ترین جراحی های زیبایی قرار گرفته است. اکثر افراد به دنبال برطرف کردن عیوب بینی خود هستند از این رو  به دنبال عمل زیبایی بینی  می روند.

در واقع جراحی بینی نیز مانند اکثر جراحی ها دارای اصول و مراحل آماده سازی است که برای دریافت بهترین نتیجه می بایست آنها را رعایت کنیم.در این مقاله به بررسی مراحل و عواملی که در جراحی بینی  موثر هستند، می پردازیم.

چه نکاتی را باید پیش از جراحی بینی بدانیم ؟

قبل از انجام جراحی بینی ، مراحل مختلفی وجود دارد که بیمار حتما باید برای انجام عمل زیبایی بینی انجام دهد. اولین و مهم ترین مرحله جراحی بینی انتخاب یک متخصص در زمینه جراحی بینی است که تجربه و تخصص کافی داشته باشد.

مشاوره دقیق با جراح و تبادل نظرات و اطلاعاتی که فرد در مورد بینی خود باید رعایت کند حائز اهمیت است. هنگامی که برای مشاوره اولیه به جراح متخصص مراجعه می کنید از شما در مورد نکات مهمی از جمله: داشتن فشار خون بالا و اینکه آیا هر نوع نقصی در بینی که باعث ایجاد مشکل تنفسی می شود، سوال پرسیده می شود.

چطور برای جراحی بینی آماده شویم

تعدادی آزمایش پیش از عمل برای شما نوشته می‌شود که اطلاعات کلی از وضعیت بدنتان را در اختیار دکتر قرار می‌دهد. نوار قلب، تست‌های تنفسی، سابقه‌ی بیماری، سیگار، مصرف داروهای مختلف، آزمایش خون جهت تشخیص بیماری‌های عفونی احتمالی نظیر ایدز و هپاتیت و تست‌های روانی از جمله‌ی این آزمایشات هستند.

در این مشاوره بیمار اهداف خود را از انجام جراحی بینی بیان می کند و با کمک جراح به نتیجه مطلوبی از نوع بینی و شکل آن بدست می آورد. در طول مشاوره اولیه می توانید عکس های قبل و بعد از عمل بیماران قبلی را ببینید، و از این فرصت برای دیدن کار جراح و اینکه ضمن حفظ سلامت و ایمنی بدن، به شما در رسیدن به اهداف زیبایی شناسی کمک کند و اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر موارد گفته شده، شما باید در مورد ظاهر ایده آل خود با جراح روراست باشید. چرا که داشتن انتظارات غیر واقع بینانه، نه تنها در زیبایی شما تاثیری نخواهد گذاشت بلکه باعث بوجود آمدن مشکلات تنفسی و داخلی می شوید.

در حال حاضر اولین اقدام پزشکی مورد نیاز برای جراحی بینی آزمایش های خون است. بیماران معاینه های جسمی مرتبط را برای در اختیار دادن تاریخچه پزشکی خود به جراح، انجام می دهند. معاینه دقیق توسط جراح برای بررسی پوست داخل و خارج بینی مشخص می کند که چه عواملی در جراحی باید رعایت شود.

قبل از انجام جراحی بینی بررسی های مختلفی از سابقه پزشکی فرد به عنوان مثال: سابقه مشکلات تنفسی یا انسداد بینی می تواند بر موفقیت این عمل تاثیر گذار باشد.

آمادگی های لازم به جهت انجام جراحی بینی چه مواردی است ؟

جراحی بینی یا رینو پلاستی برای اصلاح عیوب بینی و تناسب آن با چهره فرد انجام می شود. به این منظور باید نمای کلی از چهره توسط جراح مورد بررسی قرار گیرد، تا بتواند در حین جراحی بهترین حالت را برای بینی ایجاد کند.

در برخی موارد جراحان با استفاده از نرم افزار های سه بعدی می توانند نمای کلی بینی فرد بعد از عمل را طراحی کنند و با استفاده از تکنولوژی خاص جراحی بینی آن را روی بینی فعلی فرد امتحان کنند، با این دست آورد های فعلی در زمینه جراحی بینی، ریسک هایی که در گذشته برای تغییر شکل بینی وجود داشت ، قابل برطرف شدن است.

در حالی  که جراحی بینی می تواند نتیجه چشمگیری را برای بسیاری از افراد بوجود آورد، اما بهبود جراحی بینی به کمی صبر نیاز دارد. زمان ریکاوری معمولی برای بینی حدود دو هفته است.بعد از عمل زیبایی بینی  معمولا بینی دارای ورم و التهاب ناشی از جراحی است که به سرعت چند روز بعد از رینوپلاستی  بهبود می یابند.

از آنجا که عمل جراحی بینی باعث ایجاد تغییرات در استخوان و غضروف بینی می شود، مدت زمانی لازم است تا بدن در برابر این تغییرات سازگار شود.

توصیه می شود در طول زمان ریکاوری از عجله در قضاوت شکل بعد از عمل زیبایی بینی خود بپرهیزید، زیرا نتیجه تغییرات حاصل آمده بلافاصله بعد از جراحی بینی پدید نمی آید و به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد.

به این منظور قبل از انجام رینوپلاستی ، از بینی بیمار از زوایای مختلف عکس گرفته می شود. جراح  با استفاده از این عکس ها و نرم افزار های ویرایش رایانه استفاده می کنند تا به بیمار نتایج احتمالی را بعد از عمل خود نشان دهند.

اگر چه جراحی بینی یک روش نسبتا معمولی و انتخابی است، اما روند جراحی بینی باید با دقت ویژه ایی انجام شود. آمادگی های لازم باید از هفته ها قبل از جراحی  بینی شروع شود، تا از نتایج خوشایند و بهبودی سریع اطمینان حاصل شود.

برای مثال از چند هفته قبل ار جراحی، بهتر است تنفس دهانی را تمرین کنید. برای بیشتر افراد به پشت خوابیدن دشوار است اما بعد از جراحی بینی مجبور به انجام این کار هستید پس سعی کنید تا از چند هفته قبل از جراحی این مدل خوابیدن را تمرین کنید.

رینوپلاستی به طور معمول به بیهوشی نیاز دارد .جراح از بیمار می خواد که در روز عمل از شخصی برای مراقبت از بیمار و انجام کارهای شخصی اش کمک بگیرد.

جراح اطلاعات و دستورالعمل های خاصی راجع به جراحی به شما ارائه می دهد. برای از بین بردن باکتری ها صورت خود را کاملا بشویید و از محصولات آرایشی  و زیبایی حدالامکان استفاده نکنید.

توصیه می‌شود قبل از جراحی دوش بگیرید و یک تا دو روز قبل از آن صورت خود را اصلاح کنید و در روز جراحی هیچگونه آرایش یا زیورآلاتی به همراه نداشته باشید. ضمناً باید 8 ساعت قبل از جراحی خوردن و آشامیدن را متوقف کنید.

رژیم غذایی پیش از عمل جراحی بینی چه مواردی خواهد بود ؟

رعایت رژیم غذایی مناسب برای جراحی بینی بسیار مهم است، چرا که بدن در اثر جراحی و استفاده از مواد بیهوشی دستخوش تغییراتی می شود، که با رعایت اصول به راحتی قابل کنترل است. قبل از جراحی بینی پزشک به بیمار توصیه می کند که از برخی داروهای رقیق کننده خون مثل : آسپرین و ایبوپروفن تا دو هفته قبل و بعد از جراحی جلوگیری کند.

داروهای دیگری نظیر ناپروکسن؛ ویتامین E، قرص‌های ضد بارداری و حتی مکمل‌های گیاهی نیز از دیگر مواردی است که نباید در دوران قبل از جراحی مصرف شوند.

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی در هفته های قبل از جراحی بینی بسیار مهم است ، ترک سیگار و الکل از دو هفته قبل از عمل زیبایی بینی توصیه می شود زیرا باعث خونریزی زیاد حین عمل و به تعویق افتادن بهبودی بعد از عمل زیبایی بینی می شود.شما با رعایت موارد مهم می توانید بدن خود را برای تغییراتی که اتفاق می افتد، آماده کنید.

در ادامه به نکات رژیمی که باید قبل از جراحی بینی آنها را رعایت کنید میپردازیم:

 1. مصرف میوه و سبزی‌ها به ویژه آنهایی که غنی از آنتی اکسیدانها هستند مانند توتها و سبزیهای دارای برگ سبز تیره ( مانند کلم و اسفناج) را افزایش دهید. مصرف میوه و سبزی فیبر را نیز به غذای شما اضافه می‌کند.
 2. مصرف کربوهیدارت‌های فرآوری شده از جمله نان، ماکارونی؛ برنج و غلات را به حداقل برسانید. در عوض غلات سبوس‌دار مانند کینوا، برنج قهوه‌ای یا گندم بلغور شده را مصرف کنید که منبع غنی از فیبر هستند. مصرف فیبر احتمال ایجاد یبوست را از بین می‌برد.
 3. مطمئن شوید که مقدار کافی پروتئین بدون چربی مصرف می‌کنید اما در مصرف آنها نیز زیاده‌روی نکنید. از پروتئین‌های بدون چربی می‌توان به مرغ بدون پوست، ماهی، لوبیا و سایر حبوبات اشاره کرد. برای حفظ و ساخت بافت ماهیچه‌ای بدن به پروتئین نیاز دارید.
 4. غذاهای غنی از اسید چرب امگا 3 بخورید. این مواد شامل ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ساردین، برخی آجیل‌ها نظیر گردو و روغن آن، روغن کتان و تخم گیاه شاهدانه و روغن آن هستند.
 5. وعده‌های غذایی را به نوبت‌های بیشتر اما در اندازه‌ی کمتر تقسیم کنید تا هم کالری دریافتی را کنترل کنید و هم قند خون خود را حفظ کنید تا بدن بتواند سوخت و ساز داشته باشد و قبل از اینکه خیلی گرسنه شوید بتوانید پیشگیری کنید.
 6. از غذاهای فست فودی و فرآوری شده مانند انواع سوسیس، کالباس، چیپس، پفک و مصرف زیاد شکر خودداری کنید. علاوه بر این، از چربی‌های ناسالم (به عنوان مثال، مارگارین، غذاهای بسیار سرخ شده) ، لبنیات پرچرب، شکر و نمک خودداری کنید. به جای نمک ، ادویه جات و ترشیجات را اضافه کنید. همچنین برخی از ادویه‌ها از جمله زنجبیل، زردچوبه، پودر سیر، پودر پیاز و کاری دارای خواص ضد التهابی هستند که پس از عمل به بهبودی کمک می‌کنند.
 7. روزانه حداقل 2 لیتر آب بخورید. مصرف این میزان آب خطر ایجاد عفونت را کاهش می‌دهد.

سیگار نیز برای مبتلا نشدن به عفونت های شایع بعد از عمل توصیه می شود، تا روند بهبودی بیمار بسیار سریع تر اتفاق بیفتد.

سیگار کشیدن در افرادی که قصد جراحی بینی دارند عوارض زیر را به همراه دارد:

 1. بهبودی کُند یا نامناسب
 2. نکروزیس، زخم یا ریزش پوست
 3. انقباض رگ‌های خونی و کاهش اکسیژن در خون و کاهش جریان خون به منطقه
 4. انسداد مسیرهای هوایی
 5. ماندگاری نیکوتین به مدت دو هفته در سیستم تنفسی
 6. افزایش خطر بروز مشکلات در بیهوشی حین عمل
 7. عدم تقارن بینی یا نتایج نامطلوب
 8. خونریزی بیش از حد

نکته حائز اهمیت بعد از جراحی بینی (nose surgery) رژیم غذایی مناسب است. با توجه به تغییرات تازه بینی و پانسمان اطراف بینی، توصیه می شود از غذاهای مقوی و مایع استفاده شود.

مصرف آب و آبمیوه‎ی تازه و طبیعی برای این دوران بسیار مفید است. آب نه تنها بدن را هیدراته نگه می‌دارد و به فرایند درمان کمک می‌کند، بلکه اثرات مضر داروهای مسکن را نیز تخفیف می‌بخشد. جویدن غذای سفت و محکم باعث تکان خوردن بیش از حد فک می شود که در مواردی ممکن است که باعث فشار آوردن به بینی شود.

کیفیت مراقبت های بعد از رینوپلاستی و استفاده از غذاهای مقوی در بهبودی سریع تر و ریکاوری نقش مهمی دارند. در دوران ریکاوری درد، ورم و کبودی، خونریزی بینی و سردرد رخ می‌دهد. برای بهبود این اثرات از داروهای مسکن و رژیم غذایی مناسب استفاده می‌شود.

دوره‌ی نقاهت معمولاً تا چند هفته طول می‌کشد بعد از آن نیز بایستی مراقبت‌هایی را در مورد فعالیت‌های روزانه نظیر نشستن و برخاستن، استحمام و حتی خوابیدن رعایت کرد.

در دوره‌ی نقاهت باید دستورالعمل‌های پزشک را به طور کامل رعایت کنید، در صورت مشاهده‌ی موارد غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنید و استراحت کافی داشته باشید. موقع عطسه کردن سعی کنید این کار را از طریق دهان انجام دهید و در مورد استفاده از عینک با پزشک خود مشورت نمایید.

در روزهای اول توصیه می‌شود مسافرت نداشته باشید و بیشتر وقت خود را استراحت کنید. به توصیه‌ی تمام پزشکان در روزهای اول نباید فعالیت شدیدی داشته باشید و تا مدتی باید ورزش‌های سنگین را کنار بگذارید.

در این دوران سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به توصیه‌های پزشکتان توجه کرده و به او اعتماد نمایید. سعی کنید روند بهبود خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید زیرا وقایع و زمان این دوران برای هر فردی متفاوت است.

جراحی بینی تجربه فوق العاده با ارزشی است که باعث تغییرات زیادی در چهره فرد می شود، که این مسئله به نوبه خود باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

در حالی که شاید ممکن باشد  عمل زیبایی بینی با عوارضی همراه باشد، با آماده سازی صحیح و رعایت موارد ذکر شده در زمینه های پزشکی و انتخاب بهترین جراح، می توان ریسک های جراحی بینی را کاهش داد و این تجربه خوشایند را خاطره انگیز تر کرد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *