کاشت مو
موضوعات داغ

اقدامات قبل از کاشت مو و توصیه های بعد از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو و توصیه های بعد از کاشت مو

دستورالعمل های قبل از کاشت مو و بعد از کاشت مو

قبل از کاشت مو و بعد از کاشت مو چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟ ” کلینیک پوست و مو رز” در مقاله دستورالعمل های قبل از کاشت مو و بعد از کاشت مو ، برای شما نکاتی مهم از بایدها و نبایدهای بعد و قبل از کاشت مو را فراهم کرده است؛ با ما همراه باشید. خیلی از افراد از طاسی موهایشان رنج می برند؛

قبل از کاشت مو

خوشبختانه کاشت مو یکی از راه هایی ست که به افراد طاس کمک می کند تا موهایی پرپشت و زیبا داشته باشند.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

به همین دلیل کاشت مو مخصوصا در بین مردان از درمان های زیبایی محبوب به حساب آمده و همه ساله عده زیادی برای ترمیم موهای از دست رفته خود به مراکز درمانی پوست و مو مراجعه کرده و خواستار رشد مجدد موهای خود توسط انجام  Hair transplant می باشند.

از آنجایی که کاشت مو نوعی درمان و جراحی می باشد، نیازمند مراقبت های مختص به خود بوده و این مراقبت ها تنها به دوران پس از درمان منتهی نخواهد شد. در این قسمت از مقاله ابتدا به مراقبت های قبل از درمان اشاره شده و پس از آن به اقدامات بعد از کاشت مو پرداخته خواهد شد.

در خصوص اقداماتی که باید قبل از عمل انجام بدهید این است که حتما به آزمایشگاه مراجعه کنید و سپس نتیجه آزمایش را به پزشک متخصص نشان دهید تا پزشک مطابق با نتیجه کاشت مناسب را بر روی سر شما انجام دهد. حتما قبل از کاشت مو حمام کنید و فراموش نکنید که ۸ ساعت خواب قبل از عمل لازم است.

باید و نبایدهای بعد از کاشت مو و قبل از کاشت مو

در کاشت مو، متخصص کاشت مو از فولیکول های موهای پشت سر برای نقاط طاس استفاده می کند.

روش های کاشت مو عبارتند از: کاشت مو با روش fit ، کاشت مو با روش fut، ” کاشت مو به روش sut ” که هر کدام خصوصیات خاص خودشان را دارند ونحوه کاشت مو در هر یک متفاوت است. 

قبل از کاشت مو

به هیچ عنوان اگر بیماری پوستی دارید تا درمان قطعی و کامل، آن عمل را انجام ندهید زیرا ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد کند. بیماری‌های پوستی عبارتند از: جوش‌های چرکی، اگزما و یا خارش.

دو هفته قبل از عمل از مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌هایی مانند ویتامین E که باعث رقیق شدن خون میشوند پرهیز کنید.

از دیگر ویتامین هایی که موجب رقیق شدن و خونریزی خواهند شد، می توان به ویتامین B اشاره نمود. درباره سایر داروها، مکمل ها و مواد غذایی که بر خونریزی در حین درمان و پس از آن اثرگذارند، می توانید از پزشک خود اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

اگر رژیم لاغری دارید آن را لغو کنید و منظور این است که نه پرخوری کنید و نه اینکه رژیم‌های سخت بگیرید مصرف عادی مواد غذایی را دنبال کنید.

علت اینکه میگوییم رژیم لاغری را در این دوران ادامه ندهید این است که در صورت رژیم سوخت و ساز بدن به شدت تغییر می‌یابد و ممکن است مدت زمان بهبود شما بعد از عمل کاشت مو بسیار دیرتر بهبود یابد.تمرینات سخت ورزشی را قبل از عمل کنار بگذارید.

یک روز قبل از عمل آمادگی خود را به دست آورید و با کلینیک مناسبی که انتخاب کرده‌اید تماس بگیرید و توصیه‌های لازم را از آنها بخواهید. اگر داروی خاصی را مصرف میکنید در صورت اجازه پزشک به مصرف آن ادامه دهید. لباس مناسب را برای روز بعد آماده کنید ترجیحا لباس‌های دکمه دار را انتخاب کنید.

افراد مبتلا به دیابت، حتما باید در روز مشاوره درباره نحوه استفاده از انسولین و رژیم های غذایی مرتبط، با پزشک خود صحبت کرده و از وی درباره این موضوع راهنمایی بگیرند.

شما پس از درمان، قادر به رانندگی به تنهایی نمی باشید به همین دلیل برای نحوه جابجایی از درمانگاه به خانه به خوبی برنامه ریزی کرده و از یکی از آشنایان خود برای همراهی کردن خود کمک بخواهید.

یک شب قبل از عمل میتوانید شام مناسبی را میل کنید که دارای پروتئین، قند و کربوهیدرات مناسب باشد. میتوانید سیب‌زمینی پخته یا سرخ شده قبل از غذا و حتی بستنی بعد از غذا را جزء لیست مواد غذایی خود در شب قبل از عمل در نظر بگیرید.

به هیچ عنوان قبل از عمل از سیگار، قلیان و مشروبات الکلی استفاده نکنید و دو ماه بعد از عمل نیز نباید از آنها استفاده کنید.10 روز قبل از عمل از خوردن و نوشیدن برخی مواد غذایی مانند دل و جگر، انار، آب انار، گوشت قرمز، مایعات رنگی، زرشک و آب زرشک بپرهیزید.

اگر علت ریزش موی شما ارثی میباشد حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید. به هیچ عنوان فریب تبلیغاتی مانند ارزان بودن کار یک کلینیک را نخورید و فقط به نمونه کارها و کیفیتی که در کارهای خود دارند توجه کنید.

ممکن است شما جزو افرادی باشید که از عمل و اتاق عمل میترسید این موضوع را با پرسنل کلینیک حتما در میان بگذارید.فقط از شامپو خاصی که پزشک تجویز میکند استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای قبل از کاشت مو

بایدها ( کاشت مو ) 

بایدها و ” اقدامات قبل از کاشت مو ” :صبح روزی که جراحی کاشت مو دارید، باید موهایتان را خوب بشورید. باید لباس هایی بپوشید که ناحیه سر شما را نمی پوشاند یا به اصطلاح از لباسهای بدون کلاه استفاده کنید. شب قبل از عمل کاشت مو باید خواب خوبی داشته باشید.

نبایدها ( کاشت مو )

نباید ها قبل از کاشت مو : روز قبل از کاشت مو ، نباید از داروهایی مثل آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون استفاده کنید و از مصرف مکمل های ویتامین E و محصولات گیاهی مثل سیر، زنجبیل و خرما هم خودداری کنید.

از سه روز قبل کاشت مو نباید سیگار و قلیان هم بکشید.

یک روز قبل از مراجعه به پزشک برای کاشت مو، از نوشیدن قهوه خودداری نمایید.

قبل از انجام کاشت مو از کوتاه کردن و یا رنگ کردن موهای خود بپرهیزد. داشتن موهای بلند برای بانوان و موهایی با اندازه معمولی برای آقایان موجب شده که بخیه ها و یا برش های انجام شده در طی درمان، پنهان شوند و دیگران توانایی تشخیص پیوند مو را بر سر شما نداشته باشند.

در واقع قبل از کاشت مو همه ی این موارد باعث افزایش خونریزی هنگام جراحی و بعد از کاشت مو می شوند، پس حتما رعایت کنید.

با ما همراه باشید در ادامه مقاله به اقدامات قبل از کاشت مو و تغذیه بعد از کاشت مو می پردازیم.

بایدها و نبایدهای بعد از کاشت مو

یک جلسه این عمل چیزی در حدود 3 الی 8 ساعت است و بعد از آن پانسمان مناسبی را به مدت یک روز بر روی سر میگذارند. به فاصله یک روز بعد بیمار برای تعویض پانسمان و هم چنین ویزیت و شستشوی سر به کلینیک مراجعه میکند.

بیمار میتواند دو روز بعد از عمل به حمام برود. اما بیمار به هیچ وجه نباید محل کاشت مو را دستکاری کند و 15 روز بعد دلمه هایی که محل کاشت مو را پوشانده بودند از بین میروند.

2 هفته بعد از عمل موهای کاشته شده رشد می کنند و رشد موها نشان‌دهنده این است که عمل موفقیت آمیز بوده و پیوند انجام شده است.

در این زمان، رنگ پوست صورتی شده و انگار که پوست سر زخم می باشد. اما جای نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا دردی حس نخواهید کرد.

در صورت داشتن هرگونه درد با پزشک خود مشورت نمایید و از وی درخواست دارویی مسکن با دوزی بالاتر نمایید. هنگامی که پوست سر به رنگ صورتی درآمد، تمامی موهای کاشته شده خواهد ریخت و ظاهر شما همانند زمان قبل از کاشت مو خواهد شد. البته این دوران موقتی بوده و پس از آن موهای جدید شما رشد کرده و با ظاهر جدید خود روبرو خواهید شد.

حتما با همراه به کلینیک مراجعه کنید زیرا ممکن است بعد از عمل توانایی این را نداشته باشید که به تنهایی به خانه برگردید و حتی اگر همراه ندارید میتوانید با تاکسی به منزل برگردید.

لازم به ذکر است که موهای کاشته شده در هفته سوم میریزند ولی ریشه آنها زنده است و دو ماه بعد از کاشت موهای جدیدی به وجود می آیند که نازک و کرکی شکل می باشند و به مرور زمان این موها ضخیم‌تر میشوند.

لازم است بدانید محلی که در آن کاشت مو صورت گرفته است ممکن است برای مدتی کم پشت دیده شود، این حالت را شوک می نامند و یک حالت کاملا موقتی است و بلافاصله بعد از خروج موها از حالت استراحت و هم چنین رشد موهای کاشته شده موها پرپشت و زیبا خواهند شد.

پس در هنگام کاشت مو در شش ماه نخست موهای کاشته شده نازک، کرکی و بسیار کم پشت هستند و شش ماه بعد موها بسیار پرپشت میشود و تا یکسال این روند کامل خواهد شد.

اولین کار پس از اینکه فرد اقدام به کاشت مو کرد این است که به خانه برود و استراحت کند. برای اینکه از تورم جلوگیری شود.

این استراحت تنها برای از بین بردن خستگی ناشی از درمان نبوده و در اصل برای سرعت بخشیدن به زمان دوران نقاهت و بهبود می باشد.

ممکن است پس از درمان، کمی احساس خارش داشته باشید. سعی کنید این خارش را کنترل کرده و از آسیب رساندن به محل درمان شده پرهیز نمایید. این احساس کاملا عادی بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.

بایدها ( کاشت مو )

بعد از کاشت مو، باید به تمام توصیه های پزشکتان گوش کنید و شماره کلینیک پوست و مو خود را هم در موبایلتان ذخیره کنید. بعد از کاشت مو، خودتان نمی توانید رانندگی کنید زیرا هنوز اثر ماده بیهوشی در بدنتان از بین نرفته است، پس باید از کسی کمک بگیرید تا شما را به منزل برساند.

بعد از کاشت مو باید پوست سرتان را خشک نگه دارید ( مخصوصا در روزهای اول کاشت مو ) تا زخم هایتان زودتر خوب شود.

بهتر است نقاط اطراف سرتان را هم تمیز نگه دارید. ممکن است در ناحیه ای که کاشت مو انجام داده اید، احساس درد کنید که کاملا طبیعی ست و می توانید 3 الی 4 ساعت پس از عمل کاشت مو از مسکن هایی استفاده کنید که پزشک کاشت مو برایتان تجویز کرده است.

بعد از کاشت مو برای جلوگیری از عفونت و کاهش سوزش می توانید از کرم آنتی بیوتیکی استفاده کنید که دکتر کاشت مو برایتان تجویز کرده است.

هنگام خواب باید بصورت مستقیم بخوابید، سرتان را به سمت بالا نگه دارید و از چند تا بالش برای راحتی بیشتر استفاده کنید. اگر اسکارهای شما بصورت نواری هستند یا گرافت ها در پایین سر کاشته شده اند، باید به سمت پهلو بخوابید.

بهتر است بعد از کاشت مو طرز درست خوابیدن را تا سه شب انجام بدهید چون در صورت عدم رعایت امکان افتادن گرافت ها و متوقف شدن رشد موها وجود دارد.

شما می توانید دو روز بعد از عمل کاشت مو به کلینیک پوست و مو مراجعه کنید تا باندها و پانسمان ها را از روی سرتان بردارند و موهایتان را هم بشورند.

یک روز بعد از اینکه در کلینیک پوست و مو موهایتان را شستید، باید دوباره موهایتان را بشورید تا پوسته ها بریزند و پوست های اطراف گرافت ها هم تمیز شوند.

در واقع تمیز کردن پوسته ها از آسیب به فولیکول های مو جلوگیری می کند و باعث افزایش رشد موها می شود.

به دلیل اینکه مو کمی حساس می باشد، مراقبت از موها نیز، نیازمند دقت بالایی می باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که چه قبل و چه پس از درمان باید به آن توجه نمایید، عمل به توصیه های پزشک متخصص می باشد. پزشک با دانش خود در جهت بهبودی هرچه سریعتر و بهتر شما گام برداشته و سعی در رشد هرچه بهتر موهای شما دارد.

در نتیجه بهترین فرد برای راهنمایی شما، پزشک متخصص و جراح شما می باشد. در جلسه مشاوره درباره مراقبت های قبل و پس از درمان نیز از وی در جهت سپری کردن دوران نقاهت بهتر راهنمایی بخواهید.

برخی از پزشکان برای رشد بیشتر موهای کاشته شده، قرص هایی نظیر فیناستراید و ماینوکسیدیل را تجویز می کنند. DHT موجود در پوست سر موجب کاهش فولیکول و در نتیجه طاسی سر خواهد شد. فیناستراید با تاثیرگذاری بر DHT موجب جلوگیری از طاسی سر خواهد شد.

برخی از پزشکان نیز ماینوکسیدیل را به عنوان دارویی برای افزایش پرپشتی موها توصیه خواهند کرد. پزشک با توجه به جنسیت شما و شرایط فولیکول های موجود ممکن است هر یک از داروهای فوق را تجویز نماید. از این داروها به درستی و تا زمان مناسب استفاده نمایید.

شامپو بعد از کاشت مو

در مورد نوع شامپوی مناسب هم می توانید از متخصص کاشت مو خود سوال بپرسید. هنگام شستن موها، باید آب را روی دمای پایین تنظیم کنید تا پوسته ها بطور طبیعی بریزند.

البته تا زمانی که شامپو مورد استفاده موجب سایش پوست سر نشود، مناسب خواهد بود. برای محافظت از موهای کاشته شده و موجود بر سر می توانید از روغن های طبیعی نظیر روغن نارگیل استفاده نمایید.

برخی از مراجعه کنندگان از پزشک خود درباره انتخاب یک شامپو مناسب با جنس مو و شرایط فعلی پوست سر سوال می کنند. اما اگر درباره نوع شامپو مناسب اطلاعاتی ندارید، سعی کنید از شامپوهایی استفاده نمایید که از مواد زیر تشکیل شده باشند.

  1. مس
  2.  روی
  3. آمینو کراتین
  4. کتوکونازول

این مواد به تقویت ریشه موها کمک کرده و موجب ترمیم موهای کاشته شده خواهند شد.

می توانید در هفته اول از کیسه یخ برای کاهش خونریزی و ورم هم استفاده کنید؛ البته از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری کنید و کیسه یخ را روی پیشانی یا پشت سر بگذارید.

نبایدها ( کاشت مو )

بعد از کاشت مو ، نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و اگر چند روز بعد از کاشت مو طبیعی قصد بیرون رفتن را دارید، حتما از کلاه استفاده کنید. نباید گرافت های جدید و اسکارهای روی سرتان را دستکاری بکنید و حتی آن ها را فشار هم ندهید.

بعد از کاشت مو نباید الکل مصرف کنید چون باعث افزایش ترشحات خونی از پوست سرتان می شود. تا یک ماه نباید سیگار و قلیان بکشید چون باعث کاهش خونرسانی به فولیکول های مو سر می شود.

از فعالیت های شدید بدنی پرهیز کنید و تا یک ماه ورزش هایی که مربوط به سر می شود (مثل فوتبال) را انجام ندهید.

در کل نباید فعالیت هایی انجام بدهید که باعث افزایش تعریق بدن می شود زیرا عرق احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. تا یک ماه بعد از کاشت مو نباید از استخر، سونا و حمام بخار استفاده کنید.  

سعی کنید در دوران نقاهت خود از بستنی و آسپرین پرهیز شود. هر ۲ ساعت به مدت ۱۵ دقیقه برای جلوگیری از تورم به قسمتی که عمل کرده‌اید بر روی آن یخ بگذارید.

در هنگامی که احساس درد کردید نیازی نیست که درد را تحمل کنید، زیرا در بسیاری از موارد پزشک داروهای ضد درد را برای بیمار خود تجویز میکند. این داروها درد را کنترل میکنند و مانع از درد کشیدن شما پس از عمل میشوند.

تورم ممکن است که بعد از اولین جلسه کاشت مو شما ایجاد شود و تورم ممکن است از ۲ روزتا ۴ روز نیز ادامه داشته باشد.

اما به این معنی نیست که تورم همیشه باقی میماند و در آینده هیچ مشکلی را برای شما پیش نمی‌آورد و بسیار سریع از بین برود.احتمال اینکه بعد از عمل عفونت ایجاد شود بسیار کم است.

لازم به ذکر است که تا یک هفته از انجام هرگونه کار سخت اجتناب کنید و ۱۰ الی ۱۴ روز پس از عمل از حمل وسیله‌های سنگین خودداری کنید.

ممکن است که بعضی از افراد در روز دوم بخواهند به محل کار خود برگردند و حتی یه حمام بروند و تغذیه خود را با روال عادی قبل از عمل خود ادامه دهند در جواب به این افراد باید بگوییم که این افراد باید حتما استراحت کنند زیرا ممکن است مشکلات فراوانی برای شما ایجاد شود.

برای شست و شوی سر، باید موهایتان بسیار آرام در طول زمان حمام شستشو دهید، به هیچ وجه آب را با فشار بالا به موهایتان نزدیک نکنید. در روزهای ۳ الی ۵ میتوانید که با اضافه کردن آب به یک شیشه ریشه موهای خود را بشویید.

تا دو هفته پس از کاشت مو، به هیچ عنوان از خشک کننده های مو نظیر سشوار، اتو مو و سایر وسایل گرمایشی برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید.

بعد از روز دوم و سوم میتوانید ریشه ها را به آرامی با انگشتان خود در طول حمام لمس کنید. از اینکه ریشه‌ها را از بین ببرید بپرهیزید زیرا بعد  از عمل نحوه درست شستن سر را به شما آموزش میدهند.

دلیل بر تاکید این امر برای آرام شدن موها، جلوگیری از حرکت موهای کاشته شده می باشد.

هنگام شانه کردن باید این کار را بسیار آرام و با دقت انجام دهید تا از ریشه‌های موهای کاشت شده محافظت شود.شما میتوانید موهای خود را پس از آن که دانه‌های اطراف ریشه‌های کاشته شده از بین رفتند رنگ کنید و حتی آنها را کوتاه کنید.

در روزهای ۷ الی ۱۰ پس از عمل پوست سر شما شروع به پوست پوست شدن میکند و دلمه‌هایی بر روی سر شما ایجاد میشود که جای نگرانی وجود ندارد زیرا پزشک با تجویز نرم کننده مناسب شما را از این مشکل میرهاند.

از قرارگیری سر خود در برابر نور آفتاب جلوگیری نمایید. به یاد داشته باید که پس از کاشت مو، پوست سر نسبت به اشعه UV، آب و هوای نامساعد و هوای سرد حساس بوده و این عوامل موجب تخریب و آسیب به فولیکول های مو خواهند شد.

در نتیجه استفاده از کرم های ضد آفتاب حداقل دو هفته پس از درمان توصیه شده تا جلوی هرگونه عامل خارجی مخرب پوست سر، گرفته شود. 

>> کلینیک پوست و مو رز ارائه دهنده خدمات پوست و مو و زیبایی  با استفاده از جدیدترین و بروزترین تجهیزات پزشکی می باشد.

 

* توجه : این مقاله کاملا اختصاصی می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی خواهد داشت

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام دوست من
    خوشحالیم که از مطلب ما راضی بودین
    جهت دریافت مشاوره دقیق با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *