لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک فقط چند ساعت طول می کشد و این مراقبت های بعد از لیپوماتیک است که از خود لیپوماتیک هم مهم تر است. حجم زیادی از چربی از بدن بیمار خارج می شود و فضاهای خالی زیادی در بخش مورد نظر باقی می ماند. بدن انسان اجازه نمی دهد که فضای خالی باقی بماند و در نهایت این فضاها با مایعات پر می شوند.

انباشته شدن مایعات در بخش هایی که لیپوماتیک انجام شده است، باعث تورم می شود که همه بیماران بعد از لیپوماتیک شاهد آن هستند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده فایل های پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

تورم بعد از لیپوماتیک، یک اثر جانبی طبیعی است که با گذشت زمان خود به خود برطرف می شود ولی لازم است بیمار این مشکل را به خوبی کنترل و مدیریت کند تا به بهترین نتایج بعد از لیپوماتیک دست یابد.

جدا از تورم، عوارض و اثرات جانبی دیگری هم وجود دارند که با مراقبت های خوب و به جا می توان اثرات این عوارض را کاهش داد.

دوره ریکاوری و مراقبت های آن می تواند تاثیر منفی یا مثبتی بر روی نتایج حاصل از لیپوماتیک بگذارد؛ مراقبت های زیادی وجود دارند که باید بعد از لیپوماتیک انجام بدهید تا سریع تر بهبود پیدا کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

همه ساله افراد زیادی هستند که از چاقی خود بسیار ناراحت اند و قصد دارند که با روش های مختلف از شر چربی های اضافی خلاص شوند و حتی ممکن است هزاران راه را برای رسیدن به یک اندام ایده آل امتحان  کرده باشند اما به نتیجه ای نرسند.

در واقع برای این افراد بهتر است که عمل لیپوماتیک را امتحان کنند تا بتوانند از اندام زیبای خود لذت ببرند اما قبل از آنکه اقدام به این عمل کنید باید توجه داشته باشید که کدام کلینیک و پزشک مهارت لازم را برای انجام این عمل دارند و آن را انتخاب کنید.

پزشک نقش بسیار مهمی در این عمل دارد و اگر فرد نتواند مهارت کافی را در این عمل داشته باشد می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد کند.  در ادامه مطلب هر آنچه را که لازم است که برای بعد از عمل و مراقبت های بعد از آن انجام دهید را آورده ایم.

اگر می خواهید عمل لیپوماتیک داشته باشید باید بگوییم که مقدار درد بعد از این عمل تقریبا بالاست و شما می‌توانید با رعایت نکاتی که در ادامه مطلب به آنها پرداخته‌ایم می توانید درد را به کمترین حالت ممکن برسانید.

لیپوماتیک یک روش زیبایی برای حذف چربی است و به شما کمک می‌کند که به تناسب اندام برسید. بعد از لیپوماتیک شما یک سری دستورالعمل ها را برای بعد از عمل دریافت می کنید که باید حتما آنها را رعایت کنید.

نوع بیهوشی و مقدار استفاده شده در تعیین میزان درد شما در طی چند روز بعد از عمل نقش بسیار مهمی دارد.

اهدافی که باید بعد از عمل لیپوماتیک دنبال کنید عبارتند از: صاف کردن پوست، سرعت بخشیدن به بهبود و هم چنین کاهش تورم و کبودی، حذف مایعات و سرم، نظارت بر عفونت این فعالیت ها بخشی از مراقبت بعد از عمل است که بسیار مهم است.

اگر مراقبت لازم را رعایت نکنید پوست شما چروک می شود و دارای ناهمواری خواهد بود. نوع خوابیدن در نحوه تغییر شکل پوست بسیار تاثیرگذار است و لباس های تنگ می توانند سطح پوست را به طور نامنظم فشرده سازی کند.

در هر عمل جراحی مخصوصا عمل لیپوماتیک به علت اینکه لایه پوست آسیب میبیند تورم و کبودی ایجاد میشود. با اینکه ممکن است ایجاد کبودی و تورم بر روی پوست ناخوشایند و ناراحت کننده باشد اما با رعایت نکات میتوان در فرآیند بهبودی سریع تاثیرگذار باشد.

ماساژ تخلیه لنفاوی روشی است که به مایعات کمک میکند تا از بافت های متورم به سیستم لنفاوی بروند و در زیبایی پوست تاثیر فراوانی دارند.

احتمال عفونت بعد از این عمل بسیار کم است و عفونت تنها زمانی ایجاد میشود که فرد نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت نکند و بیمار باید حتما از محیط آلوده دور باشد.

مراقبت های عمومی بعد از لیپوماتیک

1- بعد از لیپوماتیک به خانه بروید و استراحت کنید

به علت استفاده از بی بیهوشی، بلافصله بعد از اتمام لیپوماتیک، شما قادر به رانندگی نیستید و باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند. در خانه هم برای راه رفتن و از تخت خارج شدن دچار مشکلاتی می شوید؛ پس از کسی بخواهید شب هم پیش شما بماند و از شما مراقبت کند.

در نتیجه به مراقبت 24 ساعته یکی از دوستان خود نیاز خواهید داشت. سعی کنید هماهنگی های لازم با وی را قبل از انجام لیپوماتیک انجام دهید.

همچنین سعی کنید قبل از شروع درمان، آشپزی کرده و برای چند روز پس از پیکراشی از غذاهای آماده شده و سالمی که از پیش آماده کرده اید استفاده نمایید.

زیرا پس از انجام لیپوماتیک نیازمند به استراحت بوده و آمادگی آشپزی کردن را نخواهید داشت. همچنین استفاده از غذاهای آماده و فست فود نیز مضر خواهند بود و بر عملکرد و روند بهبودی تاثیر منفی خواهند گذاشت.

در نتیجه بهترین کار آماده کردن برخی از غذا ها برای دوران نقاهت پیش از انجام پیکر تراشی است.

2- مراقب لخته شدن خون در پاهایتان باشید

ممکن است پس از انجام لیپوماتیک، شاهد لختگی خون در اندام و پاهای خود باشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون چندین راه وجود دارد که هر یک بررسی خواهد شد.

2 الی 3 روز بعد از لیپوماتیک، شما باید پاهایتان را بالاتر از بخش های دیگر بدنتان نگه دارید؛ مثلا وقتی می خواهید بخوابید، چند بالش را زیر پاهایتان قرار بدهید. قرار دادن پاها بالاتر از بخش های دیگر بدن، ریسک لخته شدن خون را کاهش می دهد. از قرار دادن پاهایتان روی هم خوداری کنید چون احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد.

در ابتدای کار و قبل از انجام lipomatic، در صورت داشتن سابقه لختگی خون و یا مصرف دارویی خاص، با پزشک خود صحبت کرده و تمامی نکات را به وی یادآور شوید.

یکی از عوامل تاثیرگذار در لخته شدن خون، اختلالات خونی می باشد. به عنوان برخی از قرص ها از جمله موارد دارویی هستند که مصرف آن قبل و پس از پیکرتراشی بدن، موجب لخته شدن خون خواهد شد. در نتیجه اگر مجبور به مصرف این نوع دارو ها می باشید با پزشک خود موضوع را در میان گذاشته تا راه حل دیگری برایتان پیدا نماید.

پزشک پس از درمان برای جلوگیری از هرگونه لختگی خون احتمالی، وارفارین و یا سایر داروهای رقیق کننده خون تجویز خواهد کرد. این داروها ضد انعقاد آور خون بوده و از بیشتر شدن لختگی خون جلوگیری خواهند کرد.

همچنین ترک سیگار و انجام فعالیت های ورزشی، مانع از ایجاد لخته خون خواهند شد.

داشتن تحرک کافی تا حد زیادی مانع از لختگی خون خواهد شد. همچنین پوشیدن جوراب های دارای ساق بلند نیز برای کاهش تورم مفید خواهند بود.

در صورت مشاهده لخته خون در پاها و سایر اندام های خود به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک برای درمان این عارضه، ممکن است با استفاده از اسکنرهای اولتراسوند لخته ها را مشاهده کرده و در صورت مبتلا شدن به آمبولی ریوی یا ترومبوز ورید عمقی، از داروهای از بین برنده لخته خون استفاده کرده و یا به آن ها را به صورت وریدی تزریق نماید.

3- از فعالیت های شدید فیزیکی خودداری کنید

شما باید چند هفته بعد از لیپوماتیک از انجام فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید ولی میتوانید پیاده روی کنید. پیاده روی تنها فعالیتی است که می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند.

برای جلوگیری از آسیب دیدن بدن و همچنین جلوگیری از بازگشت چربی ها به بدن، به مدت 4 الی 6 هفته از انجام فعالیت های ورزشی پرهیز نمایید.

طی این مدت هم بهبودی شما حاصل گشته و هم شما با افزایش تحرک، موجب عدم تجمع دوباره چربی ها خواهید شد.

4- از داروهای تجویز شده توسط متخصص به طور مرتب استفاده کنید

بعد از لیپوماتیک تا چند روز مقداری درد دارید؛ شما میتوانید فقط از داروهایی که متخصص برایتان تجویز کرده است برای کاهش دردتان استفاده کنید. مصرف سایر داروها هم برای بهبود سریع تر الزامی است.

5 -2 الی 3 روز بعد از لیپوماتیک دوش بگیرید

توجه کنید که بیمار نباید تمام بدن خود را (مخصوصا بخشی که لیپوماتیک انجام داده است) در حمام بشوید، بلکه فقط باید یک دوش سرپایی بگیرد زیرا در محل بخیه ها هنوز احتمال ایجاد عفونت هست و شما باید از تماس آب با بخیه هایتان خودداری کنید.

بسیار لازم و ضروری است که در اوایل بعد از عمل حتما پیاده‌روی کنید و هنگامی که در رختخواب هستید پاها و مچ‌ها را حرکت دهید.

پاها را در ۲-۳ روز اول فقط در تخت ماساژ بدهید و به آرامی تکان دهید زیرا این کار از لخته شدن خون در بدن جلوگیری می‌کند و می‌تواند خطر لخته شدن خون را به صفر برساند.

لطفا نفس عمیق بکشید تا ریه‌ها به طور کامل کار کنند و بعد‌ها هیچ مشکلی برای شما از نظر تنفس پیش نیاید.

6- مراقب برش های زده شده باشید

اگرچه پزشک برای انجام لیپوماتیک از برش های بزرگی استفاده نخواهد کرد، اما همواره برای جلوگیری از آلودگی آنها باید کوشید. برش های زده شده که برای عبور کانولا در بدن می باشند، معمولا به 2 الی 4 هفته زمان برای بهبودی نیاز خواهند داشت.

پزشک پیکرتراشی برای تمیز کردن و جلوگیری از آلودگی این برش ها، روشی به شما آموزش خواهد داد. اگر نظافت محل زخم ها نادیده گرفته شود، ممکن است سرعت بهبودی آنها کاهش یافته و منجر به تغییر رنگ زخم ها شود.

در شرایطی برای بهبودی سریعتر، پزشک دارو و یا کرمی تجویز خواهد کرد که متشکل از مواد و ترکیبات گوناگون می باشد. با استفاده مرتب و منظم از این کرم، روند بهبودی سرعت یافته و زخم ها بدون تغییر رنگ از بین خواهند رفت.

علاوه بر این، این کرم به علت داشتن محرک و ویتامین هایی نظیر K ، E و C،  موجب افزایش گردش خون در بدن شده و در نتیجه آن، هرگونه حساسیت نیز فروکش خواهد کرد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک به منظور کاهش تورم بدن

تورم، مهم ترین و شایعترین عارضه در بین سایر اثرات جانبی لیپوماتیک است که بخاطر اهمیت زیاد آن یک سری مراقبت های خاصی را می خواهیم به شما معرفی کنیم؛ البته هر کدام از این روش ها نه تنها برای کاهش تورم بسیار مفید هستند، بلکه برای کاهش سایر اثرات جانبی و ترمیم بهتر بافت های آسیب دیده هم کاربرد زیادی دارند.

برای کاهش تورم بعد از لیپوماتیک از سه روش می توانیم استفاده کنیم:

1- استفاده از گن

نتایج نهایی،  3 الی 6 ماه بعد از لیپوماتیک مشخص می شود و بدن در این چند ماه به بررسی سلول های چربی باقی مانده می پردازد و پوست بدن هم به تدریج سفت تر می شود. بیمار باید بلافاصله بعد از اتمام فرآیند لیپوماتیک از گن یا لباس فشرده و تنگ استفاده کند.

استفاده از گن فقط مختص روزی که لیپوماتیک انجام می شود نیست و بیمار باید تا هفته ها و ماه های بعد از لیپوماتیک هم به طور منظم از گن استفاده کند.

فواید گن طبی لیپوماتیک ” برای پوشاندن فضاهای خالی بدن بیمار طراحی شده است و از تجمع مایعات در بخش مورد نظر هم می تواند جلوگیری کند. گن تاثیر زیادی در سفت شدن پوست دارد، پس از آن غافل نشوید.

2- ماساژ بخش مورد نظر

ماساژ بخش هایی که لیپوماتیک انجام شده است هم بخش مهمی از مراقبت های بعد از لیپوماتیک است. ماساژ انواع مختلفی دارد و در اینجا بیشتر باید از ماساژ لنفاوی استفاده بشود

ماساژ به مایعات جمع شده در بدن فشار زیادی وارد می کند و تورم سطح پوست را کاهش می دهد؛  ماساژ به بهبود بافت های آسیب دیده هم کمک زیادی می کند.

شما با انجام ماساژ پس از لیپوماتیک موجب کاهش تورم و در نتیجه کاهش هرگونه درد خواهید شد. در صورت عدم ماساژ دادن ناحیه مورد نظر، ممکن است التهابات موجود به فیبروز که سفت و سخت شدن دائمی بافت ها می باشند، تبدیل شده و یا حتی یک سرووم شکل گیرد.

ماساژ لنفاوی دردناک نبوده و تعداد جلسات آن بسته به منطقه تحت درمان متفاوت خواهد بود. به طور مثال افرادی که از لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های پاها، زانوها یا پهلوها انجام بهره می برند، به 1 الی 6 جلسه نیاز خواهند داشت.

در حالیکه افرادی که شکم آنها تحت درمان قرار گرفته است، حدودا به 12 جلسه نیازمند خواهند داشت.

لازم به ذکر است افرادی که تحت چندین مرحله درمان قرار گرفته اند، باید به تعداد جلسات بیشتری برای ماساژ مراجعه نمایند. به یاد داشته باشید که هرگز انواع دیگر ماساژ همانند ماساژ سوئدی را جایگزین ماساژ لنفاوی نکنید. زیرا نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه موجب ایجاد آسیب نیز خواهد شد.

3- ورزش های سبک و بخصوص پیاده روی

انجام حرکات ورزشی هم تاثیر زیادی در کاهش تورم می گذارد. بعد از لیپوماتیک از شکاف های ایجاد شده در بدن که به منظور ورود لوله کانولا به داخل بافت ها ایجاد شده اند، هنوز هم تراوشاتی به شکل خونابه خارج می شود.

پیاده روی، یکی از ورزش های مفیدی است که کمک می کند تا مایعات حاصل از مواد بی هوشی و همچنین امولسیون های چربی که در بدن باقی مانده اند، هر چه زودتر از بدن خارج بشوند. پیاده روی تورم را کاهش می دهد و به دوره ریکاوری بیمار سرعت می بخشد.

مایعاتی که بعد از لیپوماتیک در بدن تجمع یافته اند، خارج از رگ های خونی قرار دارند و به طور طبیعی با حرکات ماهیچه ها به سمت پوست می آیند تا از طریق شکاف های بخیه شده از بدن خارج بشوند.

هر چه قدر از ماهیچه هایتان بیشتر استفاده کنید، تورم بخش مورد نظر هم سریع تر بهبود می یابد.بعد از لیپوماتیک، ورزش و پیاده روی تاثیرات و نتایج عالی را برای بدن بیمار به دنبال دارند.

اکثر افراد پس از عمل درد شدید عضلانی را تجربه می‌کنند و البته این درد ۵ الی ۷ روز بعد از عمل شروع می‌شود و این احساس را به فرد می‌دهد.

بنابراین بهتر است که فرد شروع به استفاده کردن از داروهای ضد درد و …کند. بسته به میزان درد شما ممکن است هر ۴ الی ۶ ساعت نیاز به استفاده از یک آرامبخش و یا مسکن داشته باشید.

به هیچ وجه نباید در طول مدت زمانی که از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید مشروبات الکلی مصرف کنید. بسیار مهم است که به مدت ۳ هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین بدنی بپرهیزید.

باید ضربان قلب خود را کمتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه نگه دارید و در حالت آرامش باشید و از هر آنچه که باعث اضطراب و استرس شوید بپرهیزید.

به تدریج و بسیار به آرامی فعالیت بدنی خود را شروع کنید. به هیچ وجه تا دو هفته بعد از عمل از لباس تنگ استفاده نکنید.

حمام کردن در بهبود حال شما بسیار تاثیرگذار است و می توانید تا 20 دقیقه در حمام بمانید. در بعضی از شرایط ممکن است که احساس سرگیجه و سردرد داشته باشید که امری عادی است.

دو هفته پس از آنکه احساس بهبودی کردید می توانید از لباس هایی که ممکن است کمی  تنگ باشند استفاده کنید. بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که در این دوران از لباس های راحت استفاده کنند.

میتوانید کمی بعد از عمل از کمربند لاغری که فاقد زیپ است استفاده کنید و اگر کمربند لاغری ندارید می توانید آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

بدن در پاسخ به عمل جراحی مایعات را حفظ می‌کند بنابر این انتظار نمی رود که فوری وزن خود را از دست بدهید. برای اینکه نتیجه را ببینید بهتر است که در طی ۲ الی ۳ هفته اول صبر کنید و سپس روند تغییر و کاهش وزن را در خود مشاهده کنید.

تورم و کبودی از عوارض عادی لیپوماتیک می‌باشد و البته ۳ الی ۴ ماه بعد از عمل به طور کامل این عوارض از بین می‌روند.ماساژ در محل جراحی به افزایش گردش خون و کاهش سختی و درد کمک می‌کند، دو هفته پس از عمل می‌توان ماساژ زیر پوستی را شروع کرد.

طبیعی است که بعد از جراحی در مناطقی که عمل جراحی انجام گرفته احساس خارش و یا بی حسی داشته باشید.لازم به ذکر است که ۲ الی ۳ ماه بعد از عمل می‌توانید نتیجه عمل را به خوبی مشاهده کنید.

در طول مدت نقاهت خود از بلند کردن اجسام سنگین به شدت بپرهیزید و از انجام هرگونه فعالیتی که باعث افزایش ضربان قلب شود بپرهیزید.

بعد از عمل قسمت‌هایی از بدن که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و بخیه بر روی آن وجود دارد نباید در مقابل نور آفتاب قرار بگیرد بنابراین سعی کنید حتما از ضدآفتاب مناسب با SPF20 و یا بیشتر استفاده کنید و اینکار را به مدت ۶ ماه ادامه دهید.

لطفا تمام داروها را به طور منظم مصرف کنید و به هیچ عنوان سرخود دارو مصرف نکنید اگر حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس، اسهال را پس از مصرف داروها داشته باشید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و آن را در جریان قرار دهید.

اگر تب ( درجه دهانی بیش از 101 درجه) ، قرمزی و یا افزایش درد در محل بخیه شما ایجاد شد حتما با کلینیک و پزشک تماس بگیرید.

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

بدن شما بعد از لیپوماتیک برای ترمیم بهتر، نیاز به جذب مواد غذایی خاصی دارد. ” نکات مهم درباره تغذیه بعد از لیپوماتیک ” این است که رژیم غذایی متعادل و سالمی را انتخاب کنید که به بهبود بافت های بدن شما بعد از لیپوماتیک بتواند کمک زیادی کند.

تا زمانی نتایج لیپوماتیک ماندگار است که همچنان وزنتان پایین باشد. بسیاری از بیماران بعد از لیپوماتیک همچنان به عادات غذایی خود در گذشته روی می آورند و در مورد اهمیت رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک هیچ اطلاعی ندارند.

لیپوماتیک می تواند شما را به اندام ایده آل تان نزدیک کند ولی باز هم همه چی به شما بستگی دارد.

چند ساعت بعد از لیپوماتیک فقط از مایعات استفاده کنید. از مایعات شروع کنید و کم کم غذاهای سبک تری را میل کنید.برای مثال شما می‌توانید از سوپ شروع کنید و بعد ۲-۳ روز رژیم غذایی منظم خود را شروع کنید.

غذاهای نرم مثل سیب زمینی و سوپ برای شما خیلی مفید هستند. اگر احساس حالت تهوع دارید، سریع با متخصص تماس بگیرید تا برای شما دارویی تجویز کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیپوماتیک و مراقبت های بعد از آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *