پوست و مو

ویژگی های کرم ضد آفتاب استاندارد چیست ؟

ویژگی های کرم ضد آفتاب استاندارد چیست ؟

ویژگی های کرم ضد آفتاب استاندارد چیست ؟

کرم ضد آفتاب، پوشش مناسب پوست در برابر نور خورشید

اگرچه خیلی از ما با گرم شدن هوا و نزدیک شدن به فصل تابستان به یاد استفاده از کرم ضد آفتاب و مراقبت بیشتر از پوست مان می افتیم، اما باید گفت استفاده از کرم ضد آفتاب  نه فقط در زیر نور خورشید بلکه حتی در هوای ابری و یا در پناه سایه ها نیز توصیه می شود.

ویژگی های کرم ضد آفتاب استاندارد چیست

استفاده از”  کرم ” ضد آفتاب بهتر است از زمان کودکی آغاز شود، در غیر این صورت نور خورشید تاثیرات منفی پایدار خود را از همان سنین کم روی پوست بر جا خواهد گذاشت، که در بزرگسالی به شکل های مختلفی مانند چین و چروک و یا پیر پوستی بروز خواهند کرد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در حال حاضر شاهد انواع کرم ضد آفتاب به صورت لوسیون، پماد، ژل و اسپری در بازار هستیم که با مارک های مختلف و قیمت های گوناگون عرضه می شوند و در بین این همه تنوع، گاه انتخاب مناسب کاری مشکل است.

انتخاب کرم ضد آفتاب استاندارد با توجه به نوع پوست

بهتر است هر فردی با توجه به نوع پوست خود کرم ضد آفتاب استفاده کند. پوست افراد به چهار نوع چرب، خشک، معمولی و مختلط تقسیم می شود.

افرادی که پوست آنها چند ساعت بعد از حمام براق و چرب می شود، در گروه اول قرار دارند و کسانی که پوست شان نازک و حتی گاه دارای ترک های بسیار ریز است، دارای پوست خشک هستند. پوست معمولی پوستی است که ترشحات چربی آن در حد متعادل بوده و دچار خشکی یا چربی بیش از اندازه نیست. اکثر افراد دارای چنین پوستی هستند. این نوع پوست هنگام لمس بسیار با طراوت و تازه است.

پوست مختلط هم به پوستی گفته می شود که در ناحیه ی پیشانی و بینی، چرب و در سایر نواحی خشک است.

ویژگی های کرم ضد آفتاب استاندارد چیست

توجه به اس پی اف spf کرم ضد آفتاب

علاوه بر توجه به نوع پوست در انتخاب کرم ضد آفتاب باید به موارد دیگری مانند میزان اس پی اف آن نیز توجه کرد. اس پی اف کرم ضد آفتاب در واقع میزان قدرت حفاظت ضد آفتاب است که دارای درجات مختلفی است.

در شهری مانند تهران استفاده از کرم ضد آفتاب هایی با حداکثر اس پی اف ۳۰ مناسب است. معمولا کرم ضد آفتاب ها با اس پی اف بالاتر برای مصارف درمانی کاربرد دارند و استفاده از آنها گاه در برخی از افراد باعث ایجاد عوارض پوستی مانند حساسیت و التهاب می شود.

توجه به یو وی (uv) در خرید کرم ضد آفتاب استاندارد

به طور کلی دو نوع یو وی وجود دارد که می تواند به پوست آسیب بزند. این دو نوع یو وی عبارتند از : UVA , UVB. کرم ضد آفتاب استاندارد می تواند پوست صورت شما را در برابر هر دو یو وی گفته شده، محافظت نماید. UVA باعث چین و چروک و پیری زودرس پوست  می شود و UVB سبب سوختن پوست در آفتاب می شود. اس پی اف Spf کرم ضد آفتاب در واقع نشان دهنده ی محافظت آن در برابر اشعه ی UVB می باشد.

در گذشته تنها مؤلفه برای خرید کرم ضد آفتاب، توجه به Spf آن بود. اما امروزه بر سرطان زا بودن اشعه ی UVA نیز تاکید می شود. کرم ضد آفتاب استاندارد، مواد محافظتی شامل طیف گسترده ای مانند بنزوفنون ها (اکسی بنزون) ، اکتیل متیل سینامات و سینوکسات، سلیزوبنزون، سالیسیلات ها، دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی ، آووبنزون و اگزسول (Mexoryl SX)  دارد.

کرم پودرها و به طور کلی پوشش های رنگی روی پوست نوعی کرم ضد آفتاب به حساب می آیند و هر چه کرم پودر پررنگ تر باشد، میزان محافظت آن از پوست بیشتر خواهد بود.

البته کرم پودر های تیره باعث گرمای زیاد پوست می شوند؛ درحالی که کرم پودر های روشن تر نور بیشتری را منعکس می کنند. در ضمن پماد زینک یکی از کرم ضد آفتاب های خوب و ارزان قیمت محسوب می شود و تنها مشکل آن ایجاد رنگ سفید روی پوست است.

بنابراین برای سلامت پوست خود نیازی به هزینه های گزاف برای خرید ضد آفتاب نیست، می توانید با توجه به بودجه خانواده خود، از کرم ضد آفتاب های مورد تایید و استاندارد استفاده نمایید. و یا در نهایت پماد زینک تهیه کنید.

چون به طور حتم چند ساعت سفیدتر شدن بهتر از پیری زودرس است. در ضمن سعی کنید مدت زمان قرار گیری خود را در برابر نور خورشید به ویژه در بین ساعت حدود ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر تا حد امکان کاهش دهید.

محافظت از پوست در تابستان با کرم ضد آفتاب

با افزایش تعداد مبتلایان به سرطان پوست در فصل تابستان، هیچ امری مهمتر از حفاظت از این بافت مهم و حیاتی بدن نیست. این امر به راحتی با ایستادن در سایه قابل انجام است.

به منظور حفاظت از پوست در برابر اشعه خورشید استفاده از لوسیون یا کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظت خورشیدی یا همان اس پی اف حداقل ۱۵ و بکارگیری آن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضروری است.

مصرف کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که تمام اعضای بدن از جمله پاها، بازوها، صورت، گردن، دست ها و مچ پا  به پایین به ویژه در صورت پوشیدن صندل باید با این محصول حفاظتی پوشیده شوند.

همچنین در صورت شنا کردن و یا عرق کردن زیاد بهتر است که به دلیل احتمال پاک شدن پوشش قبلی مجددا از کرم ضد آفتاب در طول روز استفاده شود. کلاه، مناسب ترین پوشش برای جلوگیری از برخورد آفتاب با پوست صورت است.

از سوی دیگر اگر تصور می کنید به دلیل ابری و گرفته بودن هوا، نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارید، اشتباه می کنید؛ چرا که به گفته ی کارشناسان، اشعه ی مضر فرابنفش خورشید حتی از ابرها و آب نیز عبور می کند.

همچنین شن، آب و برف می توانند نور خورشید را منعکس کرده و میزان این پرتو فرابنفش را افزایش دهد. در چنین مواردی استفاد ازکرم ضد آفتاب با اس پی اف بالاتر و مالیدن آن بر روی بینی و لب ها با اکسید روی الزامی می باشد. درصورتی که پوست حساسی دارید خواندن برچسب روی کرم پیش از استفاده بسیار مهم است.

تست حساسیت به کرم ضد آفتاب

حتی در مواردی که این کرم ها به لحاظ مسائل آلرژی زا و آزمایش های درموتولوژی کنترل شده باشند، باز هم در برخی موارد پوست افراد به آنها حساسیت می دهد. در این شرایط به مدت ۳ روز از این محصول و به مقدار کم بر روی پوست خود آزمایش کنید و در صورت عدم مشاهده ی علایم حساسیت و آلرژیک، از قبیل قرمزی و التهاب، می توانید از آن استفاده کنید.

توجه به نکات مهم در استفاده از کرم ضد آفتاب استاندارد

از دیگر نکات مهم در خرید کرم ضد آفتاب، توجه به تاریخ انقضاء آن می باشد. برای کودکان زیر شش سال از کرم ضد آفتاب استفاده ننمایید. یک ربع قبل از خروج از منزل، به اندازه ی کافی کرم ضد آفتاب بر پوست خود بمالید.

هر سه ساعت یک بار کرم ضد آفتاب خود را تمدید نمایید. در نهایت می توان گفت کرم ضد آفتاب استاندارد باید در برابر اشعه ی یو وی از پوست محافظت نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *