ابدومینوپلاستی

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی که با اصطلاح تخصصی تامی تاک یا عمل زیبایی abdominoplasty شناخته می شود بسیاری از بیماران در مورد مراقبت های بعد از عمل دچار اشتباهاتی می شوند که باید از آنها جلوگیری کرد.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از مشکلات اساسی افراد امروزه چربی دور شکم آنها است. بسیاری در تلاش هستند که بتوانند از این چربی ها رهایی پیدا کنند اما تحمل استفاده از رژیم های غذایی درست و ورزش کردن را ندارند. از همین رو بدنبال روش سریعی برای از بین بردن چربی های شکم خود هستند.

دریافت تخفیف نقدی ابدومینوپلاستی + مشاوره رایگان

روشی که علم پزشکی به این دسته از افراد پیشنهاد میکند عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی است که در بین مجله های مشهور زیبایی از آن به عنوان عمل زیبایی  abdominoplasty یا تامی تاک نیز یاد میشود.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

اغلب طرفداران عمل زیبایی ابدومینوپلاستی خانم ها می باشند. چون بعد از دوران هایی مثل حاملگی بیشتر خانم ها دارای چربی اضافه در پهلو های خود میشوند و تلاش میکنند با استفاده از این عمل زیبایی این چربی های اضافه را حذف کرده و چروک شکم خود را از بین ببرند.

شما با استفاده از عمل جراحی ابدومینوپلاستی می توانید با حذف کردن چربی های اضافه ای که در شکم خود دارید اقدام به کوچک کردن و صاف کردن شکم خود بپردازید.

با توجه به این که اغلب طرفداران عمل جراحی زیبایی تامی تاک یا abdominoplasty خانم ها می باشند، نکاتی را باید حتما به یاد داشته باشند که بتواند دوران نقاهت بعد از این عمل را به راحتی و بدون مشکل سپری کنند.

در این مقاله به شما اطلاعاتی در مورد مراقبت های در حین نقاهت و بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی داده میشود اما شما باید در مورد شرایط خودتان حتما با پزشک معالج خود صحبت کنید و کامل در ارتباط باشید.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از این که شما عمل ابدومینوپلاستی خود را به سلامت سپری کردید نکاتی هستند که حتما باید به آنها توجه کافی داشته باشید. به مجموعه فعالیت هایی که در قالب مراقبت های بعد از عمل زیبایی تامی تاک یا عمل زیبایی   abdominoplasty توسط پزشک معالج شما به شما گفته میشود باید دقت کنید و حتما عمل کنید.

پزشک یا پرستار به صورت کاملاً مناسب به شما در مورد شرایط و دوره‌ی بهبود در خانه توضیح می‌دهد. به شما گفته می‌شود که:

 1. چطور از زخم برش‌ها و لوله‌های دفعی مراقبت کنید.
 2. باید برای اطمینان از عدم وجود عفونت به دنبال چه نشانه‌هایی باشید و چه نکاتی را برای سلامت کلی رعایت کنید.
 3. کدام فعالیت‌های فیزیکی بر خط برش تاثیر می‌گذارند که باید از آنها خودداری شود.
 4. چه زمانی دوباره باید به دیدن پزشک جراحتان بروید.
 5. باید تا چه مدتی لباس محافظ مخصوص بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را بپوشید.
 6. چقدر استراحت کنید.
 7. چه چیزهایی می‌توانید بخورید و از خوردن چه چیزهایی خودداری کنید.

شاید اولین نکته ای که بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی توجه شما را به خود جلب کند تغییر رنگ پوست شما در اطراف ناف شما، شکم و بخیه های بعد از عمل شما است.

نکاتی که میتوانید برای رفع و کنترل این کبودی ها که اغلب عادی هستند انجام دهید این است که میتوانید در این ناحیه ها از کمپرس یخ استفاده کنید و تا دو هفته بهتر است از نمک به صورت حداقلی استفاده کنید تا از تورم بیش از اندازه جلوگیری کنید.

بعد از اینکه بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی  مصرف نمک خود را به حداقل رساندید، باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که نباید از سیگار در دوران نقاهت خود استفاده کنید.

دلیل این امر هم این است که باعث میشود روند بهبودی شما کند تر پیش برود و یا حتی در بعضی موارد باعث ایجاد اختلال هایی در بدن شما بشود.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که پس از انجام جراحی ابدومینوپلاستی یک هفته اول استراحت کافی داشته باشید.

این نکته مهمی است که در زمان استراحت سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید و در هنگام بلند شدن از یک همراه کمک بخواهید تا فشاری بر بخیه شما وارد نشود. باید حتما در دوران نقاهت خود به یاد داشته باشید که نباید به محل بخیه های شما فشاری وارد شود.

در دوران بعد از عمل ابدومینوپلاستی بهتر است که بیشتر در تخت یا بر روی مبل استراحت کنید همچنین بهتر است از چند بالش استفاده کنید تا فشار را از روی پوست شکم بردارید و به بخیه های شما بار اضافی وارد نشود.

چون بخیه ها بر روی شکم شما هستند بسیار باید مراقب باشید چون حتی هنگام حرکت کردن نیز به شکم شما فشار وارد می شود پس بهتر است هفته اول را کمی بیشتر استراحت کنید.

بعد از ابدومینوپلاستی می توان ورزش کرد یا به سر کار رفت؟

سوالی که برای افرادی که قبل از عمل زیبایی جراحی ابدومینوپلاستی فعالیت های روزمره ای مثل ورزش کردن و رفتن به محل کار را انجام میدادند این است که میخواهند بدانند آیا میتوانند بعد از این عمل دوباره ورزش کنند یا به سر کار بروند؟

در پاسخ باید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از انجام جراحی تامی تاک یا همان عمل زیبایی  abdominoplasty با تایید پزشک معالج خود باید شروع به راه رفتن کنید.

البته در طی همان هفته اول بعد از عمل ابدومینوپلاستی هم می توانید حرکت کنید اما باید به صورت خمیده حرکت کنید تا به فشاری به محل بخیه ها وارد نشود.

در واقع به شما توصیه می‌شود که بعد از جراحی ممکن است از شما خواسته شود که فعالیت محدودی در حد راه رفتن داشته باشید زیرا این کار به گردش خون شما کمک می‌کند و فرایند بهبود را تسریع می‌بخشد.

اما شما نمی‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید زیرا تعادل و قدرت شما به واسطه‌ی جراحی کاهش پیدا کرده است برای همین به کسی نیاز دارید که برای این کار به شما کمک کند و همراهتان باشد.

همچنین نباید این تشویق به فعالیت چند روز بعد از جراحی را به عنوان تمیز کردن خانه یا ورزش کردن تعبیر کنید هنوز برای این کار بسیار زود است و باید صبر داشته باشید.

در طی یک ماه اول شما باید کاملا با احتیاط عمل کنید و آهسته حرکت کنید و در طی این مدت از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید.

با توجه به این که حرکت کردن در روز های اولیه بسیار توصیه می شود و حتما باید حرکت کنید اما به همان اندازه حرکت کردن بیش از اندازه نیز برای شما ممنوع است.

دلیل این امر هم این است که حرکت بسیار بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی  باعث می شود که خونابه و ترشحات در زیر پوست شما جمع شوند که به این اتفاق سروما یا هماتوم گفته می شود.

تحرک زیاد باعث میشود که با وجود انجام دادن و قرار دادن سیستم زهکشی برای تخلیه زخم و ترشحات باز هم این ترشحات در زیر پوست شما جمع شوند.

فعالیت سبک مانند پیاده‌روی روی سطح صاف بدون شیب که در بیشتر موارد چند روز بعد از جراحی آغاز می‌شود می‌تواند بسیار موثر باشد. هر روز بعد از جراحی کمی بیشتر راه بروید تا رفته رفته قدرت خود را بدست آورید.

باید با آرامش و احتیاط به حرکات استقامتی نزدیک شوید. بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند فشار قابل توجهی روی برش‌ها و بخیه‌ها داشته باشد. برای اینکه دوباره بتوانید این کار را انجام دهید باید از وزنه‌های سبک شروع کنید و می‌توانید این کار را در حدود 4 تا 6 هفته بعد از جراحی انجام دهید.

به چیزی در حدود 6 ماه زمان نیاز است تا بتوانید بدون خطر به سراغ ورزش‌های شکمی مانند دراز و نشست برگردید.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما باید به مدت 2 تا 3 هفته بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی از مراقبت و نزدیکی خودداری کنید. این عمر هم باعث بوجود آمدن هماتوم میشود.

پزشک ممکن است که بعد از عمل ابدومینوپلاستی، انجام فعالیت‌های قدرتی به مدت شش هفته را برای شما محدود کند؛ و به شما توصیه میشود که به مدت یک ماه به محل کار خود بعد از انجام این عمل مراجعه نکنید تا زخم های شما کاملا التیام پیدا کنند و بهتر شوید.

در مورد فعالیت‌های روزانه شما باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید به مدت دو هفته چیزهایی که بیش از 2.5 کیلوگرم وزن دارند را نکشید، هل ندهید و بلند نکنید. این کار را تا زمانی که فشار و تنش روی ناحیه‌ی برش از بین نرفته به تعویق بیاندازید.

شاید به یاد داشتن این موضوع که شما در حال حاضر در حال بهبود هستید برایتان دشوار باشد اما الان زمان قهرمان بودن نیست! بلکه زمان آن است که به پزشک خود گوش کنید و کمی استراحت داشته باشید.

از پزشکتان بپرسید چه مدت زمان نیاز دارید که دوباره به سر کار برگردید. جواب آنها بسته نوع جراحی ابدومینوپلاستی که داشته‌اید و محل و اندازه‌ی برش‌ها متفاوت خواهد بود. برای جراحی‌های ابدومینوپلاستی شدیدتر منتظر باشید که چیزی در حدود 4 هفته از کارتان دور بمانید.

در این زمان درد شما از بین رفته یا به میزان قابل توجهی تخفیف پیدا می‌کند و زمان کافی به شما می‌دهد تا داروهای مسکن را کنار بگذارید. شما نباید تا زمانی که این مراحل رد نشده است رانندگی کنید.

باید ها و نباید های بعد از ابدومینوپلاستی

ممکن است مدتی زمان ببرد که به حالت عادی خود برگردید. بنابراین احتمالاً نه تنها در مورد زمان برگشت به سر فعالیت و ورزش کنجکاو هستید بلکه در مورد زمانی که می‎توانید دوباره تغذیه، خواب و فعالیت‎های زناشویی عادی خود را از سر بگیرید نیز سوالاتی داشته باشید.

نکته ای که ممکن است برای شما عجیب باشد این توصیه در مورد محدودیت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی است که شما نباید بعد از گذشت یک هفته استراحت مطلق داشته باشید.

این نکته با اینکه عجیب به نظر میرسد اما نکته بسیار مهمی است که شما بعد از یک هفته باید شروع به حرکت کردن کنید تا از عوارض عدم تحرک بعد از عمل تامی تاک جلوگیری کنید.

خانم هایی که عمل زیبایی ابدومینوپلاستی را انجام میدهند نباید تا 2 سال بعد از انجام این عمل حامله شوند. دلیل آنهم کاملا مشخص است که نباید به شکم شما فشار وارد شود و دوباره به حالت قبل از عمل بازگردید.

باید و نباید بعدی این است که شما باید دارو هایی را که پزشک معالج شما به شما توصیه میکند را حتما تا آخر تحت نظر پزشک بعد از عمل مصرف کنید.

باید تا شش هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی از بانداژ های مخصوص شکمی استفاده کنید؛ و باید به مدت 7 روز تحت نظر پزشک برای جلوگیری از درد از دارو های آنتی بیوتیک استفاده کنید.

به توصیه اغلب پزشک ها شما نباید تا چهار روز برای اطمینان استحمام کنید؛ و برای حذف بخیه های خود نیز حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اولین حمام باید بعد از برداشتن لوله های دفعی انجام شود. ممکن است لازم باشد تا زمانی که نیاز است با اسفنج خیس حمام کنید. ممکن است به شما پیشنهاد داده شود تا مدت معینی بعد از جراحی از صندلی حمام استفاده کنید.

روی شکم نخوابید تا زمانی که احساس درد در این ناحیه دارید. شما می‌توانید از چهار بالش زیر کمر و سر و یا دو بالش زیر زانوانتان استفاده کنید تا احساس ناراحتی در خواب را کاهش دهید.

به این وضعیت، حالت شبه فولر می‌گویند و باید به مدت دو هفته استفاده شود تا از فشار و تنش روی برش‌ها کاسته شود. بعلاوه متوجه خواهید شد که تغییر وضعیت بدن از حالت خوابیده به نشسته برایتان راحت‌تر است زیرا حس درد و فشار روی برش‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

برای از سر گرفتن روابط جنسی باید با پزشک مشورت داشته باشید.

داروهای مسکن که برای تخفیف و مدیریت درد تجویز می‌شوند می‌تواند باعث یبوست شود. برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید از یک نرم کننده‌ی مدفوع بدون نسخه مانند کولاک یا دوکوزات استفاده کنید.

بعد از جراحی به آرامی میزان غذا و تنوع آنها را تا حد تحملتان افزایش دهید.

حتما بعد از عمل ابدومینوپلاستی، به میزان کافی آب بنوشید. دلیل این امر هم این است که بعد از انجام این عمل بدن شما برای بازسازی و بدست آوردن سلامتی خود به مایعات نیاز دارد و آب بهترین مایعی است که میتواند به شما کمک کند.

تا جایی که میتوانید باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی پروتئین مصرف کنید. مصرف موادی که دارای پروتئین هستند مثل گوشت، لوبیا، تخم مرغ و محصولات لبنی مثل ماست نیز در بهبودی سریع تر شما موثر است.

توجه داشته باشید دوره‌‌ی بهبود در جراحی ابدومینوپلاستی مانند سایر عمل‌ها بسته به مقاومت فرد متفاوت است. عواملی که بر سرعت بهبود موثراند عبارتند از سن، سلامت فرد و وزن بدن. همچنین به نوع جراحی ابدومینوپلاستی که انجام داده‌اید نیز بستگی دارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد ابدومینوپلاستی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام دوست من
  خوشحالیم از این که مطلب برای شما کاربر گرانقدر مفید واقع گردید.
  پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *