پوست و مو

تاثیر گیاهخواری بر روی سلامت مو

تاثیر گیاهخواری بر روی سلامت مو

تاثیر گیاهخواری بر روی سلامت مو

گیاهخواری در گذشته، یک روش مرسوم نبود و انتخابی بسیار غیرعادی به نظر می رسید اما در چند سال اخیر، افراد زیادی به استفاده از رژیم گیاهخواری روی آورده اند. با گسترش چشمگیر این پدیده، سوال بزرگ اینجاست که آیا رژیم سبزیجات روی مو و سلامت عمومی بدن تاثیر منفی خواهد داشت یا خیر؟

تاثیر گیاهخواری بر روی سلامت مو

محبوب شدن گیاهخواری به ویژه در بین افراد نسل های جدید، این نوع رژیم غذایی را بیشتر از همیشه زیر ذره بین قرار داده است. افرادی که رژیم گیاهخواری را رعایت می کنند، به سراغ گوشت، مرغ و فرآورده های حیوانی نمی روند و برنامه غذایی خود را بر مبنای سبزیجات شکل می دهند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

بسیاری از افرادی که رژیم سبزیجات را انتخاب کرده اند، نگران وضعیت مو های خود هستند. آیا این نگرانی منطقی و اصولی به نظر می رسد؟ آیا حذف فرآورده ها و محصولات حیوانی، سلامت مو های فرد را با خطر مواجه می کند؟

حقیقت آن است که گیاهخواری، ممکن است عوارضی برای مو ها به دنبال داشته باشد اما خبر خوب این است که این عوارض تا حدود زیادی قابل پیشگیری هستند.

اگر رژیم سبزیجات را برای خود در نظر گرفته اید و یا اینکه در آینده نزدیک قصد انجام چنین کاری را دارید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با نکات مراقبت از مو در دوران گیاهخواری آشنا شوید.

خطرات وگانیسم و گیاهخواری برای مو

انتخاب رژیم سبزیجات، تاثیرات زیادی روی سلامتی مو ها دارد. البته این به آن معنا نیست که افراد گیاهخوار، حتما دارای مو های ضعیف و ناسالم هستند. بلکه می توان با شناخت دقیق این عوارض، راهکارهایی برای کاهش اثر آن ها در نظر گرفت. اما این آثار جانبی، چه چیزهایی هستند؟

1-کمبود پروتئین

گوشت قرمز، یکی از مهم ترین منابع پروتئین در برنامه غذایی روزمره به شمار می رود. وقتی گوش قرمز را به طور کامل حذف می کنید، سطح پروتئین بدن شما کاهش پیدا خواهد کرد.

رشته های مو از جنس پروتئین هستند و اگر به هر دلیلی پروتئین بدن شما کم تر از حد مورد نیاز باشد، رشد مو ها پس از مدتی متوقف می شود. در نتیجه کمبود پروتئین، اولین عارضه جدی رژیم وگان برای مو ها به شمار می رود.

2-کمبود مواد مغذی

افرادی که رژیم سبزیجات را برای مدتی طولانی مد نظر قرار می دهند و فرآورده های حیوانی را به طور کامل کنار می گذارند، با خطر کمبود مواد مغذی در بدن خود روبرو می شوند. این افراد ممکن است با کمبود شدید آهن و بیماری هایی مثل آنمی دست و پنجه نرم کنند.

آهن باعث تولید گلبول قرمز در بدن می شود و گلبول ها، اکسیژن را به طرف اندام های مختلف حمل می کنند. اگر گلبول قرمز کافی نباشد، اکسیژن کم تری نیز به اندام ها می رسد و در نتیجه فولیکول های مو به شدت آسیب می بینند و امکان رشد مو از دست می رود.

تاثیر گیاهخواری بر روی سلامت مو

3- ریزش ناگهانی مو

کاهش سریع وزن در بین همه افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، اتفاق نمی افتد. بعضی از افراد با وجود مصرف سبزیجات، همچنان وزن خود را حفظ می کنند اما اگر به دلیل گیاهخواری تغییر وزن چشمگیر و سریعی داشته باشید، فشار زیادی به بدن وارد می شوند و درصد زیادی از مو ها به فاز تلوژن در چرخه مو می روند.

تلوژن، فاز استراحت مو محسوب می شود و در این فاز، هیچ رشدی اتفاق نمی افتد. در نتیجه موها به مرور زمان نازک و ضعیف می شوند و در نهایت می ریزند.

4- تیروئید

افرادی که رژیم سبزیجات را به شکل جدی رعایت می کنند، مستعد بیماری تیروئید هستند. این بیماری با از بین رفتن تعادل هورمون ها رابطه مستقیمی دارد. از آن جایی که بر هم خوردن سطح هورمون ها در بدن از دلایل اصلی ریزش مو محسوب می شود، در نتیجه مشکل تیروئید نیز می تواند سلامت مو را تهدید کند و موجب ریزش مو های فرد شود.

یکی از دلایلی که رابطه میان گیاهخواری و تیروئید را تشدید می کند، مصرف زیاد سویا است. سویا در برنامه غذایی افراد گیاهخوار، نقش بسیار مهمی دارد. تیروئید چه پر کار و چه کم کار، یکی از دلایل نازک شدن و ریزش مو ها به شمار می رود.

اگر شما از قبل مشکل تیروئید داشته باشید، رژیم سبزیجات این مشکل را برای شما جدی تر و عمیق تر خواهد کرد. در نتیجه به افرادی که دارای اختلال تیروئیدی هستند، توصیه می شوند به سمت انتخاب چنین رژیم هایی برای خود نروند.

در زمان گیاهخواری برای حفظ سلامت مو، چه چیزهایی مصرف کنیم؟

البته که رژیم سبزیجات، ممکن است سلامتی مو های شما را به خطر بیاندازد اما با این وجود، باز هم می توانید با خوردن محصولات گیاهی و غیر حیوانی مفید، موهایی زیبا، مستحکم و جذاب داشته باشید. بسیاری از بازیگر ها و چهره های سرشناس، امروزه گیاهخوار هستند اما در عین حال، وضعیت ظاهری بسیار مطلوبی نیز دارند.

در طول رژیم گیاهخواری برای حفظ سلامت مو ها، باید مصرف انواع نخود ها را کاملا جدی بگیرید. همچنین بعضی از دانه های روغنی برای مو ها بسیار مفید هستند. علاوه بر این، شما باید کمبود پروتئین و ویتامین در بدن خود را با مصرف مکمل های لازم، جبران کنید.

استفاده از مکمل های پروتئینی خوب و استاندارد در کنار ویتامین های ضروری، به داشتن موهایی زیبا برای بدن کمک خواهد کرد. در کنار این مواد، می تواند از آهن موجود در سبزیجات نیز بهره برد.

اگر رژیم سبزیجات را به شکل جدی دنبال می کنید، از یاد نبرید که هر چند وقت یک بار، بدن خود را چک کنید و وضعیت آن را به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهید. این موضوع به ویژه برای حفظ سلامت مو، اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر متوجه شدید که مو های سر شما، کیفیت خودشان را از دست داده اند، نازک شده اند و یا اینکه در حال ریزش جدی هستند، حتما به پزشک مراجعه کنید و اگر لازم است، برای مدتی با مصرف پروتئین های جانوری، از رژیم سبزیجات فاصله بگیرید.

ارتباط رژیم گیاهخواری و سبزیجات با مو های سالم

اگر به سوال ابتدای این مطلب برگردیم، باید این طور جواب بدهیم که رژیم گیاهخواری، بدون تردید روی مو ها تاثیر خواهد داشت. وقتی یک بخش بسیار مهم از هرم غذایی خود را به طور کامل حذف می کنید، طبیعتا بدن شما نیز به این اتفاق واکنش هایی نشان می دهد.

افراد گیاهخوار، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ نمی خورند. در نتیجه این افراد، عملا پروتئین های اساسی برای ساخت مو در بدن را دریافت نمی کنند. آن ها باید به سراغ جایگزین هایی برای خودشان بروند.

اگر اصول مراقبتی را به خوبی انجام بدهید و بتوانید به کمک محصولات استاندارد موجود در بازار، سطح پروتئین و ویتامین بدن خود را حفظ کنید، رژیم سبزیجات به یک تجربه نگران کننده برای مو های شما تبدیل نخواهد شد. در واقع شما می توانید همزمان با این رژیم، از مو های مستحکمی نیز برخوردار شوید و نگران ریزش مو ها نباشید.

رژیم گیاهخواری، فواید زیادی دارد. این رژیم هم به قرار گرفتن شما در وزن مطلوب کمک می کند، هم جلوی بعضی از سرطان ها را می گیرد و هم احتمال بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

با این وجود اگر اهمیت زیادی برای مو های خود قائل هستید، حتما در زمان گیاهخوار شدن، مصرف پروتئین های و ویتامین های ضروری جایگزین را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *