جراحی بینی

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم ؟

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم ؟

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم ؟

عمل بینی برای رفع نقایص موجود در بینی فرد به انجام می رسد. این جراحی عمومی با هدف زیبایی به انجام رسیده اما در مواردی این عمل بینی برای رفع مشکلات ساختاری که تنفس فرد را با مشکل همراه کرده است نیز به کار می رود.

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم

جراحی زیبایی بینی با رفع نقایص ظاهری بینی ظاهری مناسب را برای فرد به ارمغان می آورد. در این جراحی اندازه بینی، عرض بینی و زاویه نوک بینی فرد تغییر می کند. از این افراد بسیاری از آن عمل بینی استقبال کرده اند.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

کبود شدن اطراف بینی و یا زیر چشم ها بعد از عمل جراحی بینی، یک امر کاملا طبیعی و زود گذر است و جای نگرانی ندارد. اکثرا اثر این کبودی ها بعد از حدود دو هفته به کلی از بین می روند.

حتی قبل از این که کبودی ها به طور کامل از بین بروند و وقتی هنوز قابل مشاهده هستند، اما باعث نمی شوند که نتوانید به فعالیت های روزانه ی خود برسید و یا حتی به سر کار، دانشگاه و دیگر فعالیت های مشابه باز گردید.

بعد از دو هفته، کبودی از بین می رود اما تورم جزئی ممکن است اطراف بینی مشاهده شود. این تورم به مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا کاملا محو شود. گاهی حتی تا چند ماه به طول می انجامد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که کبودی بعد از عمل جراحی بینی یک امر قطعی نیست؛ یعنی ممکن است برای بعضی از متقاضیان عمل بینی اصلا پیش نیاید و روند بهبودی به سرعت سپری شود.

بهبودی پس از انجام عمل بینی به طور میانگین در حدود دو هفته به طول می انجامد. عموما افراد پس از عمل بینی ورم و کبودی رگ در اطراف بینی خود تجربه خواهند کرد. کبودی و ورم پس از جراحی یکی از مواردی است که بسیاری از افراد را از انجام عمل بینی منصرف می کند.

اما خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که می تواند از بروز کبودی و تورم پس از عمل بینی کاسته و نتایج رضایت بخش تری را برای فرد به ارمغان آورد. با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با این راهکارها خود را برای انجام جراحی رینوپلاستی مهیا کنید.

اگر قصد دارید برای عمل جراحی بینی اقدام کنید و نگران کبودی های بعد از آن هستید، نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا راه های مقابله و از بین بردن کبودی ها را بشناسید و با آرامش خاطر بیشتری نسبت به عمل اقدام کنید.

توجه داشته باشید که در تمام مراکز معتبر جراحی بینی، برای دوران نقاهت شما دستور العمل هایی ارائه می شود که عمل کردن به آن ها تا حد زیادی تمام عوارض دوران نقاهت را قابل کنترل و به رفع سریع آن ها کمک می کند.

پس قبل از هر چیز باید به این دستور العمل ها پایبند باشید و اگر مشکلی پیش آمد با دکتر خود تماس بگیرید و مسئله را در میان بگذارید و از خود درمانی بدون مشورت پزشک پرهیز کنید.

قبل از عمل بینی مصرف رقیق کننده های خون را قطع کنید

در صورتی که در حال مصرف دارو های رقیق کننده خون هستید بهتر است مصرف این داروها از یک الی دو هفته قبل از عمل بینی به کلی متوقف کنید. این مسئله از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که این داروها روند بهبودی طبیعی بدن ار به شدن کند می کنند.

داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن از جمله داروهای معروف رقیق کننده ی خون هستند. حواستان باشد که حتما داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید و اگر ممکن بود، برای مدتی مصرف آن ها را با مشورت پزشک قطع کنید و یا از داروهای جایگزین استفاده کنید.

برخی از افراد در کنار متوقف کردن مصرف این قبیل دارو ها باید رژیم دارویی خود را به کلی تغییر داده و از داروهایی که بر روند بهبودی بدن سرعت می بخشند استفاده کنند. در خصوص داروهایی که در طول روز مصرف می کنید دقت بیشتری به خرج دهید.

چطور با کبودی و ورم بعد از عمل بینی مقابله کنیم

آیا مستعد به خونریزی شدید هستید !

در صورتی که در خانواده خود سابقه خونریزی های شدید را داشته اید باید این موضوع را در هنگام مشورت با پزشک و درمان جلسات اولیه به اطلاع او برسانید. پزشک با در نظر گرفتن این موضوع از روش مناسب برای عمل بینی شما بهره خواهد برد.

در صورتی که از جمله این افراد هستید بهتر است این نکته را هرچه سریعتر با پزشک خود در میان بگذارید تا دوران بهبودی را به سادگی پشت سر بگذارید.

زیاد آب بنوشید

قبل و بعد از جراحی زیبایی میزان مصرف آب خود را افزایش دهید. زمانی که بدن آب کافی را در اختیار داشته باشد از آب موجود در بدن بهره خواهد برد. کمبود آب پس از عمل بینی می تواند موجب وخامت کبودی ها و تورم در چهره فرد شود.

زمانی که بدن آب کافی را در اختیار نداشته باشد سیستم بدن به خوبی کار نخواهند کرد و در نتیجه داروها و مواد زائد به خوبی از بدن دفع نخواهند شد. این مواد باید به سرعت از بدن خارج شوند اما به دلیل کمبود آب ممکن است روند خروج این مواد با کاهش چشمگیری روبرو شود.

در نتیجه میزان آبی که در طول روز می نوشید را افزایش دهید تا شاهد تورم و کبودی های بسیار کمتر باشید.

سر خود را بالا نگه دارید

شما باید بعد از عمل بینی (nose surgery) استراحت کنید و زیاد به خودتان سخت نگیرید اما این نکته را فراموش نکنید که هرگز نباید سر خود را پایین بگیرید. زمانی که پشت دراز کشیده یا خم می شوید سر خود را بالا نگه دارید.

جاذبه به خروج مایعات موجود در بین کمک خواهد کرد، در نتیجه بهتر است سر خود را بالا نگه دارید تا این مایعات با سرعت بیشتری از بینی خارج شوند.

استفاده از بالش اضافه زیر سر راه حل ساده ای است که می تواند در این امر به شما کمک کند. شاید در چند شب ابتدایی بعد از عمل خوابیدن در این حالت برای شما خسته کننده باشد، اما بعد از آن به راحتی به این حالت عادت خواهید کرد. معمولا بین یک تا دو هفته خوابیدن به این صورت برای رفع کبودی کافیست و بعد از آن می توانید هر طور که راحت هستید بخوابید.

خروج این مایعات می تواند تا حد زیادی از میزان تورم و کبودی پس از عمل بینی بکاهد.

هر چه زودتر عمل بینی را انجام دهید

عمل بینی می تواند در هر سنی به انجام برسد. در واقع زمانی که بینی رشد طبیعی خود را سپری کرد می توان برای عمل بینی وارد عمل شد. در صورتی که عمل بینی در 15 سالگی به انجام برسد می تواند در مدت زمان کوتاه تری بهبود پیدا کند. بهبودی سریع در زمان جوانی به مراتب محتمل تر خواهد بود.

رگ های خونی با گذشت زمان ضعیف تر شده و در برابر خونریزی مستعد تر هستند. در نتیجه میزان خونریزی و کبودی در سنین بالاتر به مراتب بیشتر خواهد بود. در صورتی که تصمیم خود را برای جراحی زیبایی بینی گرفته یاد، هرچه چه زودتر دست به کار شوید و برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

بینی خود را خنک نگه دارید

کمپرس آب سرد یکی از مواردی است که پس از عمل بینی به بیماران توصیه می شود. کمپرس یخ می توانند تا حد زیادی از تورم و کبودی بعد از عمل بینی بکاهد. این عمل موجب انقباض رگ ها خونی شده و در نتیجه می تواند از میزان کبودی و تورم پس از عمل بینی به شدت بکاهد.

البته نکته ای که باید در مورد استفاده از کمپرس یخ بدانید این است که در صورتی کمپرس یخ مفید واقع خواهد شد که در همان روز های اولیه ی بعد از عمل از آن استفاده کنید. نحوه ی استفاده از آن به این صورت است که روزی چند مرتبه روی گونه های خود آن را قرار دهید.

از آب داغ و دوش آب گرم استفاده نکنید

در صورتی که بدن را در معرض حرارت قرار دهید، سرعت گردش خود در بدن را به شدت افزایش خواهید داد. همانطور که پیش از این نیز گفتیم پس از عمل بینی باید بدن را خنک نگه دارید. در نتیجه استفاده از دوش آب گرم می تواند زحمت های شما را به کلی به هدر دهد.

این عمل ممکن است میزان کبودی را بیشتر کرده و بر وخامت تورم بیافزاید. در نتیجه تا زمان بهبودی از آب گرم استفاده نکنید.

مصرف نمک را به حداقل برسانید

سدیم موجب انباشته شدن مایعات در بدن می شود. شما برای به بهبود کبودی های خود باید به دنبال راهی برای خروج مایعات از بدن باشید. نمک با هدف شما در تضاد است و می تواند تورم و کبودی شما را بدتر کند.

تا جایی که می تواند مصرف نمک را در رژیم خود پایین بیاورید. این کار را تا چند هفت پس از عمل بینی نیز ادامه دهید.  در عین حال با تامین آب مورد نیاز بدن مایعات و مواد زاید بدن را دفع کرده و به این ترتیب شاهد بهبودی هرچه سریعتر خود خواهید بود.

سیگار و الکل مصرف نکنید

دخانیات و الکل نیز مانند داروهای رقیق کننده ی خون عمل می کنند و باعث می شوند کبودی ها دیرتر رفع شود. علاوه بر آن، این مواد اثر مخربی بر جریان خون می گذارند و به نوعی آن را آلوده می کنند که این موضوع خود یک عامل دیگری می شود برای آن که روند بهبودی شما دیرتر پیش برود و یا حتی با مشکلات غیر منتظره ای همراه شود.

هر چند ترک کردن این مواد برای همیشه بهترین راه حل و توصیه است، اما اگر نمی خواهید این کار را بکنید، توصیه می شود حداقل یک هفته قبل و بعد از عمل از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خود داری کنید.

 مراقب رژیم غذایی خود باشید

شما باید پس از عمل بینی مراقب سلامتی خود باشید. بسیاری از افراد پس از رینوپلاستی رژیم غذایی بسیار کاملی را از سر می گیرند تا هرچه زودتر بهبود پیدا کننند. این اقدام بسیار هوشمندانه است. شما به دنبال مشاهده نتایج عمل رینوپلاستی خود هستید و در نتیجه باید تمام اقدامات لازم را در نظر بگیرید.

اما این نکته را در نظر داشت باشید که برخی از مواد غذایی نیز می توانند میزان کبودی و تورم را به شدت افزایش دهند. برای مثال مصرف سیر به هیچ وجه به شما توصیه نمی شود. سیر می تواند منجر به کبودی های شما را افزایش دهد.

از این گذشته ویتامین E نیز می تواند منجر به افزایش کبودی ها شود. از این رو از مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین اجتناب کنید. توصیه ما به شما این است که مصرف این مواد غذایی را از یک تا دو هفته قبل از عمل بینی متوقف کرده و تا بهبودی خود از این مواد غذایی در سبد غذایی خود بهره ببرید.

در آخر، صبور باشید

مهم ترین و ساده ترین توصیه ای که برای دوران نقاهت و کبودی و تورم ناشی از عمل جراحی به متقاضیان عمل بینی ارائه می شود این است که صبور باشند و تحمل کنند.

کبودی و تورم چیز خوشایندی نیست اما به راحتی و به طور طبیعی توسط واکنش های دفاعی بدن رفع می شوند و اثر از آن ها نخواهد ماند؛ و همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، کبودی بعد از عمل جراحی بینی امری رایج نیست و برای همه ی متقاضیان عمل بینی اتفاق نمی افتد؛ و اگر هم اتفاق بیفتد، خیلی زود و در مدت زمانی کمتر از دو هفته به طور کلی رفع می شود.

ممکن است در طول دوران نقاهت و یا بعد از آن، از ظاهر خود راضی نباشید و تصور کنید عمل بینی آن طور که می خواستید نتیجه نداد؛ اما باز هم تکرار می کنیم که صبور باشید چرا که همان طور که اشاره شد تورم ناشی از عمل گاه چندین ماه زمان نیاز دارد تا کاملا محو شود و تازه آن موقع است که نتیجه ی نهایی و بدون ورم عمل بینی خود را خواهید دید و از آن لذت خواهید برد.

شما می توانی با رعایت موارد گفت شده کبودی و تورم کمتری را تجربه کرده و در کمترین زمان ممکن شاهد محو شدن آثار باقیمانده از جراحی زیبایی بینی خود باشید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *