کاشت مو

روش کاشت مو و جدیدترین روش کاشت مو چیست؟

انواع روش کاشت مو و جدیدترین روش کاشت مو چیست

جدیدترین روش کاشت مو در ایران

چند روش کاشت مو در ایران جهت کاشت مو به کار گرفته می شود؟ با ” کلینیک پوست و مو رز” همراه باشید تا با انواع روش کاشت مو آشنا بشویم.

بطور کلی 5 نوع از روش های کاشت مو را داریم که عبارتند از

  1. کاشت مو به روش fit
  2. کاشت مو به روش fut
  3. کاشت مو به روش sut
  4. کاشت مو به روش prp

و کاشت مو به روش bht که در ادامه مقاله به طور مفصل به این 5 روش کاشت مو خواهیم پرداخت.

برای افرادی مفید است که موهای کم پشت و کمی دارند یا نقاطی از سرشان طاس است. کاشت مو می تواند نتایج طبیعی و فوق العاده ای را برای فرد به دنبال داشته باشد زیرا از موهای پشت سر و یا حتی از موهای صورت و بدن برای کاشت در نقاط طاس استفاده می شود.

روش کاشت مو

 بهترین روش کاشت مو

کاشت مو روش های متفاوتی دارد و هر کدام از این روش پیوند مو که در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد فواید و معایب خاص خودشان را دارند؛

بسته به تشخیص پزشک متخصص کاشت مو و وضعیت بیمار از یکی یا ترکیبی از این روش ها برای کاشت مو در سر بیمار استفاده می شود.

روش کاشت مو

 انواع روش کاشت مو :

در ادامه مقاله تخصصی روش پیوند مو و جدیدترین روش پیوندمو میپردازیم به انواع روش پیوند مو ، با ما همراه باشید.

کاشت مو از ۵۰ سال پیش باعث شده است که دیگر کسی نگران ظاهر خود نباشد و با اراده خود موهای خود را پرپشت‌تر و زیباتر کند و باعث شود جوان‌تر دیده شود.کاشت مو انواع مختلفی دارد که  روش نیوگرافت هرکدام دارای تعریف‌های خاص خود هستند.

 کاشت مو به روش fit

روش پیوند مو fit : در کاشت مو با روش FIT ، جراح از هولدرهای دستی، پانچ و سوزن های ظریف برای استخراج فولیکول های موی بیمار استفاده می کند؛ سپس جراح متخصص کاشت مو با ایجاد شکاف های ریز در نقاط بدون مو، این گرافت ها را وارد پوست سر می کند.

پس از کاشت مو، سر بیمار پانسمان می شود تا شکل و ساختار موهای کاشته شده بهم نریزد.

به مراحلی برای کاشت مو باید طی کرد و هم چنین مدت زمانی که برای رشد موهای کاشته شده نیاز است اشاره میکنیم:

در کاشت مو به روش fit هیچگونه خط بخیه‌ای در پشت سر وجود ندارد.با استفاده از یک پانچ بسیار کوچک واحدهای فولیکولی که از یکدیگر جدا هستند را یکی یکی برمیدارند. اندازه این پانچ چیزی بین 0.7 تا 1 میلی متر میباشد.

معمولا در این عمل بخشی از سر را که قصد برداشت مو از آن ناحیه دارند را بسیار کوتاه میکنند تا قادر به مشاهده پوست سر بیمار باشند.

واحدهای فولیکولی را که گرافت میگویند جزو نواحی بسیار مقاوم در برابر طاسی در کناره ها و پشت سر می باشند و به همین علت است که موها را از این ناحیه برداشت میکنند و به این قسمت‌ها نواحی اهداکننده میگویند.

در اولین مرحله با استفاده از یک پانچ بسیار کوچک و تیز یک خط به دور واحد فولیکولی می اندازند. در مرحله بعد یک پانچ کوچک و کند را انتخاب میکنند برای اینکه بتواند به راحتی بافت نرم دور واحد فولیکولی فرو برود.

نمیتوان که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست را مشاهده کرد و در بیشتر با جهت مو در سطح متفاوت است، اگر از پانچ تیز استفاده شود ممکن است که در زیر سطح پوست باعث جدا شدن و یا حتی برش عرضی واحد فولیکولی را ایجاد کند.

این در حالی است که پانچ با حرکات آرام خود باعث ایجاد پوشش به دور واحد فولیکولی میشود و باعث جدا شدن بافت های نرم مجاور میشود که به آن برش کند میگویند.

در صورت جدا شدن واحد فولیکولی از بافت های مجاور آن را با یک انبرک که این امکان را میدهد که موی بالای سطح پوست را گرفت و هر گرافت را که یک واحد فولیکولی است را با نهایت دقت پزشک متخصص در نواحی دریافت‌کننده قرار دهد.

اگر گرافت های برداشت شده را بلافاصله برای کاشت مورد استفاده قرار ندهند در یک محلول که سالین نامیده میشود نگه‌داری می کنند.

میتوان از محلول های نگهداری بافت دیگر به بافر، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی یا پلاسمایی که از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی های بهبود زخم دارد را استفاده کرد.

محلول هایی هستند که نقش نگهدارنده را دارند و مانع از خشک شدن و یا کم آب شدن واحدهای فولیکولی می شود که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر برای کاشت مورد استفاده قرار نمیگیرند. بهترین و مناسبترین روش برای بخش های کوچک کاشت مو روش fit می باشد.

کاشت مو به روش fit بسیار کم تهاجمی می باشد. آخرین مرحله از کاشت مو به روش fit انجام میگیرد، این مرحله مرحله بسیار حساسی است و مهارت فنی، تجربه، ماهر بودن پزشک متخصص و تمرکز بسیار بالا و تماس بسیار ملایم دست را میطلبد زیرا باید هر گرافت را با کمترین آسیب در جای خود قرار داد تا به بهترین نتیجه ممکن رسید.

 کاشت مو به روش fut

روش پیوند مو fut : در کاشت مو با روش FUT، پزشک کاشت مو پشت سر بیمار را بصورت موضعی بی حس می کند و موهای پشت سر را بصورت برشی نواری شکل جدا می کند و سپس این برش را تکه تکه می کند و گرافت های جدا شده را با میکروسکوپ به دسته های چند تایی تقسیم می کند و با نهایت دقت این گرافت ها را در نقاط بدون مو وارد می کند.

ایجاد اسکار و مدت زمان تقریبا طولانی ریکاوری از جمله مشکلاتی ست که برای بیمار کاشت مو بوجود می آید.

اولین مرحله در روش پیوند مو fut برداشت مو از ناحیه مد نظر است و باید در هنگام برداشت مو کمترین آسیب به موهای فرد وارد شود هم چنین هیچگونه اثر زخمی بر روی بافت پس از بخیه زدن بر روی قسمت موردنظر باقی نماند.

کاشت مو به روش fut باعث میشود که جای زخم در ناحیه مدنظر بسیار کم شود و علت آن به اجازه دادن این روش به رشد مو بر روی زخم و و کاهش اثر زخم برمیگردد.

پیوند واحد فولیکولار را به عنوان برداشت نوار میشناسند و مو را از پشت سر و کنار سر میگیرند و در این قسمت‌ها معمولا موها همیشه رشد میکنند.

دقت داشته باشید که پزشک برای برداشتن موهای نواحی اهداکننده، نیازی به هیچ گونه شیو و یا کوتاهی مو نداشته و از موهای موجود با هیچ گونه تغییری در اندازه آن، استفاده خواهد کرد.

سپس موها را به قسمت دریافت‌کننده در جلو و بالای سر پیوند داده میشوند. این فرآیند شامل تشخیص میکروسکوپی و قرار دادن موها می‌باشد.

بیمار به علت بی حسی موضعی احساس درد نمیکند. موهای پیوند شده در طول حیات فرد در منطقه دریافت کننده ادامه خواهد یافت.

روش fut به چهار مرحله اصلی تقسیم خواهد شد که شامل:

۱) برداشت مو از ناحیه مد نظر

۲) آماده کردن گرافت

۳) آماده سازی و ایجاد ناحیه دریافت کننده

۴) قرار دادن گرافت در محل مناسب

یکی از بهترین مزایای این روش از کاشت مو، سرعت انجام این درمان زیبایی می باشد. بطور مثال ممکن است حتی در هر جلسه تعداد 4000 انتقال از نواحی اهدا کننده موی سر به نواحی گیرنده ممکن باشد. این در حالی است که تعداد پیوندهای مو در سایر روش های موجود کمتر می باشد.

کاشت مو به روش fut برای افرادی مناسب می باشد که خواستار بیشترین پیوند مو در یک جلسه بوده و وقت لازم برای استراحت بیشتر ناشی از تعداد زیادی جلسه درمانی را ندارد. به همین دلیل بسیار اقتصادی تر از سایر روش های موجود می باشد.

یکی از بهترین مزایای روش fut، بقای طولانی مدت فولیکول های کاشته شده می باشد. برخی از افراد دارای تعداد فولیکول های محدودی برای اهدا می باشند، به همین دلیل برای این افراد این روش از درمان توصیه می شود تا به خوبی از فولیکول های محدود موجود، مراقبت شده و استفاده مفیدی از آن ها شده باشد.

در روش کاشت مو به روش fut، خطر صدمه و آسیب رسیدن به فولیکول های مو هنگام برداشتن از نواحی اهداکننده و جایگذاری در نواحی گیرنده، به حداقل می رسد و این یکی از دلایل محبوبیت این روش در مقایسه با سایر روش های موجود می باشد.

کاشت مو به روش sut

روش پیوند مو sut : در کاشت مو با روش SUT، جراح از قبل فولیکول ها و گرافت های بیمار را استخراج می کند و آنها را فریز می کند تا سالم بمانند.

به دلیل فریز کردن فولیکول های برداشته شده، از آسیب به گرافت ها جلوگیری شده و شاهد کمترین نابودی فولیکول ها در زمان مابین برداشت و کاشت مجدد فولیکول ها خواهید بود. معمولا آسیب وارد شده در این زمان، درصدی کمتر از 1 خواهد داشت.

جراح پس از کاشت این گرافت ها در سر بیمار، از دستگاه تمام اتوماتیک و لیزر برای تحریک این فولیکول ها به منظور رشد بیشتر استفاده می کند.

روش پیوند مو SUT، نیازی به بخیه و پانسمان ندارد. یکی از مهم ترین مزیت های این روش نسبت به روش های دیگر این است که تعداد تارهای مویی که با این کاشته می شود، چند برابر روش های قبل است و خط رویش موها هم کاملا طبیعی ست.

در روش sut نیازی به جراحی و بیهوشی وجود ندارد و هیچ عوارضی در آن وجود نخواهد داشت و هیچ نشانی از زخم و برش وجود ندارد.

ما میتوانیم با استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک تحت نظارت متخصصان با تجربه پیوند مو را به ۱۴۰۰۰۰۰۰ رشته مو واقعی که سه برابر بیشتر از روش‌های قدیمی می‌باشد برسانیم.

در این روش بیمار خسته نمی‌شود و حذف مو را در هیچ قسمتی از سر نمی‌توانید مشاهده کنید. از مزایای دیگر این روش عبارتست از اینکه عمل جراحی، خونریزی و درد وجود ندارد. در واقع این روش سه برابر روش های fut و  fit کاشت مو را انجام میدهد به طوری که ۱۴۰۰۰ رشته مو را در یک جلسه پیوند میشود.

مزایای استفاده از این روش عبارتست از: طبیعی بودن رشد، انجام پیوند مو توسط افراد با تجربه، تراکم مو در این روش، انجام آن در یک جلسه، مشاهده موهای پیوند شده پس از کاشت موی طبیعی با طول یک سانتی متر.

لازم به ذکر است که پزشک متخصص فولیکول مورد نیاز را در قسمت‌هایی که تراکم مو در آنجا زیاد است برداشت میکند و ممکن است که آنها تک یا چندگانه باشند برای مثال اگر ۱۰۰۰ رشته مو از یک فرد حذف شود، به همان اندازه نیز کاشت می‌شود و چه بسا ممکن است این مقدار به چهار برابر برسد.

از دیگر نکات مثبت این روش از درمان، دخالت دستگاه های تمام اتوماتیک زیر نظر متخصصین پوست و مو می باشد. این امر موجب شده که درمان با دقت بالاتری انجام شده و از خطاهای انسانی تا حد زیادی کاسته شود.

همچنین در این روش به دلیل فریز کردن گرافت ها در محفظه ای جداگانه، هیچ گونه دخالتی صورت نگرفته و گرافت ها بدون برخورد با عوامل خارجی بیرون از پوست سر، بلافاصله در آن محفظه تعبیه خواهند شد.

افراد پر مشغله ای که زمان لازم برای استراحت و گذراندن دوران نقاهت در منزل را ندارند، به راحتی می توانند از این روش کاشت مو استفاده کرده و از مزایای آن بهره مند شوند. همانطور که گفته شد، روش sut روش بدون بیهوشی بوده و تنها برای عدم درد، بی حسی تزریق خواهد شد.

به همین دلیل دوران نقاهتی نداشته و فرد مراجعه کننده، تنها به استراحت در همان روز پرداخته و فردای روز پس از درمان، قادر به رسیدگی به امور خود خواهد بود.

اگر دقت کرده باشید، افرادی که از روش هایی نظیر fut استفاده می کنند، خط رویشی منظم داشته و اکثرا بقیه افراد متوجه درمان فرد خواهند شد. در حالی که در روش sut، خط رویش موهای فرد مراجعه کننده نامنظم بوده و ظاهری ساختگی و غیر معمولی به خود نخواهد گرفت و کاملا طبیعی جلوه خواهد کرد.

 کاشت مو به روش bht

روش پیوند مو bht :

با توجه به موارد ذکر شده باید این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد که افرادی که دارای موهای بسیار نازک بوده و یا از طاسی شدید رنج می برند، چگونه باید برای hair transplant اقدام نمایند. تکنولوژی برای این دسته از افراد نیز راه حلی خواهد یافت.

در بعضی موارد، سر بیمار موهای کافی برای کاشت در نقاط دیگر را ندارد. در این شرایط می توان از موهای بدن مثل موهای پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیر بغل و حتی از موهای ریش و سبیل هم برای کاشت مو استفاده کرد. تجربه ثابت کرده است که موهای ریش، بهترین گزینه برای کاشت در سر هستند.

این موها از نظر ساختار و کیفیت خیلی شبیه موهای سر هستند و باعث افزایش حجم موها شده و نقاط خالی سر را به راحتی پر می کنند. البته در مواردی هم فولیکول ها و مشخصات هورمونی موهای بدن و موهای سر با هم بسیار متفاوت هستند.

در روش پیوند مو BHT، از تکنیک های روش پیوند مو FUT استفاده می شود؛ فولیکول های مو از نواحی مختلف بدن استخراج می شوند و در نقطه مورد نظر کاشته می شوند.

در این روش مو را از قسمت‌هایی از بدن که دارای مو است میگیرند و به سر منتقل میکنند البته به دلیل اینکه ضخامت مو در قسمت ‌های مختلف بدن متفاوت است بنابراین طی آزمایش‌هایی که انجام ‌می‌دهند نزدیکترین ضخامت به موی سر را انتخاب میکنند و کار انتقال را شروع میکنند.

موهای بدن نه تنها از لحاظ ضخامت با یکدیگر متفاوت می باشند، بلکه از لحاظ جهت رشد نیز با دیگر تفاوت خواهند داشت. به همین دلیل پزشکان در این روش باید دقت بیشتری به خرج دهند تا جهت موهای بدن را یافته و هم جهت با موهای موجود بر سر بکارند تا پس از رشد ظاهر بدی پیدا نکند.

از دیگر موارد لازم به ذکر حداکثر رشد موهای بدن می باشد. این موها توانایی رشد تا 5 سانتی متر را داشته و بیش از این مقدار رشد نخواهند کرد. به همین دلیل افرادی که خواستار بلند کردن موهای خود می باشند، این نوع از درمان، برای آنها مناسب نخواهد بود.

ترمیم موی طبیعی به روش bht دارای دوران نقاهت کوتاه مدتی بوده و فرد پس از درمان به سرعت بهبود خواهد یافت.

این روش جدیدترین و به روز‌ترین روش پیوند مو می‌باشد اما این روش را فقط برای افرادی استفاده میکنند که در سر خود بانک مو بسیار کمی داشته باشند.

 کاشت مو به روش prp

روش پیوند مو prp :پزشک با کمک سوزنی ظریف از بیمار خون می گیرد و سپس پلاسمای غنی از پلاکت را با دستگاه سانتریفوژ از سایر ترکیبات موجود در خون جدا می کند و این مایع را به لایه “درم” پوست سر بیمار تزریق می کند تا باعث تحریک فولیکول های مو و تقویت آنها بشود.

در این روش، از پلاسمای خون بیمار استفاده می شود زیرا پلاسمای خون دارای فاکتورهای رشد و سلول های بنیادی ست و به راحتی باعث رشد موها می شود. در این روش از کاشت مو ، بیمار به صورت موضعی بیهوش می شود و کاشت مو معمولا 60 دقیقه طول می کشد.

معمولا تا 24 ساعت بعد، التهاب و قرمزی پوست برطرف می شود. بهتر است بیمار هر 3 الی 6 ماه این روش را تکرار کند زیرا نتایج حاصل از روش پیوند مو prp دائمی نخواهد بود. این روش بیشتر مناسب افرادی ست که اخیرا دچار طاسی شده اند.

PRP یک روش درمانی میباشد که دارای سه مرحله است و اکثر PRP نیاز به سه مرحله درمان میباشد که ۴ الی ۶ هفته طول میکشد تا فرد نتیجه را ببیند.

مرحله اول) خون از بازوی فرد گرفته میشود و در یک سانتریفیوژ برای جدا کردن مایعات مورد استفاده قرار میگیرد.

مرحله دوم) پس از حدود ۱۰ دقیقه در سانتریفیوژ خون به سه قسمت تقسیم میشود که عبارتند از: پلاسمای خون پلاکتی، پلاسما غنی از پلاکت، سلول‌های قرمز خون

مرحله سوم) پلاسما غنی از پلاکت به یک سرنگ تزریق شده و سپس به قسمت‌هایی از پوست سر که نیاز به افزایش رشد مو دارند تزریق می‌شود.

اگرچه این روش از کاشت مو بیشتر برای افرادی مناسب می باشد که به تازگی دچار ریزش و طاسی مو شده اند، اما دارای مزایایی نیز می باشد. در زیر به تعدادی از مزایای مربوط به روش prp کاشت موی طبیعی اشاره شده است.

  1. یکی از بهترین مزایای این روش این است که احتمال هیچ گونه واکنش آلرژیک بدن یا عدم جوابگویی این درمان از طرف بدن وجود نخواهد داشت. زیرا برای درمان و پیوند موی طبیعی از سلول های موجود در بدن خود فرد مراجعه کننده استفاده خواهد شد.
  2. به دلیل عدم جراحی بر پوست سر، تنها درد جزئی حس خواهید کرد. درد ناشی از تزریق نیز همانند درد ناشی از تزریقاتی می باشد که گاهی برای درمان بیماری ساده ای نظیر سرماخوردگی متحمل خواهید شد.
  3. در موارد بالا پس از درمان ریزش موی خود شما اجازه رانندگی نخواهید داشت اما prp روشی است که به هیچ گونه استراحتی نیاز نداشته و فرد پس از تزریق می تواند به راحتی رانندگی نماید.
  4. اگرچه برخی از بیماران پس از گذشت 3 ماه شاهد نتایج نهایی حاصل از درمان می باشند، اما نتایج نهایی عموما پس از گذشت یک سال نمایان خواهند شد.
  5. همچنین برخی از پزشکان برای رشد موهای صورت نظیر ابرو از این روش از درمان استفاده خواهند کرد.

بنابر تشخیص پزشک متخصص کاشت مو می توان از این روش پیوند مو در ترکیب با سایر روش پیوند مو های دیگر که در بالا توضیح داده شده اند استفاده کرد تا شاهد بهترین نتایج از کاشت مو بر سر بیمار باشیم.

  

>> کلینیک پوست و مو رز ارائه دهنده خدمات پوست و مو و زیبایی  با استفاده از جدیدترین و بروزترین تجهیزات پزشکی می باشد.

 

* توجه : این مقاله کاملا اختصاصی می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی خواهد داشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *