تزریق ژل

تزریق ژل به صورت و مزایای آن

فهرست مطالب

همه چیز درباره تزریق ژل به صورت

تزریق ژل به صورت

گذشت زمان با ایجاد تغییرات سلولی و آناتومیکی، بر پیرشدن صورت تاثیر گذاشته و منجر به کاهش حجم بافت نرم بدن می گردد. با ظهور تکنولوژی های جدید، پزشکان توانایی این را دارند که این تغییرات را از طریق تزریق ژل و استفاده از فیلرهای پوستی اصلاح کنند.

تزریق ژل به صورت

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز + مشاوره رایگان

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

تزریق ژل های هیالورونیک اسیدی (HA) که موقت و محبوب ترین مواد قابل تزریقی هستند که امروزه برای تصحیح نقص های بافت نرم صورت در اختیار ” بهترین دکتر تزریق ژل ” می باشد که با مراجعه به ” بهترین کلینیک تزریق ژل ” می توان به آن مهم دست یافت، بسیار رایج است.

تزریق ژل های هیالورونیک اسیدی، جایگزینی بسیار موثر، غیر تهاجمی و بدون نیاز به عمل جراحی جهت اصلاح  عیب های قابل رویت صورت می باشد؛ زیرا این نوع ژل ها قابلیت زیادی برای اتصال با آب دارند و القای آنها بسیار ساده است.

فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید، ایمن و موثر هستند. تمایل افراد به جوان ماندن، محبوبیت تزریق ژل های HA را افزایش داده است.

در ایالات متحده آمریکا، هم اکنون هشت فیلر پوستی هیالورونیک اسید جهت استفاده تجاری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده اند.

در این مقاله به تزریق ژل و کاربردهای آن، انواع ژل های مورد استفاده، مراقبت های لازم و عوارض ترزیق ژل پرداخته می شود.

تزریق ژل به صورت

تزریق ژل ها و پرکننده های پوستی

آیا میدانستید که بسیاری از علائم پیری و افزایش سن، به از دست رفتن حجم صورت یا بدن (چربی، عضله و استخوان) برمی گردد؟ با لاغر شدن و کاهش چربی بافت های صورت، خطوط شروع به پدیدار شدن در اطراف بینی و دهان می کنند و گونه ها کمی فرورفته به نظر می رسند.

تزریق ژل و پرکننده های پوستی می تواند راهی برای جایگزینی حجم از دست رفته صورت، جهت کمک به از بین بردن چروک ها، برجسته کردن لب ها و ایجاد ظاهری جوان و شاداب باشد.

این روش در زمانی بسیار کوتاه و با ریسک بسیار پایین انجام می شود و می تواند خیلی زود افراد را به ظاهر دلخواه خودشان برساند. به همین خاطر است که تزریق فیلرها امروزه در تمام دنیا از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

فیلرهای پوستی قابل تزریق

فیلرهای پوستی، مواد شبه ژلی هستند که به زیر پوست تزریق می شوند تا حجم از دست رفته صورت را ترمیم، خطوط و چروک ها را اصلاح و به طور کلی چهره فرد را زیباتر کنند.

بیش از یک میلیون مرد و زن در سال، تزریق ژل را به عنوان روش درمانی جوان سازی صورت انتخاب می کنند؛ زیرا تزریق ژل روشی مقرون به صرفه و بدون نیاز به عمل جراحی یا مدت زمانی برای استراحت است که باعث می شود سن فرد کمتر به نظر برسد.

فیلر ها بسته به جنسی که از آن ساخته شده اند و فرمولی که در تولید آن ها به کار رفته، کارایی های متنوعی دارند و می توانند کاربرد های فراوانی داشته باشد. اهمیت بسیار زیادی دارد که قبل از تزریق فیلر ها، به خوبی از کارایی های متنوع آن ها آگاهی داشته باشید و با توجه به انتظاری که از نتیجه این فرآیند دارید، بهترین فیلر را برای تزریق در نظر بگیرید.

تزریق ژل چگونه باعث بهبود ظاهر افراد می شود؟

با وجود اینکه پرکننده های پوستی با نام پرکننده های چروک صورت شناخته می شوند و در برطرف کردن چروک ها بسیار موثر هستند، می توانند کاربردی بسیار وسیع تر داشته باشند. در زیر، تعدادی از مشکلاتی که تزریق ژل و پرکننده های پوستی باعث حل آنها می شود را مشاهده می کنید:

1- از بین بردن خطوط اطراف بینی و دهان از جمله خطوط خنده و پرانتزها

2- افزایش حجم گونه های و شقیقه های فرورفته و بازگرداندن آنها به حالت اولیه

3- کاهش تعداد خطوط عمودی لب

4- برجسته و بزرگ کردن لب ها

5- برطرف کردن چین چانه

6- افزایش تقارن و تشابه میان اجزای چهره

فیلرهای پوستی که در تزریق ژل استفاده می شوند، از چه موادی ساخته شده اند؟

تنوع بالایی از محصولات پرکننده پوستی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده اند، در تزریق ژل توسط جراحان زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت کلی، فیلرها براساس ماده ای که از آن ساخته شده اند طبقه بندی می شوند.

نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید این است که همیشه اطمینان حاصل کنید فیلری که در تزریق ژل برای شما استفاده می شود حتما توسط FDA تایید شده و از برندهای معتبر باشد.

در غیر این صورت ممکن است نتوانید به نتایج دلخواه خود از این تزریق دست پیدا کنید. علاوه بر این فیلرهایی که به تایید رسمی نرسیده اند، ممکن است عوارض جانبی بسیار زیادی برای افراد تزریق کننده به همراه بیاورند. در نتیجه قبل از تزریق فیلر، حتما باید از اصل بودن و همچنین تاییده داشتن آن اطمینان حاصل کنید.

تزریق این گونه فیلرها فقط توسط پزشک متخصص از جمله جراحان زیبایی دارایی گواهی بورد تزریق می شوند.

هیالورونیک اسید (HA)

هیالورونیک اسید ماده ای است که به صورت طبیعی در پوست وجود دارد. این ماده کمک می کند که پوست همیشه شاداب و هیدراته باشد. پرکننده های هیالورونیک اسیدی معمولا نرم و ژل مانند هستند.

از آن جایی که هیالورونیک اسید به صورت طبیعی در بدن یافت می شود، در نتیجه بدن این فیلر را به عنوان یک ماده بیگانه شناسایی نمی کند و به همین خاطر، تزریق فیلر هایی از این جنس، ریسک چندانی برای فرد به همراه نخواهد داشت و امکان بروز واکنش آلرژیک را نیز از بین خواهد برد.

یکی دیگر از مزیت های مهم این فیلر ها این است که در برخی از انواع آن، نتایج تزریق خیلی زود آشکار خواهد شد وگاهی افراد به محض تزریق، شاهد تغییرات اولیه خواهند بود.

آب رسانی به پوست، حجم دهی به بخش های مختلف صورت، تولید بیشتر کلاژن برای بهبود کیفیت پوست و از بین بردن چین و چروک های روی صورت، خواص مهم این فیلر ها به شمار می روند.

نتایج تزریق ژل های هیالورونیک اسیدی موقت بوده و 6 تا 12 ماه یا بیشتر، تا قبل از اینکه بدن به تدریج و به صورت طبیعی ذرات ژل را جذب کند دوام دارند. اکثر فیلرهای HA، جهت به حداقل رساندن ناراحتی بیمار در طی روند تزریق و پس از آن، همراه با لیدوکائین استفاده می شوند.

ژل های هیالورونیک اسیدی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا عبارت اند از:

1- محصولات ژودرم: ژودرم XC، ولوما، ولبِلا، ولور

2- محصولات رِستیلن: رستیلن، رستیلن سیلک، رستیلن لیفت، رستیلن رفین، رستیلن دفین

3- ژل بلوترو بالانس

کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (CaHA)

کلسیم هیدروکسیل آپاتیت نیز ماده ای است که به صورت طبیعی در استخوان های ما وجود دارد.

وقتی که این ماده در یک فیلر به منظور عمل تزریق ژل استفاده می شود، ذرات کلسیم آن تقریبا میکروسکوپی بوده و در یم ژل نرم، معلق می باشند. استحکام فیلر CaHA معمولا بیشتر از فیلر هیالورونیک اسیدی و در نتیجه، دوام و ماندگاری آن نیز بیشتر است.

اکثر بیمارانی که در تزریق ژل آنها از کلسیم هیدروکسیل آپاتیت استفاده شده بود، مدت دوام آن را 12 ماه گزارش کردند.

البته باید به این موضوع مهم توجه کرد که میزان این ماندگاری، به عوامل مختلفی نیز بستگی خواهد داشت. در مجموع تزریق فیلرها، یک روش دائمی به شمار نمی رود و افراد در بهترین حالت یک سال بعد، برای تکرار نتایج این فرآیند، باید دوباره این تزریق را تکرار کنند.

سوخت و ساز بدن، مهارت پزشک، میزان فیلر تزریق شده و همچنین انجام مراقبت های لازم، در میزان دقیق ماندگاری فیلرها موثر خواهد بود.

علاوه بر این، گفته می شود که کلسیم هیدروکسیل آپاتیت به تحریک تولید طبیعی کلاژن در پوست کمک می کند و معمولا، برای خطوط و چروک های عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد.

از فیلرهای CaHA مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا که به صورت استاندارد در تزریق ژل به کار می روند، می توان به رادیس اشاره کرد.

تزریق ژل به صورت

پلی اِل لاکتیک اسید

پلی ال لاکتیک اسید، یک ماده سنتتیک زیست سازگار (به این معنی که استفاده آن در بدن و تزریق ژل این ماده، بی خطر است و مشکلی ایجاد نمی کند) و زیست تجزیه پذیر است.

این ماده برای سال های متمادی در ابزارهای پزشکی از جمله بخیه های جذبی مورد استفاده قرار گرفته است. محصولات پلی ال لاکتیک اسید، به عنوان القاکننده های کلاژن طبقه بندی می شوند، زیرا مکانیسم اصلی آنها برای در از بین بردن خطوط صورت، از طریق کمک به پوست برای بازسازی کلاژن طبیعی می باشد.

خود فیلر، چند روز پس از تزریق ژل از بین می رود. پلی ال لاکتیک اسید معمولا برای درمان چروک های عمیق صورت مورد استفاده قرار می گیرد و نتایج آن، می تواند تا بیش از دو سال دوام داشته باشد.

از فیلرهای پلی ال لاکتیک اسید که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده اند و در تزریق ژل استفاده می شوند، می توان اسکالپترا استتیک را نام برد.

اسکالپترا با یک سوزن بسیار کوچک، به لایه های زیرین پوست تزریق می شود و ساختار طبیعی پوست را تقویت می کند. معمولا کمی طول می کشد که نتایج نهایی حاصل از تزریق اسکالپترا مشخص شود اما نتایج کاملا طبیعی حاصل از تزریق این فیلر، باقی نماندن جای زخم روی صورت و همچنین ماندگاری بالا، از مزیت های مهم این فیلر محسوب می شوند.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات (PMMA)، ماده سنتتیک و زیست سازگاری است که در قرن اخیر، در پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گرفته و کاربردهای فراوانی داشته است.

در تزریق ژل و فیلرهای پوستی، پلی متیل متاکریلات شکل میکروسفر یا یک توپ کوچک را به خود گرفته و برای مدت زمانی طولانی و نامحدود زیر پوست باقی می ماند تا تاثیرات مداوم خود را داشته باشد.

علاوه بر این فیلرهای PMMA، حاوی کلاژن هستند؛ کلاژن ترکیبی است که به صورت طبیعی در پوست وجود داشته و باعث ساختار و استحکام آن می شود. بنابراین، تزریق ژل های پلی متیل متاکریلات می تواند تاثیر زیادی در بهبود پوست صورت فرد داشته باشد.

از جمله فیلرهای PMMA تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا می توان به ژل بلافیل اشاره کرد که در گذشته با نام آرتفیل شناخته می شد. از این ماده به صورت استاندارد در تزریق ژل استفاده می شود و تاثیرات طولانی مدتی به همراه دارد.

در ترکیب فیلر بلافیل از لیدوکائین نیز استفاده شده است. از آن جایی که لیدوکائین خاصیت بی حسی کنندگی دارد، در نتیجه برای تزریق این فیلر نیازی به انجام بی حسی موضعی نخواهد بود. تزریق بلافیل کاملا بدون درد است و احساس ناخوشایندی برای فرد به وجود نمی آورد.

فیلرهای کلاژنی

دانشمندان، نخستین فیلرهای پوستی را از فرم تصفیه شده کلاژنی که عمدتا از گاو استخراج شده بود ساختند. اگرچه این فیلرها عملکرد خوبی داشتند و ظاهری طبیعی به فرد می دادند، اما نتایج حاصل از تزریق آنها دوامی نداشت.

اکثر تزریق ژل های کلاژنی که صورت می گرفت، تنها یک ماه دوام داشت. علاوه بر این، از آنجایی که این فیلرهای پوستی از یک منبع حیوانی ساخته شده بودند، احتمال بروز واکنش های آلرژیک در استفاده از آنها بیشتر بود و پیش از تزریق، نیاز به انجام تست آلرژی داشتند.

روش های جدید فرآوری کلاژن به کاهش خطر تزریق ژل های کلاژنی کمک قابل توجهی کرده است.

همچنین شکل های جدید کلاژن های سنتتیک، این نوع تزریق ها را ایمن تر و قابل استفاده برای محدوده وسیع تری از مردم نموده است.

با وجود آنکه دوام نتایج حاصل از تزریق ژل های کلاژنی به اندازه سایر فیلرها نیست، بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تزریق کلاژن، تنیجه طبیعی تری نسبت به سایر ژل ها دارد.

از عوارض جانبی تزریق ژل های کلاژنی می توان به خطر بروز واکنش آلرژیک (بیشتر برای افرادی که هنوز از کلاژن گاوی استفاده می کنند)، کبودی و قرمزی در موضع تزریق ژل اشاره کرد.

کلاژن های تزریقی عبارت اند از: کازمودرم، ایولِنس، فیبرل، زیدرم و زیپلاست.از این فیلرها می توان برای از بین بردن جای بعضی از زخم ها در بدن نیز استفاده کرد.

تزریق ژل به صورت

انتخاب پزشک مناسب جهت تزریق ژل

در هنگام انتخاب پزشک برای تزریق ژل، باید به همان اندازه ای که برای عمل جراحی حساسیت و وسواس به خرج می دهید، بررسی و تحقیق دقیق به عمل آورید.

با وجود آنکه تزریق ژل نیازی به عمل جراحی ندارد، همچنان روندی است که داشتن تجربه، دانش و مهارت تخصصی جهت اطمینان از ایمن انجام شدن آن و حصول نتایج طبیعی لازمه آن است.

پزشکی را جهت تزریق ژل انتخاب کنید که از دانش زیادی درمورد آناتومی صورت، دیدی ظریف و زیبایی شناس و همچنین مهارت و دقت یک جراح برخوردار باشد.

اگر تزریق فیلر دقیقا در نقطه تعیین شده از صورت شما رخ ندهد، به هیچ وجه نمی توانید به نتایج مطلوبی از این تزریق برسید. علاوه بر این اگر پزشک در انتخاب میزان فیلر دقت به خرج ندهد و بیش از حد مورد نیاز فیلر تزریق کند، نتایج نهایی کار کاملا مصنوعی خواهد شد.

به این موضوع نیز توجه کنید که اگر پزشک فاقد تجربه و تخصص کافی برای این تزریق باشد، ممکن است تورم و کبودی شدید برای فرد متقاضی تزریق فیلر حاصل شود.

هرکسی را که برای تزریق ژل انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که سابقه مورد تایید و موثقی در زمینه پزشکی زیبایی و همچنین دانش و تجربه قابل توجه در انجام تزریق ژل و سایر فیلرها داشته باشد.

از وی بخواهید که عکس قبل و پس از تزریق ژل بیمارانش را به شما نشان دهد. اگر دستیار پزشک تزریق ژل را برای شما انجام می دهد، باید به دقت تحت نظارت یک پزشک تایید صلاحیت شده، ترجیحا جراح زیبایی دارای گواهی بورد، مشغول به کار باشد.

چه نوع ژلی برای شما مناسب است؟

با وجود محصولات پرکننده بسیاری که برای تزریق ژل در بازار وجود دارد، بدون راهنمایی یک جراح زیبایی باتجربه فهمیدن اینکه کدام گزینه بهترین انتخاب برای شماست سخت به نظر می رسد.

هر محصولی به گونه ای منحصر به فرد فرموله شده تا یک بافت، دانسیته و عمق تزریق معین داشته باشد؛ این بدان معناست که برخی ژل ها در برخی قسمت های صورت، عملکرد بهتری دارند و در صورت انتخاب مناسب، این تزریق ژل می تواند نتایج موثرتری را به دنبال داشته باشد.

گاهی تزریق به خوبی صورت می گیرد اما از آن جایی که فیلر به درستی انتخاب نشده، نتایج ایده آلی در کار نخواهد بود.

با وجود آنکه پزشک شما تعیین می کند که کدام محصول برای شما مناسب تر است، تصویری که در پایین مشاهده می کنید نیز توضیح می دهد که به صورت کلی، جراحان زیبایی هر محصول را در تزریق ژل به کدام قسمت صورت استفاده می کنند:

روند درمان در تزریق ژل به چه صورت است؟

تزریق ژل ها و فیلرهای پوستی بدون نیاز به جراحی صورت گرفته و معمولا در مطب انجام می شود. ابتدای درمان شما با یک مشاوره آغاز می شود که در طی آن، شما با جراح زیبایی که قرار است تزریق ژل را برایتان انجام دهد ملاقات کرده و درمورد نگرانی ها و اهدافتان از انجام این تزریق با وی صحبت می کنید.

مشاوره پیش از درمان

در طی جلسه مشاوره، جراح زیبایی موضع تزریق ژل را ارزیابی کرده و تاریخچه پزشکی شما را مرور می کند.

با وجود آنکه خطرات و عوارض تزریق ژل و فیلرهای پوستی بسیار کم است، شما باید تاریخچه پزشکی خود از جمله آلرژی، وضعیت پوستی و عصبی یا داروهایی که مصرف می کنید را پیش از تزریق ژل، با جزئیات کامل با پزشک معالج در میان بگذارید؛ زیرا این موارد ممکن است سلامتی شما یا نتایج حاصل از تزریق ژل را به خطر بیندازند.

به عنوان مثال، اگر داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن را مصرف می کنید، باید این موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید، زیرا مصرف این داروها احتمال کبودی و خون ریزی را افزایش می دهند.

علاوه بر این در جلسه های مشاوره، شما انتظارات خاص خودتان را از تزریق با پزشک در میان خواهید گذاشت و پزشک نیز به شما توضیح می دهد که چه میزانی از این انتظارات، با این شیوه برآورده خواهند شد.

در این جلسه مشاوره، شما در نهایت به توقعی واقع بینانه از نتیجه تزریق دست پیدا می کنید و همچنین آزمایش های اولیه برای بررسی شرایط جسمی شما در جهت انجام تزریق نیز پس از این جلسه ها صورت می گیرد.

درمان با تزریق ژل

قبل از تزریق ژل، محل مورد نظر تمیز شده و ممکن است از یک داروی بیهوشی موضعی جهت بی حس کردن آن قسمت، پیش از تزریق ژل استفاده گردد.

بسیاری از محصولات پرکننده پوست از جمله ژل ها، حاوی لیدوکائین که یک داروی بیهوشی ملایم است و به کاهش ناراحتی و درد در حین درمان و پس از آن کمک می کند می باشند. پس از آن، پزشک شما مقدار دقیق و معینی از ژل را به دقت به زیر پوست تزریق می کند.

بسته به نوع محصول مورد استفاده و موضعی که تزریق ژل در آن انجام شده است، شما باید نتایج را بلافاصله پس از تزریق ژل مشاهده کنید. برخی از بیماران، کبودی و تورم ملایمی را پس از تزریق تجربه می کنند؛ این علائم موقت هستند و طی چند روز پس از درمان، فروکش خواهند کرد.

شما بلافاصله پس از تزریق ژل، قادر خواهید بود که به فعالیت های طبیعی و روزانه خود ادامه دهید، اما ممکن است جراح زیبایی از شما درخواست کند که در آن روز، به ورزش یا سایر فعالیت های شدید و سنگین نپردازید.

تزریق ژل به صورت

انجام فعالیت های ورزشی سنگین، دست زدن به نقطه انجام تزریق، خوابیدن روی این بخش از بدن و فعالیت هایی مثل شنا کردن و یا قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد، ممکن است فشار زیادی به این بخش از چهره شما وارد کنند و حتی در مواردی موجب جابجایی فیلر در صورت شما بشوند. به همین خاطر پس از تزریق باید از چنین کارهایی پرهیز کنید.

مقایسه تزریق چربی با تزریق ژل

تزریق چربی به صورت با عمل جراحی انجام می شود و پروتکل درمانی متفاوتی نسبت به تزریق چربی دارد. معمولا تزریق چربی به عنوان یک عمل سرپایی شناخته شده و با استفاده از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی همراه با تزریق داروی مسکن صورت می گیرد.

بسته به وسعت لیپوساکشنی که انجام گرفته است، بیمار به حدود دو هفته استراحت نیاز دارد. جلسه مشاوره کمک می کند تا جراح، آنچه را که انتظار دارید انجام دهد و نتایج مطابق میل شما باشد.

به طور معمول، تزریق چربی بیشتر از تزریق ژل به طول می انجامد و زمان بیشتری را نیز از فرد می گیرد. چرا که برای انجام این کار، به چند مرحله فعالیت نیاز است اما تزریق فیلر تنها در یک مرحله انجام می شود.

دوام نتایج حاصل از تزریق ژل چقدر است؟

مدت ماندگاری و دوام تاثیرات حاصل از تزریق ژل و فیلرهای پوستی، به نوع محصول، موضع تزریق و خود بیمار بستگی دارد. به طور کلی، هرچقدر که ژل استفاده شده چگال تر باشد و عمیق تر تزریق شود، مدت زمان ماندگاری آن بیشتر خواهد بود؛

البته این یک قانون قطعی نیست و درمورد تمام فیلرها صدق نمی کند. برای دوام نتایج، جراح زیبایی تزریق ژل را با تنظیم مقدار و تکنیک های لازم جهت تضمین بهترین نتایج تکرار خواهد کرد.

فیلرهای هیالورونیک اسیدی، موقتی ترین نوع ژل ها هستند و به همین جهت، اغلب به افرادی که برای اولین بار تزریق ژل انجام می دهند توصیه می شوند. مدت دوام این ژل ها معمولا بین 6 تا 18 ماه است.

تزریق هایی که در لب صورت می گیرد، نسبت به تزریق ژل در چین های بینی یا چروک های اطراف دهان کمی سریع تر فرسوده می شوند.

برخی ژل های هیالورونیک اسیدی معین مانند ولوما (VOLUMA)، به گونه ای فرموله شده اند که ماندگاری بیشتری داشته باشند، اما معمولا محدود به موضع خاصی مثل گونه ها می باشند.

ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل های سنتتیک بیشتر است، زیرا این مواد توسط بدن جذب نمی شوند. این نوع فیلرها برای افرادی که نتایج تزریق را که برای چندین سال پایدار هستند می پذیرند، بهترین گزینه می باشند. برای تزریق ژل های سنتتیک، حتما یک متخصص باتجربه و واجد شرایط که مدل زیبایی شناختی وی را می پسندید انتخاب کنید.

مدت زمان دوام تزریق چربی نامحدود است؛ با این وجود، در برخی موارد مشاهده شده که چربی تزریق شده در موضع باقی نمانده است.

در ابتدا، ممکن است جراح زیبایی معالج شما چربی زیادی به موضع مورد نظر تزریق کند که منجر به این می شود که موضع در چند روز اول پس از تزریق، غیرطبیعی به نظر برسد؛ این مشکل به تدریج با تثبیت چربی در زیر پوست برطرف خواهد شد.

اهمیت تزریق ژل نزد یک متخصص مجرب

با کمک یک متخصص ماهر و مجرب، تزریق ژل و فیلرهای پوستی می تواند ظاهری طبیعی را برای شما به ارمغان بیاورد و کمک کند که احساس راحتی و جوانی بیشتری داشته باشید.

اگر تصمیمتان در رابطه با تزریق ژل قطعی است، اولین گام این است که پزشک موردنظرتان را انتخاب کرده و با وی مشورت کنید.

تزریق ژل به صورت

عوارض تزریق ژل

فیلرهای پوستی به عنوان حجم دهنده نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از سایر کاربردهای آنها می توان به برجسته کردن و بالا بردن گونه ها، چانه، خطوط فک و شقیقه ها و همچنین پرکردن لب های نازک و برجسته کردن دست های ضعیف و خمیده اشاره کرد.

همانگونه که اشاره شد، درمان از طریق تزریق ژل ساده و سریع است؛ اما همه فیلرهای پوستی عوارضی از جمله ریسک بروز واکنش آلرژیک و تشکیل برآمدگی های کوچک در زیر پوست را به همراه دارند.

در برخی موارد، این برآمدگی ها می توانند دائم باشند و گاهی اوقات هم بی رنگ شدگی پوست و تغییر آن به رنگ آبی ممکن است رخ دهد که به این عارضه، اثر تیندال گفته می شود.

اگر تزریق در شرایطی کاملا استاندارد صورت گرفته باشد، عوارض جانبی ناشی از آن در زمانی بسیار کوتاه از بین خواهند رفت.

این تغییر رنگ ممکن است تا چندین ماه باقی بماند، اما روش هایی برای درمان آن وجود دارد. در موارد بسیار نادر، اگر فیلر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد و تزریق ژل به خوبی انجام نشود، ممکن است سلول های پوست بمیرند.

همچنین تعداد اندکی موارد کوری، به جا ماندن اثر زخم در نتیجه از دست دادن پوست و فلج عصبی گزارش شده اند. معمولا، در تزریق ژل ها و فیلرهایی که ماندگاری بیشتری دارند، احتمال رخداد عوارض جانبی بیشتر است.

هر فیلری برای هر نوع چروک مناسب نیست. کمترین خطرات و بهترین نتایج، در نتیجه انتخاب صحیح و تزریق ژل مناسب حاصل می شوند. به همین دلیل است که شما روند تزریق ژل را تنها باید نزد متخصص پوست یا جراح پلاستیک مجرب انجام دهید.

کاهش خطرات و افزایش نتایج مثبت تزریق ژل ها

فیلرهای پوستی، از جمله ایمن ترین روندهای زیبایی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت آنها، می توانید از بی خطر بودن درمان خود اطمینان حاصل کنید:

1- اجازه ندهید که قیمت، راهنمای شما باشد. اگر تزریقی به شما پیشنهاد شده است که قیمتش از تزریق ژل استاندارد بسیار کمتر است، مشکوک است و باید با سوءظن آن را بررسی کرد؛

در این موارد ممکن است فردی که تزریق را انجام می دهد از مهارت کافی برخوردار نبوده یا کیفیت محصول مورد استفاده پایین باشد. هرگز ریسک معامله با چهره خود را نپذیرید.این کار می تواند برای شما، خطرات بسیار زیادی به همراه داشته باشد.

2- همه فیلرهای پوستی باید در محیط پزشکی و با استفاده از وسایل استریل تزریق شوند. تزریق های صورت گرفته در خانه ها، هتل ها، باشگاه های ورزشی مجهز به سونا و استخر یا مهمان سراها، صرف نظر از اینکه چه کسی تزریق را انجام داده است، در محیط پزشکی انجام نشده اند.

3- فیلرهای تزریقی را از هر منبعی خارج از مطب پزشک تهیه نکنید. از اینکه چه نوع ژلی به صورت شما تزریق می شود اطلاع پیدا کنید و از پزشک خود بخواهید که از ژلی برای شما استفاده کند که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده و همچنین، مستقیما از سازنده خریداری شده باشد.

گزارشاتی وجود دارد که در ژل های تقلبی، همه چیز از سیلیکون صنعتی تا روغن بچه وجود دارد. اگر پزشک یا کسی که قرار است تزریق ژل را برای شما انجام دهد این اطلاعات را در اختیارتان قرار نداد، به وی اجازه تزریق را ندهید.

4- جهت کمک به نگهداری فیلر تزریق شده و محافظت در برابر تغییر رنگ پوست در نتیجه التهاب پس از تزریق که به علت فرورفتن سوزن در صورت ممکن است رخ دهد، به صورت روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید.بهتر است در روزهای پس از انجام تزریق، خودتان را در معرض تابش مستقیم و. مداوم اشعه خورشید قرار ندهید.

حجیم سازی لب با تزریق ژل

حجیم سازی لب، یک روند زیبایی است که می تواند به شما لب هایی پرتر و برجسته تر بدهد. امروزه ژل های تزریقی و فیلرهای پوستی، متداول ترین روش حجیم سازی لب هستند.

انواع بسیار زیادی از فیلرهای پوستی موجود هستند که امکان تزریق به لب و اطراف دهان را دارند؛ اما رایج ترین فیلرهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، ژل های محتوی ماده ای شبیه به هیالورونیک اسید می باشند. هیالورونیک اسید، ماده ای طبیعی است که در بدن یافت می شود و به افزایش حجم لب های شما کمک می کند.

این نوع از فیلرهای پوستی، گاهی با نام کلاژن هیالورونیک اسیدی نیز شناخته می شوند؛ کلاژن زمانی رایج ترین فیلر پوستی بود اما امروزه کمتر از آن استفاده می شود. محصولات جدید، ایمن تر هستند و همچنین نتایج آنها دوام بیشتری دارد.

تزریق چربی و کاشت (ایمپلنت) نیز از دیگر روش های برجسته سازی لب ها هستند، اما امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا نتایج آنها متغیر بوده و عوارض جانبی بیشتری نسبت به تزریق ژل دارند.

کاربردهای فیلرهای هیالورونیک اسیدی

فیلرهای هیالورونیک اسیدی، می توانند ظاهر لب های شما را با افزودن شکل، ساختار و حجم بهتر و زیباتر کنند. معمولا تاثیر تزریق این نوع ژل ها به لب، حدود شش ماه باقی می ماند. پس از آن، جهت نگه داشتن حجم لب های شما به تزریق های بیشتری نیاز است.

فیلرهای هیالورونیک اسیدی متععدی در بازار موجود است که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- رِستیلان، رستیلان-ال، رستیلان سیلک

2- ژودرم اولترا، ژودرم اولترا پلاس

3- بلوترو بالانس

4- هیلافرم

5- پریول سیلک

6- کاپتیک

همه این محصولات، به یک شکل تزریق شده و نتایج یکسانی را به دنبال دارند. برخی از این فیلرها محتوی لیدوکائین که یک داروی بیهوشی موضعی است می باشند.

تزریق ژل به صورت

مزایای فیلرهای هیالورونیک اسیدی

پس از تزریق، ژل موجود در فیلر به بافت های لب شکل و حجم می دهد. مزایای استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید عبارت اند از:

1- کنترل افزایش حجم لب: در استفاده از این نوع ژل ها، مقدار ماده ای که تزریق می شود قابل کنترل است؛ بنابراین پزشک کنترل بهتری بر حجمی که به لب اضافه می شود دارد.

2- درمان تدریجی : تزریق ژل می تواند به تدریج و در چند مرحله انجام شود تا نهایتا نتایج مورد نظر حاصل شوند.

3- برآمدگی ها به سادگی حل می شوند : هرگونه برجستگی یا برآمدگی که در اثر حرکت لب ها ایجاد شود، به سادگی حل شده و برطرف می گردد.

4- کبودی کمتر : در استفاده از ژل های هیالورونیک اسیدی، کبودی و تورم کمتری در مقایسه با سایر فیلرهای پوستی رخ می دهد.

5- نتایج بادوام : نتایج تزریق ژل های هیالورونیک اسید، به طور معقولی بادوام هستند و ماندگاری آنها بالاست اما دائمی نیست.

6- احتمال وقوع واکنش های آلرژیک بسیار کم است : از آن جایی که فیلرهای هیالورونیک اسیدی از موادی که شبیه به ترکیبات موجود در بدن هستند ساخته شده اند، احتمال وقوع واکنش آلرژیک در تزریق این نوع فیلرها بسیار کم است؛ اما اگر شما به لیدوکائین حساسیت دارید، قبل از انجام تزریق این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

روند تزریق ژل به لب

تکنیک های حجیم سازی لب با تزریق ژل، می توانند به سرعت و در مطب پزشک، بدون نیاز به بستری شدن یا زمانی برای استراحت انجام شوند. تزریق چربی یک استثناست، زیرا به ناحیه کوچکی برای لیپوساکشن نیاز دارد تا پیش از انجام تزریق، چربی از قسمت دیگری از بدن برداشته شود.

پیش از تزریق ژل، یک داروی بی حسی موضعی جهت کاهش ناراحتی و درد استفاده می شود. گاهی اوقات قبل از درمان، مسدودکننده های اعصاب تزریق می شوند تا لب ها کاملا بی حس شوند. این امر، شبیه به تزریق داروی بیهوشی که در دندانپزشکی جهت بی حس کردن دهان استفاده می شود می باشد. پس از نشانه گذاری محلی که قرار است تزریق در آن انجام شود، از سوزن های بسیار ظریفی برای تزریق ژل به لب ها استفاده می شود.

پس از انجام تزریق، ممکن است به فرد کمپرس یخ داده شود تا درد و تورم کاهش یابد، اما هیچ فشار زیادی نباید بر موضع درمان وارد شود. شما باید بتوانید تغییرات را بلافاصله پس از تزریق ژل تشخیص دهید. پس از بهبود، لب های شما باید طبیعی به نظر برسند.

عوارض جانبی و خطرات تزریق ژل به لب

عوارض جانبی فیلرهای هیالورونیک اسیدی موقتی هستند و نباید بیش از چند روز طول بکشند. این عوارض عبارت اند از:

1- خون ریزی از موضع تزریق

2- تورم و کبودی

3- قرمزی و التهاب در محلی که تزریق ژل به آن انجام شده است.

از عوارض جانبی یا خطرات جدی تر تزریق ژل به لب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تورم یا کبودی  به مدت یک هفته تا 10 روز

2- تزریق به درون رگ خونی که باعث از دست رفتن بافت می شود.

هزینه حجیم سازی لب

هزینه حجیم سازی لب بر اساس روش اجرا شده، تجربه پزشک و مکان زندگی شما متفاوت است. فیلرها معمولا بر اساس تعداد سرنگ مورد استفاده در تزریق، قیمت گذاری می شوند. هزینه تزریق ژل به لب، به میزان ماده مورد نیاز بستگی دارد.

بیشتر افراد در هر بار تزریق، به بیش از یک ال دو سرنگ نیاز ندارند. کل هزینه تزریق ژل به لب، بین 500 تا 2000 دلار می باشد.

اکثر برنامه های بیمه سلامت، جراحی زیبایی یا عوارضی که در اثر این نوع جراحی ها رخ می دهند را تحت پوشش قرار نمی دهند.

بنابراین پیش از انجام این عمل، اطمینان حاصل کنید که قادر به پرداخت همه هزینه ها می باشید و از پزشک خود بپرسید که آیا برنامه ای برای پرداخت هزینه تزریق ژل پیشنهاد می کند یا خیر.

تزریق ژل به صورت

آیا حجیم سازی لب برای شما مناسب است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، شما ابتدا باید از خود بپرسید که چرا می خواهید لب هایتان را اصلاح کنید؟ شما نباید اقدام به تزریق ژل کنید، مگر آنکه حقیقتا قصد داشته باشید ظاهر خود را اصلاح کنید.

اگر شما به این دلیل قصد حجیم سازی لب هایتان را دارید که فرد دیگری را خوشحال کنید یا سعی در تطبیق چهره خود با تصویر یک شخص را دارید، بهتر است بیشتر درمورد این موضوع فکر کنید. علاوه بر این، مهم است که توقعات واقع بینانه ای درمورد نتیجه این روند داشته باشید.

تزریق ژل به لب ممکن است لب های شما را برجسته و حجیم کند، اما شما در هنگام خارج شدن از مطب دکتر، همان فرد قبلی هستید.

پزشک معالج شما، می تواند در رابطه با مزایا و معایب حجیم سازی لب و گزینه های موجود برای این کار، با شما صحبت کرده و در انتخاب اینکه چه روش یا محصولی برای شما مناسب تر است، کمکتان کند.

قبل از حجیم سازی لب از طریق تزریق ژل یا هر روش دیگر، شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و سیگار نکشید. در صورت دارا بودن موارد زیر، کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستید:

1- عفونت فعال مانند هرپس دهان

2- دیابت

3- لوپوس

4- مشکلات انعقاد خون

اگر شما در گذشته به تاول تبخالی (هرپس دهان) مبتلا بوده اید، پیش از تزریق ژل باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر شما مبتلا به هر نوع آلرژی شناخته شده هستید یا به لیدوکائین حساسیت دارید، پیش از تزریق این موضوع را به پزشکتان بگویید.

علاوه بر این، پزشک معالج را از هر دارویی که مصرف می کنید (با نسخه پزشک یا بدون آن) مطلع سازید.

انتخاب پزشک مناسب برای تزریق ژل به لب

متخصصین متعددی وجود دارند که می توانند حجیم سازی لب را انجام دهند؛ از میان آنها می توان جراحان پلاستیک، متخصصان پوست و جراحان زیبایی صورت را نام برد.

مهم ترین مسئله در اقدامات زیبایی، پیدا کردن پزشکی است که واجد شرایط بوده و در انجام انواع تزریق های زیبایی، تجربه و مهارت کافی داشته باشد. همچنین شما باید به وی اعتماد داشته باشید.

برای تزریق ژل به هر کسی مراجعه نکنید؛ حجیم سازی لب با خطرات زیادی همراه است، خصوصا اگر فردی که تزریق را انجام می دهد، تجربه کافی نداشته باشد.

به اندازه کافی تحقیق کنید. در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب پزشک، درمورد تحصیلات و مقام آموزشی وی پرس و جو کنید. اینکه پزشک مورد نظر شما، تا به حال چند تزریق انجام داده است؟ آیا وی گواهی بورد را دارا می باشد یا عضو انجمن پزشکی متخصصین است؟

علاوه بر این ها، عکس های قبل و بعد بیمارانی که نزد پزشک موردنظر شما تزریق ژل را انجام داده اند مشاهده کنید. آیا نتایج این عکس ها مورد پسندتان هست؟ اگر پاسخ منفی است، به دنبال پزشک دیگری بگردید که تمام شرایط بالا را داشته باشد.

تزریق ژل گونه

با افزایش سن، گونه به تدریج حجم خود را به دلیل از دست رفتن چربی و کاهش میزان کلاژن، از دست می دهد و منجر به تاثیرات منفی از جمله صاف شدن صورت (در نتیجه حذف برجستگی گونه) و پف زیر چشم بر جای می گذارد.

یکی از راه های برجسته و لیفت کردن گونه ها، تزریق ژل به گونه می باشد که نیازی به عمل جراحی ندارد.

چگونگی تزریق ژل گونه

در ابتدا نقاط مورد نظر از محل شروع افتادگی، مشخص می شوند. برای طبیعی به نظر رسیدن گونه، ژل در قسمت جلوی گونه و رو به روی استخوان آن، تزریق می شود. این امر به بالا بردن چشم نیز کمک می کند. مقدار کمی از ژل توسط سوزن بسیار ریزی در پوست و محل مورد نظر مستقیما تزریق می گردد.

سپس در موضع تزریق از کرم بی حسی استفاده می شود تا درد را به حداقل برساند.

مراحل تزریق ژل گونه

1- جلسه مشاوره : پزشک معالج به بررسی وضعیت جسمانی بیمار پرداخته و درمورد مزایا و معایب و هزینه تزریق ژل و توصیه های مراقبتی پس از آن، با وی صحبت می کند.

2- علامت گذاری نقاط حساس : پزشک به بررسی صورت و رنگدانه های پوست بیمار پرداخته و نقاط حساسی که قرار است تزریق در آنها انجام شود نشانه گذاری می کند.

3- شست و شو و بی حسی : قبل از تزریق ژل، موضع را با مواد آنتی باکتریال شسته و در صورت نیاز، از داروهای موضعی بی حسی استفاده می کنند.

4- تزریق ژل : مدت زمانی که تزریق ژل طول می کشد، به مقدار ژل و موضع تزریق بستگی دارد که معمولا بین 15 دقیقه تا یک ساعت زمان می برد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق ژل به صورت مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *