درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)
امتیاز نظرات ( امتیاز دهی)

شرایط لازم جهت کاشت مو چیست

برای کاشت مو چه شرایطی لازم است ؟

کاشت مو، فرآیندی که همه ی بیماران نمی توانند از آن بهره مند بشوند. شرایطی که برای کاشت مو تعیین شده است تا حدودی خاص هستند. آیا شما شرایط لازم برای کاشت مو را دارید؟ در این مقاله سعی شده است که به این سوال پاسخ داده بشود.

شرایط لازم جهت کاشت مو

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

 

یکی از شرایط لازم برای کاشت مو سن افراد است. برای داشتن ” سن مناسب برای کاشت مو ” تحقیقات بسیاری انجام شده است و نتایج بدست آمده در این زمینه با آزمایشات تجربی و با استفاده از تجربه پزشکان فعال در زمینه کاشت مو به دست آمده است.

شرایط لازم برای کاشت مو : 

رنگ مو

یکی از شرایط کاشت مو، رنگ موی شماست. هر چقدر تفاوت کمتری بین رنگ مو و رنگ کف سر باشد، شما کاندید بهتری برای کاشت مو هستید و با کاشت مو می توانید به خوبی بخش های خالی سرتان را پوشش بدهید. برای مثال، مردی که موهای بلوند و پوست روشنی دارد را در نظر بگیرید؛

شرایط لازم جهت کاشت مو

اگر حجم خیلی زیادی از موهایش را از دست بدهد، طاس بنظر می رسد زیرا رنگ پوست و رنگ موی این مرد با یکدیگر ترکیب می شوند و در نتیجه طاسی موها هم زیاد مشخص نمی شود و در مواردی که ریزش موی کمتری داشته باشد، هیچ کس متوجه نخواهد شد.

در واقع، چشم انسان بیشتر به دنبال دیدن تضادهاست و رنگ پوست و مویی که تضاد چندانی با یکدیگر نداشته باشند، زیاد به چشم نمی آیند. جدا از اینها، افرادی که رنگ موی آنها نزدیک به رنگ پوستشان باشد، نیاز به کاشت حجم کمتری از مو دارند. اگر رنگ موهایتان روشن تر باشد، کاشت موی موفقیت آمیزی را می توانید تجربه کنید.

بانک مو

افرادی که قصد کاشت مو دارند، باید در سرشان موهایی برای اهدا داشته باشند. معمولا موهای پشت سر و کناره های گوش ها برای اهدا به نقاط طاس انتخاب می شود و در اصطلاح به آنها ” بانک مو ” گفته می شود.

بسیاری از روش های کاشت مو، برای بیمارانی که بانک موی خوبی ندارند، قابل اجرا نیست. البته در بعضی از روش های کاشت مو می توان از موهای بدن هم استفاده کرد ولی درصد موفقیت آنها در برابر موهای سر بسیار پایین است زیرا موهای بدن با موهای سر تفاوت زیادی از نظر ساختار، جنس، رنگ و غیره دارند.

مشاهده مطلب
کاشت مو با تراکم بالا

شکل و میزان ضخامت تار موها

ضخامت تار موها در انتخاب بهترین کاندیدها برای کاشت مو نقش زیادی دارد. ضخامت تار موها حتی از حجم موها هم مهم تر است. طاسی و کم پشتی سر در افرادی که تار موهایشان نازک تر است بیشتر دیده می شود. هر چقدر تار موها ضخامت بیشتری داشته باشد، طاسی سر کمتر به چشم می خورد.

شکل هر کدام از تارهای موهای شما هم بسیار مهم است. هر چه موهایتان مجعدتر باشد، کاشت مو می تواند بخش بیشتری از نقاط خالی سرتان را بپوشاند.

میزان انعطاف پذیری پوست سر

هر چه پوست سر شما شل تر باشد و یا قابلیت انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، برای جراح گذاشتن فولیکول های مو در نقاط طاس راحت تر است. اگر پوست سر شما بسیار سفت است، شاید کاشت مو برای شما مناسب نباشد زیرا درصد موفقیت کاشت مو بسیار پایین می آید.

بیماری های پوستی

اگر دچار بیماری های پوستی هستید مثل آلوپسی، کاندید خوبی برای کاشت مو نیستید. مردهایی که بیماری آلوپسی پراکنده در سر خود دارند، نباید اقدام به کاشت مو کنند زیرا این دسته از بیماران فولیکول موهای اهدا کننده ناسالمی دارند.

بیماری که دارای امراض پوستی است، نتیجه خوبی از کاشت مو نمی گیرد و فقط وقت و پول خود را به هدر داده است.

سلامت بدن

قبل از هر گونه اقدام برای کاشت مو، بیمار باید سالم باشد تا جراحی با موفقیت انجام بشود. سلامت سیستم ایمنی بدن هم بسیار مهم است. کسانی که بیماری خاصی دارند و تمایل زیادی به کاشت مو دارند، ابتدا باید درمان بشوند زیرا بیماری، احتمال ایجاد عوارض و مشکلات را بعد از کاشت مو افزایش می دهد.

اگر بیماری مزمن و سختی مثل دیابت دارید یا داروها (مثل قرص های رقیق کننده خون) مصرف می کنید که بر نتایج کاشت مو تاثیر می گذارند، حتما با متخصص خود مشورت کنید تا برنامه ای خاص برای درمان شما ترتیب داده بشود.

سبک زندگی

سبک زندگی هم یکی از فاکتورهایی است که لازم است قبل از کاشت مو بررسی بشود. منظور از سبک زندگی، نوع و کیفیت تغذیه، ورزش، مصرف سیگار، الکل و یا سایر کارهایی است که بر نتایج کاشت مو تاثیر زیادی می گذارند؛

حتی سبک زندگی پر استرس هم می تواند تاثیر منفی روی کاشت مو بگذارد، پس لازم است خودتان را از فشارهای روحی و روانی دور نگه دارید.

سبک زندگی سالم می تواند وضعیت سیستم ایمنی بدن شما را بهبود ببخشد و در نتیجه دوره ریکاوری شما هم بعد از کاشت مو کوتاه تر می شود، به بدنتان آبرسانی کنید، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و هر شب هم خواب کافی داشته باشید.

قبل از اینکه برای کاشت مو به نزد متخصص مراجعه کنید، سبک زندگی خودتان را با دقت تجزیه و تحلیل کنید و ببینید چه مواردی وجود دارد که باید آنها را تغییر بدهید.

مشاهده مطلب
بعد از کاشت مو چه بخوریم؟

تجربه علم کاشت مو ثابت کرده است که کاشت مو در افراد غیرسیگاری بین 95 تا 98 % موفقیت آمیز بوده است و حتی در این افراد 98 % پیوند های انجام شده روی سرشان با موفقیت به رشد خود ادامه داده اند.

این بالاتری میزان موفقیت در یک جراحی پلاستیک در دنیا محسوب می شود.  این نشان می دهد که سبک زندگی گزینه بسیار مهمی در موفقیت کاشت مو برای افراد است.

جنسیت بیمار

ریزش موی زنان با ریزش موی مردان از نظر شکل و ظاهر بسیار متفاوت است. ریزش موی بسیار پراکنده است ولی مردها در بخش های خاصی از سرشان دچار ریزش مو می شوند.

زنانی که تجربه ریزش مو به صورت پراکنده را دارند، کاندید خوبی برای کاشت مو نیستند ولی کسانی که الگوی ریزش موهایشان محدود است و مربوط به بخش خاصی می شود مثل جلوی موها و همچنین کسانی که موهای اهدا کننده آنها تحت تاثیر آلوپسی آندروژنیک قرار نگرفته باشد، کاندیدهای خوبی برای کاشت مو به شمار می آیند.

بیمارانی که آلوپسی ناحیه ای دارند، کاندیدهای خوبی برای کاشت مو نیستند چون آلوپسی در هر دوره بخش خاصی از موها را درگیر می کند و بیمار نمی داند که در آینده قرار است چه مقدار از موهایش را از دست بدهد و یا اینکه موهای کدام بخش از سر قرار است دوباره رشد کنند.

نژاد

نژاد افراد تقریبا به شرایط موی روی سر آنها اشاره دارد. مثلا نژاد آفریقایی و یا بسیاری از آمریکایی ها از موهای خیلی پرپشتی در روی سر خود روبرو نیستند اما ضخامت تارهای مو آنها بسیار زیاد است و به نسبت آسیایی ها و اروپایی ها موهای محکم تری دارند.

برای این افراد بیشتر روش کاشت مو FUE توصیه می شود که در آن فولیکول های مو جدا از هم از پشت سر برداشت می شوند.

برای نژاد های اروپایی و آسیای شرقی این قضیه عکس نژاد آفریقایی است و بیشتر روش FUT در این کشورها رواج دارد.

هزینه

بعد از کاشت مو به احتمال زیاد نیاز به ترمیم موهایتان دارید. افرادی که پول کافی ندارند، نباید برای فرآیند کاشت مو اقدام کنند. همیشه قبل از کاشت مو، بیمار باید پول کافی داشته باشد زیرا کاشت مو، فرآیندی است که تقریبا به پول زیادی احتیاج دارد و امکان دارد بیمار در ماه های آینده هم نیاز به کاشت مجدد داشته باشد.

رشد موها و یا طاسی در چه سنی رخ می دهد؟

بهتر از اینکه بدانید چه فصلی برای کاشت مو مناسب است، باید دقت نمایید در چه سنی پیوند مو برای شما بهتر است. احتمالا سوالاتی از این قبیل که اگر در این سن کاشت مو انجام دهم، آیا در سنین بالاتر با ریزش مو در ناحیه کاشت شده روبرو نخواهیم شد؟

در هر سنی و به دلایل مختلف ریزش مو می تواند رخ دهد. در جوانی و حتی در پاره ای از اوقات در نوجوانی و در سنین میانسالی و به دلایل ژنتیکی، شرایط محیطی، نوع تغذیه، استرس های وارد شده در زندگی و شرایط شغلی ریزش مو می تواند در افراد رخ دهد.

مشاهده مطلب
کاشت مو بدون خونریزی

بسیاری از افرادی که در سنین 18 تا 29 سال قرار دارند، از خود می پرسند که آیا خط موی روی سرمان، خط موی دائمی است یا قرار است باز هم موهایشان رشد کند و یا اینکه امکان ریختن آنها در سنین بالاتر وجود دارد.

البته خط موی بالغ که احتمالا کمی شاید شما را نگران کند، به معنی واقعی ریزش موی سر شما نیست. این می تواند در آینده رخ دهد یا خیر. کاشت مو همیشه نیاز نیست. یک پزشک متخصص و با وجدان احتمالا اگر مشاوره درست برای شما داشته باشد، این جمله هم می تواند از نتایج جلسه مشاوره شما باشد.

در سنین زیر 25 سال کاشت مو معمولا به افراد توصیه نمی شود و اگر در فصل زیر 25 سال زندگی خود هستید، برای کاشت مو عجله نداشته باشید. در سنین زیر 25 سال هنوز موهای شما به تثبیت کامل نرسیده است و نگرانی برای کاشت مو به دو دلیل برای شما بیشتر است.

دلیل اول این است که کاشت مو در این سن ممکن است یک شوک به موهای طبیعی شما ایجاد کند و باعث ریزش آنها شود. در حالی که در شرایط معمولی آنها برای ریختن برنامه ریزی نشده بودند.

دلیل دوم برای عدم استفاده از کاشت مو در این سن، عدم تثبیت موهایی است که برای کاشت مو ممکن است استفاده شوند. شاید موهایی که برای کاشت مو در این سن  استفاده می شوند، برای ریختن در سنین بالاتر برنامه ریزی شده باشند و کاشت مو شما در این صورت احتمالا با شکست روبرو خواهد بود.

البته به اعتبار تحقیقات محققان، 35 سالگی سنی است که موها در آن به تثبیت کامل می رسند. الگوی طاسی و ریزش مو نیز معمولا از سن بالای 25 سال شروع می شود.

آیا می توان در هر سنی عمل کاشت مو را انجام داد؟

موها معمولا تا سن 20 سالگی رشد می نمایند و معمولا بعد از این سن موها کم کم شروع به بالغ شدن می نمایند و تکنیک های کاشت مو تا سن 70 سالگی روی طاسی سر را پاسخگو هستند.

آیا شما در 20 سالگی برای کاشت مو خیلی جوان هستید و در سن 70 سالگی دیگر خیلی پیر شده اید؟ بهترین زمان برای کاشت مو چیست؟

معیارهایی وجود دارد که شما را به یک کاندیدای خوب برای پیوند مو تبدیل می کند. با داشتن این مشخصات که قبلا به آنها پرداخته ایم، احتمالا محدودیت سنی خاصی برای کاشت مو وجود نخواهد داشت.

با داشتن شرایط عالی در هر سنی که باشید نتایج خوبی از کاشت مو برای شما به بار خواهد نشست. اگرچه پزشکان بیشتر به پیوند مو در سن 30 تا 40 سالگی علاقه دارند و معتقدند که این سن هم از لحاظ شخصیتی و اجتماعی و هم از نظر کسب بهترین نتایج، بهترین سن برای کاشت مو می باشد.

مویرگ های زیر پوست سر در این سنین بهترین عملکرد را داشته و باعث می شوند موهای کاشت شده هر چه سریعتر شروع به رشد نمایند.

مشاهده مطلب
کاشت مو برای موهای کم پشت

چرا کاشت مو در سنین کم ممکن است با مشکل روبرو شود؟

در سنین بسیار کم که هنوز تارهای مو تثبیت نشده اند و ریشه های مو هنوز به حالت آرمانی درنیامده اند، ممکن است کاشت مو با نتایج مطلوبی روبرو نشود. مهم ترین عامل نیز در این سنین عملکرد مویرگ های خونی در زیر پوست سر است.

آنها هنوز آمادگی لازم برای رشد مو های پیوند زده شده را ندارند. از این جهت توصیه پزشکان برای کاشت مو به این منوال می باشد که افراد تا زمان تثبیت شدن نهایی موها صبر نمایند.

چرا کاشت مو در سالمندان می تواند با مشکل روبرو شود؟

منظور از سالمندان در این متن، افراد با سن ها بالای 60 تا 70 سال است. در این سن معمولا پیازهای مو عمر خود را کرده و در اکثر موارد یارای رشد دوباره را ندارند.

کاشت مو با تکنیک های موجود، در این سنین هم ممکن است اما به دلیل عملکرد ضعیف خود موها در این سنین، آنها ممکن است بعد از کاشت با رشد خوبی روبرو نشده و عمل پیوند مو را با شکست مواجه نمایند.

علت دیگری هم که کاشت مو در سنین بالا را با مشکل روبرو می نماید، عدم وجود سایت های خوب در روی سر این افراد برای انتقال فولیکول های مو از آنها به قسمت سر است. طاسی در این مرحله به حدی رسیده است که امکان مبارزه با آن بسیار اندک است.

نوع و طبقه بندی موهای از دست رفته

این گزینه به طور غیر مستقیم با بانک موی افراد ارتباط دارد اما کمی با آن متفاوت است. در دلایل مختلف طاسی و از دست دادن موهای سر شما با شرایط مختلفی برای بانک مو روبرو هستید و ممکن است موی کافی برای پیوند روی سر شما وجود نداشته باشند.

اما گزینه مهم تر در بررسی نوع و دلیل از دست دادن مو در افراد، این است که ممکن است موهای موجود در سر افراد همچنان در معرض ریزش باشند و این گزینه باعث می شود پیوند این موها به سر افراد موفقیت آمیز نبوده و بعد از کاشت مو دوباره به ریزش خود ادامه دهند.

این به معنی شکست یا کاهش شدید موهای رشد کرده در بین افراد ار این دست خواهد بود.

انتظارات معقولانه

داشتن انتظارات معقولانه از نتیجه جراحی هم برای افراد بسیار مهم است. در بسیاری از مواقع کاشت مو روی سر افراد بسیار عالی بوده ولی با توجه به انتظارات غیر معقولانه آنها، این نتیجه برای آنها مشابه شکست تلقی می شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو و شرایط لازم برای کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)
امتیاز نظرات ( امتیاز دهی)

کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

تماس سریع