جراحی بینی

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

آیا پس از جراحی بینی مشکلی در عطسه و سرفه ایجاد می شود ؟

ممکن است که قبل از انجام جراحی بینی یا بعد از رینوپلاستی سوالاتی در ذهن شما شکل بگیرد که به ظاهر بی منطق باشد که این سوالات می تواند مبنی بر این که آیا بعد از انجام جراحی بینی امکان عطسه کردن یا سرفه کردن و حتی خم کردن سر بعد از جراحی بینی وجود دارد؟

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

اما باید بگوییم که این سوالات، کاملا هم درست و معنی دار می باشند و حتی پاسخ دهی به این سوالات بسیار مهم و کاربردی در رابطه با عمل زیبایی بینی است.

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

بعد از انجام جراحی بینی، درد امری طبیعی است؛ اما این درد به تدریج تا 72 ساعت بعد از جراحی بینی تسکین می یابد. همچنین مواردی مانند التهاب و کبودی نیز ایجاد می شوند؛ اما سوالی که برای اغلب در ارتباط با جراحی بینی وجود دارد مشکلاتی است که در خصوص عطسه کردن و سرفه کردن بعد از انجام جراحی بینی است.

سوالات دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا برای سرفه و عطسه کردن بعد از جراحی بینی راه حلی وجود دارد یا مشکل ساز خواهد بود؟ چیزی که بر آن تاکید می شود این است که در کل بهتر است در دوره ای بعد از انجام رینوپلاستی با بینی تان کاملا ملایم و به آرامی رفتار کنید.

در عمل رینوپلاستی استخوان ها و غضروف های بینی جا به جا می شوند و شکل جدیدی به خود می گیرند. بعد از عمل استخوان ها و غضروف ها به زمان نیاز دارند تا با شکل جدید خود هماهنگ شوند و در جای خود مستحکم شوند.

در حین بهبودی استخوان ها بسیار آسیب پذیر هستند و هر گونه ضربه و فشاری می تواند باعث ایجاد انحراف و یا درد و خون ریزی شود. به همین دلیل لازم است برای رسیدن به شکل ایده آل و نتیجه ی مورد نظر خود از عمل بینی، در دوران نقاهت پس از عمل با احتیاط از بینی خود مراقبت کنید.

به هیچ عنوان فشار های غیر ضروری را به بینی تان وارد نکنید و تا حتی الامکان از عطسه ها و سرفه های سنگین و پر فشار بعد از جراحی بینی بپرهیزید تا از خونریزی های غیر ضروری، التهاب و تورم بیش تر در بینی تان جلوگیری کنید.

یکی از مواردی که وجود دارد به دلیل قرار گرفتن ابزار بیهوشی در گلو و همچنین این که عمل در بینی به گلو مرتبط است معمولا سطح بالایی از مخاط در بینی وجود دارد که همین می تواند باعث سرفه ی افراد بهد از جراحی بینی شود.

چیزی که باید در حین عطسه کردن بعد از انجام رینوپلاستی به آن توجه کنید این مورد است که در صورت احساس نیاز به عطسه به هیچ عنوان جلوی آن را نگیرید، در این حالت می بایست دهان تان را کامل باز کرده و با دهان باز عطسه کنید.

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

همچنین این مورد در خصوص سرفه کردن نیز صادق است، باید از سرفه کردن با دهان بسته که باعث ایجاد فشار زیادی به بینی تان می شود پرهیز نمایید. خصوصا این که برخی از افرادی که جراحی بینی را انجام می دهند، پیش از عمل جراحی بینی نیز آبریزش بینی داشته اند و مبتلا به آلرژی هستند.

بنابراین برخی از افراد بعد از انجام عمل جراحی بینی ممکن است در معرض آلرژن ها یا در مکان هایی قرار بگیرند که منجر به عطسه و سرفه در آن ها شود. این مسائل امری طبیعی است. نمی توان از سرفه کردن و عطسه خودداری نمود.

حتی ممکن است در برخی موارد این عطسه و سرفه منجر به خونریزی نیز گردد. به گفته ی متخصصان در این باره جای نگرانی وجود نخواهد داشت و این فشار های ناشی از عطسه کردن یا سرفه کردن نمی تواند بر نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی فرد تاثیری داشته باشد، اما در صورتی که این مساله می تواند برای بیمار نگران کننده باشد باید با پزشک خود مشورت کند.

دلیل عطسه و سرفه پس از عمل جراحی بینی چیست؟

عطسه و سرفه به طور کلی یک واکنش طبیعی در بدن ما هستند که هدف اصلی آن ها پاک کردن و بیرون راندن آلودگی ها و مواد مزاحم از مسیر حلق و بینی است. پس کاملا طبیعی و قابل انتظار است که فشار ناشی از عطسه از طریق حفره های بینی از بدن خارج شود.

اما از آن جایی که حفره های بینی نسبتا کوچک هستند، به تنهایی نمی توانند فشار و حجم هوایی که توسط عطسه از بدن خارج می شود را تحمل کنند. تازه این در شرایط عادی است. حال تصور کنید که بعد از انجام عمل رینوپلاستی که استخوان ها و غضروف های بینی طی آن جا به جا می شوند، عطسه و سرفه تا چه اندازه می تواند به آن ها فشار وارد کند.

اما جای نگرانی نیست، چرا که بدن به شکل طبیعی بیشتر این فشار و هوا را از مسیر دهان از بدن خارج می کند تا به بینی فشار وارد نشود. کاری که شما بعد از عمل رینوپلاستی باید انجام دهید این است که اگر متوجه شدید در حال عطسه هستید، به هیچ وجه سعی نکنید آن را حبس کنید و از آن جلوگیری کنید.

چرا که این کار باعث می شود به بینی شما فشار بیشتری وارد شود. در این مواقع دهان خود را باز نگه دارید تا اکثر فشار ناشی از عطسه از این مسیر خارج شود. توجه داشته باشید حتی اگر عمل بینی انجام نداده اید، این بهترین روش عطسه کردن است. حتی گاهی بسته نگه داشتن دهان هنگام عطسه می تواند به بدن شما آسیب وارد کند.

آیا پس از جراحی بینی در هنگام عطسه و سرفه باید مراقبت باشیم ؟

به طور کلی توصیه می شود که در حین دوره ی بهبودی بعد از جراحی بینی، خصوصا در یک هفته ی اول دوره ریکاوری، به بینی خود بیش از حد فشار وارد نکنید. این امر به این دلیل است که از بروز هرگونه خونریزی در حین دوره ی بهبودی جلوگیری گردد.

بنابراین سعی کنید تا حد امکان از خم کردن سر خود پس از جراحی بینی که باعث ایجاد فشار به بینی یا از دمیدن در بینی خودداری نمایید؛ اما این موضوع در خصوص سرفه کردن و عطسه کردن متفاوت است و گفتن آن سخت است.

عطسه و سرفه فرآیند ها و واکنش هایی غیر ارادی می باشند و نمی توان جلوی آن را گرفت؛ اما چیزی که می توان گفت این است که نیروی ناشی از هوای اصلی را از طریق دهان خارج کنید تا در خصوص مشکلات ایجاد شده نگرانی زیادی وجود نداشته باشد.

از این رو می توان گفت که عطسه و سرفه بعد از انجام رینوپلاستی امری بی خطر است؛ اما به هر حال توصیه می شود در این شرایط هنگام عطسه کردن دهان تان را کاملا باز کنید و با دهان باز عطسه کنید.

همچنین توصیه می شود که افراد قبل از انجام جراحی بینی (nose surgery)حتما شرایط مخاط بینی خود را کنترل کرده و در صورتی که سرماخوردگی یا آلرژی دارند ابتدا آن را درمان و کنترل کنند و بعد عمل زیبایی بینی را انجام بدهند.

به طور کلی پس از عمل جراحی بینی و در دوران نقاهت موارد زیادی هستند که با رعایت آن ها می توانید ریسک آسیب دیدن و منحرف شدن بینی خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید تا به نتیجه ی مطلوب و ایده آل از عمل بینی برسید.

برای درک بهتر موضوع، این گونه تصور کنید که بینی شما مانند یک تخم مرغ تازه، شکننده است و در برابر فشار آسیب پذیر می باشد. این فشار می تواند حتی در حد گذاشتن عینک رو چشم ها باشد. چرا که عینک روی استخوان میانی بینی تکیه می کنید که باعث ایجاد فشار روی این استخوان می شود و باید تا چند هفته از استفاده از عینک پرهیز کنید.

یا مورد دیگری که برای کاهش فشار به بینی توسط پزشکان توصیه می شود این است که در هفته های ابتدایی از لباس هایی استفاده کنید که دکمه یا زیپ داشته باشند تا مجبور نشوید آن ها را برای پوشیدتن و در آوردن از سر و صورت خود عبور دهید.

این مثال ها به شما کمک می کند تا به درک درستی از میزان حساسیت استخوان ها و غضروف های بینی پس از عمل رینوپلاستی برسید.

به طور کلی کنار آمدن با عطسه و سرفه شاید بشود گفت سخت ترین قسمت دوران نقاهت عمل رینوپلاستی است. چرا که مقابله با این واکنش طبیعی بدن بسیار دشوار و گاهی غیر ممکن است. اما فراموش نکنید همه ی این موارد موقتی هستند و کمتر از ده الی چهارده روز به کلی رفع می شوند و می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

چگونه پس از جراحی بینی عطسه و سرفه کنیم ؟

معمولا شایع ترین موردی که بعد از عمل زیبایی بینی وجود دارد و مشکل زا است، اپیستاکسیس یا خونریزی بینی می باشد.

در واقع عطسه و سرفه می تواند برای جراحی بینی مضر باشد و مشکل آفرین شود این است که با عطسه و سرفه به رگ های خونی درون بینی فشار وارد می شود و با بالا رفتن فشار خون و پاره شدن رگ های خونی درون بینی، ممکن است اسکار هایی در بینی و در مسیر هایی که رگ های خونی مسدود می شوند ایجاد شود.

بنابراین در صورت بروز خونریزی شاید شما به پانسمان نیاز داشته باشید. این امر معمولا مربوط به دو هفته ی اول بعد از عمل زیبایی بینی می باشد و بعد از آن مشکلی وجود ندارد.

از این رو توصیه می شود در این بازه ی زمانی، از آن جایی که عطسه و سرفه فرآیند هایی اجتناب ناپذیر می باشند، در صورت لزوم از دهان تان برای عطسه استفاده کرده و به آهستگی و بدون این که فشار زیادی را به بینی خود وارد نمایید عطسه کنید.

همچنین گرفتگی و انسداد بینی معمولا یک روند شایع بعد از جراحی بینی است. دلیل آن هم وجود تورم و پوسته پوسته شدن و زخم های است که بعد از رینوپلاستی، مسیر های بینی را مسدود می کنند.

در این حالت شاید بیمار یک فشار غیر قابل تحمل برای عطسه و سرفه به بینی خود وارد کند که منجر به خروج خون آبه ها یا حتی خونریزی بینی می گردد. در این حالت ها نیز در صورت باز کردن دهان می توان بخش عمده ای از فشار وارد شده بر روی بینی را کم کرد و مانع خونریزی زیاد بینی شوید.

چیزی که باید به آن دقت داشته باشید این است که تمامی دستورالعمل ها و راهکار های ارائه شده توسط پزشک بر اساس نوع و شرایط خاص هر بیمار بعد از جراحی بینی ارائه می گردد، پس بهتر است علاوه بر پیروی کردن از دستورالعمل های پزشک تان، در صورت بروز هرگونه نگرانی، مشکل یا داشتن هرگونه سوالی، با جراح رینوپلاستی تان مشورت کنید و از توصیه های او استفاده ی لازم را ببرید.

توجه داشته باشید که به توصیه های افراد غیر متخصص گوش نکنید و همیشه دستورات پزشک خود را در اولویت قرار دهید. اطرافیان شما شاید از روی دلسوزی و به خاطر این که تجربه ی عمل بینی را داشته اند به شما توصیه هایی را برای دوران نقاهت و نحوه ی مواجهه با سرفه و عطسه را ارائه دهند، اما همان طور که گفته شد عمل بینی برای افراد مختلف با روش های مختلفی صورت می گیرد و دوران نقاهت افراد با هم بسیار متفاوت است.

به همین دلیل باید از پزشکی که شما را عمل کرده بخواهید در صورت وجود ابهام و یا مشکل، شما را راهنمایی کند و دستورالعمل های لازم را به شما بدهد. چرا که او بیش از هر شخص دیگری با خصوصیات شما آشنا است و می داند که با توجه به تکنیکی که عمل انجام شده، کدام راهکار برای شما مفید است.

در پایان باید گفت که جلوگیری از عطسه و سرفه تقریبا می تواند غیر ممکن باشد. در صورتی که شما در این حالت قرار گرفتید و نیاز به سرفه و عطسه داشتید، حتما دهان تان را کامل باز کنید و کم ترین فشار را به بینی تان وارد کنید.

از تماس با افرادی که سرماخوردگی دارند پرهیز نمایید و در صورت داشتن آلرژی از تماس با آلرژن ها خودداری کرده و مطابق دستور پزشک و با مشورت با او از دارو های آنتی آلرژن ها استفاده کنید تا از عطسه های غیر ضروری خود کم کنید.

مرخصی گرفتن و ماندن در خانه می تواند عامل بسیار تاثیر گذاری باشد برای این که از عوامل آلرژی زا دوری کنید تا بینی شما بهبود یابد و در برابر عطسه و سرفه مقاوم تر شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *