کاشت مو

کاشت مو آری یا خیر؟

کاشت مو آری یا خیر؟

کاشت مو آری یا خیر؟

در سال های اخیر، به مرور روش های متنوع کاشت مو به صورت طبیعی توانستند خود را ثابت کنند به طوری که امروزه دیگر از کاشت و پیوند مو طبیعی، به عنوان راه حلی ایده آل و مطمئن برای برطرف کردن ریزش مو و طاسی سر نام برده می شود.

کاشت مو آری یا خیر؟

با همه این ها اما، هنوز هستند افرادی که نسبت به انجام کاشت شک و تردید دارند و نمی توانند با آرامش خاطر درباره ی این که برای این کار اقدام کنند یا نه تصمیم بگیرند.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

در این مطلب سعی داریم تا با معرفی جنبه های مختلف کاشت مو و مزایا و معایب آن، به شما کمک کنیم که بیشتر از قبل درباره ی کاشت مو و پیامد های آن اطلاعات کسب کنید.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا با دانستن حقایق راجع به کاشت و پیوند مو، راحت تر تصمیم بگیرید که آیا کاشت برای شما راه حل مناسبی است یا که نه؟

 آیا ریزش مو ها نشانه ی پیری است؟

قبل از این که راجع به کاشت مو صحبت کنیم، خوب است که بدانیم اصلا چرا مو ها دچار ریزش می شوند و آیا ریزش مو ها نشان دهنده ی پیری یا بیماری است؟

در پاسخ باید بگوییم نه لزوما اینطور نیست! توجه داشته باشید که ریزش مو و طاسی یک مشکل تقریبا شایع در بین مردان جهان است. در واقع بیش از نیمی از مردان در برهه ای از عمر خود دچار ریزش مو می شوند که ممکن است با درجات مختلفی اتفاق بیفتد.

برای بعضی فقط در شقیقه ها ریزش رخ می دهد، بعضی تنها در مرکز سر دچار طاسی می شوند، عده ای شاهد عقب نشینی خط رویش مو ها و بلند شدن پیشانی خود هستند و عده ای نیز به طور کامل طاس می شوند.

عوامل ریزش مو گوناگون هستند اما به طور کلی ژنتیک نقش اصلی را دارد. همان طور که بعضی از افراد قد بلند هستند و بعضی کوتاه قد و نمی شود این موضوع را چندان تغییر داد، ریزش مو نیز اگر عامل ژنتیکی داشته باشد متاسفانه چندان قابل پیشگیری نیست هرچند می شود با کاشت مو اثر آن را برطرف کرد.

بنابراین نمی شود گفت که ریزش مو ها لزوما نشانه ی پیری است چرا که عوامل بسیار متنوعی می توانند ریزش را تحریک کرده و آن را شدید یا خفیف کنند. اما این موضوع حقیقت دارد که عموما افرادی که دچار ریزش مو می شوند، نسبت به سن واقعی خود پیرتر به نظر می رسند.

آیا مو های متراکم و پرپشت جذاب تر است؟

شاید شما هم با دیدن بازیگران خوش چهره ای مانند بروس ویلیس که سر خود را به شکل کامل با تیغ می تراشند اما باز هم جذاب به نظر می رسند، از خود این سوال را پرسیده اید که آیا داشتن مو های پرپشت برای جذاب به نظر رسیدن واقعا لازم است؟

درست است که برای برخی از چهره ها، داشتن سری طاس و تراشیده مناسب است و کاملا به آن ها می آید، اما تحقیقات و پرسشنامه های مختلف در طول زمان نشان داده که در برخورد اولیه ی یک زن با یک مرد، داشتن مو های پرپشت و متراکم تقریبا همیشه حس مثبتی به زن می داده است و برای او جذاب خواهد بود.

علاوه بر آن داشتن مو های یک دست و بدون ریزش، همان طور که اشاره شد باعث جوان تر دیده شدن شما می شود. در یک تحقیق که توسط دانشگاه جان هاپکینز انجام شد، مردانی که به طور طبیعی مو های یک دستی داشتند و دچار ریزش نشده بودند، به طور میانگین ۱/۱ سال جوان تر از سن واقعی خود تشخیص داده شدند.

اما جالب آن است که مردانی که با استفاده از کاشت مو صاحب موهایی متراکم و طبیعی شده بودند، ۳/۶ سال جوان تر به نظر می رسیدند.

مو های کاشته شده تا چند سال دوام می آورند؟

پاسخ این سوال بسیار راحت است. تا همیشه!‌ کاشت مو یک راه حل دائمی و همیشگی است. چرا که در کاشت از مو های استفاده می شود که ریشه های آن ها در برابر هورمون ها و عواملی که سبب ریزش می شوند، مقاومت دارند و نمی ریزند.

پس خیالتان از این بابت راحت باشد که مو های کاشته شده تا همیشه روی سر شما خواهد ماند و خطری آنها را تهدید نمی کند. هر چند ممکن است مو های طبیعی شما روی سر‌ (یعنی مو هایی که از قبل از کاشت مو روی سر وجود داشتند)، در مرور زمان دچار ریزش شوند.

آیا کاشت مو یک عمل جراحی است؟

بستگی دارد که منظور شما از عمل جراحی چه چیزی است. اگر وقتی می گویید عمل جراحی، چیزی مانند عمل های جراحی قلب با آن همه تشکیلات و حساسیت در نظر شما می آید، باید بگوییم که نه کاشت و پیوند مو هیچ شباهتی به آن گونه عمل ها ندارد.

کاشت مو آری یا خیر؟

اگر چه از نظر پزشکی،‌ کاشت مو یک عمل جراحی محسوب می شود اما این عمل بسیار ایمن، راحت و بدون عوارض است. برای درک بهتر خوب است بدانید که در کاشت و پیوند مو، تنها از دارو های بی حسی موضعی استفاده می شود و فرد متقاضی کاشت مو در واقع در تمام طول فرایند پیوند مو بیدار و هوشیار است.

علاوه بر آن شما بعد از انجام پیوند مو نیازی به بستری شدن ندارید و می توانید پس از چند ساعت به خانه بروید و با چند روز استراحت دوباره به محل کار خود برگردید و فعالیت های عادی را ادامه دهید.

 آیا می شود مو های کاشته شده را سشوار کشید؟

یکی از دغدغه های اکثر افرادی که کاشت مو را به عنوان راه حل نهایی درمان ریزش مو در نظر دارند، این است که آیا جهت دادن به موهای کاشته شده صحیح می باشد ؟

در پاسخ باید بگوییم مو های کاشته شده هیچ فرقی با دیگر مو های شما ندارند چرا که در واقع این ها همان مو های خودتان هستند که از نواحی دیگر سر به نواحی دچار ریزش پیوند داده شده اند.

به عبارت دیگر، پس از آن که فولیکول های کاشته شده در پوست سر به طور کامل رشد کردند و مو های جدید از آن ها رویید، دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبت اضافی و خاصی برای مو های کاشته شده نخواهد بود. ویژگی ها و رفتار این مو ها کاملا طبیعی است چرا که از فولیکول های طبیعی و سالم رشد کرده اند.

جالب است بدانید که مو های کاشته شده از آن جایی که از نواحی از سر برداشته می شوند که فولیکول ها در آن ناحیه بسیار قوی هستند، در برابر عواملی مانند سشوار،‌ اتو مو، رنگ کردن و غیره نیز از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. هر چند این موضوع نباید باعث شود که در استفاده از این موارد زیاده روی کنید و مو های خود را ضعیف کنید.

آیا کاشت مو بعد از پنجاه سالگی ممکن است؟

برای آن که کاشت مو به درستی انجام شود و به نتیجه ی مطلوب برسد، دو عامل بسیار تعیین کننده هستند. اول کیفیت و کمیت بانک مو فرد و دوم الگوی ریزش موها در فرد.

منظور از بانک مو همان ناحیه ای است که مو های قوی و مقاوم برای کاشت استفاده می شوند. این مو ها در قسمت پشت و اطراف سر وجود دارند.

طبیعتا با افزایش سن و گذر عمر، از تراکم این مو ها کاسته می شود تعداد کمتری از آن ها برای کاشت قابل استفاده خواهند بود. اما این که دقیقا از چه سنی به بعد دیگر کاشت مو ممکن نیست را نمی شود مشخص کرد چرا که بستگی به الگوی ریزش مو ها دارد. برای تشخیص دقیق بهتر است به کلینیک ها و مراکز پوست و مو مراجعه کنید.

کلینیک تخصصی پوست و مو رز یکی از این مراکز است که با فراهم کردن امکان مشاوره حتی به صورت آنلاین شما را در این زمینه کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *