بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی و مراقبت های پس از آن

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

یکی از عمل‌های زیبایی صورت و چشم عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است در این عمل پزشک متخصص قصد دارد تا مشکلات مرتبط با گودی بالای چشم، افتادگی پلک و مشکلاتی از این قبیل به دلیل افزایش سن رخ‌داده است را برطرف نماید و مجدداً باعث زیبایی و شادابی پوست شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

به دلیل حساس بودن چشم‌ها در بدن انجام درست و صحیح این عمل و همچنین مراقبت‌های پس‌ازآن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا این مطلب را با جزئیات خوانده و هیچ نکته‌ای را از قلم نیندازید!

دریافت تخفیف نقدی بلفارپلاستی + مشاوره رایگان

عمل بلفاروپلاستی نیز مانند تمامی عمل‌ها دوران نقاهت مختص خود را داشته و هم‌چنین در دوران قبل و بعد از عمل دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها عمل کرد.

در ادامه این مطلب سؤالاتی که ممکن است پس از عمل بلفاروپلاستی در مورد مراقبت‌های پس از عمل و دستورالعمل‌های الزامی آن مطرح شود را پاسخ خواهیم داد!

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

دستورالعمل‌های رفتاری بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

با توجه به اینکه عمل بلفاروپلاستی در نزدیکی عضو حساسی به نام چشم انجام خواهد شد لذا پس از عمل باید حتماً طبق دستورالعمل‌های تجویزی پزشک رفتار کرده و در نظر داشته باشید که رعایت این نکات الزامی است.

 1. برای 1 تا 2 روز به‌هیچ‌عنوان رانندگی نکنید و از این کار بپرهیزید و سعی کنید در کارهای روزمره از یک شخص دیگر کمک بگیرید تا دچار حادثه‌ای نشوید
 2. پمادی که در حین عمل روی چشم‌های شما زده می‌شود ممکن است باعث تاری دید شود که تا 24 ساعت بعد رفع می‌گردد.
 3. بیشتر وقت خود را تا چند هفته به استراحت اختصاص دهید، پس از عمل بلفاروپلاستی استراحت بسیار مهم است. نباید چشم‌ها و پلک‌ها را خیلی خسته کنید و تا به آن‌ها فشار وارد شود.
 4. از یک رژیم غذایی معمولی برای ثبات وزن بدن و حفظ حالت نرمال پیروی کنید.
 5. به دلیل استفاده از داروهای مسکن و کم آب شدن بدن مشکل یبوست عادی است پس نگران نباشید و سعی کنید به‌طور منظم و به مقدار زیاد مایعات مصرف کنید و برای رفع مشکل یبوست خود پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرارداده و میوه‌های خام را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 6. برای 3 تا 4 هفته بعد از جراحی غذاهای نرم بخورید و لقمه‌های کوچک بردارید. بهتر است ماست، پنیرهای نرم، سبزیجات کاملاً پخته شده، میوه‌های نرم، نان نرم، ماکارونی یا گوشت‌های خرد شده مصرف کنید.
 7. اگر حالت تهوع دارید ( و یا مدام حس میکنید که میخواهید استفراغ کنید ) یا علائمی مشابه با علائم سرماخوردگی دارید به دکترتان اطلاع دهید. تا جایی که امکانش هست از عطسه کردن و استفراغ کردن ( بالا آوردن) خودداری کنید. این کارها می‌تواند باعث افزایش فشار خون و یا وقوع خونریزی در محل جراحی شود.
 8. از مصرف هرگونه مسکن‌های خوراکی مانند آسپرین یا داروهایی که از مشتقات آسپرین محسوب می‌شوند بدون هماهنگی با پزشک متخصص عمل بلفاروپلاستی خود بپرهیزید.
 9. در طول دوران مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن قوی از مصرف الکل، رانندگی کردن و تصمیم‌گیری‌های اساسی پرهیز کنید زیرا ممکن است این داروها بر روی سلامت ذهن شما تأثیرگذار باشد.
 10. در کل دوران مصرف داروهای مسکن، الکل را به مدت 3 هفته یا بیشتر کنار بگذارید زیرا ممکن است مانند یک مسهل قوی عمل کرده و شما را به دردسر بیندازد.
 11. اگر از قرص‌های ویتامین آهن استفاده می‌کنید به‌هیچ‌عنوان مصرف این دارو را قطع نکنید. قرص آهن در افزایش خونرسانی و بهبود نقش موثری دارد.
 12. به‌هیچ‌عنوان سیگار نکشید زیرا یکی از تأثیرگذارترین مسائلی که روند بهبودی را دچار اختلال خواهد کرد مصرف دخانیات است. استعمال دخانیت روند بهبود را کند می‌کند. همچنین سیگار خطر عفونت بعد از جراحی را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید با کنار گذاشتن سیگار حداقل 6 هفته قبل از جراحی بلفاروپلاستی از این اتفاقات جلوگیری کنید.
 13. پس از عمل بلفاروپلاستی برای کاهش تورم پلک‌ها برای چند روز در زمان خواب سر خود را در حالت 45 درجه نسبت به بدن قرار دهید

سطح فعالیت روزانه فرد پس از عمل بلفاروپلاستی تا چه میزان دچار تغییر خواهد شد؟

پس از عمل بلفاروپلاستی روند زندگی عادی بیمار دچار تغییراتی خواهد شد که تمامی آن‌ها را می‌توان عادی تلقی کرد؛ اما پس از عمل باید در نظر داشته باشید که برای مدت محدودی باید روند فعالیت‌های روزانه خود را تغییر دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.

لذا پزشکان متخصص پیشنهاد می‌کنند پس از عمل بلفاروپلاستی حتماً موارد زیر را رعایت کرده و از فعالیت بیش‌ازاندازه بپرهیزید.

1- بعد از عمل بلفاروپلاستی به‌محض اینکه فرصت پیدا کردید و توانایی آن را داشتید شروع به پیاده‌روی کنید، شاید باور نکنید اما پیاده‌روی باعث خواهد شد تا ورم‌های روی پلک کاهش‌یافته و همچنین از احتمال ایجاد لخته خونی و یبوست جلوگیری خواهد شد.

2- از فعالیت‌های بیش‌ازحدی مانند خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های سنگین و غیره که موجب افزایش فشارخون شما خواهد شد به‌شدت پرهیز کنید.

به هیچ عنوان حداقل به مدت دو هفته اجسام سنگین‌تر از 2.5 کیلوگرم را بلند نکنید. قبل از برگشت به سراغ فعالیت‌های سابق یا ورزش حتماً با پزشک مشورت کنید.

3- دستورالعمل‌های ذکرشده را به مدت 3 الی 5 روز ادامه دهید و در 2 تا 3 روز اولیه از فعالیت‌های شدید پرهیز کنید.

4- مطالعه کردن و تماشای تلویزیون پس از عمل بلفاروپلاستی باعث ایجاد فشار در چشم‌ها خواهد شد لذا در 2 تا 3 روز اول از این کار پرهیز کنید.

5- با توجه به رعایت دستورالعمل‌های پس از عمل بلفاروپلاستی و طی کردن روند بهبودی پس از 10 تا 14 روز می‌توانید به زندگی عادی خود برگشته و مجدداً به محل کار رفته و مشغول شوید.

با این حال شما باید آماده باشید که تا در محل کار دقایقی نیز به چشمهایتان استراحت دهید. یک ترفند مفید برای سر کار این است که سعی کنید تا حد امکان کارهای خود را قبل از جراحی پیش ببرید که بعد از برگشت به سر کار حجم کاری بالا نباشد.

روش‌های محافظت از بخیه‌های ناشی از عمل بلفاروپلاستی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد عمل بلفاروپلاستی بر روی پلک‌ها انجام خواهد شد و در جهت رفع افتادگی پلک‌ها و بهبود وضعیت ظاهری آن‌ها مراجعین نسبت به انجام این عمل اقدام خواهند کرد.

درنتیجه برای مراقبت از محل جراحی و بخیه‌ها باید حتماً به نکات زیر دقت کرده و به آن‌ها عمل کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

1- سعی کنید پس از عمل بلفاروپلاستی تا یک سال از عینک آفتابی استفاده کرده و از تابش مستقیم نور خورشید به محل بخیه‌ها جلوگیری نمایید.

2- همیشه از کرم ضد آفتاب بسیار قوی استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید پرهیز کنید. نه تنها آفتاب بلکه شما باید چشم‌های خود را از وزش باد نیز در امان نگه دارید.

سعی کنید از عینک‌های با فریم‌های بزرگ استفاده کنید تا بتواند تا جای ممکن چشم‌های شما را بپوشاند. برای پوشش‌دهی بهتر می‌توانید از کلاه یا هرگونه پوشش دیگر برای سر نیز استفاده کنید.

3- از نوارها و گازهای استریل شده که برای پانسمان پس از عمل بلفاروپلاستی در نظر گرفته‌شده استفاده کنید و هرازگاهی این پانسمان‌ها را عوض کنید.

4- محل بخیه را با آب و صابون شستشو دهید و هرروز علائم عفونت را بررسی کنید تا مشکلی رخ ندهد.

5- برای کاهش تورم محل بخیه‌ها از کمپرس محلول نمکی سرد استفاده کنید. این عمل به‌خصوص در 24 ساعت اولیه پس از عمل بلفاروپلاستی بسیار کاربردی خواهد بود.

قبل از جراحی بلفاروپلاستی پرستار به شما و مراقبتان نشان می‌دهد که چگونه از کمپرس سرد و قطره‌های نمکی استریل چشم استفاده کنید. همچنین او به شما محلول نمکی استریل (نرمال سالین)، قطره‌ی چشم و پدهای گاز استریل می‌دهد. برای استفاده از کمپرس سرد باید از مراحل زیر پیروی کنید:

  1. قبل از این که از کمپرس سرد یا محلول نمکی استفاده کنید حداقل به مدت بیست ثانیه دست‌های خود را بشویید.
  2. با ریختن محلول نمکی استریل روی یک پد گاز استریل، یک کمپرس سرد درست کنید. شما می‌توانید یک بطری از محلول نرمال سالین را در یخچال، فریزر یا یخ نگهداری کنید.
  3. کمپرس سرد را هر 10 تا 15 دقیقه روی پلک‌هایتان قرار دهید و 10 تا 15 دقیقه آن را برندارید. این کار را در 24 ساعت اول بعد از جراحی مدام انجام دهید. سعی کنید در زمان بیداری تا جایی که می‌توانید این کار را انجام دهید. بعد از 24 ساعت، کمپرس‌های سرد دیگر موثر نیستند.

اگر دیدتان تار است یا اگر دکترتان برایتان پماد چشم تجویز کرده است از قطره‌های چشمی سالین استریل استفاده کنید و هر 4 ساعت یک بار این قطره را روی بخش داخلی چشمتان بچکانید. وقتی می‌خواهید از قطره‌ی چشم استفاده کنید پلک‌های خود را نکشید.

6- به مدت 2 هفته هیچ‌گونه لنزی در چشمان خود قرار ندهید. می‌توانید به جای آن از عینک استفاده کنید.

7- شستن موها و حمام مشکلی نداشته و تنها نیاز است دقت کنید تا فشار زیادی به محل زخم بخیه‌ها وارد نشود. می‌توانید هروقت که می‌خواهید بعد از جراحی از گردن به پایین حمام کنید.

تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده حمام کامل نداشته باشید. این اتفاق معمولاً 5 روز بعد از جراحی می افتد. می‌توانید قبل از آن به آرامی زیر چشم خود را با دستمال مرطوب یا یک لیف نرم تمیز کنید.

می‌توانید برای شستن موهای خود از شامپوی خشک استفاده کنید که نیاز به آبکشی ندارند. وقتی بلاخره توانستید حمام کامل داشته باشید می‌توانید پلک‌هایتان را بشویید و با شامپوهای ملایم مانند شامپوی بچه موهای خود را بشویید.

به مدت دو هفته بعد از جراحی به هیچ عنوان از کرم یا لوازم آرایش مانند سایه‌ی چشم؛ خط چشم یا ریمل روی محل جراحی استفاده نکنید. استفاده از مواد آرایشی و کرم روی سایر نواحی صورت بلامانع است.

8- به‌طورمعمول تا چند هفته چشم‌های شما به نور خورشید حساس خواهد بود لذا همان‌طور که گفته شد می‌توانید از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

اتفاقات عادی پس از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

هر عملی با توجه به میزان سختی آن باکمی عوارض همراه است اما به دلیل اینکه عوارض کاملاً قابل‌چشم‌پوشی هستند معمولاً در نظر گرفته نشده و تنها آن‌ها را مدیریت خواهیم کرد.

بعد از عمل بلفاروپلاستی ممکن است حالات زیر برای بیمار رخ دهد که کاملاً عادی بوده و نیاز نیست هیچ نگرانی از بابت آن‌ها داشته باشید.

 1. گاهی ممکن است برای 24 ساعت اول محل بخیه‌ها پانسمان شود درنتیجه اصلاً نترسید این کامل عادی است.
 2. پس از 2 تا 3 روز اول درد و ناراحتی‌های شدید به‌کلی از بین رفته و تنها باید منتظر بهبودی کامل باشید.
 3. تورم پلک‌ها، خارش چشم، کبودی و خشکی پوست پلک کاملاً عادی بوده و نگران‌کننده نیست.
 4. ممکن است حدود 1 هفته پلک‌ها کمی چسبنده‌تر به نظر برسند و تکان دادن آن‌ها کمی دشوار باشد. نگران نباشید زیرا این نیز یک اتفاق عادی پس از عمل بلفاروپلاستی است.
 5. در هنگام خواب ممکن است برای بستن چشم‌هایتان دچار مشکل شوید، درنتیجه اضطراب به خود راه نداده و سعی کنید به‌آرامی این کار را انجام دهید. در هنگام استراحت و خوابیدن دو تا سه بالش زیر سرتان قرار دهید که تا حد ممکن بالا بیاید و این کار را به مدت دو هفته یا تا زمانی که پزشک به شما می‌گوید انجام دهید. این کار مانع از ورم کردن در محل جراحی می‌شود.

روند درمانی و بهبود پس از 5 تا 7 روز قدرت بیشتری گرفته و علائمی مانند تورم، کبودی، خشکی و غیره بعد از هفته اول به‌تدریج از بین خواهند رفت.

تورم پلک معمولاً در اوایل صبح بدتر است و در طول روز که بیشتر می‌نشینید بهتر می‌شود. همچنین ممکن است تورم روی گونه و فک نیز در طول جراحی بلفاروپلاستی ایجاد شود که 2 تا 3 هفته بعد از جراحی از بین می‌رود.

فراموش نکنید که روند بهبود یک فرآیند طبیعی بوده و حتماً باید طی شود و زخم‌های حاصل از عمل بلفاروپلاستی حتی ممکن است تا حدود 6 ماه یا بیشتر هم باقی بماند.

ممکن است پس از کشیدن بخیه‌ها نقاط سفیدی بر روی پلک و محل عمل نمایان شود که این نقاط می‌تواند توسط جراح زیبایی به‌راحتی پوشانده شود. به این نکته نیز توجه کنید که می‌توانید تا زمان بهبودی کامل کبودی‌های پلک را توسط آرایش مناسب بپوشانید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. تب 38 درجه‌ی سانتیگراد یا بالاتر
 2. لرز و احساس سردی
 3. حالت تهوع ( تمایل به استفر اغ)
 4. استفراغ ( بالا آوردن غذا)
 5. افزایش درد، ورم یا قرمزی در محل جراحی که مدام بدتر می‌شود
 6. تخلیه‌ی مدام چرک از خط بخیه
 7. جدا شدن خطوط بخیه
 8. تنگی نفس ناگهانی یا مشکلات تنفسی
 9. هرگونه نشانه‌های غیرقابل توضیح یا غیرمنتظره

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد بلفاروپلاستی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *