کاشت مو

شانه زدن مو بعد از کاشت مو امکان پذیر است؟

شانه زدن مو بعد از کاشت مو امکان پذیر است؟

شانه زدن مو بعد از کاشت مو

طاسی سر و ریزش مو عارضه ای است که می تواند در افراد مختلف و در سنین متفاوتی رخ دهد و ضربه ی بزرگی به اعتماد به نفس آنها بزند. یکی از روش های رفع این مشکل برای همیشه، کاشت مو است. بعد از پیوند مو در همان حال که فرد از بدست آوردن ظاهر ایده‌آلش لذت می برد، یک دغدغه و نگرانی مهم نیز در سر دارد.

شانه زدن مو بعد از کاشت موچطور باید از این موهای جدید مراقبت کرد طوری که به آنها آسیب نرسد و کاشت مو بتواند بهترین نتیجه را داشته باشد؟

مهم نیست فرد چه روشی برای پیوند مو انتخاب کرده باشد FUT، FUE یا هر روش دیگری، بعد از پیوند مو باید مراقبت های ویژه ای انجام داد. این مراقبت ها از شانه زدن، شستشو و مدل دادن به مو و غیره را در بر می گیرد.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

توصیه شده است که تا دو الی سه روز بعد از کاشت مو، از شانه زدن مو خودداری کنید زیرا ریشه ی مو هنوز محکم نشده است و امکان ریزش آنها زیاد است. بعد از سپری کردن این مدت، پیوندها محکم تر می شوند و می توانید از شانه استفاده کنید؛

اما از آنجایی که پوست سر تحت تنش کاشت مو قرار گرفته و حساس شده است، دندانه های شانه می تواند باعث ناراحتی آن شود. پس اگر می خواهید موهای خود را شانه کنید، سعی کنید شانه تماس بسیار کمی با پوست داشته باشد.

شانه زدن مو بعد از کاشت موبعد از بهبود زخم ها و کاهش حساسیت پوست سر، می توانید به همان روال سابق، از شانه استفاده کنید؛ اما محتاط بودن ضرری ندارد. آلوپسی کششی یا طاسی در اثر کشش، نوعی از طاسی است که به دنبال شانه زدن بیش از حد مو رخ می دهد. شما باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید و تعادل را در مراقبت از مو بعد از کاشت مو رعایت کنید.

با این حال دستتان چندان هم بسته نیست. شما می توانید موهای کاشته شده را رنگ کنید، از نرم کننده استفاده کنید، آنها را فر کنید و از هر مدلی که می خواهید – با رعایت اصول اولیه ی بهداشت مو- استفاده کنید.

حالت دهی به مو بعد از کاشت مو

این که شما بعد از کاشت مو، موهای خود را چطور کوتاه کنید و چه مدلی به آنها بدهید محدودیتی ندارد؛ اما باید در حالت دادن به آنها محتاط باشید. نباید بیش از اندازه از ژل، تافت و سایر مواد آرایشی که باعث چسبندگی موها بهم می شوند استفاده کنید. نباید در مصرف اتوی مو و سشوار و هر وسیله ی دیگری که باعث گرمایش بیش از حد مو می شود زیاده روی کنید.

این توصیه تنها منحصر به فردی که کاشت مو انجام داده است نیست بلکه حداقل کارهایی است که افراد باید برای داشتن موهای زیبا و سالم رعایت کنند.

شستشوی مو بعد از فرایند کاشت مو

انتخاب زمان مناسب برای اولین شستشوی مو بعد از کاشت مو، تصمیم مهمی است و تعیین آن بر عهده ی پزشک می باشد؛ اما معمولاً می توانید شستن موها را چهار روز بعد از پیوند مو از سر بگیرید. برای این کار باید از شامپوهای با PH خنثی و میزان زیادی نرم کننده استفاده کنید.

شامپویی که برای شستشو استفاده می کنید باید حاوی مواد طبیعی، تغذیه کننده و جوان کننده ی مو باشد. برای مثال شامپوهای گیاهی می تواند در این شرایط بسیار مفید باشد. همچنین شامپویی که برای شستن مو بعد از کاشت مو استفاده می کنید باید فاقد پارابن باشد.

شستشو باید ملایم انجام شود و نباید موها را چنگ زد و ترجیحاً باید با نوک انگشتان و به آرامی این کار را انجام دهید.

استحمام با فشار شدید آب برای موها در این مرحله مناسب نیست و موجب کنده شدن آنها می شود. آبی که برای شستشو استفاده می کنید باید ترجیحاً گرم باشد. توصیه می شود که در شستن موها برای اولین بار بعد از کاشت مو، از یک همراه کمک بگیرید.

بعد از گذشت 15 روز می توانید به شستشو شدت دهید و از آن زمان به بعد شستشوی کاملاً طبیعی داشته باشید.

آیا بعد از کاشت مو می توانیم از سشوار استفاده کنیم؟

بعد از کاشت مو برای احتیاط بهتر است چند روز اول اجازه دهید موها به صورت طبیعی خشک شوند. تنها از یک حوله ی نرم برای خشک کردن آنها استفاده کنید. بعد از دو هفته، می توانید از سشوار استفاده کنید اما همیشه آن را روی هوای گرم تنظیم کنید و اجازه ندهید هوای آن بیش از حد داغ شود.

باید بعد از کاشت مو سشوار را در فاصله ی ایمن یعنی حداقل 15 سانتی متر یا دورتر از سر نگه دارید. استفاده از سشوار باعث ریزش مو نمی شود اما گرمای آن به ساقه و تنه ی مو آسیب می زند و پروتئین های آن را تغییر می دهد که در نهایت منجر به ضعیف شدن تارهای مو می شود.

رنگ کردن مو بعد از کاشت مو

همانطور که در بالا گفته شد رنگ کردن موهای کاشته شده ایرادی ندارد اما برای انجام این کار حداقل باید به مدت یک ماه صبر کنید. فولیکول های مو به مواد شیمیایی حساس اند و موهای کاشته شده حتی حساسیت بیشتری هم دارند.

با گذشت یک ماه، پیوندها محکم تر می شود و مو در شرایط مناسب تری برای رنگ کردن قرار دارد؛ اما مانند همیشه سعی کنید تعادل را رعایت کنید و بیش از حد این کار را انجام ندهید چون باعث از بین رفتن پروتئین های مو، آسیب کامل به بافت و گره خوردن یا آدامسی شدن تار مو می شود.

رنگ کردن بیش از حد مو یا استفاده از مواد خطرناکی مانند پودر دکلره می تواند تارهای مو را ضعیف و شکننده کند.

کوتاه کردن مو بعد از کاشت مو

کوتاه کردن مو نه تنها بعد از کاشت مو مشکلی ندارد بلکه می تواند رشد مو را بهبود ببخشد. تنها کافی است اجازه دهید پوست کف سر به طور کامل بهبود یابد و بعد به هر مدلی که خواستید آن را کوتاه کنید. این بهبودی معمولاً سه هفته بعد از پیوند مو رخ می دهد.

چه مدت بعد از کاشت مو می توانیم دوباره ورزش کنیم؟

ورزش کردن می تواند برای بهبود رشد مو موثر باشد. نحوه ی اثر آن بدین صورت است که جریان خون را در سر افزایش می دهد. با افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی شما می توانید شاهد رشد بهتر موها باشید؛ اما هر عملی می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد.

تعریق بعد از ورزش می تواند برای موها خطرناک باشد. عرق حاوی اسید لاکتیک است که با کلاژن مو ترکیب شده و باعث ریزش مو می گردد. ورزش های سنگین باعث آزاد شدن هورمون تستوسترون می شود. تاثیر این هورمون در ریزش مو اثبات شده است.

شما می توانید بعد از دو هفته از کاشت مو به سراغ ورزش های فردی که به تماس با سایر افراد نیاز ندارند برگردید مانند دویدن یا بدنسازی.

اگر ورزش های گروهی انجام می دهید مانند فوتبال و بسکتبال بهتر است اجازه دهید یک ماه از کاشت مو بگذرد ضمناً مواظب برخورد توپ به قسمت هایی که تحت پیوند مو قرار گرفته اند باشید.

در مورد شنا کردن مسئله کمی فرق دارد. کلر موجود در آب استخر می تواند باعث سست شدن ریشه ی مو شود. پس اگر اهل شنا هستید باید اجازه دهید حداقل سی روز از زمان کاشت مو بگذرد و ضمن اینکه به مدت طولانی در آب نمانید و بعد از شنا موی خود را به دقت بشویید تا کلر به طور کامل از آن پاک شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *