پوست و مو

عوارض سیلیکون موجود در شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو

عوارض سیلیکون موجود در شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو

عوارض سیلیکون موجود در شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو

بسیاری از شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو شامل مواد های شیمیایی به منظور  محافظت از مو هستند. معمولا ماده های شیمیایی که جهت درخشندگی مو در تولید شامپو ها استفاده می شود، علاوه بر مزایایی که برای مصرف کننده دارد، ممکن است عارضه های بیشتری را برای آنها داشته باشد.

عوارض سیلیکون موجود در شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو

قبل از خریداری هرگونه شامپو و محصولات ترمیم کننده مو باید آگاهی لازم  را در خصوص عوارضی که ممکن است به همراه داشته باشد را کسب نمایید. زیرا ممکن است محصولات ترمیم کننده مو عارضه هایی که برای شما داشته باشد بسیار بیشتر از فوایدی که شما انتظارش را دارید، باشد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

سیلیکون یا یکی از مواد تشکیل دهنده در بسیاری از شامپو ها است، که در اکثر مواقع عوارض های زیادی را برای مصرف کننده به همراه داشته است. به شما توصیه می شود که به هنگام استفاده از محصولات ترمیم کننده مو افراط نکنید تا دچار مشکلات جبران ناپذیر نشوید.

سیلیکون موجود در شامپو ها چه عارضه هایی می تواند برای مصرف کننده به همراه داشته باشد ؟

سیلیکون به عنوان یک ماده معدنی در شامپو ها استفاده می شود. این ماده شیمیایی به شکل های مختلفی برای تقویت مو استفاده می شود. این نوع ترمیم کننده مو به جهت محافظت از مو استفاده شده و می تواند اثرات خوبی را در کوتاه مدت برای مصرف کننده داشته باشد.

اما در طی استفاده طولانی مدت از این نوع تقویت کننده مو، عارضه های زیادی را برای موهای شما خواهد داشت. بسیاری از مصرف کنندگان به دلیل حفاظت و حالت صافی که موها می بخشد استقبال زیادی از این محصول می کنند اما در طی استفاده طولانی مدت از ترمیم کننده مو موجب می شود که مو درخشش خود را از دست بدهد و صدمات زیادی به موهای شما وارد می کند.

آیا سیلیکون های موجود در شامپو ها موجب خشکی مو می شود ؟

این محصول ترمیم کننده مو جهت درخشش و محافظت از مو در بسیاری از شامپو به کار می رود. سیلیکون ها (silicone) از ساختاری مصنوعی تولید شده است در نتیجه همانطور که می دانید این گونه مواد های شیمیایی تقویت کننده مو نمی توانند به طور قطع برای موهای شما مفید واقع شوند.

این نوع مواد شیمیایی ترمیم کننده مو در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم است و هیچ گونه رطوبتی را از خود عبور نمی دهد. همانطور که می دانید مو برای درخشش و عملکرد بهتر نیاز به جذب رطوبت و مواد مغذی دارد در نتیجه اگر رطوبت و مواد مغذی کافی به مو نرسد، در طولانی مدت موجب خشکی و کدر شدن مو خواهد شد.

شاید شما پس از استفاده از شامپو و نرم کننده هایی که حاوی سیلیکون هستند در مدت کوتاه رضایتمندی کاملی داشته باشید اما استفاده طولانی مدت از این نوع ترمیم کننده مو منجر به آسیب های جدی می شود. این نوع ترمیم تقویت کننده مو یک درخشش مصنوعی به موهای شما می دهد. در واقع  یک لایه روی مو های شما قرار گرفته که سبب درخشش موهای شما می شود.

عوارض سیلیکون موجود در شامپوها و محصولات ترمیم کننده مو

اما  لایه سیلیکونی که بر روی مو شکل گرفته است سبب جلوگیری از نفوذ رطوبت بر موهای شما شده و پس از مدتی متوجه عدم درخشش و آسیب های جدی موهای خود خواهید شد.

سیلیکون ها می توانند منجر به شکنندگی مو شوند ؟

از آنجایی که این ماده ترمیم کننده مو، به صورت لایه ای روی تارهای مو قرار می گیرد،  باعث می شود که بسیاری از مواد معدنی و مغذی به مو نفوذ نکند در نتیجه موهای شما اگر به طور طولانی مدت مواد مغذی به آنها نرسد، سبب شکنندگی آنها خواهد.

زیرا مو برای درخشش و لطافت نیاز به مواد مغذی و رطوبت کافی دارد. بنابراین اگر لایه ای بر روی آن قرار بگیرد و در برابر نفوذ رطوبت و مواد مغذی لازم مو جلوگیری کند سبب شکنندگی و ضعیفی مو خواهد شد.

چرا نباید از شامپوها و نرم کننده های حاوی سیلیکون ها طولانی مدت استفاده کرد ؟

همانطور که گفته این نوع ترمیم کننده مو از ماده های مصنوعی تشکیل شده است. هنگام استفاده سیلیکون یک لایه ای بر روی ساقه موهای شما قرار می گیرد. در ابتدا به موهای شما درخشش و بافت ابریشمی را خواهد بخشید.

اما به دلیل ایجاد لایه ای بر ساقه مو مانع از ورود مواد مغذی و رطوبت هوا به مو می شود. استفاده طولانی مدت از این نوع تقویت کننده مو سبب می شود که مو ماده های لازم برای حفظ رطوبت و درخشندگی خود را دریافت نکند در نتیجه موهای شما خشک و شکننده خواهد شد.

علاوه بر عارضه هایی برای شما ذکر کردیم گاهی اوقات برخی از افراد در طی استفاده طولانی مدت از این ماده ترمیم کننده مو به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت و آب، سبب ایجاد باکتری در سطح پوست سر می شود. باکتری های ایجاد شده سبب مشکلات بیشتری برای موهای شما خواهد شد.

هنگامی که باکتری ها در موهای شما باقی بماند، موهای شما قادر نخواهد بود که سلول های مرده را از سطح پوست سر شما خارج کند در نتیجه شما با خارش، ریزش و به وجود آمدن آکنه در سطح پوست سر مواجه خواهید شد. همچنین استفاده چند لایه از این ماده ترمیم کننده مو،  باعث سنگین شدن موهای شما شده و در طی طولانی مدت منجر به ریزش مو در نتیجه کم حجمی مو می شود.

بهتر است شما برای درخشندگی و حفظ لطافت موهای خود از ترمیم کننده مو طبیعی استفاده کنید تا با چنین عارضه ای جبران ناپذیری روبرو نشوید. شما با استفاده از این نوع ترمیم کننده مو شیمیایی در طی طولانی مدت به موهای خود آسیب وارد خواهید کرد.

اگر شما از شامپوها و محصولات ترمیم کننده برای موهای خود استفاده می کنید که حاوی سیلیکون است بهتر است بیشتر مراقب موهای خود باشید. به شما توصیه می شود به جای استفاده از این گونه مواد شیمیایی به جهت ترمیم کننده مو از محصولات و شامپوهایی استفاده کنید که طبیعی و گیاهی هستند.

زیرا این نوع ترمیم کننده مو هیچ عارضه هایی را برای شما به همراه نداشته و شما همواره موهایی با لطافت و درخشش خواهید داشت.

در پایان، در هنگام خریداری محصولاتی نظیر شامپو یا نرم کننده به مواد تشکیل دهنده آن دقت بیشتری داشته باشید. زیرا ممکن است از ماده های شیمیایی تقویت کننده مو مضر برای موهای شما تشکیل شده باشد. یکی از این ماده های مضر، سیلیکون بوده که جهت ترمیم مو در برخی شامپو ها و سایر محصولات مشابه استفاده می شود.

استفاده از سیلیکون ها به دلیل لایه ای که بر ساقه مو ایجاد می کنند، مانع نفوذ بسیاری از مواد مغذی به ساقه مو می شود در نتیجه استفاده طولانی مدت از این نوع ماده ترمیم کننده مو منجر به ضعیف شدن و شکنندگی موهای شما خواهد شد.

گاهی اوقات ترمیم کننده مو نیز منجر به عارضه های بیشتری مانند ایجاد باکتری و میکروب بر سطح پوست سر شما خواهد شد که در پی آن خارش و سوزش برای شما به همراه دارد. بسیاری از پزشکان متخصص پوست و مو توصیه می کنند به جای استفاده از اینگونه ماده های شیمیایی از محصولاتی استفاده کنید که به طور طبیعی تهیه می شوند.

استفاده از ترمیم کننده مو طبیعی هیچ عارضه هایی برای شما نخواهد داشت. ممکن است نتایج استفاده از ماده های طبیعی به سرعت مشاهد نکنید ولی در طولانی مدت متوجه کیفیت و درخشش موهای خود خواهید شد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن