جراحی بینی

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیست ؟

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیست ؟

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی عمل زیبایی است که امروزه طرفداران بسیاری دارد. در واقع افراد بسیاری وجود دارند که از فرم بینی خود راضی نیستند. به همین دلیل تمایل دارند تا با جراحی بینی زیبایی صورت خود را افزایش دهند. چرا که بینی عضوی برجسته در صورت بوده و تاثیر به سزایی را در زیبایی صورت می گذارد.

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیست

اما بهتر است بدانید که اگر چه اکثر کسانی که می توانند کاندید مناسبی برای انجام رینوپلاستی باشند، اما عواملی وجود دارند که می توانند بر نتیجه جراحی بینی تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل مصرف الکل و سیگار است. در این مقاله بررسی می کنیم که مصرف الکل و سیگار چه تاثیری بر نتیجه عمل زیبایی بینی خواهد گذاشت.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

تاثیر الکل بر نتیجه جراحی بینی

سال هاست که مصرف الکل و تاثیرات آن بر جراحی بینی موضوع داغ جراحان قرار گرفته است. نتیجه کلی این بوده است که مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند تاثیر منفی بر نتیجه رینوپلاستی بگذارد.

نه فقط در رینوپلاستی، بلکه در سایر عمل های مربوط به زیبایی نیز، مصرف الکل به عنوان یک عامل مخرب شناخته می شود.

شاید در دهه های گذشته، به این موضوع توجه چندانی نمی شد اما امروزه به اثبات رسیده است که نوشیدنی های الکلی چه قبل از عمل و چه پس از آن، برای فرد مشکلات زیادی ایجاد می کنند. به همین خاطر است که پزشک به افراد متقاضی توصیه می کند که قبل و بعد از عمل، برای مدتی مصرف الکل را کنار بگذارند.

طی یک مطالعه ای که در سال 2013 در یکی از دانشگاه های دانمارک انجام شد، به نتایجی از تاثیر مصرف الکل بر نتیجه جراحی بینی رسیدند. آن ها مشاهده کردند که نوشیدن مشروبات الکلی تاثیر مستقیم و منفی بر روند بهبودی بعد از جراحی بینی دارد. به طور کلی این مطالعه نشان داد که مصرف الکل برای عمل زیبایی بینی می تواند مضر باشد.

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیست

این تحقیق به وضوح نشان داد که افرادی با سابقه مصرف مداوم الکل، پیچیدگی هایی را در جریان انجام عمل به وجود می آورد. افرادی که به صورت مداوم الکل مصرف می کنند، بدن خود را در معرض خطر قرار می دهند و در زمان انجام عمل، ممکن است عوارضی برای آن ها به وجود بیاید.

به همین خاطر است که امروز سابق مصرف الکل نیز پیش از انجام عمل در کنار سایر سوابق دارویی و درمانی فرد متقاضی، از او پرسیده می شود.

همچنین مطالعه ای دیگر که در سال 2014 و در یکی از دانشگاه های شیکاگو انجام شد نیز نتیجه قبلی را تایید کرد. آن ها طی این مطالعه به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشیدنی های الکلی به طرز چشمگیری سطح سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. در نتیجه در اثر کاهش سطح سیستم ایمنی بدن، روند بهبودی بعد از جراحی بینی نیز دچار اختلال می شود.

وقتی سیستم ایمنی بدن با اختلال روبرو شود، انواع بیماری ها و مشکلات به بدن فرد هجوم می آورند. سیستم ایمنی بدن به صورت فعال، با انواع و اقسام تهدید های بدن مبارزه می کند و آن ها را شکست می دهد اما زمانی که این سیستم به هر دلیلی تضعیف شود، فرد نباید به هیچ وجه یک عمل جراحی سنگین مثل عمل بینی را پشت سر بگذارد. در چنین شرایطی انجام عمل برای فرد، خطرآفرین خواهد بود.

علاوه بر این، ثابت شده است که الکل می تواند مثل دارو های رقیق کننده خون عمل کند و خاصیت ضد انعقاد خون برای فرد داشته باشد. این موضوع برای عمل جراحی بینی بسیار مضر است و می تواند منجر به بند نیامدن خونریزی فرد در زمان انجام عمل شود و در نهایت، سلامتی فرد را با تهدید جدی روبرو سازد.

پس نتیجه می گیریم با توجه به دلایلی که گفته شد باید از مصرف نوشیدنی های الکلی قبل و بعد از انجام رینوپلاستی خودداری کنیم.

از جمله مهمترین دلیل این امر این است که مصرف نوشیدنی های الکلی سطح سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد؛ و سیستم ایمنی بدن برای کلیه مراحل بهبودی از جمله بهبود زخم جراحی بینی ضروری است.

در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن جدا از همه مشکلاتی که در جریان عمل برای فرد به وجود می آید، پس از انجام عمل نیز دوران رسیدن به بهبودی برای فرد، بیش از حد به طول می انجامد. در نتیجه به افرادی که دائما الکل مصرف می کنند، توصیه می شود که به فکر جراحی بینی خود نباشند.

برای شکل گیری پوست جدید و ایجاد بافت سالم باید سیستم ایمنی بدن قوی و سالم باشد؛ اما مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب بزند. این آسیب به سیستم ایمنی بدن علاوه بر اینکه در روند بهبودی بعد از جراحی بینی اختلال ایجاد می کند، می تواند راه ورود عفونت ها و ابتلا به سایر عوارض بعد از جراحی بینی را باز کند.

همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند خطر خونریزی را نیز افزایش دهد؛ زیرا الکل می تواند واکنش های استرسی غدد درون ریز را افزایش دهد که این افزایش به نوبه خود می تواند انعقاد خون را کاهش داده و از بهبودی کامل زخم حاصل از عمل زیبایی بینی جلوگیری کند.

همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی قدرت تصمیم گیری را کاهش می دهد. در نتیجه ممکن است فردی که نوشیدنی الکلی مصرف کرده است نتواند به خوبی از زخم بعد از رینوپلاستی خود مراقبت کند. در نتیجه ممکن است بینی او به چیزی اصابت کرده و در نتیجه مشکل اساسی در بهبودی و دریافت نتیجه ی مطلوب از جراحی بینی به وجود بیاید.

درست همانند بسیاری از عمل های جراحی، رینوپلاستی در درجه اول به تغییر عادت های ناسالم نیاز دارد. افرادی که می خواهند این عمل را با کم ترین خطر پشت سر بگذارند و بهترین نتیجه ممکن را از این فرآیند به دست بیاورند، حتما باید عادتی مثل مصرف الکل را کنار بگذارند. این کار به مرور زمان موجب می شود که آن ها دارای سیستم ایمنی قوی تر و زندگی سالم تر باشند.

تاثیر سیگار بر نتیجه جراحی بینی

اینکه استعمال دخانیات می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند بر هیچ کس پنهان نیست. به عنوان مثال سیگار کشیدن به طور کلی می تواند باعث بروز بیماری هایی از جمله بیماری های قلبی، آسم و سرطان ریه شود؛ اما بهتر است بدانید که سیگار کشیدن قبل از انجام جراحی بینی می تواند عوارضی را ایجاد کرده یا روند بیهوشی قبل از جراحی بینی اختلال ایجاد کند.

همان طور که می دانید عمل جراحی بینی به کمک بیهوشی انجام می شود و این مرحله ممکن است برای افراد سیگاری، به شدت خطرناک باشد. در واقع در صورت مصرف دائمی سیگار، ممکن است بیهوشی سلامتی این افراد را به خطر بیاندازد.

در نتیجه پیش از انجام جراحی بینی، حتما سوابق مربوط به مصرف دخانیات در فرد مورد بررسی قرار می گیرد و به افراد سیگاری، توصیه می شود که برای انجام عمل جراحی بینی، مصرف سیگار را ترک کنند.

به خصوص سیگار کشیدن در مورد بیهوشی تاثیر بیشتری می گذارد. چرا که می تواند باعث شود تا بیمار سطح هوشیاری خود را از دست بدهد؛ بنابراین اگر سیگار می کشید و قصد انجام عمل زیبایی بینی دارید، پزشک حتما به شما توصیه خواهد کرد که قبل از انجام رینوپلاستی، سیگار کشیدن را ترک کنید. همچنین ملاقات پزشک متخصص بیهوشی جهت بررسی نوع بیهوشی قبل از انجام جراحی بینی برای این افراد سیگاری ضروری است.

چرا ترک سیگار قبل از انجام جراحی بینی ضروری است ؟

اگر سیگار می کشید، قلب و ریه های شما طبق روند طبیعی خود کار نمی کنند؛ بنابراین ممکن است در طول جراحی بینی یا بعد از جراحی دچار مشکلات تنفسی شده و بیشتر در معرض خطر ابتلا به پنومونی قرار بگیرید.

همچنین احتمالا افرادی که سیگار کشیدن را قبل از انجام جراحی بینی ترک نکرده باشند، نیاز به دستگاه تهویه بعد از جراحی بینی داشته باشند.

علاوه بر این سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون نیز می شود؛ بنابراین می تواند در روند بهبودی بعد از جراحی بینی تاثیر منفی بگذارد. لازم به ذکر است که از آن جا که سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری های قلبی است، احتمال ابتلا به حمله قلبی در طول یا بعد از عمل زیبایی بینی وجود دارد.

کاهش جریان خون از این جهت بسیار برای فرد مضر است که گلبول های خونی، اکسیژن و مواد مغذی را به سلول های بدن می برند. وقتی در حال سپری کردن دوران ریکاوری از یک عمل جراحی سنگین هستید، بدن شما بیشتر از همیشه به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد.

وقتی شما پس از انجام یک عمل جراحی مثل عمل بینی سیگار مصرف می کنید و سموم آن را به بدن خود راه می دهید، نیکوتین موجب بالا رفتن میزان فشارخون شما نیز خواهد شد. با این اتفاق، زخم ها دیرتر درمان می شوند و عارضه های جانبی زیادی برای فرد به وجود می آید.

شاید باور نکنید اما ترک سیگار حتی یک روز قبل از جراحی بینی می تواند خطر عوارضی که گفته شد را کاهش دهد. چرا که به محض ترک سیگار بدن شما شروع به التیام کرده و قلب و ریه های شما بهتر کار می کنند.

مصرف سیگار پس از انجام رینوپلاستی، روند بهبودی فرد را به شدت کند خواهد کرد. افرادی که در روزهای پس از انجام این عمل به سراغ مصرف دخانیات می روند، به مراتب دیر تر از دیگران شرایط مطلوب و عادی را تجربه خواهند کرد.

افراد قبل از انجام عمل جراحی بینی و  پس از آن، برای مدتی باید قید سیگار کشیدن را بزنند. اگر آن ها تصمیم به ترک همیشگی سیگار بگیرند، بهترین تصمیم ممکن را برای سلامتی خودشان گرفته اند.

همچنین بعد از ترک سیگار، سطح نیکوتین و مونو اکسید کربن که در دود سیگاری که استنشاق می‌کنید وجود دارد، کاهش می یابد. ترک سیگار، جریان خون را بهبود بخشیده و احتمال بروز مشکلات بعد از جراحی بینی را به حداقل می رساند.

وجود سطوح بالای نیکوتین و مونواکسید کربن در بدن افراد سیگاری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. حجم بالای این دو ماده در بدن هم در جریان عمل و هم پس از آن، می تواند مشکلات زیادی برای فرد به وجود بیاورد.

چه مدت قبل و بعد از جراحی بینی نباید از الکل و سیگار استفاده کرد ؟

در مورد مصرف نوشیدنی های الکلی معمولا بهتر است یک هفته قبل از رینوپلاستی مصرف آن ها را به حداقل رسانده و در صورت امکان ترک کنید. همچنین لازم است بعد از جراحی بینی نیز حداقل تا دو هفته از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

شما می توانید نوشیدنی های غیرالکلی را به سادگی جایگزین این نوشیدنی ها کنید. این کار موجب خواهد شد تا سلامتی شما در وضعیت مطلوب تری قرار بگیرد. عمل جراحی بینی می تواند فرصت خوبی برای فاصله گرفتن از مصرف الکل برای همیشه تلقی شود.

چرا که نوشیدنی های الکلی مانع از بهبود زخم عمل زیبایی بینی خواهند شد. همچنین ممکن است تا قبل از بهبودی کامل عوارض خطرناک دیگری را برای شما به وجود بیاورد.

در مورد سیگار کشیدن همانطور که گفتیم ترک سیگار حتی یک روز قبل از جراحی بینی نیز می تواند مفید باشد. با این حال بهتر است ترک سیگار را آنقدر به تعویق نیندازید. ترجیحا یک هفته یا دو هفته قبل از جراحی بینی سیگار کشیدن را ترک کنید. همچنین لازم است حداقل دو هفته بعد از رینوپلاستی نیز سیگار نکشید.

در واقع جراحی بینی بهانه ی خوبی برای ترک همیشگی سیگار است. چرا که سیگار کشیدن آسیب های بسیار جدی را به سلامت شما وارد می کند.

بنابراین اگر احساس می‌کنید که نمی توانید مصرف نوشیدنی های الکلی و سیگار کشیدن را قبل و بعد از جراحی بینی (nose surgery) ترک کنید، بهتر است که عمل زیبایی بینی را انجام ندهید. چرا که عوارض بسیاری را برای شما ایجاد می کند.

اما ما به شما پیشنهاد می کنیم به بهانه ی جراحی بینی هم که شده اراده خود را محک زده و نسبت به ترک سیگار و مشروبات الکلی اقدام کنید. چرا که از این طریق سلامتی شما به طور کلی بهبود می یابد. اگر احساس می‌کنید ممکن است ترک این دخانیات برای شما مشکل باشد، راهکارهایی برای این کار وجود دارد. به شما توصیه می کنیم که به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید تا در این زمینه شما را یاری کنند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *