پوست و مو

آیا حنا برای مشکلات ریزش مو مفید است؟

آیا حنا برای مشکلات ریزش مو مفید است؟

آیا حنا برای مشکلات ریزش مو مفید است؟

حنا یکی از محبوب ترین ترکیبات زیبایی هند است که در طول زمان برای رفع بسیاری از مشکلات مو از جمله ریزش مو استفاده شده است. زنان از دیرباز از حنا استفاده می کردند تا با توجه به توصیه ی مادران و مادربزرگ هایشان از خواص آن بهره مند شوند.

آیا حنا برای مشکلات ریزش مو مفید است؟

جدا از این که حنا یک ماده ی شگفت انگیز است، از آن برای افزایش مقاومت، تقویت و تغذیه ی مو استفاده می شود. در حالی که برگ های این گیاه از قدیم برای مراقبت از مو استفاده می شد، زنان هندی از پودر این گیاه نیز برای دریافت همان مزایای آن استفاده می کردند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در هند باستان از این ماده ی دارویی نه تنها برای رسم طرح و نقش های زیبا، بلکه برای تقویت و درمان ریزش مو نیز استفاده می شد. با گذشت زمان زنان اروپایی نیز شروع به استفاده از این ماده ی پر خاصیت برای درمان ریزش مو خود کردند.

حنا چه تاثیری در تقویت رشد مو و کنترل ریزش مو دارد؟

پودر حنای شفا بخش از گیاه درختچه ی لاوینیا به دست می آید. این بوته ی شگفت انگیز را می توان در نپال، هند، عراق، ایران و همچنین در برخی از مناطق چین و آفریقای شمالی پیدا کرد.

از این ماده به صورت پودری شکل می‌توان در تهیه ی یک روغن ضروری که تغذیه و رشد مو را تقویت می کند و همچنین باعث کنترل ریزش مو می شود استفاده کرد.

چگونه حنا در رفع مشکل طاسی کمک می کند؟

در گذشته زنان دوست داشتند که موهای خود را با حنا رنگ کنند اما از آن زمان تا کنون شیوه ی استفاده از این ماده تغییرات فراوانی کرده است و اکنون از عصاره ی آن در تهیه ی شامپو نیز استفاده می شود که می تواند همان خواص را برای مو به ارمغان بیاورد.

آیا حنا برای مشکلات ریزش مو مفید است؟

اکنون به این موضوع رسیده اند که حنا نه تنها برای زیبایی مو بلکه برای درمان ریزش مو و تقویت ساقه مو نیز کاربرد خواهد داشت.

با اینکه هنوز به طور کامل نقش حنا در جلوگیری از ریزش مو و بهبود موهای آسیب دیده اثبات نشده است اما بررسی موارد استفاده از آن، نتایج شگرفی در این زمینه ارائه می دهد و همین موضوع می تواند باعث شود تا از آن به طور طبیعی برای کنترل ریزش مو بهره برد.

مهمترین خواص حنا برای تقویت ریشه مو و کنترل ریزش مو

 1. این پودر سبز و معطر به خودی خود حاوی مواد مفید بسیار زیادی است.
 2. ویتامین B، C و K موجود در آن، جریان خونرسانی به پیاز مو را افزایش می دهند که باعث تقویت تولید کاروتن می شود، کاروتن ماده ای است که در استحکام مو نقش بسزایی دارد.
 3. روغن های اساسی و مواد چرب موجود در حنا باعث الاستیکی شدن و نرم شدن تارهای مو می شوند. اسیدهای ارگانیک کار فعالیت غدد چربی را متعادل می کنند و برق ناشی از چربی مو ها را می کاهند و کلاژن تارهای مو را حفظ می کنند. در نتیجه به کنترل ریزش مو کمک شایانی خواهد شد.
 4. ویتامین موجود در حنا، مقاومت فولیکول‌ها را افزایش می دهد و باعث رشد موهای جدید و درمان ریزش مو می شود. همچنین ویتامین با مو پیوند برقرار می کند تا آن را تقویت کند و حتی به قشر داخلی مو نیز نفوذ نمی کند و آسیب رسانی به مو را به حداقل می رساند. این موضوع باعث شادابی و ضخیم شدن مو می شود.
 5. PH مو را متعادل می کند. با آرام کردن غدد چربیِ پیش فعال، تولید چربی در سر کنترل می شود؛ و به این صورت PH مو در همان حالت قلیایی باقی می ماند.
 6. از خارش پوست سر جلوگیری می کند. این ماده دارای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی است که برای خنک شدن و تسکین پوست استفاده می شود. گاها قارچ و میکروب مو باعث ریزش مو می شوند.
 7. پلی ساکاریدهای موجود در حنا، الکتریسیته ی ساکن اضافی را از بین می برند و بافت پوست را نرم می کنند و همچنین در برابر اشعه ی ماورا بنفش، مواد شیمیایی و دماهای بالا محافظت ایجاد می کنند.
 8. مواد رزینی حنا، ساقه ی مو را می پوشاند و از قطع شدن و شکستن تارهای مو جلوگیری می کند.
 9. حنا یک رنگ موی طبیعی است. این ماده می تواند یک جایگزین مناسب برای رنگ های شیمیایی باشد. رنگ های طبیعی به موها رنگ غنی تر و عمیق تری می دهند.
 10. باعث نرم شدن مو می شود. هنگامی که حنا با مواد آبرسانی همچون تخم مرغ ترکیب شود، یک نرم کننده ی عالی ایجاد می کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که برای مدت کوتاهی از آن استفاده کنید و در انتهای دوره موهای شما ابریشمی می شود.
 11. حنا به جلوگیری از شوره ی سر نیز کمک می کند. این ماده با از بین بردن چربی و گرد و خاک اضافی سر، از وقوع شوره جلوگیری می کند و استفاده ی مداوم از حنای هندی اصل، نه تنها مشکل شوره را برطرف می کند بلکه از برگشت آن نیز جلوگیری می کند.
 12. حنا می تواند به ترمیم موهای دوشاخه شده کمک کند. موهای خشک و آسیب دیده مستعد شکافته شدن هستند به همین دلیل فقط کوتاه کردن آنها کافی نیست. شما باید چرخه ی باطلی که منجر به دو شاخه شدن مو می شود را در وهله ی اول متوقف کنید؛ استفاده از حنا یک روش عالی برای انجام این کار و جلوگیری از ریزش مو است.

آیا استفاده از حنا مشکلی هم برای رشد و ریزش مو خواهد داشت؟

اگر هیچ کدام از موارد لیست بالا شما را قانع نمی کند که به جای استفاده از مواد شیمیایی از حنا استفاده کنید، شاید لیست معایب و مزایای زیر بتواند

مزایای حنا: حنا به شکل طبیعی کاملاً سالم است و هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد. این ماده مو را تقویت و نرم کرده و یک جلوه ی براق به آن می دهد. همچنین رنگ زیبایی به مو می دهد که با هر بار استفاده سایه ی آن عمیق تر می شود.

معایب حنا: یکی از مهمترین معایب این ماده این است که طیف رنگی عمیقی را شامل نمی شود. شما با استفاده مکرر از حنا نمی توانید رنگ موهای خود را عوض کنید. همچنین نتایج استفاده از حنای هندی کاملاٌ غیر قابل پیش بینی است.

این نوع حنا یک خشک کننده ی قوی است و شما باید مطمئن شوید بعد از استفاده از آن، آبرسانی کافی انجام می دهید؛ و همچنین سخت ترین قسمت کار با حنا این است که تهیه و استفاده از آن وقت گیر است.

چه نوع حنایی به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

حنا انواع مختلفی دارد و در واقع هر نوعی از آن می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

 1. حنای ایرانی رایج ترین نوع آن برای ریزش مو است. از آن برای رنگ کردن موها هم استفاده می شود.
 2. حنای هندی یا قهوه‌ای با کیفیت ترین حنا است. برگ آن تناژ رنگی متفاوتی دارد و از آن برای ترسیم تاتوی موقت استفاده می کنند.
 3. حنای ترکی بهترین وسیله برای رنگ کردن مو به رنگ های قرمز، مسی و قهوه ای است.
 4. حنای آفریقایی برای رنگ مو به رنگ قرمز و مسی و انواعی از تناژ این دو رنگ استفاده می شود.
 5. حنای سیاه یک رنگ شکلاتی عمیق به مو می دهد. این حنا شامل میخک های روغنی و لوبیای کاکائو و همچنین گیاه بامیه و رنگ نیلی طبیعی است.
 6. حنای بی رنگ برای کسانی که موهای بلوند و قهوه ای دارند و نمی خواهند رنگ مویشان را به واسطه درمان ریزش مو تغییر دهند مناسب است. این حنا به طور کامل مو را رنگ نمی کند و منحصراً برای اهداف درمانی استفاده می شود.

در سال های اخیر از حنا در تهیه ی انواع کرم استفاده می شد. فرمولاسیون این کرم ها حاوی مواد خام گیاهی بوده که می توانند برای درمان و رنگ آمیزی استفاده شوند.

زمان اثربخشی حنا برای درمان ریزش مو

تاثیر درمانی حنا بر ریزش مو از همان استفاده اول مشخص می شود. با استفاده از آن ساقه ی مو ضخیم می شود و حجم موها افزایش می یابد. بعد از 3 تا 4 بار استفاده، پیازهای در خواب، بیدار می شوند و چرخه ی رشد فولیکول ها بهبود می یابد و موهای جدید ظاهر می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *