پوست و مو

آیا بستن مو به سمت عقب باعث ریزش آن می شود؟

آیا بستن مو به سمت عقب باعث ریزش آن می شود؟

آیا بستن مو به سمت عقب باعث ریزش آن می شود؟

مدل موی دم اسبی صاف، مدل موی دو گوشی و مدل هایی از این دست، در ظاهر، زیبایی قابل توجهی دارند. با این حال اگر برای به وجود آوردن یک مدل، دائما در حال کشیدن مو های خود به سمت عقب باشید، احتمال ریزش مو را برای خود به شدت افزایش می دهید. با چند تغییر کوچک، شما می توانید هم حالت جذابی برای خود ایجاد کنید و هم مراقبت کافی را از مو های خود به عمل بیاورید.

آیا بستن مو به سمت عقب باعث ریزش آن می شود؟

تغییرات مفید در بستن مو برای جلوگیری از ریزش مو

هر کسی که در زمان حالت بخشیدن و مدل دادن به مو ها، تارهای موی خود را محکم می کشد، به مرور زمان خود را در خطر ریزش مو قرار می دهد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

برای این نوع ریزش مو، حتی یک اصطلاحات علمی به نام «آلوپسی کشش» ایجاد شده است. با رعایت نکات مهم زیر، ریسک ریزش مو در سر شما به دلیل مدل مو به حداقل خواهد رسید:

1- عدم استفاده بیش از حد از مدل های مویی که موجب کشیدن دائمی مو های شما می شوند

انتخاب چنین مدل هایی برای مو، هیچ اشکالی ندارد اما وقتی هر روز این کار را تکرار می کنید، ممکن است به مو های خود صدمه جدی بزنید. این کار می تواند باعث آسیب دیدن تار های مو و ریزش آن ها شود.

کشیدن مداوم مو در درازمدت باعث لطمه وارد شدن به فولیکول ها نیز خواهد شد. اگر به فولیکول ها آسیب برسانید، مو های شما دیگر رشد نمی کنند. در نتیجه به ریزش موی دائمی دچار می شوید.

به جز مدل مو هایی مثل دم اسبی و دوگوشی، بستن مو ها با کشیدن زیاد و استفاده مداوم از اکستنشن و همچنین بافتن مداوم مو ها، برای شما مضر خواهند بود.

در نتیجه متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که مو های خود را تنها برای موقعیت ها و شرایط خاص به چنین مدل هایی دربیاورید و دائما این کار را تکرار نکنید.

آیا بستن مو به سمت عقب باعث ریزش آن می شود؟

2- کش موی خود را شل ببنید

اگر به کیفیت مو های خود اهمیت می دهید و برای شما مهم است که دچار ریزش مو نشوید، بهتر است مو های خود را کمی شل تر ببنید. برای کاهش فشار مداوم به مو ها به ویژه در اطراف خط مو، این کار بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

در طول یک سال، بهتر است تنها دو یا سه ماه از مدل مو های بسیار سفت و محکم برای خود استفاده کنید. حتی در این صورت هم تا جایی که می توانید، کش موی خود را شل ببندید و ترجیحا از کش های ضخیم تری برای مو های خود استفاده کنید تا فشار کم تری به مو ها وارد شود.

3- از مدل مو های متنوع استفاده کنید

استفاده از مدل های موی مختلف و تغییر دادن مدل مو، می تواند کاهش فشار را برای مو های شما به دنبال داشته باشد. در این صورت احتمال ریزش مو نیز برای شما کم خواهد شد.

برای مثال اگر برای مدت چند ماه مو های خود را بافتید، بهتر است پس از آن برای مدتی مو ها را آزاد بگذارید و از مدل های طبیعی تر استفاده کنید تا تار های مو در سر شما آسیب نبینند و احتمال ریزش مو بیشتر نشود.

4- اصول مراقبتی را جدی بگیرید

بافتن مو و همچنین استفاده از اکستنشن ها، روش های جذابی برای حجم بخشیدن به مو ها و افزایش زیبایی آن ها هستند.

جوان ترها، علاقه زیادی به استفاده از چنین روش هایی دارند اما شاید اگر آن ها بدانند که این متد ها ممکن است تا چه اندازه مضر باشند، در میزان استفاده از آن ها دقت بیشتری به خرج بدهند. اگر دائما مو های خود را می بافید و یا از اکستنشن استفاده می کنید، توصیه های زیر را جدی بگیرید.

  1. سعی کنید تا جایی که می شوید، زمان بافت مو و یا استفاده از اکستنشن را به حداقل برسانید. طولانی شدن دوره استفاده از این مدل ها، خطر ریزش مو را به دنبال دارد.
  2. اگر این مدل ها باعث به وجود آمدن درد و احساس ناخوشایند در سر شما می شوند، بلافاصله آن ها را تغییر بدهید.
  3. ترجیحا از بافت های دوختنی مو به جای بافت هایی که نیاز به چسب کاری دارند، استفاده کنید.

5- از کرم های صاف کننده استفاده کنید

آرایشگری که سابقه استفاده از کرم ها و لوسیون های شیمیایی صاف کننده مو را دارد، می تواند در این زمینه مشورت کافی را به شما بدهد تا در کنار بهترین نتایج، آسیب های احتمالی به او نیز به وجود نیایند.

پیش از انجام این کار، مطمئن شوید که آرایشگر شما تخصص و تجربه کافی را در این خصوص دارد.

صاف کننده های مو می توانند اثرات ناشی از مدل مو های سخت و محکم را به حداقل برسانند و با ایجاد شرایط مطلوب، احتمال ریزش مو را کاهش دهند.

6- نشانه های اولیه ریزش مو را جدی بگیرید

اگر از مدل مو هایی برای خود استفاده می کنید که احتمال کشیده شدن مو در آن ها بالاست، حتما حداقل هر ماه یک بار، حجم مو های خود را بررسی کنید و احتمال ریزش مو را در نظر داشته باشید.

اولین نشانه های ریزش مو در سر شما، تار های موی جدا شده در اطراف پیشانی، عقب رفتن خط رویش مو و همچنین جدا شده دسته ای از تار های مو هستند.

وقتی هر کدام از این نشانه ها را مشاهده کردید، بهتر است از کشیدن مو های خود دست بردارید. چرا که وقتی این کار را ادامه بدهید، پس از مدتی رشد مو های شما متوقف می شود و ریزش مو در سر شما شدت می گیرد.

7- به محض مشاهده مشکلات جدی، مدل مو را عوض کنید

نشانه هایی وجود دارند که می توانند به شما ثابت کنند که مدل مو و یا محصولات خاصی که برای مو های خود استفاده می کنید، ممکن است موجب ریزش مو شوند.

اگر به محض کشیدن مو در آن ناحیه احساس درد شدید داشتید، یا اگر شاهد ظهور پوسته روی سر خود بودید بهتر است این نشانه ها را جدی بگیرید و بلافاصله مدل موی همیشگی خود را عوض کنید. اگر حتی با عوض کردن مدل مو نیز این نشانه ها برطرف نشدند، بهتر است برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه کنید.

زمان مناسب برای مشاوره با متخصص پوست

اگر به هر دلیلی دچار ریزش مو هستید، هیچ وقت برای ملاقات با پزشک متخصص پوست و مو زود نیست. مردم به دلایل متعدد و متنوعی مو های خود را از دست می دهند. مدل مو ممکن است یکی از این دلایل باشد. این احتمال نیز وجود دارد که ریزش مو، ارتباط چندانی با مدل مو نداشته باشد. تا زمانی که بررسی های لازم را انجام ندهید، در این مورد اطمینان پیدا نخواهید کرد.

پزشک متخصص پوست و مو، می تواند با انجام آزمایش های تخصصی لازم، دلیل اصلی ریزش مو های شما را پیدا کند. هر چقدر زودتر این دلیل را کشف کنید، شانس بیشتری برای مقابله با این اتفاق خواهید داشت و نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

اگر انتخاب یک مدل مو و بستن مو به سمت عقب، دلیل اصلی ریزش مو در سر شما باشد، این شانس را دارید که با عوض کردن این مدل و انتخاب یک شیوه متفاوت برای فرم دادن به مو های خود، جلوی این اتفاق را بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *