لیزر موهای زائد

توصیه های مهم در رابطه با لیزر موهای زائد در دوران بارداری

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

بارداری شرایط خاصی را برای زنان ایجاد می کند؛ مثلا بخاطر تغییرات هورمونی در دوران بارداری، رشد موهای زائد در اطراف شکم، سینه ها، صورت و سایر بخش های بدن افزایش می یابد. البته بعد از زایمان، هورمون های بدن به سطح نرمالی می رسند و رشد موهای بدن هم کاهش می یابد.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

موهای زائد هرچند که یک بخش طبیعی از بدن است اما زیبایی بدن را تهدید می کند، در صورتی که مشخص باشد خجالت آور بوده و همچنین اعتماد به نفس شما را پایین می آورد. موهای زائد بر روی بدن افراد رشد می کند اما نوع و تعداد موها با توجه به ژنتیک هر شخص متفاوت است.

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

روش های بسیار زیاد و متفاوتی برای رفع موهای زائد استفاده می شود و هر فرد با هر روشی که راحت تر است برای رفع موهای زائد خود اقدام می کند در واقع میزان کارآمدی یک روش برای هر فردی متفاوت با سایر افراد است.

اما همان طور که گفته شد در برخی مواقع نیز با تغییر در سطح هورمون های بدن و یا دلایل دیگر تعداد، ضخامت و رشد موهای زائد افزایش می یابد که در موارد ذکر شده شما نیاز بیشتری به رفع موهای زائد توسط یک روش مناسبی که عوارض آن حداقل باشد، وقت گیر نباشد و ماندگاری مناسبی داشته باشد، دارید.

اما بارداری یک شرایط حساس و مهم است که حفظ سلامتی در این شرایط دارای اهمیت ویژه ای است.

لیزر موهای زائد توسط پالس های نور لیزر انجام می شود یعنی در هر بار تابش نور به روی پوست، اشعه های لیزر به فولیکول و زیر شاخه های مو رسیده و با گرم کردن آن به آن آسیب زده و یا این قسمت ها را از بین می برد.

در صورتی که فولیکول مو از بین برود دیگر مویی در آن قسمت رشد نمی کند اما در صورتی که این قسمت آسیب ببیند پس از مدتی بدن شروع به ترمیم ریشه ی موها کرده و مدتی بعد مو دوباره شروع به رشد می کند.

لیزر موهای زائد رشد موها را به تاخیر انداخته و تاثیری بلند مدت دارد. لیزر موهای زائد به چندین جلسه برای از بین بردن موها نیاز دارد اما در هر بار انجام این درمان موهایی نازک تر و کمتر را خواهید داشت و شما می توانید نتیجه ی کار را به سرعت مشاهده کنید.

با وجود این مزیت هایی که گفته شد این روش نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده است.

بسیاری از خانم های باردار ترجیح می دهند که از روشی برای رفع موهای زائد خود استفاده کنند که دائم و ماندگار باشد. لیزر موهای زائد هم روشی است که نتایج خوبی را به دنبال دارد ولی در شرایط خاصی مثل دوران بارداری چطور؟ آیا خطری برای نوزاد ندارد؟

آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری خطرناک است؟

لیزر موهای زائد بر روی موهایی تاثیر می گذارد که رنگدانه های تیره تری دارند و با ایجاد گرما و آسیب مکانیکی به فولیکول های مو آسیب می رسانند.

لیزر موهای زائد معمولا برای تمامی افراد گزینه ای مناسب است اما با این حال استثناهایی هم در انجام این زیباسازی وجود دارد. یکی از این استثناها در دوران بارداری است.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

هنوز هیچ تحقیقی در مورد میزان خطرناک بودن لیزر موهای زائد برای خانم های باردار صورت نگرفته است ولی بسیاری از متخصص ها در سرتاسر دنیا به افراد باردار توصیه می کنند که در دوران بارداری نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند.

سلامتی جنین اهمیت زیادی دارد بنابراین با توجه به نداشتن دانش و اطلاعات کافی از چنین شرایطی توصیه می شود تا مدتی از روش های دیگر برای رفع موهای زائد استفاده کنید تا خطری سلامتی جنین را تهدید نکند.

اما دلایل دیگری هم برای به تاخیر انداختن زیباسازی توسط لیزر وجود دارد. یکی دیگر از دلایل به تاخیر انداختن لیزر موهای زائد، تغییر رنگ پوست در دوران بارداری است که به آن هایپرپیگمنتیشن گفته می شود. در این وضعیت با توجه به تغییر رنگ و تیره شدن پوست شما، امکان دارد زیباسازی مورد نظر اثربخش نباشد و این روش کارایی لازم را نداشته باشد.

اما همچنین در این دوران پوست شما دارای حساسیت بیشتری نسبت به شرایط معمولی است بنابراین ممکن است گرمای ناشی از اشعه ی لیزر ممکن است به پوست شما آسیب برساند و باعث عوارض شدید تر از حالت معمول شود.

لیزر موهای زائد چه تاثیری بر روی خانم های باردار می گذارد؟

1- لیزر موهای زائد از پرتوهای تجزیه نشده ای استفاده می کند که این تکنیک گرمای زیادی را تولید می کند. لیزر باعث جهش و تغییر سلولی نمی شود و پرتوهای نور لیزر فقط تا چند میلی متر وارد پوست شما می شوند ولی این پرتوها می توانند توسط بافت های اطراف هم جذب بشوند. هنوز پزشکها مطمئن نیستند که چگونه این مسئله بر روی جنین شما تاثیر می گذارد.

2- لیزر موهای زائد برای بعضی از خانم های باردار با درد خفیفی همراه است و متخصص هم از کرم برای بی حسی استفاده می کند. از این کرم نباید در دوران بارداری استفاده بشود زیرا بدن شما می تواند هر چیزی که بر روی پوستتان می زنید را به راحتی جذب کند.

3- همانطور که می دانید، پوست شما در دوران بارداری بسیار حساس می شود و لیزر موهای زائد نه تنها باعث قرمزی و التهاب می شود، بلکه مشکلات پوستی جدی تری را برای شما می تواند به دنبال داشته باشد.

4- علاوه بر این موارد، تعداد جلسات لازم برای لیزر موهای زائد بستگی به چرخه رشد موهای شما دارد. تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند چرخه رشد موها را کوتاه تر کند و یا فولیکول های زیر پوست را هم تحریک کند. در کل، بعضی از زنان باردار شاهد رشد سریعتر موهایشان هستند.

5- نوسانات هورمونی باعث تغییراتی در تولید ملانین هم می شود و در نتیجه این روند باعث می شود که لیزر موهای زائد تاثیر کمتری در رفع موهای زائد ولی درد بیشتری داشته باشد.

6- یکی از دلایلی که استفاده از لیزر در دوران بارداری توصیه نمی شود این است که لیزر میتواند باعث انقباضات ماهیچه ها بشود؛ مخصوصا وقتی بر روی شکم و ران ها انجام می شود.

7- اندام هایی مثل سینه ها و ناحیه بیکینی در دوران بارداری و مخصوصا در ماه های آخر بسیار حساس می شوند و تحمل بیمار در حین لیزر موهای زائد بسیار کمتر از حالت عادی می شود. حساسیت بیش از حد پوست هم باعث عوارض و مشکلاتی مثل قرمزی و التهاب شدید پوست می شود.

8- دراز کشیدن و یا نشستن در حین لیزر موهای زائد در دوران بارداری بسیار سخت است و چون لیزر به جلسات متعددی نیاز دارد تا موثر واقع بشود، اگر از اول بارداری هم اقدام به لیزر موهای زائد کنید، باز هم مجبورید که در طی ماه های بعدی برای جلسات دوم و سوم دوباره به کلینیک مراجعه کنید که این پروسه واقعا برای یک خانم بارداری که ماه به ماه جنین بزرگتر می شود، بسیار سخت و طاقت فرسا است؛

پس بهتر است که فرآیند لیزر موهای زائدتان را به تعویق بیندازید و بعد از زایمان برای لیزر اقدام کنید.

آیا استفاده از دستگاه IPL برای لیزر موهای زائد در دوران بارداری اشکالی دارد؟

لیزر موهای زائد با دستگاه IPL یکی از آخرین تکنولوژی های روز است که کمک می کند تا موهای زائد به طور کامل برطرف بشوند. پرتوهای نوری که این دستگاه تولید می کند، پراکندگی بیشتری دارد ولی کم قدرت تر از سایر دستگاه ها است.

هیچ تحقیقی در زمینه بی خطر بودن استفاده از دستگاه IPL  در دوران بارداری انجام نشده است بنابراین بهتر است که در دوران بارداری از این دستگاه استفاده نکنید.

آیا روش های دیگری برای رفع موهای زائد در دوران بارداری وجود دارد؟

برای رفع موهای زائد گزینه های زیادی پیش رویتان دارید ولی باید ببینید که آیا برای شرایط خاص شما می توانند مفید باشند یا خیر. توجه داشته باشید که قبل از انتخاب روش رفع موهای زائد، حتما با متخصص مشورت نمایید. روش های رفع موهای زائد عبارتند از:

1- وکس

در دوران بارداری، پوست شما نسبت به وکس واکنش خاصی نشان می دهد و پوست شما حساس تر از قبل می شود. بهتر است قبل و بعد از وکس، از لوسیونی برای ضدعفونی کردن پوستتان استفاده کنید تا احتمال سوزش، قرمزی و سوختگی در سطح پوست و همچنین احتمال عفونت هم کاهش پیدا کند.

در صورتی که به درستی از وکس استفاده شود این روش را می توان روشی تقریبا امن برای رفع موهای زائد در دوران بارداری دانست.

2- کرم های موبر

نگرانی اصلی که در استفاده از کرم های موبر در دوران بارداری وجود دارد این است که کرم های موبر دارای ترکیبات شیمیایی هستند؛ مثل پودر باریم سولفید و کلسیم تیوگلیکولات.

با توجه به موادی که در کرم های موبر وجود دارد هیچ گونه تضمینی برای آسیب نرساندن این مواد به جنین و مادر وجود ندارد بنابراین استفاده از این روش هم در دوران بارداری توصیه نمی شود.

بنابراین اگر می خواهید از کرم های موبر برای رفع موهای زائد خود استفاده کنید قبل از آن حتما از یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت گرفته و از ایمن بودن این روش برای شما اطمینان حاصل کنید.

3- شیو

شیو کردن در کنار بند کردن، وکس و موچین جزو روش های ایمن در دوران بارداری است و هیچ گونه خطری شما و جنین را تهدید نمی کند اما نکاتی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

شیو موهای زائد، روش راحتی در دوران بارداری نیست و بهتر است از همسرتان بخواهید که به شما کمک کند. بعد از شیو هم از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید تا پوستتان نرم بشود.

همچنین همانطور که گفته شد پوست شما در این دوران حساس تر است پس هنگام انجام این روش هم باید مراقبت های بیشتری انجام شود.

4- الکترولیز

از انجام الکترولیز در دوران بارداری باید خودداری کنید. خانم هایی که به نوزادشان شیر می دهند هم نباید از الکترولیز برای رفع موهای زائد استفاده کنند. الکترولیز موهای زائد در بخش شکم ممکن است تاثیرات منفی و خطرناکی بر روی جنین بگذارد، پس بهتر است از این روش استفاده نکنید.

نکته آخر برای خانم های باردار

همانطور که متوجه شده اید، همه ی روش های نام برده شده در این مقاله، عوارض و مشکلاتی خاصی را برای خانم های باردار به دنبال دارند؛ پس لازم است حتما با متخصص در این زمینه مشورت کنید تا روشی بی خطر و به دور از هر گونه عارضه برای شما انتخاب بشود.

انجام این مراقبت ها فقط و فقط برای دوران بارداری نیست و شما باید تا چند ماه بعد نیز برای انجام این روش ها با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما بهترین فرد برای مشورت دادن و کمک به شما برای تصمیم گیری است.

پزشک بررسی می کند که آیا سطح هورمون های بدن عادی شده و پوست شما به حالت قبل برگشته است یا خیر. و با توجه به شرایط شما در صورتی که تشخیص دهد انجام روش های رفع موهای زائد به شما آسیبی وارد نمی کند و بهترین روش را به شما توصیه می کند.

لیزر موهای زائد  یک روش راحت با تاثیری طولانی مدت است به همین دلیل دارای طرفداران بسیاری است اما سلامتی شما دارای اهمیت بیشتری است بنابراین توصیه های پزشک را جدی گرفته و نکات ایمنی را مو به مو انجام دهید تا سلامتی خود را تضمین کنید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو رز” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت لیزر موهای زائد صورت خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *