لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

خیلی از افراد دوست دارند برای لیزر موهای زائد خود اقدام کنند ولی از این می ترسند که لیزر درد زیادی داشته باشد و همین مسئله هم آنها را از رفتن به نزد متخصص باز می دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که لیزر موهای زائد در هر یک از بخش های بدنتان چقدر درد دارد؛

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده فایل های پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

برای اینکار، به دردی که بر اثر لیزر در هر یک از بخش های بدن احساس می شود از 1 تا 10 نمره می دهیم و شماره 10 به معنی بیشترین میزان درد است:

لیزر موهای زائد از جمله مهم ترین و به روز ترین روش از بین بردن موهای زائد است بسیاری از افراد ممکن است از اینکه در بعضی از قسمت های بدن خود موهای زائد داشته باشند احساس شرمندگی کنند و وقت آن را نداشته باشند که این موها را از بین ببرند بنابر این اقدام به عمل موهای زائد کنند.

شاید در گذشته عمل‌ های زیبایی، عموما درد زیادی را به فرد تحمیل می کرد و او را در معرض شرایط سخت و پیچیده ای قرار می دادند اما با پیشرفت علم و مجهزتر شدن کلینیک های زیبایی، حالا دیگر باور «دردناک بودن» فعالیت های مربوط به زیبایی، از بین رفته است.

در فعالیتی مثل لیزر موهای زائد، فرد متقاضی احساس درد چندانی نخواهد داشت اما به هر حال درصد کمی از درد، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

این دیگر بستگی به خود شما دارد که در این مورد، چه تصمیمی بگیرید. اگر معتقدید نتیجه نهایی کار ارزشش را دارد، درد را تحمل می کنید و اگر باور دارید که نمی توانید هیچ نوعی از درد را تحمل کنید، بهتر است به سراغ فعالیت های زیبایی نروید.

به طور معمول وقتی پای لیزر در میان باشد، درد زیادی برای شما به وجود نخواهد آمد. میزان درد در این عمل، به این بستگی دارد که لیزر را برای کدام بخش از بدن انتخاب کرده باشید.

فراموش نکنید که این روش بسیار محبوب باید در کلینیک و توسط متخصص و یا تکنسین ماهر در این کار انجام شود زیرا ممکن است در صورت انجام کوچکترین اشتباه صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد شود.

فراموش نکنید که هر قسمت از بدن از نظر بافت و ضخامت متفاوت است و ممکن است که احساس درد در هر ناحیه با دیگری متفاوت باشد اما آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. لیزر در قسمت های مختلف بدن و صورت احساس درد متفاوتی را به فرد می دهد. از جمله عوامل بسیار مهم در تحمل درد لیزر ضخامت مو و تراکم آن می باشد.

البته تحمل درد فرد نیز نکته بسیار مهمی است. تحمل درد لیزر در هر حدی که باشد خبر خوبی است زیرا نشان می دهد که قرار است به زودی از شر موهای زائد آزاردهنده خلاص شوید و معمولا افراد طی جلسات سوم تا هفتم نتیجه را به طور کامل می بینند.

فراموش نکنید که روش های دیگر نیز ممکن است برای شما درد به وجود بیاورند. وقتی از تیغ استفاده می کنید، همواره خطر بریده شدن پوست بدن شما و در نتیجه خونریزی وجود دارد و وقتی از روش هایی مثل وکس استفاده می کنید نیز باید در چند لحظه، درد زیادی را تحمل کنید.

مزیت استفاده از لیزر اما این است که به جای استفاده همیشگی از آن، پس از سپری کردن دوره کامل دیگر نه نیازی به مراجعه به کلینیک دارید و نه پروسه دردناکی را تجربه خواهید کرد. چرا که نتایج نهایی این کار، همواره همراه شما خواهد ماند.

حتی کسانی که درد لیزر برایشان غیرقابل تحمل بود پس از اینکه نتایج را مشاهده کردند دیگر درد لیزر برای آنها اهمیتی نداشت. برای افرادی که تحمل درد آنها بسیار کم است ما روش های زیادی را به آنها معرفی میکنیم، این افراد می توانند که قبل از لیزر از کرم های ضد خارش و ضد درد استفاده کنند.

به لطف تکنولوژی پیشرفته امروزه باعث شده است که افراد بسیار کمی از درد لیزر شکایت کنند و هنگامی که قبل از لیزر از ژل های خنک کننده استفاده میکنند باعث می شود که میزان درد برای فرد به شدت کاهش یابد.

لازم به ذکر است که میزان درد لیزر با میزان چاقی شما رابطه مستقیم دارد زیرا اگر ناحیه ای که برای لیزر انتخاب میکنید دارای فضای زیادی باشد احتمال زیادی دارد که کمی شما در طول درمان اذیت شوید.

مناطقی از بدن که دارای پوست ضخیم هستند کمتر احساس درد را به شما میدهند. این نکته برای درمان صورت نیز صدق میکند در صورت اگر مناطقی مانند پیشانی و یا قسمت فوقانی لب که دارای پوست نازک هستند بیشتر احساس درد را به فرد میدهند، این در حالی است که گونه ها راحت تر لیزر میشوند و احساس درد در این مناطق بسیار کم است.

بدن کمی متفاوت است، شما ممکن است در مناطقی مانند بیکینی، زیربغل و … احساس درد بیشتری داشته باشید.

لیزر موهای زائد ممکن است که احساس درد را به شما بدهد اما هنگامی که به نتیجه آن نگاهی می اندازید متوجه خواهید شد که درد آن در برابر زیبایی که به شما می بخشد بسیار ناچیز است.

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

اما خبر خوبی که در ادامه به شما خواهیم داد این است که احساس درد در نقاط مختلف متفاوت است.اما هم‌اکنون به این بخش می‌رسیم که در هر یک از نقاط بدن احساس درد ممکن است به چه شکل باشد؟

1- درد لیزر موهای زاید در صورت

میزان درد : 2 تا 8

میزان درد لیزر موهای زائد در صورت بسیار متغیر است و اصولا میزان درد در هر بیماری واقعا متفاوت از دیگران است زیرا میزان ضخامت پوست در بخش های مختلف صورت با یکدیگر فرق می کند.

لیزر لب بالایی نسبت به بقیه اجزای صورت، درد بیشتری را برای بیمار به دنبال دارد زیرا پوست بالای لب از هر جای دیگری نازک تر است.

شاید با لیزر بخش بالای لب هایتان عذاب زیادی بکشید ولی از شر سبیل راحت می شوید. پوست صورت در چانه و زیر گونه ها ضخامت بیشتری دارد و کلفت تر است و در نتیجه، درد لیزر موهای زائد در این دو بخش واقع قابل کنترل است.

صورت تقریبا محدوده بزرگی است اما ضخامت پوست در انسان های مختلف متفاوت است. درد لیزر در ناحیه فوقانی لب مانند یک بند پلاستیکی است که بسیار سریع و زود گذر است ممکن است که درد را تجربه کنید اما هنگامی که متوجه شوید که دیگر هیچ مویی در این نقطه رشد نخواهد کرد عمل لیزر را یک تجارت سودمند در نظر خواهید گرفت.

2- درد لیزر موهای زائد در زیر بغل

میزان درد : 9

درد لیزر موهای زائد در زیر بغل از همه ی بخش های بدن بیشتر است. درد لیزر در زیر بغل مثل فرو کردن یک سوزن به عمق پوست است ولی لیزر تاثیر خوبی در رفع موهای زائد زیر بغل دارد که باعث می شود اکثر بیماران بتوانند درد آن را تحمل کنند و تعداد جلسات خود را تکمیل کنند.

برای اینکه شما هم به لیزر موهای زائد رغبت بیشتری پیدا کنید، فقط یک جمله را به خاطرتان بسپارید؛ به این فکر کنید که وقتی به مسافرت می روید، ژیلت را همراه خودتان نمی برید.

این قسمت از بدن راحت ترین قسمت برای لیزر موهای زائد است  اما حذف مو در این قسمت به خوبی عمل می کند و اینکه دیگر شما نیاز نخواهید داشت که لباس آستین دار بپوشید بسیار لذت بخش است.

3- درد لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی

میزان درد : 8

اگر تا به حال برای رفع موهای زائد ناحیه بیکینی چند بار از وکس استفاده کرده اید، پس صد در صد می توانید درد لیزر را هم در این ناحیه تحمل کنید. بعضی از بیماران می گویند که درد لیزر موهای زائد بیکینی حتی از وکس هم کمتر است.

طبق گفته افراد احساس درد لیزر در این ناحیه کم است اما لازم به ذکر است که تکرار جلسات در این ناحیه بیشتر از سایر نقاط بدن است.

این نقطه از بدن، حساسیت قابل توجهی دارد و بسیار مهم است که استفاده از لیزر روی آن، با دقت و ظرافت صورت بگیرد.

همان طور که گفته شد، درد در این تزریق بی شباهت به درد وکس نیست اما مدت زمان آن کمی طولانی تر خواهد بود. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که برای ناحیه بیکینی، لیزر موهای زائد از سایر روش های از بین بردن موهای زائد، موثرتر است و نتایج طولانی تری را نیز به همراه دارد.

4- لیزر موهای زائد در بازوها

میزان درد : 3

میزان مقاومت بازوها در برابر لیزر بیشتر است و درد خیلی کمی در این ناحیه احساس می شود زیرا پوست بازوها کلفت تر است. درد در ناحیه بازوها بسیار خفیف است و بیشتر بیماران برای رفع موهای زائد بازوهای خود از هیچ کرم بی حسی قبل از لیزر استفاده نمی کنند.

لیزر بازوها مانند چهره احساس یک نوار لاستیکی را بر روی پوست شما خواهد داشت. اما بر خلاف پوست شما بازوها بهتر می توانند در برابر درد لیزر مقاومت کنند. در حقیقت ممکن است که در این ناحیه احساس درد داشته باشید اما آزاردهنده نباشد.

تحمل این حجم کم از درد، کار چندان دشواری برای شما نخواهد بود. چرا که در مقابل دردی که تجربه می کنید، نتیجه ای قابل توجه به دست می آورید. لیزر موهای زائد در بازوها برای بعضی از افراد، بسیار مناسب است.

افرادی که ورزشکار هستند و بازوی آن ها دائما در معرض دید دیگران قرار دارد یا افرادی که کارهایی مثل مدلینگ انجام می دهند و حتی بازیگر ها و چهره های سرشناس نیز، از مشتریان جدی لیزر موی زائد در بازو ها به شمار می روند.

5- لیزر موهای زائد در پاها

میزان درد : 6 یا 7

درد ناحیه پاها مثل نیشگون گرفتن پوست است و بیمار می تواند آن را تحمل کند. در واقع تا بیایید بفهمید که دردتان گرفته یا خیر، لیزر موهای زائد در مراحل پایانی خود قرار دارد.

پاها یکی از مهم ترین نقاطی است که برای لیزر انتخاب میشود و معمولا فرد در این ناحیه احساس درد بسیار کمی خواهد داشت و اما فقط احساس بر انگیخته شدن و گرگرفتگی خواهید داشت. در واقع لحظه ای که شما احساس درد خواهید داشت متوجه خواهید شد که کار لیزر شما تمام شده است.

6- لیزر موهای زائد در شکم

میزان درد : 4

پوست شکم کلفت است و درد کمتری در ناحیه شکم احساس می شود. در حین لیزر موهای زائد شکم، به احتمال زیاد احساس بی قراری می کنید و در طول لیزر هم بسیار تکان می خورید.

درد لیزر در این ناحیه بسیار کم است و این خبر خوبی برای افرادی است که قصد دارند این ناحیه را لیزر کنند، لیزر ‌‌می تواند واقعا شکم را زیبا و صاف کند، در واقع بیماران باید بی حرکت و ثابت بمانند و ممکن است که متوجه گذر زمان نشوید.

در جریان لیزر موهای زائد شکم، ممکن است دغدغه ای به جز «درد» وجود داشته باشد و آن، احساس قلقلک است. افرادی که بیش از حد نسبت به قلقلک حساس هستند و قادر به کنترل کردن خودشان نیستند، ممکن است نتوانند به خودی خود از لیزر موهای زائد در ناحیه شکم نتیجه بگیرند.

اگر این قدرت را در خودتان می بینید که نسبت به قلقلک تحریک نشوید و بدون تکان خوردن موقعیت اولیه خودتان را حفظ کنید، دیگر لازم نیست که مشغول لحظه شماری برای پایان لیزر موهای زائد در ناحیه شکم باشید.

7- لیزر موهای زائد در پشت بدن

میزان درد : 8

اگر در پشت بدنتان موهای زائد دارید و قصد دارید با لیزر موهای زائد این بخش را برطرف کنید، باید خودتان را برای درد لیزر هم آماده کنید. پشت بدن بخش بزرگی محسوب می شود پس حتما قبل از لیزر موهای زائد پشت بدن از کرم بی حسی استفاده کنید.با کرم بی حسی میزان درد در پشت بدن بین 2 تا 4 می شود.

اگر موهای پشت شما زیاد باشد و قصد داشته باشید که آنها را از بین ببرید باید بگوییم که ممکن است که در این ناحیه احساس درد بیشتری داشته باشید.

به دلیل اینکه تعداد مو در این ناحیه زیاد است احساس درد زیاد است.توجه داشته باشید که می توانید سطح درد را به کمترین حالت ممکن برسانید بنابر این قبل از اینکه اقدام به لیزر موهای زائد کنید حتما از دستگاه خنک کننده استفاده کنید.

برای بعضی ها آنتی هیستامین در شب و قبل و صبح درمان می تواند به شما در کاهش درد کمک کند. البته در بعضی از موارد ممکن است که تعداد جلسات کمتر از حالت معمول باشد و بسیار زودتر از تعداد جلسات تعیین شده نتیجه لیزر را ببینند.

البته لازم به ذکر است که درد لیزر در حدی نیست که فرد را آزار دهد فقط امکان دارد به شما حسی مانند ضربه بر روی پوست عمل میکند.

به طور کلی برای تمام پوست‌ها و برای تمام مناطق و انواع موها با ضخامت‌های متفاوت مناسب است.

اما نمی‌توان این موضوع را با قاطعیت بیان کرد زیرا ممکن است با این حال بدن افراد واکنش متفاوتی نسبت به لیزر داشته باشد و برای همه مناسب نباشد.اگر بدن شما دارای عفونت باشد و یا التهاب داشته باشید مناسب نیست.

بیماری های ویروسی، قارچی یا باکتریایی آسیب زیادی را به فرد وارد می کند و یا زخم و ساییدگی در ناحیه ای که قصد لیزر کردن موهای زائد آن را داشته باشید نباید هیچگونه آسیبی دیده باشد.

خطراتی که بالاتر به آن اشاره کردیم شامل سوختگی، تغییر رنگ پوست و یا تغییر در بافت پوست است. همیشه با متخصص مشورت کنید و بهترین و درست ترین تصمیم را برای لیزر موهای زائد بگیرید.

چه فاکتورهایی بر میزان درد لیزر موهای زائد تاثیر مستقیم می گذارند؟

1- موهای تیره :

کسانی که موهای زائد تیره رنگی دارند، درد بیشتری را احساس می کنند. موهای تیره نسبت به موهای روشن، نور بیشتری از لیزر را به خود جذب می کنند. هر چه پرتو لیزر بیشتر بر روی موهای تیره متمرکز باشد، بیمار درد بیشتری را احساس می کند.

علاوه بر این، افرادی که پوست تیره دارند نیز در صورت انجام لیزر، درد بیشتری را نسبت به سایرین تجربه خواهند کرد. تا چند سال قبل افرادی با پوست تیره به دلیل جذب رنگدانه های لیزر توسط پوست، اصلا نمی توانستند به لیزر موهای زائد بپردازند اما این کار امروز با پیشرفت علم برای آن ها ممکن شده است. هر چند که آن ها ناچارند فرآیندی کمی دردناک تر را نسبت به دیگران سپری کنند.

2- جلسه اول :

کسانی که برای اولین بار از لیزر برای رفع موهای زائد خود استفاده می کنند، درد بیشتری را احساس می کنند زیرا در جلسه اول تعداد و حجم موهای زائد بیشتر است. بعد از جلسه اول، حجم موها نسبت به گذشته خیلی کمتر می شود و بیمار درد کمتری را از جلسه دوم به بعد احساس می کند.

در واقع شاید این فرآیند در شروع کمی سخت به نظر برسد اما اوضاع در هر جلسه نسبت به جلسه قبلی، بهتر و قابل تحمل تر خواهد شد. چرا که هر بار مو های کم تری در معرض لیزر قرار می گیرند.

3- قدرت تحمل بیمار :

میزان دردی که بیمار در حین لیزر موهای زائد بخش های مختلف بدنش احساس می کند، به قدرت تحمل او هم بستگی دارد. بعضی از افراد قدرت تحمل درد را ندارند؛ شاید بخاطر این باشد که پوست این دسته از افراد بسیار حساس است.

برای آن که فرد کار راحت تری در جهت تحمل درد داشته باشد، از یخ و دستگاه های خنک کننده نیز استفاده می شود. یخ تقریبا همان تاثیر داروی بی حسی را دارد، تنها با این تفاوت که تاثیر آن کمی زودتر از بین می رود. استفاده از یخ موجب کاهش تورم و کبودی در فرد نیز خواهد شد.

اهمیت استفاده از کرم بی حسی قبل از لیزر به منظور کاهش درد بیمار

استفاده از کرم بی حسی قبل از شروع لیزر به بخشی از بدن که قرار است از دستگاه لیزر بر روی آن استفاده بشود و همچنین به آستانه تحمل بیمار بستگی دارد. در واقع فقط بعضی از بیمارها به کرم بی حسی نیاز دارند.

استفاده از این کرم، تا حدودی نقش تلقینی نیز دارد. چرا که خیال فرد را تا حدودی راحت می کند و ذهن آن را برای شروع لیزر موهای زائد، در وضعیت بهتری قرار می دهد. لیزر موهای زائد امروزه یک راه حل بسیار محبوب در تمام دنیا به شمار می رود.

راهکارهایی که سریع انجام می شود و سریع هم جواب می دهد در بین داروهای بی حسی، معمولا ترکیبی از لیدوکائین، تتراکائین و بنزاکتین است. این کرم ها نتایج بهتری را رقم می زنند و در طول انجام لیزر، دست متخصص را باز تر می گذارد.

1 ساعت قبل از لیزر موهای زائد از کرم بی حسی بر روی بدن بیمار استفاده می شود. کرم های بی حسی موضعی میتوانند درد لیزر را در همه ی بخش های بدن تا حد زیادی کاهش بدهند.

کرم بی حسی از انتقال پیام شیمیایی از اعصاب به مغز جلوگیری میکند و در نتیجه بیمار متوجه درد لیزر نمی شود. شما نمی توانید از کرم بی حسی استفاده کنید اگر:

  1. نسبت به مواد و ترکیبات موجود در کرم های بی حسی آلرژی دارید
  2. بیماری مت همو گلوبینمی (اختلال خون) دارید

اثرات جانبی استفاده از کرم بی حسی برای لیزر موهای زائد

مانند همه ی داروها، استفاده از کرم بی حسی موضعی هم عوارض خاصی را به دنبال دارد ولی کمتر کسی در مورد عوارض کرم بی حسی اطلاع دارد.

اثرات جانبی کرم بی حسی شامل قرمزی پوست، کبودی خفیف، رنگ پریدگی موقتی پوست، سوختگی خفیف یا احساس خارش و وسوزش است. اثرات جانبی که به ندرت اتفاق می افتند شامل واکنش های آلرژیک، تورم، تنگی نفس، پایین آمدن فشار خون و کبودی است.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیزر موهای زائد خود مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *