پوست و مو

ارتباط بین شامپو و شوره سر

ارتباط بین شامپو و شوره سر

ارتباط بین شامپو و شوره سر

دیدن شوره سر برای هر کسی، شرم آور و ناراحت کننده است. اما وجود شوره سر یک موضوع شایع در میان زنان و مردان می باشد. لازم به ذکر است که وجود شوره سر در میان آقایان شیوع بیشتری دارد و برخی از محققان علت آن را هورمونی می دانند. سن ایجاد شوره سر در افراد را نمی توان محدود به سن خاصی نمود اما اغلب ایجاد شوره سر از دوران نوجوانی تا میانسالی شایع تر است.

ارتباط بین شامپو و شوره سر

عوامل ایجاد کننده شوره سر

یکی از عوامل ایجاد شوره ی سر، استرس و اضطراب می باشد. زندگی پر تنش، تعادل هورمون ها را بر هم زده و مشکلاتی برای پوست و مو ایجاد می نماید. برای داشتن موهای شاداب و سرحال و جلوگیری از ایجاد شوره سر، بهتر است از استرس ها و نگرانی ها در زندگی به دور باشید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

علت ایجاد شوره در سر وجود نوعی میکروب در سر می باشد. چربی و روغن از مواردی است که مورد علاقه ی این میکروب ها می باشد. پس چرب بودن بیش از حد موی سر می تواند از عوامل ایجاد شوره ی سر باشد.

موهای خود را به میزان کافی بشویید. یک تصور غلط مبنی بر افزایش میزان شوره سر (dandruff) با شستشوی مو وجود دارد. حتی برعکس کثیف بودن و چرب بودن مو می تواند سبب تحریک تشکیل شوره ی سر شود. بهتر است روزانه موهای خود را با یک شامپوی مناسب شستشو دهید.

ارتباط بین شامپو و شوره سر

استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن زیتون در مواقعی که شوره ی سر دارید، می تواند آن را تحریک کرده و سبب تشدید شوره سر شوند.

رژیم غذایی نامناسب هم می تواند از عوامل ایجاد شوره ی سر محسوب شود. لبنیات پرچرب، غذاهای چرب و پرادویه و همچنین غذاهای شیرین از موادغذایی موثر در تحریک ایجاد شوره سر می باشند. همچنین ژنتیک هم عاملی است که می توان آن را در ایجاد شوره ی سر دخیل دانست.

وجود قارچ مخمر بر روی پوست سر انسان می تواند از عوامل ایجادکننده ی شوره سر باشد.

برخی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما هم می توانند در ایجاد شوره سر دخیل باشند.

بعضی از بیماری های خاص همانند بیماری پارکینسون و در حالت کلی بیماری های مربوط به دستگاه عصبی بدن می توانند امکان تشکیل شوره سر در افراد را بیافزایند.

راه های خلاص شدن از شوره سر

  1. از یک شامپو ضد شوره مناسب و موثر استفاده کنید: برند ها و شرکت های مختلف ایرانی و خارجی سالانه شامپوهای ضد شوره مختلفی به بازار وارد می کنند. اما میزان تاثیر و اثر بخشی آن ها با هم متفاوت است. بهتر است اگر قصد از بین بردن شوره سر خود را دارید، از یک شامپوی موثر استفاده نمایید.
  2. شامپوی شستشو را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید: در افراد مختلف، نوع و جنس موها متفاوت می باشد. برخی افراد موهای چربی دارند در حالی که برخی دیگر ممکن است دارای موهای خشک و شکننده باشند. استفاده از شامپوی مناسب موی خود می تواند در درمان و خلاص شدن از شوره سر بسیار موثر واقع شود.
  3. شامپو ضد شوره را با نرم کننده خود مطابقت دهید: اگر اهل استفاده از نرم کننده برای نرم تر کردن تار موهای خود هستید، بهتر است ترکیبات و نوع شامپوی نرم کننده را با شامپو ضد شوره تطبیق دهید. این امر به این دلیل است که برخی نرم کننده ها دارای ترکیباتی هستند که می تواند اثربخشی شامپو ضد شوره را خنثی کند. پس برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است نرم کننده مصرفی خود را با ضد شوره تطبیق دهید.
  4. به صورت مداوم از شامپو ضد شوره استفاده نمایید: ممکن است پس از یک یا دوبار استفاده، شوره های قبلی موجود در کف سر از بین بروند. اما برای تکمیل دوره ی درمان شوره سر لازم است هر زمان که اقدام به شستشوی موهای سر خود می کنید، از شامپو ضد شوره هم استفاده کنید. در صورت عدم استفاده به صورت مداوم، ممکن است علائم شوره سر بازگردند و دوباره عود کنند.

رابطه شامپو و شوره سر

پژوهشگران حوزه ی بهداشت و سلامت طبق تحقیقات می گویند علت ایجاد شوره سر در افراد را نمی توان استفاده از یک شامپوی خاص که مورد استفاده قرار گرفته، دانست. همانطور که در بخش های بالاتر اشاره نمودیم، علت ایجاد شوره سر، نوعی میکروب می باشد که در سر انسان زندگی می کند.

پس هرگز کسی که شوره سر نداشته است، نمی تواند ادعا کند که پس از استفاده از یک شامپو شوره سر بر روی سر او تشکیل شده است. درحقیقت شامپو هیچ نقشی در ایجاد شوره سر برای اولین بار ندارد. و ایجاد شدن شوره سر به علت استفاده از یک شامپو برای شستشوی موی سر تصوری غلط می باشد.

اما شامپوهای مفیدی در  بازار موجود هستند که می توانند در درمان شوره سر نقش پررنگی ایفا کنند. شامپوهای ضدشوره می توانند از عوامل بسیار مفید در درمان شوره سر در نظر گرفته شوند. بر اثر ایجاد شوره سر فولیکول های مو بسته می شوند که این امر می تواند سبب خارش پوست سر شود. اما شامپوهای ضد شوره می توانند این اثرات آسیب زننده را کاهش دهند. شامپوهای ضد شوره می توانند به صورت غیر مستقیم بر رشد مناسب و تقویت موهای سر تاثیر داشته باشند.

انواع شامپوهای ضد شوره

ترکیبات مفیدی در شامپوهای ضد شوره وجود دارند که می توانند شوره های مزاحم را ازبین ببرند. روغن درخت چای، کتاکونازول، زینک پیریتیون و سالیسیلیک اسید می توانند جزو ترکیبات شامپوهای ضد شوره باشند.

شامپوهای زینک پیریتیون دارای مواد ضد باکتری و ضد قارچ هستند. شامپوهای ضد شوره که دارای ترکیبات زغال سنگ هستند، سرعت پوسته پوسته شدن و تشکیل شوره سر را کندتر می کند. البته این شامپوها میزان حساسیت پوست سر به نور خورشید را افزایش می دهد.

شامپوهای سولفید سلنیوم دارای ترکیبات ضد قارچ در بین مواد تشکیل دهنده ی خود می باشند. این شامپوها را پس از استفاده حتما به دقت بشویید زیرا می توانند بر موها و پوست سر تاثیر بگذارند و رنگ موها را از بین  ببرند. شامپوهای حاوی ماده ی کتوکونازول سبب از بین بردن عوامل قارچی به وجود آورنده ی شوره سر می شوند.

لازم به ذکر است استفاده از برخی شامپوهای ضدشوره به دلیل وجود نوعی ترکیبات می توانند باعث خشک شدن موها شوند که در این صورت با استفاده از نرم کننده های مو می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

نکاتی پیرامون استفاده از شامپوهای ضد شوره

برای استفاده از تمام شامپوهای درمانی بهترین روش، مطالعه ی دستور العمل موجود بر روی بسته بندی محصول و سپس شروع به استفاده از آن برای شستشوی موها می باشد.

زیرا بسته به نوع ترکیبات موجود در شامپوها ضد شوره، ممکن است برخی آن ها نیاز داشته باشند تا برای اثر بخشی بر روی پوست سر، چند دقیقه پس بر روی موها بمانند در صورتی که برخی دیگر از این شامپوها بلافاصله پس از استفاده باید از روی موهای سر شسته و آبکشی شوند.

وجود اطلاعات و دستورالعمل های شامپوها به ما این اطلاعات را می دهد که چه میزان زمان برای اثربخشی شامپو در هر بار استفاده لازم می باشد.

اگر پس از مدتی استفاده از یک شامپو ضد شوره متوجه کاهش و یا از بین رفتن تاثیر درمانی آن شدید، لازم است از یک شامپو ضد شوره دیگر استفاده کنید.

اگر بعد از چند هفته استفاده از شامپو ضد شوره، هیچ تغییری در کاهش میزان شوره های موجود بر سطح پوست سر مشاهده نکردید، لازم است با پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و طبق دستورات و تجویز به درمان شوره سر بپردازید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *