کاشت مو

پس از کاشت مو باید چه کرد ؟

پس از کاشت مو باید چه کرد ؟

پس از کاشت مو باید چه کرد ؟

شما موظف هستید پس از هرگونه عمل زیبایی رسیدگی هایی را انجام دهید تا در روند خوبی قرار بگیرد و باعث بروز از مشکلاتی پس از عمل نشوید. کاشت مو یکی از عمل های زیبایی است که باید بعد از عمل مراقبت هایی انجام شود تا روند بهبودی آن کامل شود و به نتیجه ی کامل و دلخواه خود برسید.

پس از کاشت مو باید چه کرد

این مراقبت ها فقط باید مدتی پس از جراحی انجام شود. نیازی نیست که بعد از روند کامل بهبودی همچنان به  مراقبت های ویژه بپردازید.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

برای این که علت مراقبت های بعد از عمل hair transplant را بدانید، خلاصه ای از مراحلی که موهای شما تا یک سال و نیم آینده پس از اولین عمل زیبایی کاشت مو طی خواهد کرد را برایتان معرفی کنیم:

روز اول:

ما در اولین روز بعد از عمل در کلینیک فوق تخصصی خود پس از تمیز کردن محل کاشته شدن مو با استفاده از روش PRP یا لیزر درمانی، بانداژ سر شما را باز خواهیم کرد.

روز سوم:

پس از 3 روز از گذشت عمل زیبایی کاشت مو شما می توانید برای اولین بار موهای خود را شستشو دهید تا روند بهبودی زخم ها کاهش یابد، برای این کار از طرف کلینیک یک شامپو و لوسیون مخصوص دریافت خواهید کرد.

روز پنجم تا هفتم:

پس از حدود 5 تا 7 روز از عمل زیبایی کاشت مو، پیوند موها قوی تر شده و لمس کردن ناحیه پیوند مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما موها به طور طبیعی و آرام آرام شروع به ریختن می کنند و این ریزش مو تا 3 ماه ادامه خواهد داشت.

روز پانزدهم تا سی ام:

در این مدت دیگر ظاهر شما طبیعی تر به نظر می رسد و افرادی که با آنها ارتباط دارید، شاید متوجه عمل کاشت مو در شما نشوند. همچنین مراقبت هایی که قبلاً انجام می دادید، کمی کمرنگ تر شده و کم کم می توانید به زندگی روزمره خود بازگردید.

ماه های اول تا سوم:

تا این زمان که داشتید ریزش مو را تجربه می کردید، حالا نوبت رشد کردن پیوند های مو است که روی سر خود دریافت کردید.

ماه های چهارم تا ششم:

از شروع ماه چهارم پس از عمل زیبایی کاشت مو، رشد موها افزایش پیدا خواهد کرد اما هنوز مانند موهای طبیعی سر خودتان نیستند، تقریباً تا ماه ششم نیمی از نتیجه نهایی را خواهید دید.

ماه های ششم تا دوازدهم:

6 الی 12 ماه پس از انجام این عمل، سرعت رشد موها افزایش پیدا کرده، موها کمی ضخیم تر شده و به کیفیت موهای اصلی شما نزدیک تر خواهند شد اما هنوز نتیجه قطعی را مشاهده نخواهید کرد.

ماه های دوازدهم تا هجدهم:

حالا دیگر نوبت آن است بگوییم عمل کاشت موی شما با موفقیت سپری شده؛ پس از گذشت 12 تا 15 ماه از انجام عمل، در ناحیه جلویی و پس از گذشت 18 تا 20 ماه پس از عمل در قسمت های پشت سر خود شاهد موهایی بلند، پر رنگ تر و ضخیم تر خواهید بود.

عوارض احتمالی بعد از انجام عمل کاشت مو

عمل زیبایی کاشت مو نیز مانند سایر عمل هایی که انجام می دهید عوارضی را برای شما در پی خواهد داشت اما با رعایت نکاتی که در این مقاله به شما ارائه خواهیم داد و بهره گیری از پزشکان حاذق و مراجعه به کلینیک های فوق تخصصی، به کاهش این عوارض و کمک به بهبودی خود سرعت خواهید داد.

این عوارض عبارتند از: خونریزی، تورم پوست سر، کبودی در اطراف چشم، بی حسی یا کم حسی در ناحیه کاشت مو، خارش، عفونت فولیکول های مو که فولیکولیت نامیده می شوند، پوسته پوسته شدن ناحیه دریافت کننده فولیکول و همچنین ریزش مو تا مدتی پس از عمل کاشت مو.

در ادامه با مراقبت هایی که نیاز است پس از انجام عمل زیبایی کاشت مو انجام دهید، آشنا خواهید شد.

پس از کاشت مو چرا مراقبت هایی را باید انجام داد ؟

شما باید پس از کاشت مو، بانداژ هایی را در قسمتی که کاشت مو انجام شده قرار دهید تا از تورم های احتمالی جلوگیری شود. شما زخم های کوچکی را در قسمت گیرنده و سوراخ های ایجاد شده در قسمت اهدا کننده مشاهده می کنید که کاملا طبیعی است اما ممکن است در ابتدا خارش و سوزش بسیار خفیفی را احساس کنید که جای نگرانی نیست.

برای کاهش این علائم بهتر است از بسته ای یخ پس از پیوند مو استفاده کنید این کار را مکررا هر دو ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه انجام دهید. همچنین لوسیون های نرم کننده ای در این خصوص وجود دارد که می تواند به کاهش این علائم کند. بهتر است از پزشک خود بخواهید که شما را راهنمایی کند تا چه لوسیونی برای کاهش این علائم استفاده کنید.

تا سه شب بهتر است محیط را در دمای 45 درجه قرار دهید. لازم به ذرک است که شما باید  از مصرف قرص آسپرین و خوردن بستنی و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.

پس از کاشت مو باید چه کرد

در صورت احساس درد و ناراحتی بعد از پیوند مو چه کارهایی می توان انجام داد ؟

احساس درد و ناراحتی پس از کاشت مو به ندرت رخ می دهد اما احتمال آن وجود دارد. این یک امر طبیعی است و مشکل خاصی را برای شما ایجاد نخواهد کرد. شما می توانید از مسکن هایی که پزشک شما در این خصوص تجویز کرده هر چند وقت یکبار مصرف کنید تا در صورت وجود درد از درد و احساس ناراحتی شما کاهش بیابد.

بلافاصله پس از انجام اولین جلسه از عمل زیبایی کاشت مو و تقریباً بین روز دوم تا چهارم ممکن است در ناحیه سر و پیشانی احساس کمی تورم داشته باشید که البته این تورم دائمی نبوده و با رعایت نکات ساده ای مثل استراحت و خوابیدن در زاویه 45 درجه با کمک یک بالش، به زودی بهبود خواهید یافت.

بهتر است در محیطی قرار بگیرید که 45 درجه  سانتی گراد باشد این دما به شما کمک خواهد کرد تا تورم های بعد از کاشت مو کاهش بیابد. در صورت بروز این تورم ها بهتر است به جای مصرف قرص های ضد التهاب از یخ استفاده کنید زیرا قرص های ضد التهاب سبب رقیق شدن خون شده و ممکن است کمی شما را بیازارد.

بعد از کاشت مو باید چه چیزهایی بخورید؟

یکی از نکات مهمی که بر کیفیت عمل زیبایی کاشت مو تاثیر گذار است رژیم غذایی ای است که باید رعایت کنید تا رشد موهای پیوند داده شده طی عمل hair transplant سرعت یابند.

سبزیجات، استفاده از روغن های طبیعی و انواع آجیل یکی از مهم ترین وعده های غذایی هستند که از طریق آن ها میزان قابل توجهی ویتامین B، منیزیم و کلسیم دریافت خواهید کرد؛ امید است با رعایت این رژیم و همچنین عدم استفاده از غذاهایی که ارزش غذایی ندارند مانند فست فود، مشروبات الکلی و امثال آن، شاهد رشد سریع تر موهای خود باشید.

نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از انجام عمل زیبایی کاشت مو ممکن است کمی خطرناک باشد و آن هم به دلیل کافئین موجود در قهوه است؛ استفاده بیش از حد از کافئین فشار خون را بالا برده و ممکن است باعث خون ریزی در ناحیه قرار گرفتن فولیکول ها شود و در نتیجه طول دوره بهبود را افزایش دهد.

از چه اقداماتی پس از کاشت مو باید پرهیز کرد ؟

شما برای جلوگیری از بروز مشکل در خصوص کاشت مو باید از یک سری اقدامات پرهیز کنید. این اقدامات به شرح زیر می باشد:

1- ایجاد عفونت پس از کاشت مو بسیار نادر است اما برای جلوگیری از ایجاد عفونت، به مدت دو هفته نباید در محیط هایی که آلودگی دارند و باعث ایجاد باکتری در قسمت موهای کاشته شده سر شما می شود  قرار بگیرید.

2- در ناحیه ای که فولیکول های مو قرار گرفته به هیچ وجه نباید لمس صورت بگیرد.  در صورت لزوم باید دستتان استریل شده باشد تا بروز عفونت در قسمت سر شما پس از پیوند مو رخ ندهد. در صورت مشاهده کردن هرگونه التهاب ها و قرمزی های مداوم بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا از روند پیشرفت عفونت جلوگیری شود.

عکس کاشت مو

3- بعد از کاشت مو به مدت حداقل دو هفته از ورزش کردن خودداری کنید. از برداشتن وزنه و اجسام سنگین در این مدت پرهیز کنید.

4- به مدت سه هفته از رفتن به سونا و بخار خودداری کنید. همچنین قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب می تواند برای شرایط شما مضر باشد.

5- افرادی که سیگاری هستند باید بعد از انجام پیوند مو به مدت چند هفته سیگار خود را ترک کنند زیرا دود و آلودگی سیگار می تواند برای موهای کاشته شما مضر باشد و در گاهی مواقع باعث بروز عفونت در آن نواحی شود.

6- از مصرف الکل به مدت دو الی سه هفته خودداری کنید.

حتی بهتر است تا چند روز قبل از عمل زیبایی کاشت مو هم از مصرف الکل خودداری کنید چون مصرف الکل موجب رقیق شدن خون می شود و ممکن است پس از عمل باعث خونریزی شود.

بسیاری از افراد پس از انجام کاشت مو بعد از دو روز کارهای روزانه خود را انجام میدهند. اما برخی ترجیح می دهند به مدت یک هفته استراحت کنند تا از بروز هرگونه عفونت در سر خود جلوگیری کنند سپس به محیط کار خود باز می گردند.

با رعایت کردن این نکات ذکر شده می توانید به روند بهبودی خود پس از کاشت مو کمک کنید تا به نتیجه دلخواه و بدون عارضه خود برسید.

چه مدت پس از کاشت مو می توان می توان موها را شستشو داد ؟

سه روز بعد از کاشت مو شما می توانید موهای خود را بشویید اما به طوری که این کار را به آرامی انجام دهید. زمانی که موهای خود را می شویید سعی کنید به قسمت های فولیکول که کاشته شده فشار و ضربه ای وارد نکنید. پس از چند روز این روند را نیز می توانید تکرار کنید اما باید به این نکته توجه کنید که این شستشو باید با دقت انجام شود طوری که هیچ آسیبی به مو های کاشته شده شما وارد نشود.

وقتی که شما در روند بهبودی قرار می گیرد پس از مدتی می توانید با نوک انگشتان خود به آرامی ریشه های کاشته شده را لمس کنید. از پزشک خود بخواهید که در این خصوص شما را راهنمایی کند تا با مشکلی در خصوص کاشت مو روبه رو نشوید.

بلافاصله پس از شستشو موهای خود را شانه نکنید زیرا باعث می شود موهای کاشته شده شما کنده شود . مدتی را صبر کنید و سپس موهای خود را به آرامی شانه کنید به طوری که به ریشه های شما برخوردی نداشته باشد. برای خشک کردن موهای خود به هیچ وجه از سشوار به مدت دو هفته استفاده نکنید. زیرا گرمای سشوار می تواند به موهای شما آسیب وارد کند.

پس از کاشت مو چه مدت زمان برای استراحت لازم است وچه اقداماتی در طول این مدت باید انجام داد ؟

شما بعد از انجام کاشت مو نیاز دارید مدتی را به استراحت بپردازید و نمی توانید بلافاصله بعد از کاشت مو به کار های روزانه خود رسیدگی کنید. شما باید در طول این مدتی که ذکر می شود استراحت کرده و به یک سری از اقدامات را در طول این مدت انجام دهید.

شما باید باید تا 8 روز بعد از کاشت مو قرص های تجویز شده پزشک را مصرف کنید و از محصولات و شامپوهای تجویز شده پزشک در طول دو هفته استفاده کنید تا به بهبودی کامل برسید. همچنین از لوسیون های تمیز کننده در طول این دوهفته که به استراحت می پردازید باید مرتبا استفاده کنید.

چرا باید پس از کاشت مو نکات فوق را رعایت کنیم ؟

شما  پس از کاشت مو (Hair transplant) که دوره نقاهت خود را می گذرانید باید به  نکاتی توجه داشته باشید تا در عملکرد رشد موهای کاشته شده شما با مشکلی مواجه نشود. فقط به مدت دو الی سه هفته موهای کاشته شده شما به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد پس از آن شما می توانید به روند عادی نگهداری مو های خود را پیش بگیرید.

فقط کافی است به مدت دو الی سه هفته مراقبت های ویژه مانند بهداشت ، قرص های تجویز شده و همچنین اقداماتی برای کاهش التهاب های بعد از کاشت مو انجام دهید. شما باید این اقدامات ساده را در طول نقاهت خود انجام دهید و نیاز به مراقبت های سختی نخواهد بود.

اگر به دنبال نتیجه گیری بهتر از انجام زیبایی کاشت موی خود هستید پس واجب است نکات گفته شده را رعایت کنید تا علاوه بر نتیجه گیری در بلند مدت، دوران نقاهت خود را با درد کمتر و احساس ارامش بیشتری بگذرانید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *