درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

مراحل کاشت مو چیست

مراحل کاشت مو

در مقاله های قبل در خصوص کاشت مو صحبت کردیم کاشت مو به عنوان یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی ناحیه ای شناخته میشود و شخص متقاضی در حین عمل متوجه خواهد شد هیچگونه دردی بر روی سرش احساس نخواهد کرد.

مراحل کاشت مو چیست

یک جلسه این عمل چیزی در حدود 3 الی 8 ساعت است و بعد از آن پانسمان مناسبی را به مدت یک روز بر روی سر میگذارند. به فاصله یک روز بعد بیمار برای تعویض پانسمان و هم چنین ویزیت و شستشوی سر به کلینیک مراجعه میکند.

بیمار میتواند دو روز بعد از عمل به حمام برود. اما بیمار به هیچ وجه نباید محل کاشت مو را دستکاری کند .

2 هفته بعد از عمل موهای کاشته شده رشد می کنند و رشد موها نشان‌دهنده این است که عمل موفقیت آمیز بوده و پیوند انجام شده است.

مراحل کاشت مو چیست

لازم به ذکر است که موهای کاشته شده در هفته سوم میریزند ولی ریشه آنها زنده است و دو بعد از کاشت موهای جدیدی به وجود می آیند که نازک و کرکی شکل می باشند و به مرور زمان این موها ضخیم‌تر میشوند.

لازم است بدانید محلی که در آن کاشت مو صورت گرفته است ممکن است برای مدتی کم پشت دیده شود، این حالت را شوک می نامند و یک حالت کاملا موقتی است و بلافاصله بعد از خروج موها از حالت استراحت و هم چنین رشد موهای کاشته شده موها پرپشت و زیبا خواهند شد.

پس در هنگام کاشت مو در شش ماه نخست موهای کاشته شده نازک، کرکی و بسیار کم پشت هستند و شش ماه بعد موها بسیار پرپشت میشود و تا یکسال این روند کامل خواهد شد.

روش های کاشت مو 

کاشت مو به روش fut

به مراحلی برای کاشت مو باید طی کرد و هم چنین مدت زمانی که برای رشد موهای کاشته شده نیاز است اشاره میکنیم:

اگر کاشت مو از پشت سر فرد صورت بگیرد به آن روش fut میگویند.

در روش fut، برای کاشت مو ابتدا میزان بسیار کمی مو را از پشت سر بیمار جدا میکنیم و سپس با میکروسکوپ آن را بررسی میکنیم تا گرافت‌هایی که ایجاد میشود و گروه‌بندی طبیعی را ثابت نگه میدارند را تحت نظر بگیریم و سپس در برش های ریزی که در ناحیه ریزش مو زده ایم گرافت‌ها را قرار میدهیم و این توزیع بسیار شبیه به رشد موی طبیعی خود انسان است.

مشاهده مطلب
بعد از کاشت مو افراد چه انتظاراتی دارند؟

روش fut به چهار مرحله اصلی تقسیم خواهد شد که شامل:

1- برداشت مو از ناحیه مد نظر

2- آماده کردن گرافت

3-  آماده سازی و ایجاد ناحیه دریافت کننده

4- قرار دادن گرافت در محل مناسب

برداشت مو از ناحیه مد نظر

اولین مرحله در روش کاشت مو fut برداشت مو از ناحیه مد نظر است و باید در هنگام برداشت مو کمترین آسیب به موهای فرد وارد شود هم چنین هیچگونه اثر زخمی بر روی بافت پس از بخیه زدن بر روی قسمت موردنظر باقی نماند.

کاشت مو به روش fut باعث میشود که جای زخم در ناحیه مدنظر بسیار کم شود و علت آن به اجازه دادن این روش به رشد مو بر روی زخم و و کاهش اثر زخم برمیگردد.

آماده کردن گرافت

برای اینکه بافت‌های اهدایی را به بخش‌های کوچکتری از بافت که تنها یک مو یا دو مو پهنا دارند تبدیل کنیم به مهارت و توانایی بسیار بالایی نیاز داریم. در صورت عدم درستی اینکار هیچ آسیبی و یا حتی برش عرضی اتفاق نمی افتد.

بعد از برش دادن بافت‌ها به بخش‌های کوچکتر دوباره آنها را به بافت‌های کوچکتر گرافت‌های واحد فولیکولی 1 تا 4 تار مویی برش میدهند. این برش باعث ایجاد کمترین گرافت میشود و این امکان را ایجاد میکند که از کوچکترین برش احتمالی نیز بهره ببریم.

این کار باعث میشود که آسیبی بسیار کمتر و هم چنین طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر را در گرافت ایجاد کنیم.

آماده‌سازی و ایجاد ناحیه دریافت‌کننده

در حالی که گرافت‌ها آماده میشوند جراح نیز نواحی دریافت کننده را آماده میکند. این عامل باعث میشود که جراح هزارن برش‌های ریز را به گونه‌ای آماده کند که کمترین آسیب به موها وارد شود و باعث افزایش طول عمر گرافت‌ها شود.

آخرین مرحله از کاشت مو به روش fit انجام میگیرد

این مرحله مرحله بسیار حساسی است و مهارت فنی، تجربه، ماهر بودن پزشک متخصص و تمرکز بسیار بالا و تماس بسیار ملایم دست را میطلبد زیرا باید هر گرافت را با کمترین آسیب در جای خود قرار داد تا به بهترین نتیجه ممکن رسید.

کاشت مو به روش fit

به مراحلی برای کاشت مو باید طی کرد و هم چنین مدت زمانی که برای رشد موهای کاشته شده نیاز است اشاره میکنیم:

در کاشت مو به روش fit هیچگونه خط بخیه‌ای در پشت سر وجود ندارد.

با استفاده از یک پانچ بسیار کوچک واحدهای فولیکولی که از یکدیگر جدا هستند را یکی یکی برمیدارند. اندازه این پانچ چیزی بین 0.7 تا 1 میلی متر میباشد.

مشاهده مطلب
نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه است ؟

معمولا در این عمل بخشی از سر را که قصد برداشت مو از آن ناحیه دارند را بسیار کوتاه میکنند تا قادر به مشاهده پوست سر بیمار باشند.

واحدهای فولیکولی را که گرافت میگویند جزو نواحی بسیار مقاوم در برابر طاسی در کناره ها و پشت سر می باشند و به همین علت است که موها را از این ناحیه برداشت میکنند و به این قسمت‌ها نواحی اهداکننده میگویند.

در اولین مرحله با استفاده از یک پانچ بسیار کوچک و تیز یک خط به دور واحد فولیکولی می اندازند. در مرحله بعد یک پانچ کوچک و کند را که معمولا اندازه ای بین 0.7 تا 1 میلی متر دارد را انتخاب میکنند برای اینکه بتواند به راحتی بافت نرم دور واحد فولیکولی فرو برود.

نمیتوان که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست را مشاهده کرد و در بیشتر با جهت مو در سطح متفاوت است، اگر از پانچ تیز استفاده شود ممکن است که در زیر سطح پوست باعث جدا شدن و یا حتی برش عرضی واحد فولیکولی را ایجاد کند.

این در حالی است که پانچ با حرکات آرام خود باعث ایجاد پوشش به دور واحد فولیکولی میشود و باعث جدا شدن بافت های نرم مجاور میشود که به آن برش کند میگویند.

در صورت جدا شدن واحد فولیکولی از بافت های مجاور آن را با یک انبرک که این امکان را میدهد که موی بالای سطح پوست را گرفت و هر گرافت را که یک واحد فولیکولی است را با نهایت دقت پزشک متخصص در نواحی دریافت‌کننده قرار دهد.

اگر گرافت های برداشت شده را بلافاصله برای کاشت مورد استفاده قرار ندهند در یک محلول که سالین نامیده میشود نگه‌داری میکنند.

میتوان از محلول های نگهداری بافت دیگر به بافر، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی یا پلاسمایی که از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی های بهبود زخم دارد را اشاره کنیم.

محلول هایی هستند که نقش نگهدارنده را دارند و مانع از خشک شدن و یا کم آب شدن واحدهای فولیکولی می شود که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر برای کاشت مورد استفاده قرار نمیگیرند.

مزیت های کاشت مو به روش fit :

بهترین و مناسبترین روش برای بخش های کوچک کاشت مو روش fit می باشد.

کاشت مو به روش fit بسیار کم تهاجمی می باشد.

در روش fit برخلاف روش کاشت موی fut با استفاده از پانچ میتوان گرافت و بافت مجاور را برداشت. به همین دلیل، بسیاری از افراد، روش کاشت مو FIT را به نسبت روش FUT مناسبتر میدانند.

مشاهده مطلب
دوران نقاهت کاشت مو چقدر است ؟

از دیگر مزیت‌های روش fit این است که در آن جای زخم بسیار کاهش یافته و امکان کوتاه کردن مو در آن وجود دارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع