کاشت مو

استفاده از محلول ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

استفاده از محلول ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

استفاده از محلول ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

بدون شک، کاشت مو یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش های ترمیم موها است ولی گرفتن نتیجه از کاشت مو ، مستلزم صبر و گذشت زمان است. 8 الی 12 ماه بعد از کاشت، موهای جدید شروع به رشد می کنند و دز طول این مدت فقط باید صبور باشید.

استفاده از محلول ماینوکسیدیل

متخصص ها روش های زیادی را برای گذراندن سریع تر دوره ریکاوری و همچنین رشد سریعتر موها به بیمار پیشنهاد می دهند. بسیاری از متخصص ها، ماینوکسیدیل 3 درصد و 5 درصد را بیمار تجویز می کنند و معتقدند که ماینوکسیدیل به موها کمک می کند تا سریع تر رشد کنند.

در مورد کارایی ماینوکسیدیل، تحقیقات زیادی انجام شده است و ما در این مقاله به فواید استفاده از ماینوکسیدیل و روش مصرف آن می پردازیم.

محلول ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

نقش ماینوکسیدیل در کنترل ریزش مو

کاشت مو به بیمار کمک می کند تا صاحب موهای پرپشتی بشود ولی کاشت مو نمی تواند ریزش موی بیمار را کنترل کند. اگر شما در سنین جوانی و قبل از 35 سالگی اقدام به کاشت مو کرده اید، حتی بعد از کاشت مو هم دچار ” ریزش مو بعد از کاشت مو ” شوید.

در این شرایط شما نیاز به ” مراقبت از موی سر بعد از کاشت مو ” طبیعی دارید.

در این شرایط، شما به محلولی نیاز دارید تا ریزش موهایتان را متوقف کند. متخصص ها هم به بیماران پیشنهاد می دهند که بصورت موضعی از محلول هایی مثل ماینوکسیدیل استفاده کنند.

ماینوکسیدیل می تواند فرآیند ریزش موها در اثر آلوپسی آندروژنیک ( الگوی طاسی مردانه و زنانه ) را بهبود ببخشد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که باید بطور مرتب از محلول ماینوکسیدیل استفاده کنید تا ریزش موهایتان متوقف بشود.

نحوه اثر ماینوکسیدیل بر فولیکول های مو

مو از ابتدای رشد تا انتهای مسیر که جدا شدن از پوست سر و ریزش آنها می باشد، یک چرخه چند مرحله ای را طی می نماید. این چرخه دارای مراحل آناژن، کاتاژن، تلوژن و اگزوژن می باشد.

در مرحله اول، موها رشد می کنند و سپس وارد فاز دوم و سوم یعنی کاتاژن و تلوژن می شوند. در این مراحل موها در ابتدا کوچک و نازک شده، از فولیکول ها جدا می شوند و موی جدیدی جایگزین آن خواهد شد.

مو پس از گذراندن این مراحل وارد فاز اگزوژن خواهد شد. این مرحله پایانی، مو از پوست سر خارج شد و ریزش مو اتفاق می افتد. این چرخه تا قبل از ریزش مو دائمی ادامه خواهد داشت. حال تاثیر ماینوکسیدیل پس از کاشت مو بر این چرخه چیست؟

زمانی که فرد از ماینوکسیدیل استفاده می نماید، این دارو مرحله اول یعنی آناژن را بر پوست و مو القا خواهد کرد و این یعنی اینکه فولیکول ها قبل از اینکه دوباره شروع به رشد کنند،  بقیه مراحل رشد را زودتر طی می کنند.

و این دلیلی است برای افرادی که برای اولین بار از ماینوکسیدیل استفاده کرده و شاهد ریزش موهای خود شده اند.

در واقع می توان گفت که مصرف ماینوکسیدیل می تواند یک مرحله آناژن تازه را شروع نماید. به همین دلیل در طی چندین ماه اول مصرف این دارو، شاهد هیچ گونه نتایجی نخواهید بود.

طبق مطالعات انجام شده می توان دریافت که نتایج حاصل از مصرف ماینوکسیدیل معمولا 6 ماه به طول خواهد انجامید و تا قبل از این دوران نتایجی از روند رشد موها دریافت نخواهید کرد در نتیجه به هنگام استفاده از این دارو کمی صبور بوده و تا مشاهده نتایج نهایی مصرف آن را متوقف ننماید.

ماینوکسیدیل می تواند کانال های پتاسیم را در بدن باز کند و با انبساط رگ های خونی باعث می شود تا مواد مغذی، خون و اکسیژن بیشتری به فولیکول های موی سر برسد.

در نتیجه، فولیکول موهایی که که در حال استراحت بودند، ریزش پیدا می کنند و با موهای ضخیم تری که در مرحله رشد خود قرار دارند، جایگزین می شوند.

عوارض و اثرات جانبی ماینوکسیدیل

برخلاف محلول ها و داروهای دیگری که برای رشد مو استفاده می شوند، محلول ماینوکسیدیل تولید دی هیدروتستوسترون را در مردان کاهش نمی دهد. دی هیدروتستوسترون، به هورمون جنسی گفته می شود که به طاسی با الگوی مردانه مربوط می شود.

همچنین ماینوکسیدیل فعالیت های آنزیمی که مسئول ذخیره دی هیدروتستوسترون است را هم مسدود نمی کند. در نتیجه، در حین مصرف ماینوکسیدیل، انقباضات فولیکول ها به خوبی متوقف می شود و هیچ آسیبی به فولیکول ها نمی رسد.

اثرات جانبی که هنگام استفاده موضعی از محلول ماینوکسیدیل گزارش شده است شامل خارش چشم، قرمزی و ایجاد آکنه در کف سر می شود. اثرات جانبی که به ندرت اتفاق می افتند شامل ایجاد مشکلاتی در نفس کشیدن، احساس سرگیجه، تورم صورت، ضربان قلب نامنظم و افزایش وزن می شود.

روش استفاده از ماینوکسیدیل

چگونگی استفاده از این دارو پس از کاشت مو حائز اهمیت بوده و در مقدار مصرف آن نیز توجه فرمایید. سعی نکنید بیش از مقدار تجویزی پزشک مصرف کرده و یا برای مشاهده نتایج حاصله از درمان، آن را به اندام های دیگر خود بمالید.

این دارو ممکن است بر قلب و رگ های خونی شما اثر گذاشته و اختلالات و مشکاتی برایتان بوجود آورد.

همچنین برخی از افراد در عوض هر مقدار دوز از دست رفته، چیزی معادل دو برابر دوز را بر پوست خود اعمال خواهند کرد تا نتایج حاصله از دوز از بین رفته باز گردد. از انجام این عمل خودداری نمایید.

استفاده از رنگ مو، نرم کننده های مو و سایر مواد شستشو و آرایشی موها در زمان مصرف این دارو ممکن بوده و مانعی نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید که این مواد باید قبل از اعمال ماینوکسیدیل مورد استفاده قرار گیرند زیرا در زمان مصرف آن، الزامیست که پوست سر خشک باشد.

قبل از استفاده از این محلول باید موهایتان را خوب خشک کنید. از محلول ماینوکسیدیل بصورت موضعی در کف سر استفاده کنید. شما باید در نقاط طاس و بدون موی سرتان از این محلول استفاده کنید. از محلول ماینوکسیدیل، دو بار در روز استفاده کنید.

بعد از استفاده، اجازه بدهید تا محلول ماینوکسیدیل تا 4 ساعت بر روی سرتان بماند و بعد می توانید سرتان را با آب بشویید.

استفاده از ماینوکسیدیل، 24 ساعت قبل و پس از hair transplant ممکن نبوده و از استفاده از آن پرهیز نمایید.

سوالات رایج بیماران در مورد محلول ماینوکسیدیل

 1. محلول ماینوکسیدیل 2% بهتر است یا 5%؟

طی یک آزمایش انجام شده برای برتری این دو دوز از ماینوکسیدیل پس از کاشت مو، مشخص شده که ماینوکسیدیل 5%  از نظر تراکم موها و مزایای درمان، نسبت به ماینوکسیدیل 2% برتری دارد.

در این آزمایش افرادی که از ماینوکسیدیل 5% برای ترمیم موهای خود استفاده کردند،  نتایج بهتری دریافت نمودند.

ماینوکسیدیل 2 درصد بیشتر به خانم ها پیشنهاد می شود و محلول ماینوکسیدیل 5 درصد هم به آقایان.

 1. محلول ماینوکسیدیل به شکل فوم بهتر است یا اسپری و مایع؟

فوم و مایع، با هم فرقی ندارند؛ بسیاری از بیماران از اسپری استفاده می کنند چون راحت تر است.

اگرچه نوع استفاده از ماینوکسیدیل پس از کاشت مو تاثیرگذاری چندانی نداشته اما طی انجام آزمایشاتی این دو نوع دارو مورد بررسی قرار گرفته اند.

ماینوکسیدیل مایع از لحاظ قیمت، بهینه تر بوده و فرد هزینه کمتری پرداخت خواهد کرد. همچنین این نوع از ماینوکسیدیل، اثربخشی بیشتری نسبت به فوم آن دارد.

در مقابل ماینوکسیدیل فوم نیز دارای ویژگی های مثبت مختص به خود می باشد. این نوع از جهت راحتی در استفاده کاربر، زیبایی شناسی و عوارض جانبی از ماینوکسیدیل مایع برتری دارد. با توجه به جزئیات می توان دریافت که تنها با اختلاف کمی ماینوکسیدیل فوم بهتر از مایع خواهد بود.

 1. آیا محلول ماینوکسیدیل به شکل اسپری، عوارض خاصی دارد؟

ماینوکسیدیل عارضه خاصی ندارد که نگران شوید. فقط الکل موجود در اسپری ممکن است باعث خارش و خشکی خفیف در نقاطی از سر بشود که اسپری می شود.

 1. آیا از محلول ماینوکسیدیل، باید دو بار در روز استفاده کرد؟

در مورد تعداد دفعات استفاده از محلول ماینوکسیدیل، حتما با متخصص مشورت کنید. بعضی از متخصص ها معتقدند که 1 بار استفاده از محلول ماینوکسیدیل در طول روز کافی است.

بعضی از متخصص ها هم بر این باورند که استفاده بیشتر از ماینوکسیدیل، تاثیر بهتری روی موها می گذارد. توجه داشته باشید که با استفاده بیشتر از این محلول، احتمال بروز اثرات جانبی هم افزایش می یابد.

 1. چگونه مطمئن بشوم که محلول ماینوکسیدیل برای موهای من موثر است؟

در روزهای اولی که از محلول ماینوکسیدیل استفاده می کنید، شاهد کم پشت و نازک شدن موهایتان هستید و بعد از چند مدت هم احساس می کنید که موهایتان روشن تر شده اند. با استفاده منظم از محلول ماینوکسیدیل، ضخامت موهای شما بیشتر و حتی موهایتان پرپشت تر هم می شوند.

شما باید 60 الی 90 روز صبر کنید تا متوجه بشوید که آیا استفاده از ماینوکسیدیل برای موهایتان موثر بوده است یا خیر.

 1. چه کسانی نمی توانند از محلول ماینوکسیدیل استفاده کنند؟

خانم هایی که باردار هستند و به نوزاد شیر می دهند، نمی توانند از محلول ماینوکسیدیل استفاده کنند زیرا مقدار کمی از این محلول در بدن جذب می شود و باعث ایجاد عوارض می شود. حتی مادرانی که شیر می دهند هم این دارو می تواند از طریق شیر به نوزاد آسیب برساند.

داروی ماینوکسیدیل برای افرادی که به طور کامل طاس شده و تمامی موهای خود را از دست داده اند، مناسب نبوده و این افراد با مصرف این دارو به نتایج دلخواه دست نخواهند یافت.

افراد با شرایط زیر پس از کاشت مو در هنگام مصرف این دارو باید دقت بیشتری داشته و با پزشک متخصص خود مشورت نمایند.

 1. افرادی که برای کنترل فشار خون خود از دارو مصرف می نمایند.
 2. افرادی که دارای یک آسیب در اعضای بدن خود می باشند
 3. افرادی که در بدن خود توموری به نام فئوکروموسیتوم دارند
 4. افرادی که از نارسایی قلبی و یا سایر مشکلات قلبی رنج می برند.

در صورت داشتن هر یک از شرایط بالا و یا هرگونه شرایط پزشکی دیگر، با پزشک خود مشورت کرده تا از مصرف ماینوکسیدیل اطمینان خاطر کسب نمایید.

 1. آیا استفاده از ماینوکسیدیل برای خانم ها هم مناسب است؟

ماینوکسیدیل فارغ از جنسیت، دارویی مفید برای افرادی می باشد که از ریزش و کم پشتی موهای خود رنج می برند. بنابراین همه ی افراد واجد شرایط می توانند از این دارو برای ترمیم موهای خود استفاده نمایند. بسیاری از پزشکان کاشت مو برای بانوان مراجعه کننده خود، ماینوکسیدیل را تجویز نمایند.

استفاده از محلول فیناستراید برای خانم ها توصیه نمی شود ولی استفاده از ماینوکسیدیل برای خانم ها بسیار مفید است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، ماینوکسیدیل باعث رشد موها در زنان می شود.

 1. محلول ماینوکسیدیل در کدام قسمت سر بیشترین تاثیر را می گذارد؟

گرچه ماینوکسیدیل دارویی برای افزایش حجم و رشد بیشتر موها در تمام قسمت های مورد نیاز سر می باشد، اما محلول ماینوکسیدیل در قسمت جلوی سر بیشترین تاثیر را می گذارد.

 1. بعد از استفاده از ماینوکسیدیل می توان سر را ماساژ داد؟

شما می توانید 1 سی سی از ماینوکسیدیل را با قطره چکان در روی سرتان بریزید و سپس با انگشت هایتان سرتان را ماساژ بدهید تا محلول بهتر جذب بشود.

 1. آیا می توان همزمان با محلول ماینوکسیدیل از محصولات دیگر هم برای موها استفاده کرد؟

بله، شما می توانید از سایر داروها و محلول ها هم همزمان با ماینوکسیدیل استفاده کنید؛ فقط قبل از استفاده از محصولات دیگر، اجازه بدهید که ماینوکسیدیل روی سرتان کاملا خشک بشود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز، با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد در مورد کاشت مو و مراقبت های بعد از کاشت مو مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره تماس 02144067005 بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. خیلی مفید بود.ممنونم تا به حال تو چند سال گذشته اینقدر کامل توضیحات نخونده بودم از ماینوکسیدیل

 2. سلام
  خوشحالیم از اینکه مطالب ما برای شما دوست عزیز مفید واقع گردیده است.
  پیروز باشید.

 3. سلام دوست من
  میتونید از طریق این شماره ۰۹۱۰۴۴۴۰۲۲۸ با چت در واتساپ مشاوره کامل دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *