پوست و مو

اصلاح برنامه غذایی از طریق حذف چربی های مضر

اصلاح برنامه غذایی از طریق حذف چربی های مضر

اصلاح برنامه غذایی از طریق حذف چربی های مضر

اصلاح برنامه غذایی یکی از حیاتی ترین و کلیدی ترین عوامل در حفظ سلامتی انسان به شمار می رود. رمز برخورداری از جسم سالم، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، است. رژیم غذایی روزانه فرد باید از مجموعه ای متشکل از ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل شده باشد.

بدن انسان برای ادامه حیات و سلامت خود به این مواد غذایی نیاز دارد. در راستای برخورداری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، بهتر است میوه، سبزیجات تازه، غلات کامل، لبنیات و منابع غذایی حاوی پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اصلاح برنامه غذایی

با پاسخ به سوالاتی که در ادامه ارائه شده است می توانید به وضعیت سلامتی خود پی ببرید. در صورتی که پاسخ شما به هر یک از سوالات ارائه شده “بله” است بهتر است در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید. چرا که به احتمال زیاد شما باید در فکر اصلاح برنامه غذایی خود باشید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

 1. آیا دچار فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستید؟
 2. آیا پزشک شما را به تغییر برنامه غذایی دعوت کرده است؟
 3. آیا سابقه ابتلا به بیماری های نظیر دیابت، سرطان، بیماری های قلبی و پوکی استخوان در خانواده شما وجود داشته است؟
 4. آیا در انتخاب مواد غذایی دچار سردرگمی شده و نمی دانید از چه ویتامین هایی استفاده کنید؟
 5. آیا تصور می کنید که اصلاح برنامه غذایی و مراجعه به یک مشاور تغذیه برای شما مفید خواهد بود؟

اصلاح برنامه غذایی ضامن سلامتی هر فرد

به خاطر داشته باشید که بهبود در برنامه غذایی می تواند شما را از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها در امان نگه خواهد داشت. از این گذشته، علائم بیماری های از قبیل، نارسایی های کلیوی، مشکل در هضم لاکتوز و بسیاری از دیگر بیماری ها، با اصلاح برنامه غذایی به شدت بهبود می یابد.

اصلاح برنامه غذایی

به منظور اصلاح برنامه غذایی خود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. نقاط قوت و ضعف برنامه غذایی فعلی خود را مشخص کنید. آیا شما در طول روز ۴ تا ۵ پیمانه میوه و سبزیجات مصرف می کنید؟ آیا کلسیم موجود در برنامه غذایی شما، برای سلامتی شما کافی است؟ آیا غذایی با فیبر بالا و غلات کامل در برنامه غذایی شما جای گرفته اند؟ در صورتی که تمام این موارد در برنامه غذایی شما رعایت شده است، باید به شما تبریک بگویم. در غیر این صورت باید به دنبال بهبود برنامه غذایی خود باشید.
 2. بهتر است هر روز فهرستی از مواد غذایی مورد استفاده خود تهیه کنید. به این ترتیب می توانید اقدامات لازم را در راستای بهبود برنامه غذایی خود را در نظر بگیرید.
 3. برای اصلاح برنامه غذایی خود می توانید از یک مشاور یا پزشک تغذیه نیز کمک بخواهید. این افراد  با در نظر گرفتن وضعیت سلامت و سبک زندگی شما بهترین برنامه غذایی را برای شما در نظر خواهند گرفت.

اصلاح برنامه غذایی با حذف چربی های بدن

حذف چربی های مضر کیفیت زندگی تمام افراد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما افرادی که دچار بیماری های وابسته به مصرف این ماده مضر هستند بیش از سایر افراد شاهد تاثیر شگفت انگیز حذف چربی مضر خواهند شد.

در صورتی که میزان چربی مصرفی شما در طول روز بیش از اندازه باشد، بهتر است در اولین فرصت به دنبال راهکاری برای حذف چربی های مضر و بهبود در برنامه غذایی خود باشید. چربی مضر در قسمت های تیره گوشت مرغ، پوست طیور، قسمت های بسیار چرب گوشت گوسفند و گاو وجود دارد. علاوه بر این لبنیات پر چرب نیز حاوی مقادیر بالایی از چربی های مضر هستند.

در اولین قدم شما باید منابع غذایی شامل چربی های مضر را به خوبی شناسایی کنید. سپس در صورت وجود این مواد غذایی در برنامه غذایی روزانه بهتر است اقدامات لازم برای اصلاح برنامه غذایی خود را به انجام برسانید.

چگونه چربی های مضر را از رژیم غذایی خود حذف کنیم؟

۱. به جای سرخ کردن گوشت از روش های دیگری برای طبخ این ماده غذایی استفاده کنید. به این منظور می توانید گوشت را به صورت کباب، گریل شده و آب پز در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۲. قبل از طبخ طیور، پوست آن ها را به خوبی جدا کنید. برای اصلاح برنامه غذایی خود حداقل یک وعده در هفته ماهی بخورید.

۳. برای اصلاح برنامه غذایی خود مصرف چربی های اضافی را به حداقل برسانید. برای مثال خوردن نان به همراه کره را کنار بگذارید. از مصرف خامه در پخت و پز و مزه دار کردن سوپ و سیب زمینی اجتناب کنید. شما می توانید با قدم های کوچک در راستای اصلاح برنامه غذایی خود گام بردارید. به این منظور در آغاز بهتر است لبنیات کم چرب را جایگزین این مواد غذایی کنید.

۴. در کنار وعده هایی غذایی خود به میزان کافی میوه و سبزیجات نیز مصرف کنید.

۵. قبل از خرید و استفاده از مواد غذایی، برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید.

۶. زمانی که برای صرف غذا به رستوران ها مراجعه می کنید، مراقب میزان چربی مصرفی و حجم غذای سرو شده باشید.

۷. اصلاح برنامه غذایی شامل بهبود الگوی مصرف آب آشامیدنی شما نیز می شود. همواره به میزان کافی آب بنوشید. از نوشیدنی های بدون کالری مانند چای و آب استفاده کنید. فراموش نکنید که نوشیدنی های شیرین، کالری و قند بسیار بالایی را به برنامه غذایی شما وارد می کنند که به هیچ عنوان برای شما مطلوب نخواهد بود.

برای اصلاح برنامه غذایی خود این نکات را به خاطر داشته باشید

برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم سلامتی شما را تضمین خواهد کرد. شما از طریق این برنامه غذایی خود می توانید، وزن اضافی بدن خود را کاهش داده یا وزن خود را ثابت نگه دارید.

فراموش نکنید که باید با اهداف واقع گرایانه در راستای اصلاح برنامه غذایی خود گام بردارید. شما می توانید به آرامی تغییرات مورد نیاز را در رژیم غذایی خود اعمال کنید و کمی پیاده روی را نیز به برنامه روزانه خود بیفزایید.

برای بهبود کردن برنامه غذایی خود به سراغ رژیم های غذایی فریبنده نروید. در هنگام تصمیم گیری در زمینه اصلاح برنامه غذایی این نکات را به خاطر داشته باشید:

 1. رژیم های غذایی عجیب و غریب، راه حل مناسبی برای بهبود برنامه غذایی شما نخواهند بود. اگر چه در نگاه اول این رژیم بسیار اصولی و مثمر ثمر به نظر می رسند. اما در حقیقت پیروی از این رژیم ها بسیار سخت بوده و سلامت فرد را به خطر می اندازد.
 2. فراموش نکنید که اصلاح در برنامه غذایی به معنای مصرف قرص نیست. شما باید مجموعه ای از مواد غذایی متنوع را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا به  بهترین شکل ممکن اصلاح برنامه غذایی خود را به انجام برسانید. در کنار استفاده از خوراکی های سالم، می توانید از مکمل های دارویی که توسط پزشک تجویز شده است نیز بهره برید.
 3. فراموش نکنید که رژیم هایی که با شعار بهبود برنامه غذایی تبلیغ می شوند، به دنبال گمراه کردن مخاطبان هستند.. آنها هرگز در خصوص عوارض جانبی، بازگشت دوباره وزن و دیگر مشکلات ناشی از این رژیم ها سخنی به میان نخواهند آورد.

در آخر

شاید در وهله نخست، تغییر عادات خورد و خوراک برای شما کار دشواری باشد. اما در صورتی که به آهستگی و در طی زمان، تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید می توانید به نتایج دلخواه دست پیدا کنید. اصلاح برنامه غذایی را از تغییرات بسیار کوچک آغاز کنید.

با توجه به تمام نکات گفته شده بهتر است برای اصلاح این برنامه از یک فرد متخصص کمک بخواهید. سلامتی شما در گرو اصلاح برنامه غذایی شما است. در واقع سلامتی و تندرستی شما در گرو هر آن چیزی است که در برنامه غذایی (program dietary) شما گنجانده شده است. با اصلاح برنامه غذایی، خود را از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها در امان نگه داشته و سلامتی خود را حفظ کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *