بلفاروپلاستی و مراقبت های پس از آن

>> مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

یکی از عمل‌های زیبایی صورت و چشم عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است در این عمل پزشک متخصص قصد دارد تا مشکلات مرتبط با گودی بالای چشم، افتادگی پلک و مشکلاتی از این قبیل به دلیل افزایش سن رخ‌داده است را برطرف نماید و مجدداً باعث زیبایی و شادابی پوست شود.

 

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 

به دلیل حساس بودن چشم‌ها در بدن انجام درست و صحیح این عمل و همچنین مراقبت‌های پس‌ازآن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا این مطلب را با جزئیات خوانده و هیچ نکته‌ای را از قلم نیندازید!

عمل بلفاروپلاستی نیز مانند تمامی عمل‌ها دوران نقاهت مختص خود را داشته و هم‌چنین در دوران قبل و بعد از عمل دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها عمل کرد.

در ادامه این مطلب سؤالاتی که ممکن است پس از عمل بلفاروپلاستی در مورد مراقبت‌های پس از عمل و دستورالعمل‌های الزامی آن مطرح شود را پاسخ خواهیم داد!

 

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

>> دستورالعمل‌های رفتاری بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

با توجه به اینکه عمل بلفاروپلاستی در نزدیکی عضو حساسی به نام چشم انجام خواهد شد لذا پس از عمل باید حتماً طبق دستورالعمل‌های تجویزی پزشک رفتار کرده و در نظر داشته باشید که رعایت این نکات الزامی است.

 1. برای 1 تا 2 روز به‌هیچ‌عنوان رانندگی نکنید و از این کار بپرهیزید و سعی کنید در کارهای روزمره از یک شخص دیگر کمک بگیرید تا دچار حادثه‌ای نشوید
 2. بیشتر وقت خود را تا چند هفته به استراحت اختصاص دهید، پس از عمل بلفاروپلاستی استراحت بسیار مهم است. نباید چشم‌ها و پلک‌ها را خیلی خسته کنید و تا به آن‌ها فشار وارد شود.
 3. از یک رژیم غذایی معمولی برای ثبات وزن بدن و حفظ حالت نرمال پیروی کنید.
 4. به دلیل استفاده از داروهای مسکن و کم آب شدن بدن مشکل یبوست عادی است پس نگران نباشید و سعی کنید به‌طور منظم و به مقدار زیاد مایعات مصرف کنید و برای رفع مشکل یبوست خود پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرارداد و میوه‌های خام را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 5. از مصرف هرگونه مسکن‌های خوراکی مانند آسپرین یا داروهایی که از مشتقات آسپرین محسوب می‌شوند بدون هماهنگی با پزشک متخصص عمل بلفاروپلاستی خود بپرهیزید.
 6. در طول دوران مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن قوی از مصرف الکل، رانندگی کردن و تصمیم‌گیری‌های اساسی پرهیز کنید زیرا ممکن است این داروها بر روی سلامت ذهن شما تأثیرگذار باشد.
 7. در کل دوران مصرف داروهای مسکن، الکل را به مدت 3 هفته یا بیشتر کنار بگذارید زیرا ممکن است مانند یک مسهل قوی عمل کرده و شما را به دردسر بیندازد.
 8. اگر از قرص‌های ویتامین آهن استفاده می‌کنید به‌هیچ‌عنوان مصرف این دارو را قطع نکنید.
 9. به‌هیچ‌عنوان سیگار نکشید زیرا یکی از تأثیرگذارترین مسائلی که روند بهبودی را دچار اختلال خواهد کرد مصرف دخانیات است.
 10. پس از عمل بلفاروپلاستی برای کاهش تورم پلک‌ها برای چند روز در زمان خواب سر خود را در حالت 45 درجه نسبت به بدن قرار دهید
نکاتی برای جلوگیری از عوارض بلفاروپلاستی

 

>> سطح فعالیت روزانه فرد پس از عمل بلفاروپلاستی تا چه میزان دچار تغییر خواهد شد؟

پس از عمل بلفاروپلاستی روند زندگی عادی بیمار دچار تغییراتی خواهد شد که تمامی آن‌ها را می‌توان عادی تلقی کرد؛ اما پس از عمل باید در نظر داشته باشید که برای مدت محدودی باید روند فعالیت‌های روزانه خود را تغییر دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.

لذا پزشکان متخصص پیشنهاد می‌کنند پس از عمل بلفاروپلاستی حتماً موارد زیر را رعایت کرده و از فعالیت بیش‌ازاندازه بپرهیزید.

 1. بعد از عمل بلفاروپلاستی به‌محض اینکه فرصت پیدا کردید و توانایی آن را داشتید شروع به پیاده‌روی کنید، شاید باور نکنید اما پیاده‌روی باعث خواهد شد تا ورم‌های روی پلک کاهش‌یافته و همچنین از احتمال ایجاد لخته خونی و یبوست جلوگیری خواهد شد.
 2. از فعالیت‌های بیش‌ازحدی مانند خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های سنگین و غیره که موجب افزایش فشارخون شما خواهد شد به‌شدت پرهیز کنید.
 3. دستورالعمل‌های ذکرشده را به مدت 3 الی 5 روز ادامه دهید و در 2 تا 3 روز اولیه از فعالیت‌های شدید پرهیز کنید.
 4. مطالعه کردن و تماشای تلویزیون پس از عمل بلفاروپلاستی باعث ایجاد فشار در چشم‌ها خواهد شد لذا در 2 تا 3 روز اول از این کار پرهیز کنید.
 5. با توجه به رعایت دستورالعمل‌های پس از عمل بلفاروپلاستی و طی کردن روند بهبودی پس از 10 تا 14 روز می‌توانید به زندگی عادی خود برگشته و مجدداً به محل کار رفته و مشغول شوید.

>> روش‌های محافظت از بخیه‌های ناشی از عمل بلفاروپلاستی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد عمل بلفاروپلاستی بر روی پلک‌ها انجام خواهد شد و در جهت رفع افتادگی پلک‌ها و بهبود وضعیت ظاهری آن‌ها مراجعین نسبت به انجام این عمل اقدام خواهند کرد.

درنتیجه برای مراقبت از محل جراحی و بخیه‌ها باید حتماً به نکات زیر دقت کرده و به آن‌ها عمل کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

 1. سعی کنید پس از عمل بلفاروپلاستی تا یک سال از عینک آفتابی استفاده کرده و از تابش مستقیم نور خورشید به محل بخیه‌ها جلوگیری نمایید.
 2. همیشه از کرم ضد آفتاب بسیار قوی استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید پرهیز کنید.
 3. از نوارها و گازهای استریل شده که برای پانسمان پس از عمل بلفاروپلاستی در نظر گرفته‌شده استفاده کنید و هرازگاهی این پانسمان‌ها را عوض کنید.
 4. محل بخیه را با آب و صابون شستشو دهید و هرروز علائم عفونت را بررسی کنید تا مشکلی رخ ندهد.
 5. برای کاهش تورم محل بخیه‌ها از کمپرس محلول نمکی سرد استفاده کنید. این عمل به‌خصوص در 24 ساعت اولیه پس از عمل بلفاروپلاستی بسیار کاربردی خواهد بود.
 6. به مدت 2 هفته هیچ‌گونه لنزی در چشمان خود قرار ندهید.
 7. شستن موها و حمام مشکلی نداشته و تنها نیاز است دقت کنید تا فشار زیادی به محل زخم بخیه‌ها وارد نشود.
 8. به‌طورمعمول تا چند هفته چشم‌های شما به نور خورشید حساس خواهد بود لذا همان‌طور که گفته شد می‌توانید از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
کسب بهترین نتایج در بلفاروپلاستی

>> اتفاقات عادی پس از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

هر عملی با توجه به میزان سختی آن باکمی عوارض همراه است اما به دلیل اینکه عوارض کاملاً قابل‌چشم‌پوشی هستند معمولاً در نظر گرفته نشده و تنها آن‌ها را مدیریت خواهیم کرد.

بعد از عمل بلفاروپلاستی ممکن است حالات زیر برای بیمار رخ دهد که کاملاً عادی بوده و نیاز نیست هیچ نگرانی از بابت آن‌ها داشته باشید.

 1. گاهی ممکن است برای 24 ساعت اول محل بخیه‌ها پانسمان شود درنتیجه اصلاً نترسید این کامل عادی است.
 2. پس از 2 تا 3 روز اول درد و ناراحتی‌های شدید به‌کلی از بین رفته و تنها باید منتظر بهبودی کامل باشید.
 3. تورم پلک‌ها، خارش چشم، کبودی و خشکی پوست پلک کاملاً عادی بوده و نگران‌کننده نیست.
 4. ممکن است حدود 1 هفته پلک‌ها کمی چسبنده‌تر به نظر برسند و تکان دادن آن‌ها کمی دشوار باشد. نگران نباشید زیرا این نیز یک اتفاق عادی پس از عمل بلفاروپلاستی است.
 5. در هنگام خواب ممکن است برای بستن چشم‌هایتان دچار مشکل شوید، درنتیجه اضطراب به خود راه نداده و سعی کنید به‌آرامی این کار را انجام دهید.

روند درمانی و بهبود پس از 5 تا 7 روز قدرت بیشتری گرفته و علائمی مانند تورم، کبودی، خشکی و غیره بعد از هفته اول به‌تدریج از بین خواهند رفت.

فراموش نکنید که روند بهبود یک فرآیند طبیعی بوده و حتماً باید طی شود و زخم‌های حاصل از عمل بلفاروپلاستی حتی ممکن است تا حدود 6 ماه یا بیشتر هم باقی بماند.

ممکن است پس از کشیدن بخیه‌ها نقاط سفیدی بر روی پلک و محل عمل نمایان شود که این نقاط می‌تواند توسط جراح زیبایی به‌راحتی پوشانده شود. به این نکته نیز توجه کنید که می‌توانید تا زمان بهبودی کامل کبودی‌های پلک را توسط آرایش مناسب بپوشانید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد بلفاروپلاستی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

بلفاروپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
مکان یاب